| DanM1990 a întrebat:

Influenteaza religia (confesiunea) unui om mantuirea sa?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Biserica adevarata este formata din pietre vii. Iertarea lui Dumnezeu nu tine de religie sau confesiune. El ne spune ca ele nu ne pot oferi mantuirea.Ci o relatie personala cu Dumnezeu prin Fiul Sau, Isus Hristos. Pocainta este porunca lui Dumnezeu pentru fiecare om.Fiecare dintre noi incearca sa se apropie cat mai mult de Dumnezeu.Ascultarea este calea catre rai.Sa te pocaiesti inseamna sa te caiesti de pacatul facut sa iti ceri iertare, si sa te lasi de el.
Poti sa fii pocait la ortodocsi, si poti sa mergi intr-o adunare si sa nu fii pocait.Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos. Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta, sincera si curata si daca crezi din toata inima, Isus te spala in sangele Lui, si iti iarta toate pacatele.

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da. Întotdeauna Dumnezeu s-a identificat cu o forma de închinare. Deci, trebuie să vedem care este aceasta în Biblie. Efeseni4:4,5

| ania a răspuns:

Biblia spune -Viața veșnică este aceasta, să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hristos pe care l-ai timis Tu.(Ioan 17)Aici e valabilă zicala-Mai important decât ce știi e pe Cine cunoști.
Tâlharul de pe cruce n-a apuvat să aleagă nici o confesiune nici să se boteze și totuși Mântuitorul i-a promis că va fi cu El în rai.Si-a adresat cerea Persoanei potrivite.

| Idris a răspuns (pentru ania):

"Biblia spune -Viața veșnică este aceasta, să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hristos pe care l-ai timis Tu.(Ioan 17)" - Atunci de ce nu te ghidezi dupa asta? Dai sfaturi la altii, insa tu nu respecti ca Dumnezeu este Unul si Isus Hristos a fost trimis de El, ci dimpotriva, pui pe seama lui Dumnezeu ceea ce nu stii si ii faci parteneri, asociati, fii si fiice.

O, voi oameni ai Scripturii! Nu exageraţi în privinţa religiei voastre şi nu spuneţi despre Allah decât adevărul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, cuvântul Său pe care El l-a transmis Mariei şi un duh de la El. Credeţi, aşadar, în Allah şi în trimişii Săi. Şi nu spuneţi "Trei!". Opriţi-vă de la aceasta şi va fi mai bine pentru voi. Allah nu este decât un Dumnezeu Unic. Slavă Lui! Să aibă El un copil? Ale Lui [Allah] sunt cele din ceruri şi de pre pământ şi Allah este cel mai bun Ocrotitor [Wakil]. [Coran 4:171]

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Ale naibii povesti, cum functioneaza ele... evreii si apoi crestinii au sustras personaje si intamplari din religii mai vechi, le-au dat alte nume si le-au adaptat nevoilor lor, apoi musulmanii au ciordit si ei niste personaje de la astia, le-au fardat putin, le-au mai schimbat din nume si caracteristici...
Si mai termina cu tampenia pe care o fac si crestinii. Cum Biblia nu se poate autentifica prin ea insasi, la fel e si cu Coranul. Adica degeaba spui ca e cumva ca scrie in Biblie sau Coran. Problema e ca ambele sunt lovite de nulitate si chiar daca gasesti, sa zicem, un sfat bun acolo, e lovit si el de nulitate pentru ca sursa este necredibila.
Din ce in ce mai putin tine vrajeala cu "trebuie sa faci aia sau ailalta" pentru ca asa scrie in povesti religioase. E nevoie de argumente de bun simt si logice daca vrei educatie, nu fantezii. Dar ambele povesti, si in general cele de genul asta, au tinut credulii sub control in beneficiul unora si altora, de aia au fost si sunt inca, din pacate, foarte promovate.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Holiday, cine spune ca sursa Coranului e necredibila si care sunt criteriile dupa care stabilesti credibilitatea sursei?

Doi la mana, Scripturile celelalte (Torah si Injeel) isi au originea tot la Allah, insa ele nu sunt Biblia de astazi ci au fost alterate de oamenii care avea diferite interese. Tinand cont de faptul ca toate trei (Torah, Injeel, Quran) provin de la Allah cu acelasi mesaj, este normal ca in fiecare dintre ele sa existe asemanari si similitudini. Am scris aici foarte multe lucruri care pentru o persoana cinstita, onesta, deschisa si iubitoare de adevar ar dovedi autenticitatea Coranului, insa din pacate acelea au fost sterse de admini nu stiu pe ce motiv, sau poate ca au fost raportate de cei carora nu le placeau ceea ce citesc si din trufie au raportat raspunsurile. Nu stiu daca ai auzit de povestea Faraonului care a fost inecat in mare si despre care in Quran Allah spune ca va fi lasat ca un semn pentru omenire. Iar in 1981 (daca nu ma insel) Maurice Bucaille impreuna cu o echipa de savanti au analizat mumia acestuia si au confirmat ca a fost inecat in mare. Asta e povestea pe scurt, insa sunt foarte multe in Qur'an prin care se poate dovedi unei persoane cu inima si mintea deschisa ca Quranul este Haq (adevar), ca Allah este Haq, ca Jannah este Haq si tot ceea ce Allah a spus prin Trimisul Sau (alayhi salaat wa salam) este Haq.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"...ci au fost alterate de oamenii care avea diferite interese."

Nici alea si nici Coranul nu sunt "alterate". Toate pur si simplu au fost create si adaptate in timp sa serveasca unor interese. Iar spiridusii sunt emanatia povestilor astea nu povestile emanatia spiridusilor.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Tâlharul de pe cruce n-a apuvat să aleagă nici o confesiune nici să se boteze și totuși Mântuitorul i-a promis că va fi cu El în rai.Si-a adresat cerea Persoanei potrivite."

Deci pana la urma nici nu conteaza ce faci in viata. Daca cu cinci secunde inainte sa mori te dai bine pe langa spiridus, gata, ai viata vesnica. laughing
Din stupizeniile povestii. Care in alte locuri iti cere sa faci niste chestii toata viata.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

1) Nu mi-ai raspuns la intrebarea ce ti-am adresat-o.

2) In cazul Coranului, imi poti spune care sunt interesele pentru care a fost creat sau ceea ce ai vrut sa zici, explica mai in detaliu. Insa doar in cazul Coranului, lasand celelalte scripturi.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Ne pierdem in discutii, iar intrebarea ta e fara sens. Schizofrenia nu poate fi credibila indiferent cum ai lua-o.

Referitor la interese, ce dracu e greu de vazut? Cu ajutorul povestilor tampite, care la musulmani in multe tari sunt chiar politica de stat sunteti asmutiti impotriva celor nemusulmani si chiar unii impotriva altora. Si la crestini la fel a fost si prin diverse locuri inca mai e. Sa nu vii sa-mi zici ca Coranul nu zice asta, ca una si alta, chair daca ar fi asa, desi nu e, atata timp cat in locurile unde islamul detine controlul se intampla asta inseamna ca ori povestea e proasta, ori oamenii, ori ambele. Sa fim obiectivi, cu Coranul in brate, dar fara petrol si acum multe din tarile musulmane erau in Evul Mediu. Chiar si cu petrol, dar cu Coran, tot mai sunt destule...

Alah pe naiba...interesele economice sunt cele care duc povestea. Daca n-ar fi amenintati cu diverse pedepse sau moartea cred ca ar dezerta musulmanii din islamism mai ceva decat crestinii.
In Romania cunosc personal cativa care au venit musulmani si s-au lasat imediat de asta, sau mai merg pe la astia pe la moschei doar dusi cu forta de familie...
Discutia e lunga si inutila probabil in cazul tau, cum e si cu crestinopatii.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Holiday, spui ca schizofrenia nu poate fi credibila, insa ai pus un diagnostic si o concluzie fara nici cea mai mica dovada, lucru ce poate fi facut de oricine. Si eu pot face niste afirmatii la adresa ta, bazandu-ma pe ceea ce cred eu, fara nici un fel de dovada insa intr-un final asta este egal cu zero.

Problema este ca tu nu vezi decat ceea ce te lasa sa vezi cei care sunt la carma societatii asa zise moderne, ceea ce face din tine exact ceea ce au ei nevoie sa fii. O papusa usor de manevrat. Musulmanii sunt cei ce sunt asmutiti impotriva nemusulmanilor? Uite-te mai intai cine sunt invadatorii si cine sunt cei oprimati. Dar nu vei vedea nimic pentru ca deja esti orbit de asa zisa "PACE si SIGURANTA" de care beneficiaza doar cei care isi pleaca capul si iau totul asa cum i se ofera. Cei pe care tu ii vezi ca demni de urmat sau nu stiu, demni de a fi lideri, nu au nevoie de barbati precum musulmanii care nu se pleaca in fata nimanui decat al lui Allah, barbati care nu se tem nici de inchisoare si nici de moarte. Nu, ei au nevoie de oameni ca multi dintre voi care chiar daca stiu ca nu e in regula tac din gura, sau daca nu stiu iau de bune vorbele spuse de ei.

Din nou vorbesti de Evul Mediu care dupa tine apare in tarile musulmane, vorbind in acest fel de parca tu traiesti intr-o societate super, extra moderna si civilizata. Prin ce vezi societatea in care traiesti moderna si civilizata? Prin injosirea femeii si incurajarea ei in a umbla cat mai dezbracata, prin ingaduirea pornografiei si a prostitutiei, prin indulgenta aratata relatiilor homosexualilor, prin ingaduirea violului, prin invadarea tarilor care dupa parerea voastra sunt inapoiate si demne de a fi invadate? Vezi societatea in care traiesti moderna si civilizata datorita faptului ca permite darea de bani cu camata, consumul de alcool si de droguri?

Spui ca daca nu ar fi amenintati musulmanii cu moartea mutli ar parasi islamul. HA HA. Ma faci sa rad. Jur pe Cel care l-a trimis pe Profetul Muhammed (SAW) cu Adevarul, ca nici de mi s-ar da tot ceea ce este pe lumea asta si de 10 ori pe atat, nu as parasi Islamul niciodata pentru nimic in lume si ca mine mai sunt milioane.

Inca ceva, spui ca societatea in care traiesti tu ofera libertate, protectie si siguranta. Insa pentru cine? De exemplu eu nu sunt sigur daca acest mesaj va ajunge la tine, pentru ca multe alte mesaje ale mele au fost sterse de pe acest site. Libertatea despre care tu vorbesti se pare ca eu nu beneficiez de ea. Nu mai departe, am avut o pagina de Facebook, care a fost raportata stearsa din nu stiu ce motiv. Iar continutul era super decent, insa spunea lucrurilor pe nume, iar asta ti-o poate confirma un user de aici.

Despre ce libertate si civilizatie vorbesti, cand unele site-uri sau pagini din social media care jignesdc si vorbesc in fel si chip despre religii si despre adeptii lor sunt tolerate in mediul virtual, in timp ce altele ce condamna niste chestii sunt inchise sau reduse la tacere prin diverse metode.

Deci chiar esti atat de orb incat nu vezi ce este in jurul tau, ori vezi doar ceea ce iti permit ei sa vezi asa cum am zis. In aceste circumstante, cum poti fi considerat tu un om drept iubitor de adevar, pace si dreptate? Cand sunt foarte multe intamplari care dovedesc ca de acestea nu poate beneficia oricine.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Scrii mult si fara esenta, dar totusi un adevar ai enuntat:
"...nu as parasi Islamul niciodata pentru nimic in lume si ca mine mai sunt milioane. "

Da, doar cateva milioane dintre voi cred intr-adevar povestile astea.
"am avut o pagina de Facebook, care a fost raportata stearsa din nu stiu ce motiv"

Mai am putin si plang. Chiar, oare de ce ti-or fi sters pagina, saracutul de tine...Dar nu te intrebi de ce in multe tari musulmane internetul e cenzurat sau chiar interzis? Bine, pentru fraieri ca liderii au acces fara probleme.
Hai ca tot de iei tu de tatele goale, daca voua nu va plac si le interziceti, nici noua nu ne plac povestile voastre cu spiridusi. Pana la urma e simplu, vreti spiridusi, spargeti-va capul intre voi cu ei, noi ne ocupam de tate. Pana la urma, daca in Europa sau aiurea in lume e asa naspa, ce dracu cautati aici? Trebuie sa fii tembel sa pleci de la bine, la rau, nu?

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"Pana la urma e simplu, vreti spiridusi, spargeti-va capul intre voi cu ei, noi ne ocupam de tate. Pana la urma, daca in Europa sau aiurea in lume e asa naspa, ce dracu cautati aici? Trebuie sa fii tembel sa pleci de la bine, la rau, nu?" - Cu aceasta fraza ai aratat cam unde iti este nivelul de demnitate si onoare. Iar incluzand ultimele doua intrebari, chiar ti-ai dat in petec ca sa zic asa si ai dus prostia, ignoranta si ipocrizia la cote maxime. Nici nu ma mai obosesc sa iti raspund, ca oricum am vazut ca iti este greu sa citesti mult, dar cu siguranta nu iti vei da seama de prostia pe care o etalezi adresandu-mi ultimele doua intrebari.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"Nici nu ma mai obosesc sa iti raspund"

Mda, asa credeam si eu. Batutul campilor e specialitatea religiosilor, dar cand e vorba de ceva concret, obiectiv, maraie ca cainele la injectie.
Onorabil ar fi sa recunosti ca sunteti aici pentru ca e mai bine. ce nu vreti sa intelegeti voi, si nici romanii care pleaca prin alte tari mai prospere e ca pentru a fi in continuare bine trebuie sa renuntati la tampeniile care fac sa fie naspa de unde plecati.

"...am vazut ca iti este greu sa citesti mult..."

Intr-adevar mi-e greu sa citesc aberatii, mai ales multe.

| milan9 a răspuns:

Absolut da!
Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
„Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

| milan9 a răspuns:

Raspunsul premiat de tine incearca sa sugereze definitia unui gen de "Biserica universala" in care sa incapa ca intr-o oala toti crestinii. Acest raspuns nu corespunde nici adevarului dar nici sincer nu este intrucat gruparea penticostala din care face parte @Ema se departajeaza la randul ei de ceilalti crestini. Deci raspunsul nu este decat preferential de conjunctura...

In realitate, Biserica REPREZINTA CEVA CONCRET, reprezintă comunitatea celor care păstrează neschimbate învăţăturile Mântuitorului, nicidecum o comunitate confuză, eterogenă de creştini! (Fapte 20, 28: „să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." sau Efeseni 4, 5:,, Este un Domn, o credinţă, un botez,")

| DanM1990 explică (pentru milan9):

Daca un om s-a nascut intr-o anume credinta si o practica cu adanca sinceritate, cred ca se va mantui.
Nici credinta ortodoxa nu e cea adevarata, nici cea catolica, nici cea baptista sau penticostala....lista poate continua.

Cred ca cel inima omului e cea care decide care el se mantuieste sau nu, restul tine doar de forme. E drept ca exista diferente confesionale mari, dar daca un om este sincer in relatia lui cu Dumnezeu, eu cred ca acel om se va mantui - indiferent de confesiunea sa.

| milan9 a răspuns (pentru DanM1990):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

| milan9 a răspuns (pentru DanM1990):

Biserica prezentata in Noul Testament nu este alta decat Biserica Ortodoxa. Elementele exterioare, cele care tin de ritual, nu au decat valoare PEDAGOGICA, SIMBOLICA. Dar NIMIC din ceea ce ii era specific Bisericii in primul secol crestin nu s-a schimbat in Biserica Ortodoxa. Pentru cel ce vrea sincer sa cunoasca adevarul fiecare pagina de istorie ii sta la dispozitie...

| DanM1990 explică (pentru milan9):

Uite ca un exemplu, spune-mi unde scrie in Biblie de indulgente (pomelnice) - de pomenirea la Proscomidie, inaintea Sf. Liturghii.

In Biserica Romano Catolica, de exemplu, pomenirea se face in cadrul Sf. Liturghii; iar Biserica e considerata Una Sfanta Catolica (universala) si apostolica.

Neoprotestantii sustin preotia universala, si se roaga ei direct unii pentru altii. Lista poate continua.

Acestea sunt forme pe care fiecare cult le-a adoptat in timp. Cum spuneam, exista mari diferente intre culte (de exemplu, eu nu pot accepta ideea de a nu o cinsti pe Fecioara Maria - Ea e mijlocitoarea crestinilor), dar Dumnezeu e bun si iubitor, si "citeste" pana in adancul inimii noastre.

| milan9 a răspuns (pentru DanM1990):

NIMIC esential NU a fost adaugat pe parcurs. - Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| Holiday a răspuns:

Nu. Mantuiala asta de care vorbesti e doar o gogorita pentru creduli.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Ai stat de vorbă cu vreun ateu care a inviat după câteva zile și care să-ți confirme că după moarte nu s-a întâlnit cu nimeni?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

In conditiile in care afirm ca dupa moarte nu mai existi, intrebarea ta e de-a dreptul stupida. Cum as putea sa vorbesc cu cineva in felul asta? Cum spuneam, cine afirma ca "sta de vorba" cu morti sau spiridusi are clare probleme psihice, sau reuseste sa se autosugestioneze in asemenea hal, pentru a-si confirma dorintele, ca halucineaza, ceea ce tot o dereglare psihica este in fond.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Cum putea confirma asa ceva daca un ateu nu crede ca va invia vreodata? tu nu observi ca e un non sens intrebarea ta

| VelaJohnny a răspuns:

Matei 7:13, 14 da raspunsul:

„Intraţi pe poarta cea strâmtă, căci largă şi spaţioasă este calea care duce la distrugere şi mulţi sunt cei ce intră pe ea, în timp ce strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt cei ce o găsesc."

Apoi, ia-o si altfel. Eu fac parte dintr-un cult care invata lucruri nebiblice, si ca urmare, nici membrii cultului nu-si traiesc viata in armonie cu Biblia. Eu si restul membrilor vom avea parte de salvare, care am fost paraleli cu Dumnezeu? Ar fi corect fata de acel cult care se bazeaza pe Biblie, membrii fiind exemple de conduita crestina?

Multi cred ca prin faptul ca sunt botezati intr-un cult (nu conteaza ca e cel aprobat sau nu acel cult, ideea se aplica pentru in ambele situatii, dar sa zicem totusi ca sunt botezati in cel aprobat) sunt salvati, botezul fiind biletul de intrare in „rai". Biblia nu sustine punctul asta de vedere. Hai sa iti arat doua versete:

Ioan 4:23 „Totuşi, vine ceasul, şi acesta este acum, când închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui cu spirit şi cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl."

1 Ioan 2:17 spune „Şi lumea trece şi dorinţa ei la fel, dar cine face voinţa lui Dumnezeu rămâne pentru totdeauna."

Observi criteriile pe baza carora poti fi aprobat de Dumnezeu din aceste versete? Ca inchinarea ta sa fie pura, sa contina adevarul in ea, si sa implinesti in acelasi timp vointa lui Dumnezeu. Trage tu concluzia, si nu lasa pe nimeni sa-ti influenteze decizia daca te gandesti la asta, in afara de Dumnezeu prin intermediul Bibliei.

| reihiuke a răspuns:

Insusi viziunea de mantuire e colorata de confesiune. deci omul nu stie ce e mantuirea, decat prin ce i s-a spus de catre confesiune