| adolfhitlers a întrebat:

IIsus a spus limpede : "Voi zidi biserica mea iar portile iadului nu o vor biruii ";
Deci este limpede ca se refera la o singura biserica, caci altfel ar fi spus la plural 'biserici'.
Dar la care biserica se refera?

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ar fi putut foarte bine sa se refere la un tip de biserica, nu la o singura biserica.
Asa cum prin templul lui gluglu se inteleg templele lui gluglu si prin templul lui cluclu se inteleg toate templele lui clu clu, tot asa, prin Biserica lui Hristos se intelege totalitatea de biserici ce apartin lui Isus.

| adolfhitlers explică (pentru Inferno):

DACA noi suntem facuti din incest, atunci de ce mai exista povestile cu sf GRAAl?

| anonim_4396 a răspuns (pentru adolfhitlers):

Ce legatura are sf, Graal cu incestul? Din ce stiu eu, sfantul Graal e potirul lui Iisus, se credea ca cine va pune mana pe acel potir i-se va implini orice dorinta.

| Inferno a răspuns (pentru adolfhitlers):

Ce incest visezi frate?

| danut a răspuns:

In cartea REVELTIEI Dumnezeu spune ca va avea dealungul timpului Sapte biserici, deci intr-o perioada de timp va exista o singura biserica care il va reprezenta iar perioada noastra este marcata TOT in cartea REVELATIEI prin specificarea celor care fac parte din Biserica SA.
Apocalipsa 14, 12 "Aici ește rabdarea sfintilor care pazesc PORUNCILE LUI Dumnezeu si credinta LUI Isus".
Simplu ca buna ziua.

| sabin89 a răspuns:

Dacă e așa cum spune cel inteligent, cum că "se referă la corpul omului", atunci textul ar trebui să se înțeleagă așa: "...și pe această piatră voi zidi corpul omului". Cum sună?

| Dorugar a răspuns:

Isus fiind de religie mozaica, fi sigur ca nu s-a referit la biserica crestina adica biserica gojimilor pe care orice rabin evreu, inclusiv Isus, o dispretuieste.
Asa ca ar trebui sa cunosti bíne Biblia ca sa stii ca Isus atunci cand se refera la biserica, el se refera de fapt la corpul omului care este adevarata biserica a lui Dumnezeu. Asa ca ai raspunsul la intrebarea pusa

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stim ca acest cuvant,, biserica " = congregatie sau adunare. In cartea Apocalipsa (Revelatia ) capitolul 14 :1-4 este specificat cat se poate de clar ca este vorba de congregatia aleasa prin spirit sa fie alaturi de Cristos in cer, ca regi si preoti, iar numarul acestor unsi este de 144000de persoane cu o deosebita conduita spirituala si morala, care asculta de Dumnezeu, depun o marturie temeinica despre Dumnezeu, despre Isus Cristos, despre Regatul (imparatia ) lui Dumnezeu, ai carei membri sunt ei, si vor guverna alaturi de Isus care este Regele de drept al Regatului lui Dumnezeu. Atentie! A nu se confunda, aceasta Biserica (congregatie sau adunarea crestinilor unsi, sau,, turma mica " cum ii mai numeste Isus), cu biserica sau templele,, crestinatatii " instrainate de scopul si implinirea vointei lui Dumnezeu cu pamantul si omul. (daca doresti poti sa citesti in Luca12:32; Ioan 10:16.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai consemnat :,, portile iadului nu o vor birui ". adica acesti crestini unsi cu spirit, nu vor fi biruiti in locuinta mortilor, pentru ca ei vor primi prin privilegiul primei invieri, nemurirea in cer, alaturi de Isus si vor domni ca regi si preoti alaturi de Isus 1000 de ani. Dupa cum nici pe Isus nu l-a biruit moartea si iadul (locuinta mortilor), ci Dumnezeu l-a inviat dintre cei morti, la fel se intampla si cu acesti crestini unsi("144000) vor fi inviati la viata cereasca, ca persoane spirituale cum sunt si ingerii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de-acord cu Inferno, nu se face referire la vreun anumit tip de Biserica (cu atat mai mult cu cat atunci nu erau schimsme), ci se refera la totalitatea crestinilor devodatii care formeaza Biserica lui Hristos.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor. El a lasat O SINGURĂ BISERICA...

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!
- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc... thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E si greu tare de ghicit ma, de la Hristos incoace, cate biserici au fost, cate s-au despartit si de unde a iesit fiecare. pune mana pe istoria crestinismului si vezi.

| Dendoris a răspuns:

La aia din satul Zarnesti facuta din lut ce fu luata de apele Sambetei.

| C4JC a răspuns:

In biblie biserica inseamna totalitatea credinciosilor, multimea adunata int-.un loc, nu cladirea! Astfel cei ce cred in jertfa lui Isus din Brasov reprezinta biserica brasoveana etc. Asa apar si in biblie bisericile: biserica tesalonicenilor, biserica corintenilor, biserica din antiohia, mai apare si: bisericile iti trimit sanatate, ceea ce inseamna: credinciosii, nu cladirile si numele lor. Noi avem granite, denominatii, dar cei ce cred in Hristos nu au. Astfel voi considera frate si sora de credinta pe un ortodox, pe un baptist, pe un evanghelic daca acestia Il cunosc pe Hristos si Il urmeaza pe El, nu o anume religie. E foarte important ca toti credinciosii sa se adune la un loc, citeste biblia ca sa vezi cum ar trebui sa fie... happy

| Prototype1 a răspuns:

In mod evident, Iisus avertizeaza cu privire la faptul ca e pe cale de a-si forma propriul grup religios autonom. Prin "flacarile iadului" se refera la inaltii prelati religiei iudaice.

| DBs_SteFan_1996 a răspuns:

El vorbeste la singular, dar se refera la toate bisericile din lume.