| mentholinks a întrebat:

In ce mod v-ati schimba viata daca de maine ati incepe sa credeti sau sa nu mai credeti in Dumnezeu?

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

As schimba o p*&a. Faptul ca as crede in dumnezo' nu m-ar face sa incep in p(*a popii si nenorocita de bor.

| costis a răspuns:

Si daca crezi, fara sa devii ateu, poti sa te schimbi mult in bine sau in rau. Eticheta de crestin nu e o garantie a bunatatii depline.

| RAY a răspuns:

Sa fim seriosi cine crede in dumnezeu? fiecare crede in interesele lui, eu sunt ateu si ma simt ok, mai ales cand vad crestini cat de mult cred ei in dumnezeu indiferent de religie, secta sunt niste ipocriti atat

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sincer, si chiar imi pare rau, dar la intrebarea asta nu am raspuns. Si, nici nu cred ca un credincios ar trebui sa aiba. Dar ma rog, parerea mea, pentru ca eu unul nu ma pot gandii nici pentru o secunda la cealalta varianta big grin

| LoveSleep a răspuns (pentru DoarBogdan):

Doamne ajută!

| DoarBogdan a răspuns (pentru LoveSleep):

Chiar in momentul asta ma intrebam ce parere ai tu despre religie, dar... neh

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu mai cred in Dumnezeu, cam de un an, si de atunci, totul imi merge extraordinar, singurul lucru care nu imi place este ca oamenii (mai exact familia) nu pot accepta acest lucru, si ma tot forteaza sa fac lucruri pe care eu nu le doresc.

| Divy a răspuns:

Posibil aș încerca să îndrept ceea ce e strâmb, să iubesc pe cei urâți, să dăruiesc celor ce n-au, să învăț pe cei neștiutori, să fericesc pe cel trist, să apăr pe cel asupri, să am grijă d bolnavi, să fiu una cu toți :*

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu s-ar schimba nicicum. As avea exact aceeasi viata.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu cred ca daca n-as crede in Dumnezeu, indiferent de ce as face, as regreta mai tirziu.

| Innsbruck a răspuns:

Cand nu am mai crezut am inceput sa vad realitatea si cat de prefacuti sunt oamenii.In plus, asta m-a schimbat in bine.

| Amegadaisuki a răspuns:

O intrebare foarte grea, daca ai incepe sa crezi in El si sa respecti cerintele puse de El, sunt sigur ca viata ta s ar schimba in bine, dar daca ai inceta sa crezi in El pot spune ca nu se schimba mai nimic pe moment dar daca ai muri? si realizezi ca Dumnezeu exista, atunci nu mai poti face nimic, Viata e ca un joc de noroc trebuie sa alegi momentul potrivit pentru a paria, dar inainte de acel moment trebuie sa te uiti la ce s-a intamplan inainte ca tu sa doresti sa pariezi.

| 0Alexander0 a răspuns:

Atunci cand incepi sa nu mai crezi, incepi sa vezi lumea prin ochii tai, nu prin ochii unei zeiti, inveti sa ai incredere in fortele proprii, sa lucrezi, sa te bazezi pe tine, nu sa traiesti orb.

| Clorox a răspuns (pentru 0Alexander0):

Voi nu intelegeti o chestie, daca eu ma inchin unei divinitati asta nu inseamna ca astept sa ma spele ea sau sa imi faca de mancare, toti simtim la fel, toti facem treaba la fel (Partial), toti dormim si toti mancam la fel, nu conteaza in ce crezi! (Sper ca ai inteles exemplul dat)

| 0Alexander0 a răspuns (pentru Clorox):

Sunt prea multi oameni care zic "las' ca rezolva dumnezeu, las' ca ne da domnu' loc de munca'. Altii atunci cand au o problema se plang si se roaga. Nu spun ca toti sunt asa, dar o mare parte. Dar ca un tot atunci cand stii ca numai tu poti sa iti modelezi viata, atunci incepi sa te implici mai mult si cred eu, ca esti si mai de succes.

| Clorox a răspuns (pentru 0Alexander0):

Nu stiu ce sa zic... Nici eu nu-i suport pe aia care zic ca ii ajuta dumnezeu sau chestii de gen!

| Regina_Timpu_1972 a răspuns:

In momentul de fata ma aflu in familia lui Dumnezeu. Astfel incat daca nu as mai crede m-as simti...vnovata. De ce nu as mai crede? Niciodata nu am ezitat sa cred. Daca as faceo ar fi din vina mea. Am uzit milioane de teori pentru cre sa nu crezi, dar niciuna nu ma convins. Particip la olimpiade de religie, merg in fiecare dumnca la liturghie, ma rog, ma bucur de viata pe care o am cu ajutorul lui Dumnezeu. Daca nu as mai crede...mas simti pesimista. Daca nu el atunci cine a creat lumea, cine ne-a creat pe noi? De ce ne-a creat? Plus ca toata lumea stie ca Dumnezeu ne-a promis viata vesnica in rai! Nu indemn pe nmeni sa fiti genul ila de oameni care nu face nimic altceva decat sa se roage sa asculte, sa invete, mai iesiti si faceti ceva, dar nu rupeti firul ce va leaga de Dumnezeu!