NOname
| NOname a întrebat:

Îi invit pe doritori să participe la sondaj:
http://www.tpu.ro/......593533662/
...şi ca să fie o întrebare şi aici: ce părere aveţi despre implicarea religiei în politică şi viceversa?

39 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://bit.ly/1zj6CMo

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/6ReLXpy.jpg :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......361977752/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......255305196/

NOname
| NOname explică:

"CADOUL postelectoral al Guvernului Ponta pentru Biserică."

http://www.gandul.info/......a-13712688

Sper să nu devină şi Iohannis la fel.

NOname
| NOname explică:

Http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

"Imaginează-ți că primești gratuit de la Stat un teren pe care urmează să-ți construiești o casă. Pe acel teren nu vei plăti niciodată impozit.
Tot de la Stat primești și banii necesari construirii casei. O casă mică, doar câteva etaje. Nici pe casă nu vei plăti vreodată impozit.
Dacă vrei să-ți faci un depozit, motel, beci, garaj sau orice altceva... Statul îți oferă, de asemenea, terenuri și banii necesari construirii acestora. Nici pe astea nu vei plăti impozit.
De-a lungul anilor vei mai primi și alte bunuri (lacuri, hoteluri șamd) și alte beneficii peste alte beneficii. Stai domule liniștit, nu vei plăti taxe nici pe astea, din contră, poți să le ceri taxe celor care îți calcă pragul. Și chiar și ălora care nu ți-l calcă, dacă ești isteț.
Evident, ai nevoie de niște venituri lunare stabile pentru a-ți întreține traiul luxos. Omule, stai liniștit, Statul îți oferă și un salariu.
Extraordinar, credeai că te pun la muncă!?
Înțelege că nu ai un program de lucru fix, faci ce vrei, când vrei, dacă vrei. Poți să nu treci pe la firmă cu săptămânile.
Și deși, mulți dintre compatrioții tăi nu câștigă nici măcar 10 lei pe oră, tu poți să-i taxezi (fără chitanță) și de 100 de ori mai mult. De fapt poți să-i taxezi și cu 1000 de euro pe oră, nu trebuie să justifici niciodată prețurile tale exorbitante pe care le crești de la an la an. Ca să faci mișto de ei, poți să le spui că ai nevoie de bani ca să acoperi cheltuielile cu "întreținea" averilor. Tot Statul ți le plătește și pe alea.
Cumpără-ți o haină mare, scumpă (cu fir de aur și cristale) cu buzunare încăpătoare! Vei face bani cât nu poți să duci. La un moment dat îți vei face și acoperișul casei din aur, în timp ce vecinii tăi vor muri de foame. Să nu-ți faci griji pentru ei, sunt banii tăi nemunciți și ai dreptul imoral să faci ce vrei cu ei. Mai bine îți cumperi limuzine decât să le dai altora, pentru biciclete.
Dacă zice cineva ceva despre tine, strigă în gura mare: "Sunt atacat, sunt discriminat!" și Statul va veni imediat să te apere și să le închidă gura.
Periodic mergi pe la casele oamenilor și cere-le taxa de protecție. Trântește-le ușa săracilor care n-au bani să ți-o plătească! Aruncă-le și niște blesteme! Nu uita să-i sfidezi! Du-te cu limuzina la înmormântările lor! Îmbracă-te în aur din cap până-n picioare și ține și un kilogram de aur în mână, atunci când le ceri bani sărmanilor!
Poți să faci evaziune fiscală de câte ori ai ocazia. Justiția e la piciorele tale. Dacă comentează cineva, pune-ți bocancii aia mari și apasă-le pe cap până scrâșnești din dinți!
Acum trezește-te! Ai început să te visezi popă."

https://www.facebook.com/......0421239977

NOname
| NOname explică:

Http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

Http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

"Parlamentul României oferă adăpost de lux puşcăriaşilor..."

Hoţii şi corupţii, printre care şi preafericiţii, desigur, se apară între ei.

https://www.facebook.com/......4087481175

NOname
| NOname explică:

Http://morometia.ro/......preotilor/

| Purec a răspuns:

Eu iti inteleg pornirea, se pare ca ai o aversitate declarata pentru BOR, dar tin sa te contrazic, si o voi face aici, dupa ce am citit toate tampenile postate in partea cealalta.

1. Mie unul imi pare ca incerci sa instigi, poate chiar la violenta impotriva BOR, lucru care nu iti face cinste deloc si te pune intr-o lumina proasta

2. E de ajuns sa postezi op intrebare. Daca postezi alte cateva intrebari ca sa ceri pareri la cea postata anterior, se numeste ipocrizie si rautate! Mai ales ca intrebarea respectiva este instigatoare, fapt pentru care am si ales sa nu raspund, dar acum o voi face

3.Statul a nationalizat activele Bisericii si ulterior s-a luat angajamentul sa finanteze aceste institutii de cult. Statul care te reprezinta a semnat! Cand statul semneaza, semnezi si tu! Practic esti de acord sa dai bani cultelor, si cand zic culte, ma refer la toate cultele recunoscute oficial, nu doar la BOR

4. Banii pentru culte, nu sunt cine stie ce. Spre exemplu in anul 2014, catre culte au fost directionati 96 de milioane de EURO. Bugetul Romaniei fiind undeva in jur la 190 de milairde ( nu stiu daca am nimerit cifra bugetului, dar pe acolo a fost)

5. Banii primiti de la stat nu ajung nici macar pentru plata salariatilor. Cu toate astea, in banii aia pe care ii dam fiecare dintre noi, avem inclus tot ceea ce avem nevoie: Slujbe de botrez, cununii religioase, inmormantari, impartasanii, etc. Toate aceste lucruri sunt oferite gratuit de BOR. Faptul ca x sau y iti cere bani pentru asta, trebuie semnalat. La fel cum daca te duci la medic si iti zice ca nu te trateaza daca nu ii dai 100 de lei, asa ar trebui sa reclami si cand iti cere bani popa pentru un serviciu, repet, GRATUIT

6. BOR este o institutie independenta, si NU este datoare nici sa faca scoli, nici camine de nefamilisti, nici sa hraneaca saraci, nici sa asfalteze drumuri. Trebuie sa intelegi asta, am pretentii de la tine, find o persoana inteligenta. Biserica are surse de venit propii, din donatii si din ce mai obtine ea. Singurul lucru care este datoare biserica sa il ofere, sunt lucurile pe care le ofera: slujbe, liturghii si ce naiba mai fac ei acolo, nu ma pricep, nefiind un credincios practicant

7. Biserica NU este institutie filantropica. In conseciinta isi poate gestona finantele asa cum doreste, la fel ca un S.A. Daca ei isi pun aur pe biserici, bravo lor, inseamna ca le merge bine.

| NOname explică (pentru Purec):

Aoleu, ce mentalitate... Păreai mai breaz.
Ce pretenţii să mai am de la religioşi fanatici, când Gici-Contra ca tine sunt mai răi ca ei?

| Purec a răspuns (pentru NOname):

Nu sunt gica-contra, spun fix lucrurilor pe nume. Statul a nationalizat sursele de finantare si averea bisericilor. Este perfect moral sa fie despagubiti nu crezi?

| NOname explică (pentru Purec):

Nu, nu cred. Moral ar fi ca organizaţiilor mafiote mascate în culte să nu li se permită îmbogăţirea pe seama săracilor, naivilor, disperaţilor, pe seama plătitorilor de taxe şi cu atât mai puţin să se ajungă la finanţarea lor de către stat (laic!) şi plasarea lor mai presus de lege, scutirea lor de taxe, impozite, etc. Corect ar fi să înfunde puşcăriile toţi preafericiţii preanesimţiţi împreună cu politicienii corupţi, iar banii strânşi de aceştia la saltele şi în inutilităţi opulente să fie puşi la dispoziţia oamenilor, sprea satisfacerea nevoilor lor reale şi urgente.

Când o lege este proastă, trebuie schimbată, nu susţinută orbeşte - asta e ideea.

| Purec a răspuns (pentru NOname):

Nu este vorba despre o LEGE. Statul a semnat, iar statul semneaza si pentru tine si pentru mine in aceeasi masura. Se urmareste sa se respecte dorinta majoritatii! Chiar daca tie nu iti convine de Ponta sau Iohannis ei raman acolo cat au mandat intelegi? La fel si aici, statul roman a semnat un "contract", si-a luat angajamentul sa plateasca anual catre culte o suma de bani, ca despagubire pentru averile nationalizate. Banii aceia se impart intre TOATE cultele recunoscute de statul roman, nu doar la BOR. E drept BOR i-a cei mai multi bani pentru ca are cei mai multi adepti!

BOR nu este o organizatie mafiota atat timp cat nu este descoperita si demonstrata ca fiind o astfel de organizatie. Serviciile oferite de ea sunt GRATUITE. Absolut toate serviciile oferite de BOR sunt GRATUITE, ma repet! Ceaa ce spui tu acum, este sinonim cu banii pentru sanatate. Toti platim CAS, dar poate tu nu ai fost la medic in sistemul de stat de 5 ani. Asta nu inseamna ca ministerul sanatatii este o organizatie mafiota. Din nou, poate tu, esti genul care nu da bani la medici, dar parintii nostri, care au trait ceva mai mult in comunism, inca merg cu 10 lei macar, sau o punga de Jacobs. Am vazut de curand pe cineva care a adus la medic, nici mai mult nici mai putin, decat un curcan ( viu). Sunt fel si fel de oameni. Daca te duci la o biserica si spui ca vrei sa beneficiezi de un serviciu gratuit, cel mai probabil o sa ti se zica sa platesti. Dar poti ORICAND sa reclami asta si sa primesti serviciul respectiv gratuit.

Deci tu platesti catre biserica contravaloarea servicilor oferite de ea catre populatie. Faptul ca tu nu ai nevoie si nu iti doresti servicii din partea BOR, nu te absolva pe tine de obligatia de a platii bani catre ei. Asa functioneaza un stat de drept. Asa cum exista taxa radio-tv ( dar poate nu ai pornit un rado de 15 ani si nici pe tvr nu te uiti), asa cum platesti CAS dar nu ai fost la medic tot de 15 ani. Bafta ta, esti sanatos si te doare la basca, dar de latit esti obligat sa platesti.

la fel si aici, plateti serviciile oferite de Biserica. Biserica strict ca institutie nu percepe taxe pentru se4rviciile oferite. Acum ca exista preoti hoti, jepcari si mai cum vrei tu, probabil este adevarat. Dar ei sunt niste angajati si trebuie sa ii reclami. De fapt nu trebuie, esti OBLIGAT sa ii reclami atunci cand constati un abuz. Asa cum daca te duci la supermarket si fata de la casa incearca sa te fraiereasca la rest faci scandal, asa trebuie sa faci si in biserica

Nu trebuie sa confunzi religia cu biserica. Biserica este o institutie creata de oameni pentru oameni. Este un S.A daca vrei. Nu oblgia pe nimeni sa faca donatii, nu obliga pe nimeni sa vina la biserica, si nu obliga pe nimeni sa faca nimic. Esti liber sa nu iei parte la nimic din ceea ce inseamna ea, dar trebuie sa platesti, pentru ca asa functioneaza un stat de drept. Daca insa vrei sa modifici principiile statului de drept, poti sa incerci sa o faci, au mai incercat si altii, si au reusit. Pe rand au facut-o Basescu, Boc, Ponta, culminand cu domnul presedinte Santa Klauss "ghinion" Iohaness

| NOname explică (pentru Purec):

Purice, ai simţul dreptăţii şi realităţii distorsionat grav şi tot refuzi să pricepi.
Rămâi la ale tale! Nu mă mai obosesc.

| Purec a răspuns (pentru NOname):

Ok, daca tu atat ai inteles, probabil ca nu are rost, eu am fost cel care s-a obosit, am scris o gramada si degeaba happy

| martzian a răspuns (pentru NOname):

"Moral ar fi ca organizaţiilor mafiote mascate în culte" - Imi permit sa intervin. Moral si legal ar fi ca TOATE organizatiile mafiote, indiferent cum sunt mascate, sa plateasca pentru asta. La fel de moral si de legal insa este sa se demonstreze ilegalitatile si sa se trateze punctual, nu haiduceste, golaneste, dupa ureche. Asta nu e nici moral, nici legal si nici democratic. Nu poti spune ca daca Lamaita si Suraj cersesc la Paris toti romanii din Franta sunt cersetori. La fel, nu putem spune ca, pentru ca unul sau altul a facut ceva, toti membrii unui cult sau un cult intreg sunt de pus la zid.

| martzian a răspuns (pentru NOname):

PS: Sunt si banci care au furat. Le inchidem toate? Sunt si doctori care au luat spaga. Ii dam pe toti afara? Ma intreb unde este moralitatea in ceea ce cereti.

| Purec a răspuns:

SI in alta ordine de idei, cultele sunt garantate de Constitutia tarii, adica legea suprema in stat nu?

Art. 29 (3) Cultele religioase sunt libere și se organizează potrivit statutelor proprii, în condițiile legii.
(5) Cultele religioase sunt autonome față de stat și se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenței religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile și în orfelinate.

Art. 7 (1): Statul roman recunoaște cultelor rolul spiritual, educational, social-caritabil, cultural și de parteneriat social, precum și statutul lor de factori ai păcii sociale.

SI ca sa raspund si la partea cu scutirea de la plata impozitelor, vedem ca, sunt impuse niste reguli. Daca ele sunt respectate sau nu, nu comentam, dar legea este dreapta si morala.

Art. 15 Scutiri (1) Sunt scutiţi de la plata impozitului pe profit următorii contribuabili: f) cultele religioase, pentru: venituri obţinute din producerea şi valorificarea obiectelor şi produselor necesare activităţii de cult, potrivit legii, venituri obţinute din chirii, alte venituri obţinute din activităţi economice, venituri din despăgubiri în formă bănească, obţinute ca urmare a măsurilor reparatorii prevăzute de legile privind reconstituirea dreptului de proprietate, cu condiţia ca sumele respective să fie utilizate, în anul curent şi/sau în anii următori, pentru întreţinerea şi funcţionarea unităţilor de cult, pentru lucrări de construcție, de reparație şi de consolidare a lăcaşurilor de cult şi a clădirilor ecleziastice, pentru învăţământ, pentru furnizarea, în nume propriu şi/sau în parteneriat, de servicii sociale, acreditate în condiţiile legii, pentru acţiuni specifice şi alte activităţi nonprofit ale cultelor religioase, potrivit Legii nr. 489/2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al cultelor;

Intre timp am aflat si care este procentul din PIB alocat cultelor, 0, 09%. Iti pare atat de mult? Tine cont ca nu toata lumea isi baga picioarele in religie, suntem intr-un stat in care majoritatea dicteaza, ca de asta e democratie, iar statistica stii ce spune? peste 81% din cetateni sunt parte a acestei biserici.

Citeste te rog despre Legea pentru secularizarea averilor manastiresti, ca sa vezi si motivul pentru care statul roman s-a angajat sa acorde acesti bani cultelor.

Daca eu vin si iti dau tie in cap si iti fur portofelul, poate sa vina cineva si sa zica ca nu meriti banii inapoi ca POATE i-ai obtinut fraudulos?

In incheiere, iti las si un link, chiar daca banuiesc ca o voi face degeaba.

http://www.historia.ro/......-sapa-lemn

Ps: Nu sunt religios, nu apar biserica, nu apar pe nimeni, dar vreau daca tot discutam, sa discutam intr-un cadru normal, sa nu aruncam cu noroi unii in altii, sa nu vorbim in necunostiinta de cauza si sa nu aberam prea mult. Problema este una complexa, si daca vrei, putem discuta ceva mai serios, chiar si in privat, sau de ce nu si la o cafea :)

| T0T a răspuns:

Pentru mine este un lucru irelevant acea implicare, daca unii reusesc sa pacaleasca tampitii implicand religia bravo lor. Daca tampitii sunt suficienti de multi si influneteaza soarta tarii, inseamna ca ne meritam acea soarta. Cat despre implicarea politicii in religie iar nu ma intereseaza, de ce sa ma intereseze de un lucru care nu are legatura cu mine? Nu le merge cu toti cu prosteala. Dupa mine sa implice pe cine vor. Vreau fapte nu vorbe.
Nu am preferinte politice si nici nu o sa am pana nu voi vedea fapte cum am zis. Pentru mine toti sunt niste hoti, mincinosi in egala masura. De ce spun asta? Nu ai cum sa fii corect si sa iesi in fata, sa fim seriosi totusi. Traim unde traim.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sondajul ma cam depaseste... momentan.Mai studiez!
NICIODATA nu ar trebui ca politica si religia sa fie combinate.NU au ce cauta impreuna.
Un preot adevarat nu se va implica in politica si nici nu va da sfaturi in aceasta privinta
Pe de alta parte politicienii care se implica in in biserica vor probabil sa castige popularitatea si simpatia cetatenilor.

| martzian a răspuns:

Ca sa raspund si la intrebare. Sunt impotriva amestecului Bisericii cu Statul, la nivel institutional. In egala masura, sunt pentru dreptul fiecarui om de a face politica si pentru dreptul oricarui politician la libertate religioasa.

| suffarstar a răspuns:

Religia e o chestie strict personala, eu nu-i vad rolul in societate, apoi in politica. Cred ca cu asta ti-am raspuns si la celalt post.

| NOname explică (pentru suffarstar):

Da, ai dreptate. Mulţumesc mult.

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

Cu placere!

| Jardelin a răspuns:

Dacă nu ai avea o ură viscerală și demonică față de BOR ai putea sa vezi lucrurile si cu alți ochi, intr-o lumina mai aproape de realitate.

Insa, pentru ca preocuparea principală a vieții tale este (asa cum spunea si Purec pe care il apreciez pentru analiza lucidă si echilibrată), să instigi permanent la ura si poate si la violenta împotriva Ortodoxiei si ortodocșilor din România, nu accepți nici măcar o singură explicație chiar dacă ea este reală care arata de fapt adevarul cu privire la problemele legate de religie, de Ortodoxie, de preoți, credincioși, etc. Astazi ti-a explicat Purec intr-un mod foarte corect cum e treaba, alte dăți ti-am explicat eu sau alți useri. De fiecare data ai ignorat sau ai respins acele puncte de vedere pertinente.

Asa cum ti-am mai spus-o si in alt mesaj tu esti genul de ateu militant, agresiv, rasist si discriminator, de aici de pe TPU si probabil si pe alte rețele de socializare. Mai exista atei care postează aici, dar tu esti vârful de lance care întreține in permanenta aceasta stare conflictuala cu credincioșii.

Nu am sa răspund la sondajul tău pentru ca stiu care este scopul lui adevărat, insa as dori sa-ti spun ceva despre Klaus Iohannis. Este cea mai mare teapa pe care si-au luat-o ateii! Dacă vroiau cu adevărat sa aibă un reprezentant care sa-i unga la suflet (in caz ca au), trebuiau sa si-l pună pe Ponta in fruntea tării! Pentru ca el este ateu adevărat, un credincios doar de conjuctura (cum s-a văzut la alegeri) si pentru ca el l-a adus in Parlament pe dumnezeul vostru, Remus Cernea.

Nu stiu ce va face de acum înainte Klaus Iohannis ca președinte, nu stiu dacă va fi un președinte de calitate, dar pe mine până acum ma bucura sa vad ca avem un om sensibil in fruntea tării, care crede in Dumnezeu, susține cultele din Romania, participă la slujbe si nu ii stă in gât Ortodoxia. Decât unul care umplea crâșmele și ne sfida cu nesimtirea si mârlănia lui (ma refer la TB), mai bine ăsta!

Sfatul meu pentru tine este sa fii mai calma NOname, cu sau fără actiunile tale antireligie, Dumnezeu a existat, exista si va exista in continuare. Si tu si eu suntem doua fire de praf in lumea asta, nu putem schimba nimic, dar putem in schimb sa ne punem sufletele noastre mărunte la picioarele diavolului sa ale lui Dumnezeu! După cum ni-i alegerea.