| Inferno a întrebat:

Intrebare adresata martorilor:
In secta voastra copiii sunt invatati inca de mici sa indoctrineze si sa racoleze alti oameni?
Utilizatorul Win77, care e Martor, mi-a oferit deja adresa lui de mail, in speranta ca va reusi sa ma convinga.
Un comportament stupefiant daca ne gandim ca are numai 15 ani.

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Este o indatorire a lor, una din multele conditii ce trebuie indeplinite pentru a putea face parte din congregatie. Opozitia sau contestarea "cerintelor" pot conduce spre eliminare, ceea ce atrage grave consecinte (de pilda, membrii familiei, prietenii iehovisti, pastorii nu mai au voie sa intre in niciun fel de contact sau in vorba cu persoana in cauza).

| fllu07 a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

Fals.

| fllu07 a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

Da...
au norma.
si eu pot zice despre tine anumite chestii, dar mi-ar fi greu sa le dovedesc.

| fllu07 a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

Consideri ca la 15 ani sa vorbesti oamenilor din biblie ii gresit?
era mai ok, sa fire din buzunare, sau sa il ia politia de la scoala ca numa ingheti ce o facut.
sau poate sa fie adormit prin vreun sant, mort de beat, sau sa fie lasat vreo fata gravida.
era mai bine, nu? interesante valori ai.
"cica stupefiant comportament"
vaid e viata ta... cata ciuda poti avea impotriva martorilor?

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Scuze, era pentru inferno.

| Inferno explică (pentru fllu07):

Se numeste fanatism religios.
Eu cand aveam 15 ani,din cate imi amintesc,habar nu aveam ce-i aia Biblia. Ma rog,stiam ce este,dar nu stiam fiecare verset din ea pentru ca nici nu o citisem. Si nu eram o exceptie, copiii nu aveau treaba cu Biblia. Nu erau atei, erau crestini, dar pur si simplu nu ii preocupau asemenea subiecte la asa nivel.

Ori una e sa vorbesti si de religie, alta este sa vorbesti cu patos de religie cunoscand fiecare verset din Biblie, semn ca 99% din viata ti-ai petrecut-o,nu jucandu-te, ci memorizand Biblia.
Asta se numeste fanatism.

"era mai ok, sa fire din buzunare, sau sa il ia politia de la scoala ca numa ingheti ce o facut.
sau poate sa fie adormit prin vreun sant, mort de beat, sau sa fie lasat vreo fata gravida."

Nu am spsu asta. Majoritatea copiilor nu vorbesc de Biblie si nu ajung prin canale.
De fapt, am avut un obsedat religios in generala, care ajunsese si cu mine la liceu. Avea Biblia trasa pe telefon si o citea in pauze. Ha?
Eu pe de alta parte eram ignorant in asemena subiecte.
Si ghici ce, el s-a apucat de fumant, eu nu.
A inceput sa se imbete prin cluburi, eu nu.
Iar in ultimele faze si-o tragea cu tipele prin ganguri.
Unde mai pui ca a fugit de acasa, ramanand repetent un an.
SI desigur ca in tot acest timp era credincios si citea Biblia cu inflacarare.
WTF?

Un exemplu ce sfideaza logica ta, si nu e singurul.

Am intalnit si copii de 12 ani care vorbeau despre religie, dar nu erau fanatici.
Se vede de la o posta cand vorbim de fanatism si cand vorbim de infantilism.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu sunt fanatist, este gresit sa studiezi Biblia? Nu te invata de rau, in Ecl.12:1 spune: Adu-ţi aminte de Marele tău Creator acum, în zilele tinereţii tale, înainte să vină zilele cele rele şi să sosească anii când vei zice: „Nu găsesc nicio plăcere în ei.
Oamenii au fost creati cu dorinta de a afla despre creatorul lor, si de a depinde de el. Daca aceste dorinte nu le satisfaci, o sa te intrebi mereu care este scopul vietii, de ce nu traim vesnic, etc.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Pfai ce mai spart cu exemplul tau. este cat se poate de jalnic, si nici macar 2 lei nu valoreaza.
normal ca iti merge imaginatia, ca sa denigrezi Biblia.
stai sa zic eu, azi, cand am plecat la servici, in parc, (ca am un parc langa bloc) pe o banca, era alba ca zapada. si ce crezi? citea din biblie. si imi zice, hei, flu, sa stii ca eu cred in biblie. uite... vezi? o citesc.
sa presupunem ca exemplul tau este adevarat. nu faptul de a citit din biblie te face un om mai bun, ci aplicarea a ceea ce citesti din biblie.
Daca colegul ala al tau, citea una si facea alta, e vina Bibliei? ce minte incuiata poti avea? in Iosua 1:8 se spune ca trebuie sa cititm in fiecare zi din Biblie, si sa avem grija, SA FACEM POTRIVIT CU TOT CE ESTE SCRIS IN EA, caci atunci vom prospera. daca prietenul tau, nu traia ce invata din biblie, nu inseamna ca ceea ce invata nu era, bun, adevarat, etc...

mai nascoceste alt exemplu tampit. am chef sa rad.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Asta crezi tu. ca vrei tu sa te autoamagesti. mai bine zi asa. ca refuzi sa crezi realitata din teren.
ia arunca un ochi aici: http://adevarul.ro/......index.html

http://www.antena3.ro/......17602.html

lasaca poate asa ii mai bine: la 15-16 ani sa ai 1, 2, sau 3 avorturi sau sa fi nascut, decat sa mergi sa le citesti oamenilor din biblie. sigur. ai perfecta dreptate. mai continuam pe exemple concrete sau te lasi batut?

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

"...lasaca poate asa ii mai bine: la 15-16 ani sa ai 1, 2, sau 3 avorturi sau sa fi nascut, decat sa mergi sa le citesti oamenilor din biblie."

Ce are sula cu prefectura? Ambele lucruri sunt gresite, iar faptul ca unul sau altul face o greseala nu scuza prostia altora, nu?

| Inferno explică (pentru fllu07):

Ma faci mincinos?

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Totusi, tu consideri biblia o carte de povesti. ma insel?
atunci, ce ii mai rau? sa faci un avort 2, 3 sau sa citesti dintr-o carte de povesti si sa spui si altora ce ai citit?

| Inferno explică (pentru AndreiM77):

Prietene,eu nu am o problema cu existenta lui Dumnezeu. Dumnezeu poate exista asa cum poate si sa nu existe.
Eu am o problema cu erorile de logica pe care le comiti incercand sa dovedesti ca exista.

Daca spui ca "Pamantul e rotund pentru ca merele sunt verzi." comiti o eroare de logica indiferent de veridicitatea concluziei.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Nu am dreptul?
e democratie.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

Cand citesti povesti si ajungi sa crezi ca-s adevarate, mai mult, ai pretentia si de la altii sa te asculte si sa te creada, se cheama ca esti nebun, deci prefer avortul.

Later edit: Nu-mi veni cu avortul=crima, stii bine ca e din cartea aia care am cazut amandoi de acord ca e poveste.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu am spus asta.
Poate am gresit si recunosc, dar tu crezi ca nu ai gresit deloc si nu ai comis multe erori?
Ai facut si tu multe, multe greseli.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Nu, eu n-am cazut de acord ca ii poveste.
si da, avortul=crima. si este parerea (din nou) a medicilor.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

" si este parerea (din nou) a medicilor"

Da, acelor doi medici iehovisti din Romania, aia de care am mai vorbit, nu?

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Nici macar nu ai capacitatea si manierele sa respecti niste oameni care nu ti-au facut nimic.
esti V A R Z A! de fapt mai varza ca varza.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

Da, asa e, nu pot respecta prostia, am si eu un defect, asta e.

35 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Am un copil martor pe strada care imi spune ca voi muri in Armaghedon daca nu voi face ca ei, si are doar 7 ani...Umbla alaturi de parinti lui in costum si cu valiza de cand il stiu la fel ca majoritatea copiilor din aceasta secta.

| Dandanache a răspuns:

15? Ii dadusem, din politete, 12, convins fiind ca are 10.

| Muntgvb a răspuns:

15 zici ca are? Poate încerc eu să-l conving sa treacă la ortodoxie.

| Delmoniko a răspuns (pentru Muntgvb):

Mai bine il convingeti sa mulga un taur. Poate consecintele il vor trezi la realitate.

| Muntgvb a răspuns (pentru Delmoniko):

Ai încercat tu personal si ai văzut ca funcționează?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Muntgvb):

Si ce castigi daca reusesti?

| AndreiM77 a răspuns (pentru Muntgvb):

Sa ma convingi pe mine? Niciodata!
Poate eu pe tine.

| Muntgvb a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nimic, insa nu vad care e problema.

| Muntgvb a răspuns (pentru AndreiM77):

Mi-a plăcut asta, voi martorii sunteți foarte amuzanți.
Poate îmi explici de ce susțineți ideea unui guvern mondial?

| AndreiM77 a răspuns (pentru Muntgvb):

Daca crezi ca in Dumnezeu si ceea ce scrie in Bibie, in Daniel 2:44 spune acest lucru, ca Iehova v-a aduce un reget mondial care nu va fi dat jos niciodata.

| Muntgvb a răspuns (pentru AndreiM77):

Geniule,acela e locul de după Apocalipsa.
N-ai citit si ce scrie înainte? Despre regatul de fier,despre oamenii care se vor amesteca intre ei, dar nu vor avea legătură temeinica? Adica vor fi puse toate civilizațiile la un loc sub un singur stat, o singura limba, naționalitate, religie si o sa rezulte un mare talmes-balmes.Este exact ideologia NOM si a guvernului mondial pe care il promovați.
Si cine crezi tu oare ca va conduce acel "regat de fier"? Voi pregătiți terenul Antihristului,"creștinilor".Ia intreaba-te,cine oare va conduce guvernul mondial,ha? Ascult.Ce fel de creștini sunteți voi, care ii faceți cale bătută Antihristului? Veți fi primii care il vor primi, crezând ca este "salvatorul", dar ghici ce, n-o sa fie!
Mai varza decât varza.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Muntgvb):

Sti macar cine este Anticristul?

| Muntgvb a răspuns (pentru AndreiM77):

Uimeste-ma...

| AndreiM77 a răspuns (pentru Muntgvb):

Anticrist
Definiţie: Anticrist înseamnă împotriva sau în locul lui Cristos. Termenul li se aplică tuturor celor care neagă ce spune Biblia despre Isus Cristos, tuturor celor care se împotrivesc Regatului său şi tuturor celor care îi persecută pe continuatorii săi. Cuvântul se referă şi la persoane, organizaţii sau naţiuni care pretind în mod fals că îl reprezintă pe Cristos sau care îşi atribuie în mod necuvenit rolul de Mesia.
Vorbeşte Biblia despre un singur anticrist?
1 Ioan 2:18: „Copilaşilor, este ceasul din urmă şi, după cum aţi auzit că vine anticristul, au şi apărut acum mulţi anticrişti; din aceasta ştim că este ceasul din urmă".
2 Ioan 7: „În lume au ieşit mulţi amăgitori, oameni care nu mărturisesc că Isus Cristos a venit în carne. Acesta este amăgitorul şi anticristul". (Să remarcăm că acei „mulţi anticrişti" din 1 Ioan 2:18 sunt numiţi aici în mod colectiv „anticristul".)
Se referă venirea anticristului la un moment din viitor?
1 Ioan 4:3: „Orice declaraţie inspirată care nu-l mărturiseşte pe Isus nu provine de la Dumnezeu. Şi aceasta este declaraţia inspirată a anticristului, despre care aţi auzit că vine şi care este deja în lume". (Aceste cuvinte au fost scrise spre sfârşitul secolului I e.n.)
1 Ioan 2:18: „Au şi apărut acum mulţi anticrişti; din aceasta ştim că este ceasul din urmă". (Prin „ceasul din urmă" Ioan înţelegea, desigur, sfârşitul perioadei apostolice. Ceilalţi apostoli muriseră, iar Ioan însuşi era foarte înaintat în vârstă.)
Sunt identificaţi ca anticrişti:
Cei care neagă că Isus este Mesia
1 Ioan 2:22: „Cine este mincinosul dacă nu cel care neagă că Isus este Cristosul [sau Mesia, unsul]? Acesta este anticristul".
Toţi cei care neagă că Isus este Fiul unic-născut al lui Dumnezeu
1 Ioan 2:22: „Acesta este anticristul, cel care îi neagă pe Tatăl şi pe Fiul".
Compară cu Ioan 10:36; Luca 9:35.
Apostaţii
1 Ioan 2:18, 19: „Au şi apărut acum mulţi anticrişti... Ei au ieşit dintre noi, dar nu erau de-ai noştri".
Cei care li se împotrivesc adevăraţilor continuatori ai lui Cristos
Ioan 15:20, 21: „Dacă m-au persecutat pe mine, vă vor persecuta şi pe voi... Dar vă vor face toate acestea din cauza numelui meu".
Persoane şi naţiuni care i se împotrivesc lui Cristos ca Rege sau care îşi atribuie în mod necuvenit rolul de Mesia
Ps. 2:2: „Regii pământului se ridică şi demnitarii se adună ca un singur om împotriva lui Iehova şi împotriva unsului său [Cristos sau Mesia]".
Vezi şi Revelaţia 17:3, 12–14; 19:11–21.
Mat. 24:24: „Se vor ridica Cristoşi falşi şi profeţi falşi şi vor face semne mari şi minuni ca să-i inducă în eroare, dacă s-ar putea, chiar şi pe cei aleşi".

| milan9 a răspuns (pentru Muntgvb):

Venirea acestui Antihrist se pregateste de mult timp...

"23. Atunci, de va va zice cineva: Iata, Mesia este aici sau dincolo, sa nu-l credeti.
24. Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi."
(Matei 24:23-24)
Antihristul va fi hristos mincinos, caci adevaratul Hristos a venit deja, din Fecioara Maria, si nu va mai veni decât la Judecata. Deci, oricine alt pretins Mesia e un mincinos, chiar daca ar face niscaiva minuni (vezi mai jos Apocalipsa 13:13), aceasta e semnificatia versetelor de la Matei 24:23-24.
Ebraicul "Mesia" este "Hristos" în greaca, adica "Unsul" lui Dumnezeu.
"3. Sa nu va amageasca nimeni, cu nici un chip; caci ziua Domnului nu va sosi pâna ce mai întâi nu va veni lepadarea de credinta si nu se va da pe fata omul nelegiuirii, fiul pierzarii,
4. Potrivnicul, care se înalta mai presus de tot ce se numeste Dumnezeu, sau se cinsteste cu închinare, asa încât sa se aseze el în templul lui Dumnezeu, dându-se pe sine drept dumnezeu."

| milan9 a răspuns (pentru Muntgvb):

- Antihristul va fi din semintia lui Dan, (Facerea/Geneza 49, 17-18) una dintre cele douasprezece semintii israelite. Deci, el va fi evreu, numai asa putându-se pretinde drept Mesia (Hristos).
Antihristul va fi un rege puternic peste tot pamântul, întocmai ca predecesorul sau din versetul 23.
Versetul 25 ne spune ca Antihristul va dori sa schimbe sarbatorile si legea, dupa cum ne-a avertizat si Apostolul Pavel:
"8. Dar chiar daca noi sau un înger din cer v-ar vesti alta Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – sa fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, si acum va spun iarasi: Daca va propovaduieste cineva altceva decât ati primit – sa fie anatema!" (Galateni 1, 8-9)
Din versetul 26 aflam ca dupa înfrângerea Antihristului va urma judecata.

"23. Atunci, de va va zice cineva: Iata, Mesia este aici sau dincolo, sa nu-l credeti.
24. Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi."
(Matei 24, 23-24)
Antihristul va fi hristos mincinos, caci adevaratul Hristos a venit deja, din Fecioara Maria, si nu va mai veni decât la Judecata. Deci, oricine alt pretins Mesia e un mincinos, chiar daca ar face niscaiva minuni (vezi mai jos Apocalipsa 13, 13), aceasta e semnificatia versetelor de la Matei 24, 23-24.
Ebraicul "Mesia" este "Hristos" în greaca, adica "Unsul" lui Dumnezeu.
"3. Sa nu va amageasca nimeni, cu nici un chip; caci ziua Domnului nu va sosi pâna ce mai întâi nu va veni lepadarea de credinta si nu se va da pe fata omul nelegiuirii, fiul pierzarii,
4. Potrivnicul, care se înalta mai presus de tot ce se numeste Dumnezeu, sau se...