| AvalohAlyn a întrebat:

In religiile si credintele de tip New Age se crede ca Dumnezeu e dragoste si toata lumea va fi in rai sau la bine dupa moarte.Cat de plauzibila si corecta e chestia asta? In spiritualitatea moderna se spune ca nu exista iad, pedeapsa si osanda vesnica.Nou suntem aici sa evoluam si s-ar putea sa mai fi avut vieti in trecut dar si in viitor.Cat de normala, plauzibila si corecta e acest tip de gandire?

35 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Religia avută e rodul societăţii, familiei şi a erei în care te naşti. Dacă te-ai fi născut în Arabia ai fi fost musulman. Dacă te-ai fi născut prin China ai fi fost budist sau hindus. Ai fi crezut în nu ştiu ce zei de lemn dacă te-ai fi născut în vreun trib izolat din Amazon. Acum mii de ani în Egipt ai fi fost cu Ra şi Horus. În scandinavia cu Loki, Odin şi Thor. Nicio religie nu e "corectă". E vorba de nişte isterii care durează o perioadă anume de timp. Până apar altele.

| AvalohAlyn explică (pentru Gizăz):

Bine am inteles dar eu am intrebat altceva.

| Gizăz a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ţi-am răspuns, dar nu ai realizat. Să tot stai şi să-ţi dai cu părerea despre ce vrea o "fiinţă" care e posibil să nu existe sau să existe e o pierdere de vreme. Oricum nu aflăm. DOar inventăm motive noi să ne dăm in cap. În loc să punem umărul spre un progres real, umanist, ştiinţifc, ceva ce să ne ducă spre mai bine atât cât trăim aici, noi ne pierdem vremea cu discuţii despre Moşi Crăciuni şi alte bazaconii.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, omul este suflet, nu are nu suflet separat de corp.Geneza2:7.Apoi,Dumnezeu spune ca sufletul cand moare merge in pamant, nu in alt loc.Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cum poate fi catalogat un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, voi în mod conştient greşit negati dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Matei10:28 cum observi, versetul arata clar ca sufletul moare. Apoi, menţionând „sufletul" separat, Isus a arătat că Dumnezeu poate să distrugă orice perspectivă de viaţă a unei persoane; în acest caz, nu mai există nicio speranţă de înviere pentru persoana respectivă. Aşadar, ‘focul gheenei’ are aceeaşi semnificaţie ca „lacul de foc" din Apocalipsa21:8, adică distrugerea, „moartea a doua".
Ecl. 12:7: „Atunci ţărâna se întoarce în pământ, cum a fost, iar spiritul [sau forţa de viaţă; în ebraică rúach] se întoarce la adevăratul Dumnezeu, care l-a dat". (Să remarcăm că termenul ebraic pentru „spirit" este rúach; dar cuvântul tradus prin „suflet" este néphesh. Acest verset nu vrea să spună că, la moarte, spiritul călătoreşte până ajunge în prezenţa lui Dumnezeu, ci transmite ideea că speranţa de viaţă a persoanei respective depinde de Dumnezeu. Noi ne exprimăm în mod asemănător atunci când spunem că, dacă un cumpărător nu achită preţul bunului achiziţionat, acesta „se întoarce" la vechiul proprietar, adică îi este returnat
Ecl. 3:19: „Sfârşitul fiilor oamenilor este ca sfârşitul animalelor; au acelaşi sfârşit. Cum moare unul, aşa moare şi celălalt; toţi au acelaşi spirit [în ebraică rúach]". (Este clar deci că şi omul, şi animalul au acelaşi rúach, sau spirit. Informaţii cu privire la versetele 20 şi 21 se găsesc la paginile 359, 360.)
Evr. 4:12: „Căci cuvântul lui Dumnezeu este viu şi puternic; este mai ascuţit decât orice sabie cu două tăişuri şi pătrunde până acolo încât desparte sufletul [în greacă psykhés] de spirit [în greacă pneúmatos] şi încheieturile de măduva lor şi poate să discearnă gândurile şi intenţiile inimii". (Să observăm că termenul grecesc pentru „spirit" nu este acelaşi ca pentru „suflet".)

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Mamă cât poți bate câmpii. Ești exemplul perfect al manipulării religioase. Cam toate religiile antice foloseau noțiunile de trup /suflet /spirit. Bănuiesc că studiile tale în limbiile vechi este foarte aprofundat.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Da e aprofundat, pentru ca ma intereseaza sa inteleg Biblia si te indemn sa faci la fel si chiar sa studiezi notiunea de suflet nemuritor si vei vedea ca nu are legatura cu Biblia, ci cu popoarele pagane.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

"popoarele păgâne " -interesantă clasificare. Bănuiesc că în studiile tale ai dat peste zoroastrism, religie care a influențat-o și pe cea iudaică din care se se trage creștinismul. Desigur, cred că știi cum este enunțat acolo sufletul. Teoriile sectei tale nu sunt altceva decât aberații justificate printr-o traducere în bătaie de joc a Bibliei. Singura aprofundare făcută de tine este compusă din reviste și alte materiale imparțiale.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Sper sa iti fie utile aceste idei pe care le poti verifica pentru a vedea ca sunt adevarate. Exemple de popoare pagane care credeau in nemurirea sufletului.Fiecare exemplu contine si sursa pe care o poti verifica.
Piramidele egiptene din apropierea oraşului Cairo şi camerele funerare din Valea Regilor de lângă Luxor sunt unele dintre cele mai cunoscute morminte antice. În egipteana veche, cuvântul folosit pentru „casă", şi anume per, însemna şi „mormânt". „Prin urmare, exista o casă folosită în timpul vieţii şi una după moarte", spune Christine El Mahdy în cartea sa Mummies, Myth and Magic in Ancient Egypt. Autoarea mai afirmă că, „potrivit credinţelor [egiptenilor], supravieţuirea corpului era necesară pentru supravieţuirea celorlalte părţi ale fiinţei umane, şi anume ca, ba şi akh".
Ca reprezenta copia spirituală a corpului fizic şi avea năzuinţe, dorinţe şi necesităţi. După moarte, ca părăsea corpul şi locuia în mormânt. Întrucât ca avea nevoie de tot ceea ce avusese nevoie persoana respectivă în timpul vieţii, „bunurile puse în mormânt aveau în primul rând menirea de a-i satisface necesităţile", scrie El Mahdy. Ba se referea la caracterul sau personalitatea cuiva şi era reprezentat de o pasăre cu cap de om. Ba intra în corp la naştere şi îl părăsea la moarte. A treia parte a fiinţei, akh, „ieşea" din mumie în timp ce asupra acesteia erau rostite cuvinte magice. Akh locuia în lumea zeilor.
Crezând că omul era alcătuit din trei părţi, egiptenii au mers mai departe decât filozofii greci din antichitate, care spuneau că omul e alcătuit din două părţi: trupul şi sufletul. Deşi este larg răspândită chiar şi azi, această concepţie nu este susţinută de Biblie, care afirmă: „Cei vii măcar ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic". — Eclesiastul 9:5.
Unii filozofi greci, cum ar fi Socrate şi Platon, au predat ideea potrivit căreia sufletul va fi eliberat „de orice rătăcire, neştiinţă, temeri, pasiuni sălbatice şi orice alte păcate omeneşti" şi „va trăi o veşnicie împreună cu cei veşnici" doar când va scăpa de limitele corpului uman, material (Platon — Dialoguri, editura IRI, Bucureşti, 1998).
Mai târziu, unii conducători religioşi aşa-zis creştini au inclus printre învăţăturile lor „concepţiile filozofilor greci despre nemurirea sufletului" (Christianity — A Global History)
Encyclopaedia Judaica răspunde: „Numai în perioada postbiblică s-au pus bazele unei credinţe bine conturate şi ferm stabilite referitoare la nemurirea sufletului, care a devenit o piatră de temelie a credinţei iudaice şi a credinţei creştine". Ea afirmă, de asemenea, următoarele: „În perioada biblică, persoana era considerată un tot unitar. Astfel, între suflet şi corp nu exista o deosebire netă". Primii evrei credeau în învierea morţilor, şi această credinţă „trebuie să se fi deosebit de credinţa în nemurirea sufletului", afirmă enciclopedia.
În V[echiul] T[estament] nu există nicio dihotomie [separare în două]: corp şi suflet. Israelitul vedea lucrurile concret, în ansamblul lor, considerând omul o persoană, nu o fiinţă compozită. Termenul nepeš [néphesh], deşi este tradus prin corespondentul nostru «suflet», nu înseamnă niciodată suflet distinct de corp sau de persoană... Termenul [psykhé] din N[oul] T[estament] corespunde cuvântului nepeš. El poate însemna principiul vieţii, viaţa însăşi sau fiinţa vie." — New Catholic Encyclopedia (1967), vol. XIII, p. 449, 450.
„Termenul ebraic pentru «suflet» (nefesh, ceea ce respiră) a fost folosit de Moise. . .; el înseamnă «fiinţă însufleţită» şi se poate referi în egală măsură la celelalte fiinţe, nu doar la om... Psychē («suflet») este folosit în Noul Testament cu sensul pe care îl are nefesh." — The New Encyclopædia Britannica (1976), Macropædia, vol. XV, p. 152.
„Concepţia că sufletul continuă să existe după descompunerea corpului este mai degrabă o speculaţie filozofică şi teologică decât o profesiune de credinţă şi, drept urmare, nu este exprimată în mod expres nicăieri în Sfintele Scripturi." — The Jewish Encyclopedia (1910), vol. VI, p. 564.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Da,ce să zic, îți mulțumesc pentru copy-paste de pe site-urile sectei tale. Chiar nu știam părerile voastre și chiar aveam nevoie să părerile ălora.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Eu ti-am dat surse cu numele, din enciclopedii care sunt neutre si prezinta obiectiv acest lucru.Dar, se pare ca nu esti preocupat sa afli raspunsul.Mi-a facut placere sa discutam.O seara placuta.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Astea sunt păreri. Dacă vrei, îți pot găsi păreri ale unor oameni cu cuvânt greu în știință ce demontează categoric Biblia și orice interpretare a acesteia. Nu asta mă interesează. Oamenii pot găsi argumente pentru absolut orice. Dacă eu vreau să demonstrez ceva, merg până în pânzele albe să o demonstrez. Te mai întreb ceva și apoi îmi poți spune "Bună seara! ". De ce nu ai voie să consulți și alte cărți, să încerci să cauți singur(ă) răspunsul?

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Eu ti-am dat ca surse enciclopedii,pentru ca martorii lui Iehova,sunt oameni bine informati,care studiaza si alte publicatii laice,care ne ajuta sa intelegem istoria biblica si care nu sunt ale noastre. Apoi, acele enciclopedii te ajuta sa intelegi originile pagane ale ideii despre suflet nemuritor.Dar probabil, nu ai sesizat ca e vorba de eciclopedia catolica, enciclopedia britanica, enciclopedia evreiasca etc.Nu noi am scris astfel de enciclopedii, dar noi analizam istoria, arheologia, ne intereseaza ce spune exegetii Bibliei despre textul ei si facem cercetari amanuntite pentru a intelege bine un subiect.Repet,nu noi am scris aceste lucruri, ci oameni, care nu sunt martori, bine informati in acest domeniu.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Am observat că nu sunt materiale scrise de martorii lui Iehova. Eu te-am întrebat dacă religia ta permite citirea unor cărți cum ar fi cele de cabala. Ce zici, ai voie să citești așa ceva? Și nu sunt "materiale sataniste", doar așa, pur informativ. Știu că Martorii lui Iehova citesc multe cărți, dar le citesc doar pe care să le susțină religia.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Gandeste-te ca unii dintre noi, inainte de a fi martori chiar au citit sau au sustinut ideile mistice traditionaliste ale iudeilor.Dar eu, chiar nu sunt curioasa in a citi pareri despre scrierea,, mistica,, a Bibliei atat timp cat nu am nici cea mai mica urma de indoiala cu privire la mesajul ei.Si apoi, martorii merg la scoli, facultati, olimpiade, iar pentru asta citesc tot felul de carti in domeniu, nu carti de ale noastre.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Nu am insinuat nimic. Doar că din câte observ, tu încurajezi gândirea de tip "turmă ". Înseamnă că tu găsești un anumit confort psihic în doctrina ta, și practic nu-ți dorești să știi altceva.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Daca tu stii ca un perete e alb, ai argumente pentru ca ai cautat in detaliu sa stii sigur ca e alb, il vezi, sti ce vopsea s-a folosit, te-ai apuca sa mai asculti parerile celor care cred ca e rosu? Cu siguranta, nu.Studiez Biblia de peste 20 de ani si sunt 100% convinsa de mesajul Bibliei, nu o spun ca sa ma laud, ci ca sa intelegi de ce nu pierd timpul in a citi orice carte.Nu e efectul de turma, ci siguranta ca am inteles mesajul bibliei, nu am nici cea mai mica indoiala.

| AvalohAlyn explică (pentru danay72):

Ai citit si crimele facute de asa zisul Iahve din Biblie?

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Este oare așa? Sau așa crezi? Este o mare diferență între a ști si a crede. Dacă douăzeci de ani ai crezut că un anumit tip de prăjitură este foarte gustos,ai învățat asta timp de douăzeci de ani,ai cercetat fiecare ingriedient, absolut tot, modul de pregătire, timpul de coacere, asta înseamnă că acel tip de prăjitură este bun? Dacă vine cineva și îți zice că nu e bun? Tu ce îi spui? Că ai studiat mulți ani despre acea prăjitură și ai ajuns la concluzia că e bună? Degeaba crezi, e egal cu 0. Trebuie să guști acea prăjitură. Indiferent căt de mult te-au învățat alții că doar un tip de prajitură e bun, și se chinuie să-ți găsească argumente, e logic să crezi asta? Oare nu e manipulare?

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Asta e ideea, nu m-au invatat alti, ci singura am ajuns la aceasta concluzie.Si am gustat de am ajuns la concluzia ca mesajul Bibliei este cel adevarat si practic in viata de zi cu zi.Fiecare martor studiaza personal, nu e manipulare, pentru ca mesajul biblic e unic, iar unitatea in invatatura este chiar unul dintre idiciile religiei adevarate.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Ok atunci, îmi cer scuze, dacă asta e părerea ta, voi ține cont pe viitor.

| danay72 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da,dar am analizat care sunt motivele acelor crime si niciodata nu au fost nedrepte si inainte, intotdeauna au fost avertizati si li s-a spus ce pot face pentru a nu muri.Dar decizia le-a apartinut.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Nu ai de ce sa iti ceri scuze, chiar mi-a facut placere sa discutam.O seara placuta.

| milan9 a răspuns (pentru suffarstar):

"martorii" sunt oameni bine informati"? Asta chiar e amuzanta rau laughing
Oare nu chiar Charles Taze Russel (fondatorul sectei iehoviste) ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (?), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar(?).
Se pare ca brosurile LIDERULUI cultului cu teoriile lui in permanenta schimbare, au fost dintotdeauna mai importante pentru "martori" decat insasi Scriptura. Astazi situatia a ramas aceeasi.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

O seară plăcută.

| suffarstar a răspuns (pentru milan9):

Am încheiat discuția cu acea persoană în spirit amiabil ajungând la cocluzia că fiecare crede absolut ceea ce dorește.

| milan9 a răspuns:

Doar cine citeşte cu atenţie ECCLESIASTUL 3, 19 va putea distinge adevărul, contrastul care există între DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Acest pasaj (Ecc 3, 19) exprimă o concepţi umană greşită diferită de cea a lui Dumnezeu.
Autorul cuvintelor nu este Dumnezeu. Este doar un punct de vedere aflat în DIALOG cu Dumnezeu.

De exemplu, un alt verset contradictoriu cu restul Scripturii avem şi în Eclesiastul 9, 2 care spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar acolo este prezentat doar un punct de vedere UMAN, aflat în DIALOG cu Dumnezeu!

Spre exemplu, primele zece versete din capitolul 9 redau PERSPECTIVA PROFANĂ, UMANĂ, coruptă asupra vieţii. Se spune astfel că morţii "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că TOŢI morţii au dispărut PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, este contrazisă CONCEPŢIA UMANĂ pentru A TRIUMFA CEA SACRĂ, DIVINĂ:
"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Duhul şi sufletul" se referă la aceeaşi natură spirituală, diferită de materie, a omului.

În timp ce prin "duh" se face trimitere doar la preocupările de natură spirituală, termenul de "suflet" se mai referă şi la forţa vitală care animă trupul, energie de cu totul altă natură decât materia trupului, bineînţeles!

Aceşti termeni, neavând însă un sens exclusivist, pot da naştere foarte uşor la confuzii...

În Sfânta Scriptură, termenii de "suflet" şi "spirit" (sau "duh") sunt întrebuinţaţi ŞI ÎN RELAŢIE DE SINONIMIE, denumind aceeşi parte din om, cea spirituală!

Deci nu sunt două puteri distincte ci două funcţii ("puteri") ale aceleeaşi naturi spirituale a omului.

Sufletul - este PUTEREA VIEŢII ORGANICE (inferioare), iar "spiritul" – puterea VIEŢII SPIRITUALE (superioară, raţională).

Astfel, în acord perfect cu limbajul metaforic, simbolic, preponderent al Scripturii, PSIHICUL este numit uneori doar "SUFLET" dacă în viaţă nu depăşeşte "strictul trupesc", şi se numeşte " SPIRIT" (DUH) dacă se ridică prin "har" şi stăruinţă în bine la o viaţă ce depăşeşte "naturalul". Opoziţia nu este structurală sau fiinţială, ci doar "de nuanţă".

CA DOVADĂ, despre această "opoziţie" între omul duhovnicesc (spiritualizat) şi cel neduhovnicesc (nespiritualizat, "trupesc") se vorbeşte şi în I Corinteni 2, 14-15; I Cor.15, 45-46; Galateni 5, 16-17, etc...

Iată doar alte trei din zecile de versete Scripturale care pun în evidenţă MAREA DIFERENŢĂ dintre "trup" şi "suflet" (duh, spirit):

- "Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3
- " Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5
- " Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34

| Doub a răspuns:

E o mare porcarie. Spune clar in Biblie ca exista rai si iad.Da, da Dumnezeu e dragoste, dar El e si drept si va judeca pe fiecare dupa pacatele lui.

| suffarstar a răspuns:

New Age e un amestec de credințe,mai de grabă filosofii vechi,în special orientale. Dumnezeu nu este numit și personificat,și da,admite că noi suntem aici să învățam, să experimentăm iar corpul și familia sunt pre-alese de către propria ființă înainte de concepție, în spațiul astral. Sincer, mi se pare mult peste credința de tip rai-iad propăvăduită de majoritatea creștinilor. De fapt, "rai-iad " mi se pare o absurditate, în primul rând logică. Oricât de mult am încerca să o motivăm, nu iese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da vine unul si iti ucide parintii iti taie si picioarele, nu este prins niciodata de politie si mai omoara vreo 20 de insi dupa ce muriti amandoi o sa fiti tratati la fel in rai..Este corect?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Nu tot ce e Dulce e bun aparentele insala degeaba e eticheta buna daca ambalajul e stricat, cand a aparut New Age?