| AdiTorrent7 a întrebat:

In afara de necredinta si desfranare care altele erau pacatele oamenilor inainte de potop?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Iar, care potop? : )))

| Elvina a răspuns:

Eu te intreb de ce nu mai e si acum un potop, mai ales ca exista filmele pentru adulti?

| danay72 a răspuns:

Erau foarte violenti.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Care pacate, si care potop?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

La fel ca si in zilele noastre, pe care Biblia le consemneaza ca fiind,, zilele din urma a unui sistem ". Iata oamenii lipsiti de pietate, violenti, plini de ura, egoism, ingamfare, refractari la orce acord, calomniatori, iubitori mai mult de placeri decat de Dumnezeu, > Poti sa-ti dai seama dupa raspunsurile unora, ca Dumnezeu care i-a creat, NU face parte din viata lor > Nu tin cont de nimeni si nimic sunt lipsiti de afectiune. Doar cand ajung in durere l-ar cauta pe Dumnezeu dar nu stiu unde. Deci asa cum a fost in zilele lui Noe, asa este si acum, Dumnezeu are motive intemeiate sa distruga oameni lipsiti de pietate.

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

" Poti sa-ti dai seama dupa raspunsurile unora, ca Dumnezeu care i-a creat, NU face parte din viata lor "

Daca tu ai impresia ca esti creata de un personaj de poveste e problema ta, nu, nu vreun zeu ne-a creat, aia e doar o poveste cu care oamenii au fost manipulati si prostiti mult timp. Din pacate unii inca mai sunt.

"Doar cand ajung in durere l-ar cauta pe Dumnezeu...

Chair crezi ca oamenii normali din lumea asta cauta personaje imaginare, in indiferent ce situatie? Asta e ocupatia credinciosilor, iar daca tu faci asta nu inseamna ca toata lumea umbla dupa cai verzi pe pereti.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Holiday):

Da, bine spui, nu toata lumea crede ceea ce cred eu, tocmai de aceea are asa bune rezultate lumea, vaiurile ei sunt peste tot. Dar trebuie sa fii si realist si sa vezi ceea ce se petrece in lume, dar daca esti apatic, ce sa mai spun. Ei bine tu faci ceea ce crezi, si ce poti. Fiecare traieste cum gandeste, dar rezultatul va fi ca si a celor ce participa la un maraton, sau crezi ca gandirea umana este sanatoasa si poate rezolva ceva din multele nevoi ale omului pentru o lunga durata de timp?

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daca ai impresia ca acum 100, 1000 sau 5000 de ani era mai bine, dovedesti ca n-ai habar de istorie si de ce se intampla atunci si cum decurgeau lucrurile. Dar e cumva logic sa fie asa daca iti iei informatiile din povesti religioase si eventual din ceva romane siropoase.
Istoria nu a fost cum citesti tu prin Biblie (desi si aia e plina de orori, dar cei ca tine le ignora), sau prin romane de dragoste cu printi si printese.

"...dar rezultatul va fi ca si a celor ce participa la un maraton..."

Asta e o figura de stil, sau ce? cum e rezultatul celor care participa la maraton?!?

| AndreiM77 a răspuns (pentru Holiday):

Esti degradat spiritual.
Cum poti spune astfel de lucruri, m-am saturat sa va iau cu frumosu pe toti ateii, tote convingerile voastre nu sunt bazate pe argumente concrete doar pe idei omesti, convingerile mele se bazeaza pe argumen te solide din Biblie cuvantul lui Iehova Dumnezeu, Creatorul a tot ce este viu.
tu ce dovezi ai ca nu exista Iehova Dumnezeu?

| drutzix a răspuns:

Nu a fost niciun potop, nu exista dovezi geologice pentru un potop global.
Motivele date de biblie (raspund la fel cum as raspunde si daca ma intreba cineva cum a murit Sauron din Lotr) sunt ca omenirea devenise impura. Au venit niste ingeri si au facut pui cu oamenii din care au rezultat nefilimii, niste metisi uriasi.

| ada92 a răspuns:

Biblia spune: ‘Răutatea omului era mare pe pământ şi toată imaginaţia gândurilor din inima lui era în fiecare zi numai răutate. . . Pământul era plin de violenţă’. — Geneza 6:5, 11. Unii îngeri s-au răzvrătit împotriva lui Dumnezeu, şi-au părăsit locul din cer şi, lăsându-se pradă dorinţelor egoiste, şi-au luat corpuri umane pentru a se căsători cu femei. Din aceste căsătorii nefireşti s-au născut uriaşi foarte puternici, numiţi nefilimi, care au umplut pământul cu violenţă şi vărsare de sânge. Dumnezeu a fost profund îndurerat să vadă cum creaţia sa pământească se îndrepta spre distrugere.