| Inferno a întrebat:

Intr-un manual de religie:
"Copiii sunt buni cu animalele si cu pasarile! Ele sunt fapturile lui Dumnezeu. Dumnezeu le iubeste,le hraneste si le poarta de grija.
Vasilica insa este un baiat rau. El chinuieste animalele.
Intr-o zi, voia sa strice cuibul randunicii, dar a patit-o.
S-a catarat pe o scara. Voia sa bage mana in cuib, dar n-a mai apucat. Scara a alunecat si Vasilica a cazut.
Toata vara a zacut bolnav si in spital.
Randunicile canta voioase! Ele multumesc lui Dumnezeu ca le-a aparat de Vasilica."

Pareri?

22 răspunsuri:
| Inferno explică:

Eu nu inteleg cum functioneaza chestia asta cu liberul arbitru.
Adica daca era viata unui copil in joc Dumnezeu nu facea nimic, ca e liberul arbitru si nu intervine, asa ca sunt randunelele nu mai tine cont.

Un violator doreste sa violeze o fetita. Unde e Dumnezeu?
Pai nu se baga ca nu incalca liberul arbitru.

Un copil doreste sa strice un cuib de randunele. Unde e Dumnezeu?
Pai acum se baga si il arunca de nu se vede pe copil cu scara cu tot.

| Inferno explică:

Apoi,cum e faza cu randunelele astea? Deci randunelele sunt si ele ca oamenii? Se roaga Lui Dumnezeu sa fie ocrotite?
Daca e asa Dumnezeu nu e cam sadic?
Apara randunelele atat timp cat un copil le strica cuibul, insa cand un om vrea sa le manance nu le mai apara?

Un copil strica cuibul unor randunele.
Randunelele :"Doamne apara-ne."
Dumnezeu intervine si salveaza randunelele.

Un bucatar vrea sa manance randunelele.
Randunelele:"Doamne apara-ne"

Dumnezeu: "Pai nu, ca e dreptul lui sa va manance, nu am ce sa va fac aici."

| T0T a răspuns:

Deducem ca exista zeci de Vasilica si nu credem ca toti ajung in spital pentru ca se "joaca" cu randunicile. Sau cine stie? Oricum citatul este unul pentru copii, nu prea trebuie sa ii dam relevanta.

| Inferno explică (pentru T0T):

"citatul este unul pentru copii, nu prea trebuie sa ii dam relevanta."
Pentru ca este o carte pentru copii?
Eu spun ca exact pentru ca este o carte destinata copiilor ar trebui sa acordam o atentie dubla, chiar tripla randurilor de mai sus, decat am face-o in mod obisnuit.

| milan9 a răspuns:

Esti rau informat... happy ACESTE RANDURI NU FAC PARTE DIN NICI UN "MANUAL".

Este pur si simplu un "auxiliar", propus de un oarecare profesor, neinspirat se pare, atat in arta naratiunii cat si in ceea ce tine de teologia dogmatica.

| Inferno explică (pentru milan9):

Primul raspuns care trateaza subiectul propus. Felicitari. O adevarat performanta daca ne uitam la raspunsurile anterioare.

"auxiliarul" despre care discutam a fost tiparit, si citez: "tiparit cu aprobarea comisiei Patriarhiei Romane pentru invatamantul religios in scolile de stat si cu avizul ministerului invatamantului si stiintei nr. 32530 din 17 iunie 1992"

Si a fost scris, nu de un oarecare profesor, ci de PREOTUL dr Ioan Sauca, in prezent profesor si director al Institutului Ecumenic din Bossey si noul secretar general asociat pentru educaţie şi formare ecumenică al Consiliului Mondial al Bisericilor (CMB), cu sediul la Geneva.

Cum de aceasta data, discutia noastra are substanta, sunt curios care va fi replica ta.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Atorul acestui AUXILIAR ramane la fel de NEINSPIRAT:
''...un oarecare profesor, neinspirat se pare, atat in arta naratiunii cat si in ceea ce tine de teologia dogmatica."
Nu pot comenta lipsurile celui care a supervizat acele randuri scrise acolo. Pot spune doar ca e de dorit, e imperios necesar chiar, ca materialul didactic folosit in spatiul acestei ore de educatie morala sa fie cat mai adecvat, din ce in ce mai adecvat...
Provocarile cu care se confrunta profesorii in a capta atentia elevilor, in a oferi eficienta discutiilor, trebuie sa fie secondate de un serie de teme care sa suscite interes, de un material didactic placut, dar si de abilitati pe masura din partea educatorului...
Miza o reprezinta deschiderea perspectivelor elevului spre realitatile spiriruale, spre cauzele morale ale unei intregi serii de probleme cu care el se confrunta zi de zi. Deschiderea spre cautare de raspunsuri.

Disponibilitatea pe care tu de exemplu o ai, aceea de a cauta raspunsuri (mai mult sau mai putin sincer) din pacate lipseste foarte multor elevi si adolescenti. Spatiul orei de "religie", de educatie morala, reprezinta una din putinele invitatii adresate elevilor spre a cauta raspunsuri, spre a fi sinceri cu ei insisi... thinking

| Wøodenpints a răspuns:

Nu-l duce prea mult capul pe Dumnezeu ăsta dacă în loc să le dea cancer ălora care bagă vacile de vii în malaxor, îl schilodește pe Vasilică pentru că a vrut să strice un cuib de rândunici ce probabil s-au găinățat pe el.

| AirănMeidăn a răspuns:

E cumva dintr-un pliant din-ala pe care il impart martorii lui Iehova pe strada? Cu imagini colorate?

| Inferno explică (pentru AirănMeidăn):

E dintr-un manual de religie ortodoxa.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Inferno):

Da, scuza-ma, am observat abia acum prima propozitie.

| Mayar a răspuns:

Sunt de parere ca o fiinta umana care n ua facut religie habar nu are despre dumnezeu, se pune si vorbeste aiurea, fara sa aiba un bagaj de cunostinte. cum se scot orele de religie, multi oameni ignoranti vor fi, care vor deschide gura sa spuna prostii, fara o documentare teminica.
Va faceti de ras,,,,

| Jardelin a răspuns:

Noroc ca ti-a pus NOname link-ul! laughing Acum ai material de rumegat. laughing laughing

Baga mare! Vezi ca mai ai texte subliniate. Pentru tine si NOname am sa caut niste manuale interbelice. laughing laughing

| Inferno explică (pentru Jardelin):

Modul in care am facut rost de informatii e irelevant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine i-a facut.Sa-l invete pe nenorocit cum trebuie sa se comporte laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu ar fi atat de amabil sa sara si in ajutorul oamenilor care mor acum de foame ar fi minunat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia in scoli nu face decat sa bage frica in copii.Pot ramane afectati psihic, cu frica permanenta.O panarama si religia asta in scoli. Cine vrea sa-si educe copilul, sa stea permanent cu frica in san, s-o fac acasa. Mai calca copilul pe un gandac si traieste cu sentimentul de vinovatie o perioada.
Ca o continuare a textului: Randunicile sunt voiase si bucurase ca dzeu la bagat in spital pe vasilica si ca a suferit vasilica.Randunicile sunt voioase ca dzeu tine cu ele, nu cu vasilica care se roaga zilnic la el pentru o bucata de paine.Aiurea.

| Buresbista123 a răspuns:

Logica de retarzi ce sa mai zici, daca Vasilica omora toate randunicile concluzia era ca DZ e un taran care uraste pasarile

| Apocaliptic a răspuns (pentru Buresbista123):

rolling on the floor In seara asta sunteti pe val. rolling on the floor

| Aiwendil a răspuns:

Tu analizezi un text prea amanuntit. e Vorba ca justitia lui Dumnezeu invinge. Ca dreptatea si bunatatea inving raul.
Copil, el a fost primul, care s-a dus la pasari. Pasarile nu au facut niciun rau.
Faptul ca a stat in spital asa mult l-a facut sa invete o lectie.
Iar pasarile ce i-au multumit lui Dumnezeu arata credinta puternica ce le-a salvat.

| soloangel01 a răspuns:

Ai inteles aiurea ma. Asa e religia in scoli. Incearca sa manipuleze copii. Nu e ca neg eu existenta lui Dumnezeu dar... Ma rog, sa zicem ca Vasilica e rau din cauza diavolului. Pasarelele sunt animale facute de Dumnezeu, El a ajutat pasarelele ca sunt slabe, e o prostie. Daca vrei sa faci rau unui animal nu te opreste nimeni si nimic. Povestea aia incurajeaza copiii la lucruri bune. Faca cand zice ca ala a stat in spital toata vara e o prostie, de aici deduci cumva ca Dumnezeu este mai puternic si l-a pedepsit pe Vasile. In concluzie, parerea mea este ca povestea aia e o prosite, se pare ca au avut motive intemeiate cei care au vrut sa scoata religia din scoala. Vezi ca povestea aia nu e reala laughing Nenorocirile, tehnic, sunt facute de diavol care are aproape aceiasi putere ca a lui Dumnezeu.

| Apocaliptic a răspuns:

laughing rolling on the floor Asa ceva., mi-au dat lacrimile. rolling on the floor
Adevarat, de ce? rolling on the floor
Dar totusi, prefacandu-ne ca suntem crestini si gandind rational, ce vina aveau randunicile alea ca un copil sa le strice munca de o saptamana(bine, nu stiu exact in cat timp au terminat randunicile casuta lor)? Ele care se bazeaza toata viata pe instinct?
Spre deosebire de femeie, care desi poate gandi si stie ce e bine si ce e rau, a ales sa faca rau la un moment dat din viata ei. In plus mai e si faza cu testele... ca Dumnezeu ne testeaza...
Oricum, violatorul primeste o pedeapsa vesnica spre deosebire de copil care a primit una pe 3 luni. Chiar si daca ar sta o eternitate in bezna(nu in foc), tot e mai rau decat un picior in ghips, sau/si o varicela urata.