| DumnezeuTatal a întrebat:

Imi puteti da mai multe detalii despre adventistii de ziua a saptea?

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Este una din zecile de mii de secte...
Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), secta adventista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: preotia si rolul acesteia în realizarea lucrarilor sacramentale ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

| milan9 a răspuns:

Intemeietorul sectei adventiste, Miller a mintit turma de creduli ca pe data de 9 spre 10 octombrie 1844 s-ar fi apropiat întoarcerea lui Hristos, ceea ce a dus ca mulţi sa-si vânda fermele şi afacerile şi şi-au investit economiile de o viaţă în Miller şi asociaţii lui pentru a răspândi mesajul întoarceri lui Hristos în curând. Secta adventista reuşise să câştige cam 50, 000 de adepţi, aproape în întregime numai din nord estul Statelor unite. La fel ca şi în cazul tuturor mişcărilor fanatice, se pare că această mişcare a exercitat o atracţie specială faţă de cei needucaţi, cei tineri şi cei manipulabili mistic.

Noaptea de 9 spre 10 octombrie 1844 i-a gasit pe sectanti(oite din turma) intr-o sala din Boston cu urechile ciulite ca la magari, ca nu cumva sa rateze auzul trambitei ingerului care avea sa vesteasca venirea Domnului. (Matei 24, 31 :El va trimite pe îngerii Săi cu trâmbiţa răsunătoare, şi vor aduna pe aleşii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.)
Spre dezamagirea tuturor noaptea a trecut, nu s-au auzit trambite si nici Hristos nu a venit, bineinteles! Platitorii de ZECIUIALA au ramas cu "buza umflata"! thinking

De fapt adventistii contrazic chiar si biblia deoarece se specifică clar in- Matei 24, 36 ca despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.
Pentru autointitulata "profeteasa" Ellen White "invataturile" lui Miller au fost cele de capatai. Aceasta farsoare si plagiatoare a preluat toate teoriile blasfemice de la Miller, ea si acolitii punand bazele unei asa-zise noi dogme, cu toate ca era semianalfabeta, suferea de epilepsie, avea vedenii, isterie, fapt confirmat de apropiati, de medicii personali si chiar de cei din familie! thinking

Trage si tu concluziile pe ce "teorii" se bazeaza aceasta secta adventista (una din cele aproape 30000 cate exista), cum si cine a pus bazele ei...
Totul se reduce la ZECIUIALA data de oitele din turma. Daca nu ar mai fi " zeciuiala", crezi ca ar mai exista aceasta secta!? Bineinteles ca NU, deoarece nu ar mai exista profit!

| DumnezeuTatal explică (pentru milan9):

Si ce alte idei, restrictii sau mai stiu eu au?thinking

| CinevaNou a răspuns:

Stiu doar despre adventistii de ziua a saseasad

| TheImpaler a răspuns (pentru CinevaNou):

Eu de aia de miercurea sad

| Dorugar a răspuns:

Si adventisti la fel ca alti pocaiti sunt pe calea gresita pentru ca si ei se inchina unei creatiuni ca Isus in loc sa se inchine NUMAI Creatorului.
Greseala capitala pentru ca incalca Legea 1 a lui Dumnezeu, asa ca daca vrei sa ai scandal cu Dumnezeu la Judecata de Apoi si sa-ti petreci vesnicia in IAD, atunci pocaieste-te!

| bleakk a răspuns:

Daca esti cu adevarat interesat de ei, poti afla totul despre ei, in detaliu, chiar aici: http://www.adventist.ro/index/

| TheImpaler a răspuns:

Http://www.adventist.ro/index
use the chrome young skywalker!

| Oxymorone a răspuns:

Se distinge prin păstrarea sâmbetei, săptămâna iudeo-creștina, se numeste si Sabat si dupa parerea mea, mare parte din teologia Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea corespunde învățăturilor evanghelice, sunt vreo 18 milioane de membri si are o prezență misionară în peste 200 de țări.

| Oxymorone a răspuns (pentru Oxymorone):

P.S: daca mai ai nevoie de ceva mai amanuntit, scrie-mi in privat. Eu sunt adventista.

| DumnezeuTatal explică (pentru Oxymorone):

Nu stiu, mai multe detalii despre restrictii, credinta etc. thinking

| Chioru_Gafita_Marian_1989 a răspuns:

Adventisti sunt si ei pocaiti ca alte30000de secte doar ca ei cred ca stiu cand va veni Domnul Iisus Hristos. Ei au obiceiul de a zice ca sambata este de fapt sarbatoare au luat aceasta erezie tocmai de
La evrei

| pet555 a răspuns (pentru Chioru_Gafita_Marian_1989):

Din cate stiu, doar neoprotestantilor li se spune "pocaiti", nu si la 30000 de secte.