| Cristina_Beatrice_1993 a întrebat:

In ce an s.a nascut Iisus Hristos?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| BlackSulphur a răspuns:

Teoretic, anul 0.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Intre anii 7-2 i.e.n.

| danay72 a răspuns:

Intrucat avea 30 de ani cand s-a botezat in anul 29 e.n, s-a nascut in 2 i.e.n.

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul Hristos S-a nascut si a primit ca prunc "botezul" Legii iudaice – CIRCUMCIZIA aproximativ in perioada anilor 2-3 i.e.n.

| sublime89 a răspuns:

Nu se stie exact, dar undeva in intervalul 7-2 inaintea erei noastre.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In octombrie ~anul 2 i.e.n. in Betleem Efrata

| ShadoWCrist a răspuns:

Eu zic ca anul 0. Zic bine? laughing

| Dandanache a răspuns (pentru ShadoWCrist):

Nu. Nu exista anul 0.

| Deea4Deeutza a răspuns:

Pe 25 decembrie creştinii sărbătoresc naşterea Domnului Iisus Hristos.

Din punct de vedere istoric, data naşterii Domnului a fost fixată de Biserică târziu, abia în secolul 5, în timp ce în Biserica primară nu exista o sărbătoare oficială pentru că nimeni nu îşi (mai) amintea data naşterii lui Hristos. Sărbătoarea naşterii Lui, atunci când era tinută, era ţinută la date diferite, în locuri diferite. (Am gasit pe internet, sper sa te ajute ) Intra pe www.odaiadesus.ro, acolo l-am gasit si eu. Funda?