| pet555 a întrebat:

Intrebare doar pentru ortodocsi sau altii,dar raspundeti frumos. Daca in Traditie spune ca dupa moarte, faptele vor fi "cantarite" pentru a se decide soarta, cum ramane cu faptul ca plata PACATULUI, deci a unuia singur, este moartea? Avand in vedere ca toti suntem pacatosi, putem rezolva cu fapte bune? Si un om nemantuit care Il respinge pe Dumnezeu poate fi mantuit? Pentru ca Biblia spune ca daca Il primesti, vei fi mantuit si ca atare, vei face fapte. Faptele sunt dovada. Dar daca nu Il primesti, nu poti fi mantuit. Nu suntem la piata sa se cantareasca fapte. Daca s-ar cantari, nu am avea sansa la mantuire. Ce conteaza faptele daca nu esti mantuit?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Faptele bune nu le facem noi ci Dumnezeu prin intermediul nostru de aceia mantuirea este un dar. Noi nu suntem in stare sa facem fapte bune decat daca avem un "interes" in zona.

| milan9 a răspuns:

Avem permanent nevoie de iertare, de a lucra noi insine continuu la mântuire:
- "Drept aceea, iubiţii mei, (...) cu frică şi cu cutremur LUCRAŢI MÂNTUIREA voastră;" Filipeni 2, 12

Şi ca dovadă:… thinking
Iacov 2, 17: Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi.
Iacov 2, 26: Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel şi CREDINTA FARA DE FAPTE, MOARTA ESTE.
Iacov 2, 14: "Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? OARE (doar) CREDINTA POATE SA-L MANTUIASCA?"

| pet555 explică (pentru milan9):

Exact. Daca nu are fapte, deducem ca credinta este moarta. Si, intr-adevar nu credem ca cineva are credinta, daca nu-i vedem faptele. Dar': "Prin har ati fost mantuiti, prin credinta; nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni."

| iurii75 a răspuns (pentru pet555):

" Dar': "Prin har ati fost mantuiti, prin credinta; nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni."
Se referea la respectarea cerințelor din legea mozaică, aducerea jertfelor...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Raspunsurile ar trebui cautate in alta parte.
Vechiul Testament este doar o culegere de texte care nu au legatura cu Creatorul, iar NT este opera unui evreu de nume Saul.

| Dorugar a răspuns:

Nu te poti lua dupa Biblie, pentru ca in Biblie Legea lui Dumnezeu sau invaturile lui Isus se interfereaza cu prostiile si gogomaniile unor neica nimeni, asa ca Biblia trebuie inteleasa dupa prioritati in functie de importanta personajului care vorbeste.
Asa ca din cauza asta vedem ca se neglijeaza afirmatia Creatorului de ex. cea din Isaia 43:11 precum ca EL este singurul Dumnezeu si singurul mantuitor si ca dupa EL nu vor fi alti Dumnezei, si vedem ca este acceptata si preferata afirmatiile unor ciocoflenderi primitivi ca Ioan Luca sau Marcu, care nu sunt Dumnezeu ci doar cozile de topor ale Diavolului!
Asa ca ramane valabil NUMAI ce spune Dumnezeu si nu ce spune Diavolul prin ciocoflenderii lui contrazicandu-L pe Creator!
In concluzie, daca Creatorul spune ca vom fi judecati dupa FAPTE, degeaba vin creaturile sa spuna altfel, pentru ca acele creaturi nu sunt decat niste ciocoflenderi nenorociti si NU alti Dumnezei!
Ce e atat de greu de judecat dupa importanta si prioritati...sau nu va convine sa judecati asa ca il aveti ca Dumnezeu pe Tatal Minciunii?

| Jardelin a răspuns:

Un singur lucru nu poate sa faca Dumnezeu. Sa-l mantuiasca pe om impotriva vointei lui.

Deci daca un om isi doreste sa fie matuit la finalul vietii de catre Dumnezeu va face ceea ce este necesar pentru a fi mantuit, adica voia Tatalui, nu voia sa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MA? talharul de pe cruce aprimit fagaduiala raiului, asa e? deci era rastignit, condamnat la moarte, deci in ultimele clipe.sst iertat fiindca a crezut in ultima clipa.

| AlexeHellsing a răspuns:

Singurul păcat care nu este iertat este HULA ÎMPOTRIVA DUHULUI SFÂNT. Restul păcatelor pot fi iertate. Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu.