| anonim_4396 a întrebat:

In ce limba a discutat Moise cu Dumnezeu, si in ce limba au fost scrise Tablele Legii?

10 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

În ebraică.

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Nu aparuse inca limba ebraica pe atunci.
Acesta este unul dintre misterele Bibliei.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, exista. cîteva pasaje din Ezra, Ieremia și Daniel au fost scrise în arameică, restul în ebraică.

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Dar cand au fost scrise?

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriera genezei (facea) a fost încheiată în 1513 î.e.n.

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Ok.Multumesc.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In limba ebraica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai sunt mai multe versiuni. Una ar fi cananita vulgara deoarece Biblia spune ca prima familie de evrei (Avraam, Issac si Iacov plus copii) au trait in Canan pana cand s-au mutat in Egipt, iar de-acolo au preluat elemente egiptene, dar de asemenea tot Biblia ne spune ca Avraam e din Ur adica Sumeria, deci nu e chiar usor sa iti d-ai seama. E posibil sa fi fost o limba proto-ebraica.

| aabaaab3278 a răspuns:

Tablele Legii au fost scrise in ebraica veche, pentru ca Moise le-a daruit poporului evreu.
Cat despre limba in care au comunicat e posibil tot ebraica veche, Moise fiind evreu

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Am dubii serioase ca Moise cunoastea limba ebraica deoarece aceasta a aparut la 300 de ani dupa ce Moise a coborat de pe muntele Sinai.
Facerea a fost scrisa intr-adevar in limba ebraica dar dupa 800 de ani.