| AdiTorrent7 a întrebat:

Impotriva certitudinilor pe care le oferea Dumnezeu, cum a reusit deci demonul Lucifer sa-i insele pe ceilalti ingeri care au cazut odata cu el?
Asta nu se intampla si cu miile de religii si secte false?

12 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Pentru ca nu i-a pasat lui Dumnezeu de asa ceva, daca nu i-a pasat in trecut, crezi ca ii pasa acum? E de ajuns sa te uiti in jur si sa vezi ca nu exista.

| danay72 a răspuns:

Asa e, de fapt, conducatorul lumii e Satan. 1Ioan5:19.Doar o singura religie are aprobarea lui Dumnezeu.Matei7:13,14

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

| Holiday a răspuns:

Zeul asta ori e prost, ori e prost, cum au mai zis si altii, daca ar fi cum ziceti voi atot-toate, n-avea cum sa dea atatea rateuri...

De fapt nu e decat o creatie a unora care au profitat, si mai profita inca de naivitatea voastra...

| sublime89 a răspuns:

Pana acum nu exista absolut nicio dovada care sa ne arate ca o anumita religie sau secta nu este falsa. Deci n-avem niciun motiv sa o consideram pe una dintre ele ca fiind adevarata.
Cat despre povestea cu Lucifer, nu pot sa spun decat ca in cazul unui d-zeu atotputernic si atotstiutor, nu s-ar fi putut intampla asa ceva fara acceptul lui. D-zeu ar trebui sa stie tot timpul care va fi viitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata a stiut bookmin.el e stiutorul de serviciu in tabara respectiva astazi.

| Denly a răspuns:

In cartea lui Enoch care nu a fost introdusa in biblie, dar aceasta carte s-a gasit impreuna cu celelalte care formeaza biblia, scrie ca unii ingeri au cazut deoarece au parasit cerul si s-au luat cu fete de pe Pamant. Cica acesti ingeri i-au invatat pe oameni despre citit in stele, remedii pentru boli, vraji etc. Acestia aveau marimea ca la 30 de coti, numiti: uriasi. Apoi femeile au nascut copii care cresteau la fel de mari si, neavand destula hrana au inceput sa manance animalele, pasarile crescute de oameni. Atunci oamenii au strigat la cer, iar Dumnezeu ia auzit. Atunci a trimis Dumnezeu pe Rafael sa ii ia pe toti ingerii (uriasii) si sa ii duca de pe pamant intr-un loc pustiit si intunecat, pentru ca au incalcat porunca data de Dumnezeu.
Enoch zice ca a vazut aceste lucruri si, mai mult de atat. Ingerii l-au numit Enoch scribul.
In fine, e o varianta total nedovedita a caderii ingerilor din rai.
Ce mai e curios e ca in biblie zice cat va sta diavolul in lanturi. Numarul contine doar cifra 7 de cateva ori, nu imi mai amintesc bine. Parca 777 era. In fine, sper ca te-am distrat cu povestioara!winking Ceao!

| Holiday a răspuns (pentru Denly):

"Atunci oamenii au strigat la cer, iar Dumnezeu ia auzit. Atunci a trimis Dumnezeu pe Rafael sa ii ia pe toti ingerii (uriasii) si sa ii duca de pe pamant intr-un loc pustiit si intunecat, pentru ca au incalcat porunca data de Dumnezeu. "

Tantalau mai e si zeul asta, trebuiau sa strige astia la el ca sa afle una, alta...
De fapt nu e singura situatie in care trebuie sa fie "informat" ca sa afle ceva, sau cand cauta cate ceva sau pe cineva pentru ca habar n-are unde e sau cum sta treaba, el fiind de fapt atotstiutor...laughing
Numai aberatii...

| Denly a răspuns (pentru Holiday):

big grin poate au aberat cei care au scris despre asa ceva, cine stie, poate si atunci avea lumea pofta de scris. big grin

| Boomkin1337 a răspuns:

Asta este doar o alta dovada a lipsei de sens al crestinismului.