| anonim_4396 a întrebat:

In care religie e pacat sa te casatoresti a 2 oara? Am citit ceva de genul acum mult timp. Un barbat s-a insurat, nevasa a divortat ( laughing ) si el nu s-a mai casatorit pentru ca religia spunea ca de fapt e pacat sa o mai faca si a 2 oara. Deci, aveti idee? Ce parere aveti despre asa ceva? Cat de nebuna poate fi o persoana de genul? Cred ca nervii ii avea la pamant avand in vedere ca toata viata lui ( parca avea la 30 de ani ) nu o sa mai faca sex. Ori s-a castrat chimic, cine stie, oricum omul nu era normal, zic eu.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai cine zice ca nu poti sa faci sex daca nu esti casatorit? Dupa ce te arzi o data cu nevasta si eventual si soacra dilii la cap, mai bine faci frumos sex pe bani si fara alte obligatii restul vietii. tongue

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ma uimeste ce pot face unii pentru religia lor, stii tu. daca ar pune toti pe jumate efortul asta in ar fi chiar oameni de treaba, ar fi fost o lume mai buna.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar. In alta ordine de idei, cauta pe FB Casa Share. Sigur o sa iti placa ce se intimpla.

| TheCritic a răspuns:

Buna! La noi, la catolici nu este permisa a doua casatorie decat in cazul in care unul dintre parteneri a decedat. Numai bine!

| sublime89 a răspuns:

Daca crestinii si-ar respecta cu adevarat religia, cu totii ar trebui sa se supuna si acestei reguli cu casatoria unica. Cand juri in fata preotului si a lui d-zeu ca vei fi alaturi de el/ea la bine si la rau, pana la sfarsitul vietii, cred ca e destul de clar ce ar trebui sa faci, ca om credincios. Cum poti sa incalci juramantul facut in fata lui d-zeu? Asta ti-ar garanta un loc un iad. Dar oamenii, mai ales in epoca moderna, au mai lasat la o parte invataturile crestine conservatoare, si bine au facut.

| KodrutZ a răspuns (pentru sublime89):

Vezi de-alde Prigoana si nu numai care s-au casatorit religios de vreo nspe ori. Daca ungi destul cu bani pe "slujitorii domnului" te poti cununa religios si cu un stilp de telegraf.

| Alcyon a răspuns:

Catolicii nu au voie sa se casatoreasca religios a doua oara (in cazul in care sunt divortati). Daca-ti moare partenerul, ai voie.

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Interesant

| Alcyon a răspuns:

Oricum, fiecare traieste cum ii place. Daca omul respectiv asta simte, e problema lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In loc sa te gandesti si tu la faptul ca nu mai avea o familie fericita, tuuuu... laughing