| MrUniverse a întrebat:

În calitate de ateu convins am niște întrebări pentru credincioși.
(Termenul de "domnul imaginar" înseamnă "dumnezeu")
Să începem:
1. De ce sunteți atât de convinși că domnul imaginar există?
2. Dați-mi 3 dovezi în favoarea domnului imaginar.
3. De ce sunteți așa de intoleranți?
4. Credeți în existența vieții extraterestre? Dacă nu, de ce?
5. Cum vă explicați fosilele care arată clar că noi și maimuțele avem un strămoș comun?
6. Sunteți pro sau contra căsătoriilor LGBT? De ce?
7. Dacă planeta Terra este creația supremă a domnului imaginar, atunci de ce mai există și celelalte planete?
8. De asemenea, de ce a mai făcut și celelalte stele?
9. Ba mai mult, de ce a mai făcut și celelalte galaxii (dacă știți ce sunt alea)?
10. De ce biblia susține că Terra e plată, cu colțuri, uneori rotundă?
11. Ați citit biblia?
12. Conform bibliei, cerul e solid și are fundație iar deasupra lui este apă. Cum explicați asta?
13. Credeți în icoanele care plâng sau fac "minuni"? De ce?
14. Cum de numele Isus nu e menționat de niciun istoric/autor de la presupusa vreme respectivă?
15. Ce părere aveți de Stephen Hawking?
16. De ce sunteți așa siguri că religia voastră e cea corectă?
17. De asemenea, de unde știți că zeul vostru e cel adevărat, dintre miile de alți zei?
18. De ce (conform bibliei) Soarele e cel care se învârte în jurul planetei, și nu invers?
19. Biblia spune că domnul imaginar e atotștiutor, deci ar fi trebuit să știe că oamenii vor deveni răi de la un timp după creație. Atunci de ce i-a mai creat dacă știa deja viitorul lor?
20. Domnul imaginar ar fi avut nevoie de Logică pentru a crea totul. Dar dacă el a creat TOTUL (inclusiv Logica) atunci el ce avea înainte să creeze Logica? (sper că ați înțeles ideea, chiar nu știu să explic asta în scris)
21. ORICE are un început. Domnul imaginar ce început a avut?
22. Și chiar dacă ar fi existat dintotdeauna (cea mai ilogică chestie auzită de mine până acum), el tot ar fi fost plasat într-un loc/spațiu/Univers, pe care n-ar fi avut cum să-l creeze. Cum îmi explicați asta?
23. Ce făcea el înainte să creeze Universul? Ținând cont că timpul a început odată cu Universul...

Acestea sunt doar câteva din întrebările pe care le am pentru voi, credincioșii. Începeți să-mi răspundeți, vă rog. : )

30 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Hai breh, asta e discriminare pe fata! Na ca ma bag si eu in ciorba, ca sa fie mai condimentata...
1. Pai tu cine crezi ca iti pune cadourile sub brad de Craciun, tac-tu si mama ta?
2. Craciunul, Sf. Nicu', Ziua Copilului si cadourile aferente.
3. Ce intolerant breh? Ca nu suportam ateii si practic orice alta religie, orice alta orientare sexuala, si pe aia care nu inghit slavita Biserica Ortodoxa Romana, acest stilp al societatii? Nu sintem deloc intoleranti. In curind o sa ii ardem pe toti pe rug si vom fi 100% toleranti!
4. Pai desigur ca da. Dumnezo' si injerii unde crezi tu ca vietuiesc, ha?
5. Pe alea le-a pus Satana ca sa ne pacaleasca, desigur.
6. Pro, bineinteles. Numai cind te gindesti la doua gagici imbirligate, parca iti vine sa musti din Vechiul Testament oleaca. Ce e frumos si lui Dumnezeu ii place! Cuplurile de baieti sint sacrificiul pe care trebuie' sa il induram ca sa existe cele de fete...
7. Cum de ce? Nu orice friptura are si garnitura?
8. Stelele sint condimentele, logic.
9. Pai pe linga friptura mai ai si alte feluri. Si oricum se cam plictisea cind cu creatiile...
10. Ca sa moara ateii de oftica.
11. Desigur, cel mai prost best-seller ever.
12. Doamne-ajuta!
13. Amin! Pentru ca focul ala sfint de la Ierusalim.
14. Inca nu isi alesese brandul...
15. L-a batut Dumnezeu.
16. Pentru ca asa a zis fiul lui tatal lui care este el.
17. Vezi ca ti-o iei cu intrebari de-astea. Dumnezeu e milos, dar si cind te-o lua la pooli peste fata...
18. Pentru ca e mai usor de explicat unora suficient de debili cit sa puna botul la restul timpeniilor din biblie.
19. Pai voia si el sa se distreze.
20. O sa te bata Dumnezeu cu logica in cap daca mai pui intrebari de-astea.
21. Nu a avut inceput, ca el a fost mai inainte de toti vecii, bla bla.
22. Mi-e somn. Roaga-te Domnului si raspunsul ti se va arata!
23. Cum ce facea? Freca sfintul duh cit e ziua de lunga...

| danay72 a răspuns:

Sunt multe întrebări. Încerc sa îți răspund la câteva, pentru ca necesita mult timp.Dar te felicit, sunt întrebări profunde.
4.Biblia spune clar ca există ființe în cer, e vorba de heruvimi, serafimi și îngeri.
10. Într -o epocă în care majoritatea oamenilor credeau că pământul este plat, Biblia vorbea despre ‘cercul [sau sfera] pământului’. Isaia 40:22.Cuvântul în limba originală tradus prin „cerc" în Isaia 40:22 poate fi redat şi prin cuvântul „sferă". Unele traduceri ale Bibliei l-au redat prin expresiile „globul pământului" (Douay Version) şi „pământul rotund" (Moffatt). Deci, Biblia nu a susținut niciodată că pământul e plat.
11.Da,o studiez de peste 25 de ani.
12.Nu știu unde ai citit acest lucru, poate era un limbaj figurativ, pentru că Biblia nu susține așa ceva
13. Nu, Biblia condamna închinarea la icoane. Exod20:4,5.
Am sa îți mai răspund si la alte întrebări

| danay72 a răspuns:

14.Mai mulţi scriitori laici care au trăit la puţin timp după Isus l-au menţionat cu numele. Unul dintre aceştia a fost Cornelius Tacitus, care a întocmit o istorie a Romei din perioada împăraţilor romani. El a vorbit şi despre incendiul care a devastat oraşul în 64 e.n. Aşa cum arată Tacitus, se zvonea că acest incendiu a fost provocat din ordinul împăratului Nero, care a dat vina pe un grup de oameni „numiţi de popor creştini". Iată ce scrie istoricul în continuare: „Christos, de la care îşi primiseră numele, fusese condamnat la moarte în timpul lui Tiberiu de procuratorul Pontius Pilatus" (Analele lui Cornelius Tacitus, traducere de E. Lovinescu, vol. II, cartea XV, pag. 356).
Şi istoricul evreu Josephus Flavius vorbeşte despre Isus. Referindu-se la evenimentele care au avut loc după moartea lui Festus (aproximativ 62 e.n.), guvernator roman al Iudeii, şi înainte de instalarea în funcţie a succesorului său, Albinus, Josephus a spus că marele preot Ananus (Ana) „a convocat sinedriul la judecată şi l-a adus în faţa lui pe fratele lui Isus, denumit Hristos (el se chema Iacob), împreună cu alţi câţiva" (Antichităţi iudaice, vol. II, traducere de Ion Acsan, cartea XX, cap. IX, pag. 571).

| danay72 a răspuns:

16Slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). Apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi primit nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, învăţăturile şi practicile religiei adevărate nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevărul" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", după care cita un verset biblic (Matei 4:4, 7, 10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu îi învaţă pe alţii idei personale. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile doar pe ceea ce este scris în această carte.
Cei care practică religia adevărată i se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus ne-a învăţat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt calităţile sale. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor. În Psalmul 83:18 se spune: „Tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!". Isus ne-a arătat prin exemplul său cum trebuie să-i ajutăm pe alţii să-l cunoască pe Dumnezeu. Iată ce a spus el într-o rugăciune: „Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume" (Ioan 17:6). În mod asemănător, închinătorii adevăraţi din prezent îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt scopurile şi calităţile sale.
Slujitorii lui Dumnezeu manifestă iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate puternică. (Citește Coloseni 3:14.) Membrii religiilor false nu fac parte dintr-o familie mondială, unită prin iubire. De ce putem spune lucrul acesta? Dacă ar fi uniţi de o astfel de iubire, nu s-ar ucide între ei din cauza deosebirilor naţionale sau etnice. Creştinii adevăraţi nu ridică arma nici împotriva fraţilor lor de credinţă, nici împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se recunosc prin aceasta: Cine nu practică dreptatea nu provine de la Dumnezeu, nici cine nu-şi iubeşte fratele... să ne iubim unii pe alţii. Nu cum a fost Cain, care provenea de la cel rău şi şi-a înjunghiat fratele" (1 Ioan 3:10-12; 4:20, 21).
Creştinii adevăraţi recunosc că Isus Cristos este mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia spune: „În nimeni altul nu este salvare, căci nu este sub cer niciun alt nume care să fi fost dat printre oameni prin care putem fi salvaţi" (Faptele 4:12). Aşa cum am învăţat în capitolul 5, Isus şi-a dat viaţa pentru a-i răscumpăra pe oamenii ascultători (Matei 20:28). Mai mult decât atât, Iehova l-a numit pe Isus Rege al Regatului ceresc, guvernul care va domni peste întregul pământ. Dumnezeu ne cere să ascultăm de Isus şi să aplicăm învăţăturile Fiului său. Numai aşa putem primi viaţă veşnică. În Biblie se spune: „Cine manifestă credinţă în Fiul are viaţă veşnică. Cine nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa" (Ioan 3:36).
Închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu nu fac parte din lume. Când a fost dus înaintea conducătorului roman Pilat pentru a fi judecat, Isus a spus: „Regatul meu nu face parte din lumea aceasta" (Ioan 18:36). Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii discipoli ai lui Isus se supun Regatului ceresc. De aceea, nu se implică nici în politică şi nici în conflictele acestei lumi, păstrându-şi neutralitatea. Totuşi, dacă alţii doresc să se înscrie într-un partid politic, să candideze pentru o funcţie politică sau să voteze, ei nu se amestecă în aceste decizii. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Dar, dacă li se cere să facă ceva care contravine normelor lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni" (Faptele 5:29; Marcu 12:17).
Adevăraţii continuatori ai lui Isus anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). Adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos nu îi îndeamnă pe oameni să se bazeze pe conducătorii umani pentru rezolvarea problemelor lor. Ei anunţă că Regatul ceresc al lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii (Psalmul 146:3). Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru acest guvern perfect: „Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cuvântul lui Dumnezeu a prezis că acest Regat ceresc „va zdrobi şi va pune capăt tuturor acestor regate [din prezent] şi el însuşi va dăinui pe timp indefinit" (Daniel 2:44; Revelația 16:14; 19:19-21).
Isaia43:10-12

| danay72 a răspuns:

21.Ps. 90:2: „Înainte să se fi născut munţii şi înainte ca tu să aduci în existenţă pământul şi solul roditor ca în durerile naşterii, din veşnicie în veşnicie tu eşti Dumnezeu".
Este raţional lucrul acesta? Este un fapt pe care mintea noastră nu-l poate înţelege pe deplin. Totuşi, acesta nu este un motiv să nu credem. Exemple: 1) Timpul. Nimeni nu poate stabili un moment anume ca început al timpului. Este adevărat că viaţa noastră are sfârşit, însă nu şi timpul. Noi nu respingem noţiunea de timp doar pentru că nu înţelegem toate aspectele legate de el. Dimpotrivă, chiar ne organizăm viaţa în funcţie de timp. 2) Spaţiul. Astronomii nu găsesc nici începutul, nici sfârşitul spaţiului. Cu cât scrutează mai mult universul, cu atât descoperă mai multe lucruri. Ei nu resping faptele; mulţi consideră că spaţiul este infinit. Acelaşi principiu este valabil şi în ce priveşte existenţa lui Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeul Bibliei este Iehova. Istoria confirmă faptul ca era deosebit de zeii popoarelor, datorita puterii pe care o vedeau și simțeau. Iar azi, Iehova ajuta milIoane de oameni sa se schimbe și sa aiba o viață împlinită și fericită. El a creat tot ce ne înconjoară, iar calitățile sale se vad în creație, oricât ar încerca omul sa conteste.

| ania a răspuns:

-În calitate de ateu convins-
De ce ești tu un ateu atît de convins?
Așa cum spune știința, universul are un început. Dacă se dovedea că nu avea, eventual puteam spune că nu avea nevoie de o cauză. Ceea ce are un început necesită o cauză. Dacă aceea cauză ar fi avut la rândul ei o cauză și așa mai departe și la un moment dat ontologic, înainte de orice cauzare n-ar fi existat nimic, nici o entitate care să poată cauza fără a fi la rândul ei cauzată, nici n-ar fi început vreodată să existe ceva, pentru că nimicul nu cauzează ceva.Deci e necesar ca în lanțul cauzalității să existe o cauză care să nu fi fost cauzată, altfel apariția universului nostru cu un început, ar fi imposibilă.

| ania a răspuns:

1.Cele mai importante dovezi în favoarea existenței lui Dumnezeu.
-existența universului cu un început( am explicat înainte de ce presupune o cauză necauzată)
-complexitatea extraordinară a celei mai simple forme de viață replicabilă.E atît de complexă încât toate vârstele avansate pentru vârsta pământului și a universului sunt de departe insuficiente pentru ca viața să apră prin combinații aleatorare.probabilitatea e pracit zero.
- modul cum se perpetuează viața, prin ADN,care e un limbaj codificat.Un limbaj codificat presupune un Comunicator.-Omul de știință creștin, fost ateu, Francis Coliins, Directoul I Proiectului, Genomul Uman care a decriptat pentru prima dată harta completă a ADN-ului uman, numește codul genetic -Limbajul lui D
Dumnezeu.
-Învierea fizică pe care a prezis-o a lui Iisu s Hristos(dacă e interesat cineva, la una din întrebările mele am scris pe larg despre acest subiect.
3-În ce sens suntem așa de intoleranți? Exclusiviști în ce privește concepția despre lume și viață suntem toți.Și ce i ce spun că totul e relativ, spune că cei ce nu sunt de acord că totul e relativ, se află în eroare.
4 Sunt agnostică în ce privește existența vieții extraterestre.
Sunt contra căsătoriilor LGBT.Mi se pare ciudat atâta fervoare pentru aceste căsătorii când trendul e contra căsătoriilor în general, că nu contează o hârtie.Sunt contra pentru că pe urmă cer și dreptul de a adopta, având în vedere că acest mod de viață e neproductiv în ce privește procreerea și apoi se iau copii de la părinți sub diverse pretexte, cu legea în mână și poliția de față cum a pățit și săracul tată român, Florin Barbu în Anglia.

| RAY a răspuns:

Isi pierzi timpul aiurea, majoritatea habar nu au de biblie, cred si ei pentru ca religia ofera o speranta simplu

| milan9 a răspuns:

Referitor la cei care o dau cu "Iehova in sus si in jos", mai întâi o observaţie pentru o exprimare de mai sus...

Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| milan9 a răspuns:

In fine, sunt unii care acuza icoanele (si mai sus face referire un iehovist) uitand cu multa Ipocrizie fatul ca toate cultele au în mod ascuns (disimulat) cultul icoanelor (a imaginilor folosite ca "simbol").

Fiecare cult exploatează excesiv functia de REPREZENTARE pe care o are IMAGINEA!

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli?

Cu atât mai mult în Biserica lasata de Fiul lui Dumnezeu, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală (dupa modelul altor obiecte de cult recomandate in Vechiul Testament)...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ateu convins, religios convins, manelist convins, nationalist convins, stelist convins, gay convins etc.
Fiecare este convins de ceva.
Eu sunt convins ca este inutil sa discut cu cineva convins.
Timp pierdut.
Oamenii isi mai schimba convingerile daca au mintea deschisa, dar este nevoie de timp.
Acum cateva zeci de ani ar fi ras de tine orice om de stiinta daca incercai sa-i explici entanglementul cuantic.
Acum este explicat si demonstrat.
Doar ca unii l-au enuntat cu cateva mii de ani inainte.

Prea multe intrebari.

23. Dumnezeu era la o bere in alt univers inainte de creatia universului acesta.
Este imaterial si bea bere binenteles imateriala.Nu stiu marca dar are gust dumnezeiesc.
Timpul este o pacaleala.
Trecutul, prezentul și viitorul există simultan, dar o dam iar pe fizica cuantica si berea s-a terminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai nascut acuma? si nu stii raspunsuri la intrebarile tale? ca doar stii de unde vii? toti copii stiu? si zici ca esti ateu.aferim badie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Okay, am si eu o intrebare pentru tine. De ce?

Nici eu nu cred in Dumnezeu, dar prefer sa nu ma amestec in credintele altora sau sa incerc sa le schimb.

Tu cu siguranta nu ai scris intrebarile alea in asteptarea unor raspunsuri care ti-ar putea schimba tie viziunea, ci doar ca sa ii convingi pe credinciosi ca ce ei sustin si cred cu tarie sunt baliverne si prostii. Mie mi se pare ca dai dovada de o intoleranta teribila, avand in vedere ca se presupune (in capul tau) ca esti superior si mai deschis la minte decat "astia religiosi". Multi oameni gasesc confort si alinare in credinta lor, nu inteleg de ce trebuie tu sa lupti sa distrugi chestia asta. Invata sa fii tolerant si sa traiesti pentru tine!

| 6684464 a răspuns:

Ai ales sa apesi tastele de 15 ori in loc de 8, de ce?!

1. Este vorba de a vrea viata vesnica in Isus, aici. Daca vrei trebuie sa crezi, ca sa primesti trebuie sa fii convins, chiar si orbeste, deci da, multa lume este convinsa orbeste.
2. Faptul ca existi este o dovada, doar n-ai aparut din nimic.
In orice caz, nu ar trebui sa existe dovezi ale existentei Lui, altfel ar putea foarte usor ca la fiecare slujba sa fie cate un inger dovedind existenta Lui, dar asta ar insemna ca jertfa Domnului Isus sa se fi facut in zadar.
3. De ce spui asta? Te referi la cei ce resping teoria evolutiei?
4. Da, deci nu mai trebuie sa explic, ok?
5. Stiu ca avem, deci si peste asta pot sa sar, ok?
6. Contra! De ce ar fi normal asa ceva? De ce s-ar casatori in cadrul LGBT? Pentru ca-l iubeste(18+) pe cel de acelasi sex. Dar de ce crezi ca ni s-au dezvoltat organe genitale?! Si nu suntem moluste!
7. [Referitor la (2.)] Pentru ca altfel nu a putut face o lume a materialitatii noastre, daca o facea totul depindea de El.
8. Asemenea (7.). E vorba de teoria big-bangului si evolutiei aici.
9. Asemenea (7.)
10. Pentru ca asta se credea, saracii nu au avut si ei un Columb...
11. Da.
12. Unde ai vazut asta? laughing
13. Nu, asemanator (2.)
14. Inca nu sunt in stare sa raspund la asta. Inca nu inteleg de ce Mat. 1:23, dar noi spunem Isus, poate am sa pun o intrebare sa-mi raspunda cine stie.
15. Un om studios cu imaginatie.
16. Ce alta religie are un Mantuitor?
17. Asemenea (16.)+(1.)
18. [Asemanator (10.)] Pentru ca, saracii, nu au avut si ei un Galileo, sau un Hans Lippershey, sau macar un Aristarh...
19. Aici incepe cu o istorie, dar se rezuma la faptul ca Dumnezeu nu mai vrea sa se intample ce s-a intamplat cu Lucifer.
20. {Aici e ceva gen: cum a creat pamantul, care nu are constiinta, ceva cu constiinta?}
Dumnezeu este existenta insasi, deci logica este o nimica-toata.
21. Asemanator (20.)
22. Asemanator (20.) [hai, + Romani 11:36]
23. De unde sa stim noi? laughing
timpul nostru*

| UnBroken2016 a răspuns (pentru 6684464):

Noi ca am aparut din nimic ti se pare de neconceput dar Dumnezeu ca nu are inceput sau sfarsit, ti se pare logic? Doar ca este Dumnezeu, nu?

| 6684464 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Am spus la 20.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru 6684464):

laughing Ma intreb peste 10 ani cu ce o sa veniti nou. Pana acum era ca nu are inceput acum ca e "Dumnezeu este existenta insasi". Tare sunt curios.

| 6684464 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Si care e diferenta?

| MrUniverse explică (pentru 6684464):

Deși nu m-ai convins, apreciez faptul că ai dat un răspuns... cu bun simț. Vreau să spun, altcineva s-ar fi apucat să mă înjure că de ce mă iau de religia lui etc. etc.

| 6684464 a răspuns (pentru MrUniverse):

Daca puneai si tu intrebarile in postari diferite dadeam raspunsuri mai elaborate.hee hee
Poate-mi raspunzi la intrebarea fara subpunct, la (12.) si la (16.); si "nu stiu" e un raspuns.

| 6684464 a răspuns (pentru MrUniverse):

A, si la (3.)
App, nu am incercat sa te convig. Am incercat sa raspund la intrebari cat mai pe scurt posibil.

| ExprimareLibera a răspuns:

Cred că un termen mai potrivit ar fi "creștini". Credincios=deist, ori noi vorbim despre creștinism și elucubrațiile sale.

| ExprimareLibera a răspuns:

E ușor să vomiti ineptii când nu ai deschis o carte în viața. Dumneata ești cam creștinel si te cam ataci la întrebările de mai sus.

| ExprimareLibera a răspuns:

Îmi pare rău, dar dumneavoastră nu faceți nici macar diferența dintre creștin și credincios, deci despre ce vorbim?

| ExprimareLibera a răspuns:

La fel ca mai toți religiosii, sunteți o persoană foarte influentabila. "există semne, vise, comunicații cu zeii". Dacă dați crezare acestor ineptii, e clar.
Spuneti-mi ce roluri benefice are religia si de ce se apropie sfârșitul.
Eu pot da argumente contrarii.

| KNST a răspuns:

Esti la fel de inutil ca cei care confunda religia cu credinta.

| RagnaRDET a răspuns:

In primul rand nu exista ateu. Ateu = e un pleonasm, orice om crede in ceva, personal eu cred in oameni, tu poate crezi in bani,putere,faima etc. Ideea e ca si tu crezi in ceva, deci imposibil sa fii un '' ateu ''. Ai pus acolo niste intrebari stupide adica nu stupide foarte stupide. Ca sa nu faci vreo concluzie nu vorbesti cu un '' religios''. Religia nu e nimic altceva decat o mare minciuna. A fost inventata de catre om pentru a manipula pe om. Nu conteaza de care e, intr-un final te invata ca ea e cea mai buna si ca celalalte sunt rele.( musulman,buddist,catolic,ortodox,pagan,satanism etc.) Insa in toate religile ne vorbeste despre cineva,cineva care sta la baza tuturor si in fiecare religie are alt nume. Dumnezeu,Allah,Zeus,Jupiter,Odin. Numele nu cred ca e important, la fel nu cred ca ai pus intrebarile corecte fiindca nimeni nu o sa iti poata raspunda, de ce acel ' ZEU ' a creat si stele si alte galaxii, de ce a creat oamenii daca stiau ca vor fi rai si ce-ai mai intrebat tu. Poate ca acea forta suprema e doar in capul nostru, e ceea ce ne da speranta cand cadem sa ne ridicam si sa luptam la loc. E o forta necesara ca lumea sa continue, oricum daca nu ar fi fost ceva acolo care sa dea acel '' click'' nimic nu ar fi existat. Ceva a dat nastere la tot si nu ma refer la o planeta si ma refer la tot, univers, galaxie, cosmos etc. Ceva exista, poate ca fiecare planeta are '' Zeul '' ei care sa o conduca, nu stiu presupun si eu. Oricum parerea mea ca religia e rea insa credinta e buna, nu spun sa crezi in Dumnezeu, spun sa crezi in ceva, fara sa credem intr-un ideal viata nu ar avea sens. Personal cred ca intr-o zi voi fi cineva important, imi da motivul necesar pentru care sa ma trezesc dimineata si sa continui sa lupt.

| Inferno a răspuns (pentru RagnaRDET):

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.
PLEONÁSM, pleonasme, s. n. Eroare de exprimare constând în folosirea alăturată a unor cuvinte, expresii, propoziții etc. care repetă în mod inutil aceeași idee.

| MrUniverse explică (pentru RagnaRDET):

"In primul rand nu exista ateu. Ateu = e un pleonasm, orice om crede in ceva, personal eu cred in oameni, tu poate crezi in bani, putere, faima etc."

Hei, nu amesteca merele cu perele. Într-o oarecare măsură ai dreptate, eu de exemplu cred în mine și atât. Dar e ceva complet diferit de religie!