| andreiboss31 a întrebat:

Imi puteti spune de ce s-a facut marea schisma.

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Nu se mai intelegeau cum sa imparta banii.

| milan9 a răspuns:

Înainte de "Marea Schismă" (ruptura dintre apus şi răsărit, din iniţiativa apusenilor), cele care vor fi numite atunci Biserica Ortodoxă (în răsărit), respectiv Biserica Catolică(apus), au reprezentat împreună Biserica primară, Biserica care a continuat în mod neschimbat învăţăturile comunităţilor creştine din perioada apostolilor!

Cu toate că între cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) existau mici diferenţe chiar înainte de ruptură, important este că ele au păstrat neschimbate învăţăturile de bază (transmiterea harului iertării şi mântuirii prin ierarhia preoţească în Biserică, cele şapte sfinte taine, Sfânta Predanie ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, etc...).

Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, le aparţin şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire! Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare!

Iată o parte dintre ele:
1.Papa e locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2.adaosul filioque;
3. existenta purgatoriului;
4.folosirea azimelor;

| milan9 a răspuns:

Biserica Ortodoxa a rămas, în linie directă, neschimbată în învăţătura lăsată ei de Apostoli.
Păstrând nemodificate învăţăturile Mântuitorului, exact pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat, Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare!

De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

Vechea biserică apostolică a preluat numele de "Ortodoxă" doar pentru a se deosebi de catolici, începând din 1054.

| Dandanache a răspuns (pentru milan9):

Gasesc acest raspuns de mai multe ori pe internet, ori esti un fervent diseminator, ori un continuator al ideilor altora. Ai dreptate in ceea ce ai scris in privinta catolicilor. La urma urmei, adaosurile presupun niste modificari. Totusi, in cazul Bisericii Ortodoxe, care este "„neschimbabilitatea" in cazul cultului ramasitelor sfintilor?

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Deci inainte nu existau termenii ortodox si catolic erai doar crestin. s-a produs din cauza unor episcopi din vest care au incalcat canoanele, apoi multi i-au urmat. de asta s-a Ortodoxia se numeste dreapta credinta(Vine din grecescul Ortho=drept, Doxa=credinta), pentru a se face o delimitare a ereticilor de adevaratii crestini. Ortodoxia a pastrat neschimbate canoanele si tainele de 2000 e ani incoace.nu va lepadati de ea caci ea este Mireasa lui Hristos, Biserica cea adevarata. Aveti grija sa nu cadeti in inselare si sa oapucati pe la sectari sau eretici(catolici, protestanti). Crestin=ortodox, restul e cancan

| Esperança a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Om nebun asa cum numeste Biblia pe toti care nu au cunoscut pe Dumnezeu.Cum poti tu reclama dreapta credinta o confesiune? Domnul e imparatul universului, al pamintului si al cerului.Nicodata nu s-a afirmat in istoria omenirii de nici un Canon.
Ba din contra canoanele au aparut in urma bataliei singeroase dintre asa zisii crestini.De la marea schisma in coace.Dovedindu-se istoric ca taberele s-au impartit datorita neintelegerii din momentul pocaintei primita prin Hristos a celor predati Domnului si a preotilor, fariseilor, fatariniclor si oamenlor care nu suportau adevarul primit de la Hristos.
Oamenii primind invataturi false dupa placu lor prin toti cei desprinsi din preotime si confesiunile ce nu vor sa respecte adevarul Biblic.Si accepta ducerea in eroare prin acceptarea de darurri ale poporului aduse prin jertfe si obisnuinte pagane.
Voi cei ce va numiti Ortodocsi nu vi se pare normal ca numele acesta sa fie ales ca sa se poata duce in eroare sute de oameni in masa?
Interesati-va cei ce cititi acest articol de miile de oameni omorati de Ortodoxism, Catolicism si alte confesiuni din cauza necaptarii si supunerii regurilor suprematiei acestor culte.
Nu va e un pic teama de Dumnezeu?
Pina cand credeti ca veti mai putea insela, fura si a duce numele Domnului in descert? Pina cand credeti ca veti fi lasati de Domnul sa-i bajocoriti Numele? Iata ca a si venit ziua judecatii si sta sa bata ceasul. Pocaiti-va si indeparati-va de la astfel de fapte.
Fiti binecuvintati cu toti.Amin!

| Dandanache a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Jenant.