| Jardelin a întrebat:

Intrebare mai mult pentru crestini (indiferent de confesiune): cum vi-L imaginati pe Domnul Hristos? Cind Il veti vedea pentru prima oara, atunci cind vom parasi aceasta lume, cum credeti ca va arata?

Se poate niste raspunsuri sincere? Eu nu fac trolling!

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi, el este un rege intronat de Dumnezeu in cer si asa mi-l imaginez. Daniel7:13,14

| milan9 a răspuns:

Iata versete care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu ca fiind Dumnezeu si Creator:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| milan9 a răspuns:

Mantuitorul Hristos este Dumnezeu:]

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Tot ceea ce am dorit; sursa sufletului.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Inainte de-a se naste pe pamant ca om, Isus a fost inger. (persoana spirituala, nu are corp fizic ). A renuntat la pozitia sa, a acceptat de buna voie sa primeasca un corp fizic, astfel Dumnezeu a facut posibil lucrul acesta, i-a pregatit intermediarul prin care sa se nasca,(Fecioara Maria), s-a nascut ca om, prin Spiritul Sfant si prin Maria in Betleem Efrata. A copilarit, la Nazaret, la maturitate a fost dedicat si botezat, cu Spirit Sfant,, ales sa infaptuiasca vointa lui Dumnezeu.A fost rastignit (cel mai josnic mod de condamnare la moarte ) de catre dusmanii lui Dumnezeu, si ai lui, nu l-au recunoscut ca este Fiul lui Dumnezeu. A fost inaltat la cer, iarasi cu un corp spiritual, este inger. Acest Fiu a manifestat credinta, supunere, umilinta, ascultare, iubire fidelitate, si a primit cea mai inalta pozitie din Univers dupa Tatal Sau. Azi este Rege al Regatului lui Dumnezeu, si domneste in mijlocul dusmanilor sai, alege popor care sa-i fie supus, iar Regatul Sau,, care i-a fost incredintat de Dumnezeu, va inlatura guvernarea umana ineficienta in curand, si va aduce mari transformari peste pamant. In primul rand va indeparta rautatea si pe toti cei ce o manifesta. Va inlatura falsa inchinare si pe cei ce o practica. Va actiona cu dreptate si iubire. Iata cum mi-l imaginez eu :,, Un Rege de Drept ", puternic si iubitor, supus Tatalui Sau, si interesat sa infaptuiasca vointa lui Dumnezeu pe pamant. Daca vrei poti sa citesti : Geneza 3:15:, Psalmul 40:7-10: Isaia6:8; 9:6; Isaia 61:1Mica5:2; Daniel 7:13-14; Matei 1:18; 6:33Evrei 1:1-13.

| Jardelin explică (pentru PorumbRodica1965):

Bun, si cum ti-L imaginezi? Cum crezi ca va arata in momentul cind vei fi fata in fata cu El?

| Green66 a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu am imaginație, mă las influențat foarte ușor, nu gândesc( cred ce mi se spune și nu-mi pun întrebări), donez 60% din salariu pentru ridicarea unei noi biserici(preotul donează 80% fiincă are de unde, el are ultimul model de BMW ), aștept 3 zile in ploaie și frig să pup moaște, merg la biserică în fiecare duminică și la fiecare sărbătoare pentru a mă ruga, citesc în fiecare zi biblia și mă rog de 5 ori pe zi.
Așa cum am spus, eu nu am imaginație, iar din moment ce nu am imaginație nu îmi pot închipui momentul întâlnirii Mântuitorului. Îmi doresc foarte mult să-L întâlnesc pe Domnul nostru Iisus Hristos, asta însemnând că voi ajunge în Rai.
Din moment ce nu îți pot răspunde acum la întrebare, promit că atunci când Îl voi întâlni pe Domnul Hristos, tu vei fi primul/prima care va afla ce s-a întâmplat.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Jardelin):

Biblia este cea care ne invata adevar. (Nu ai citit versetele ce ti le-am indicat) Aflai mai multe detalii. Dar Isus, dupa ce a fost inaltat la cer, in corp spiritual, si, intr-o pozitie onorabila stand la dreapta lui Dumnezeu, a asteptat momentul in care trebuia sa-l inlature pe Satan din cer si sa curete cerul de rautatea si nelinistea provocata de Satan (Impotrivitorul lui Dumnezeu ) lucrul acesta s-a intamplat `~in 1914 zilele noastre (Citeste Apocalipsa 12:7-12!) -Isus a fost intronat ca rege ceresc, a primit un Regat, si azi alege popor, asta ti-am mai spus. Dar intrucat Isus este,, spirit - nu are un corp fizic ca si noi, nu il putem vedea, dar ii vedem actiunile sale. Am sa-ti spun un exemplu : multi oameni spun ca nu cred in Dumnezeu si nici in Isus, pentru ca nu sunt vizibili ochiului uman. Dar gandeste si imagineaza-ti ce-ti spun, cu siguranta ai privit cerul instelat intr-o seara senina, ai observat stelele si Luna? Ti-ai pus intrebarea,? Cine le-a pus sus? cine le da lumina? cine face pamantul si celelalte planete sa se roteasca? Cine face sa cada ploaia sau zapada intr-un mod ordonat (nu ne pica in cap cu galeata ) cine face sa creasca iarba cu multe colorituri de flori? Iata,, actiuni " pe care noi nu le vedem cum se desfasoara dar le vedem prezenta. Asa este si cu Isus, nu-i vedem persoana, dar ii vedem prezenta si actiunile. Dar azi le vad doar cei care studiaza Biblia, ca s-o inteleaga, stiu care este scopul lui Dumnezeu cu omul si cu pamantul si stiu ce,, rol are Isus in organizatia lui Dumnezeu. Deci, pe Isus nu-l vedem in corp fizic, pentru ca nu este om, din motiv pentru care nu-l vedem nici pe Dumnezeu, nici pe ingeri. Sunt spirite. Daca vrei mai multe studiezi biblia cu cei pregatiti pentru asa ceva. Accesezi www.jw.org, si poti sa ceri un studiu biblic gratuit la domiciliu. Daca vrei mai vorbim.

| Jardelin explică (pentru PorumbRodica1965):

Draga Rodica, te rog lasa-ma cu jw.org! Nu esti prima care a facut prozelitim cu mine! Am respins si indepartat de fiecare data din preajma mea personele care in loc sa discute sincer cu mine cautau sa ma corupa la sectele lor.

Oricum nu mi-ai raspuns la intrebare si sint dezamagit. Chiar asa ca spirit cum il consideri tu pe Iisus, as fi vrut sa-mi spui cum ti-L inchipui. Mare, mic, frumos, luminos,... oricum, dar sa-mi spui ceva. Tu ai ales, ca mai toti sectantii, sa-mi insiri versete si site-uri. Dezamagitor!

| Jardelin explică (pentru Green66):

Serios? Frate, neaparat sa-mi spui cum arata Domnul Hristos, dar ca sa-l vezi trebuie sa indeplinesti o conditie: sa ai inima curata!

"Fericiti cei curati cu inima ca aceea vor vedea pe Dumnezeu!" (Matei 5:8)

Ma tem insa ca daca ai sa ai in continuare atita ura fata de credinta si ai sa aberezi in continuare gen "popii au ultimul model de BMW", nu ai sa ai minima concesie ca atunci cind ai ca mori, sa il poti vedea macar pentru o clipa pe Hristos!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Jardelin):

Iti multumesc, pentru ca mi-ai spus sincer ce gandesti. Cred ca esti sincer.As putea sa te intreb ce nu-ti place la Martorii lui Iehova? Ceea ce aratam din Biblie, sau faptul ca vizitam oameni, sau ii cautam pentru a le impartasi convingerile noastre? Cu siguranta ai propria religie. Imi permiti sa te intreb ce religie ai?

| Jardelin explică (pentru PorumbRodica1965):

Rodica, eu sint ortodox. Nu e vorba daca imi plac sau nu imi plac iehovistii. Pace lor! Eu nu am nimic cu nimeni si nu urasc pe nimeni. Nu am absolut nici o problema sa stau la masa cu un iehovist, penticostal, baptist sau ce-o mai fi. Lucrez, maninc, rid, si dau mina cu oricare din ei. Nu sint rasist. Si ei sint oameni ca mine, iar cea mai mare porunca a Domnului Hristos este sa ne iubim unii pe altii. La asta ma gindesc mereu.

Nu vreau sa dispretuiesc pe nimeni pentru ca nu ma consider mai bun. Invat si de la iehovist, si de la ortodox, si de la penticostal, si de la musulman, deopotriva. Stii ca nu-i urasc pe musulmani? Si ei sint oameni. Si pe ei ii iubesc. (Un lucru interesant pe care il admir la ei: in lumea musulmana nu sint orfelinate. Copii ramasi fara pariniti sint luati imediat de alte familii.)

Vezi ca de la fiecare avem de invatat cite ceva si ca noi de fapt nu sintem mai buni ca ceilalti?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Jardelin):

Foarte bine ai spus, nu suntem mai buni, si este important sa vrem sa invatam ceea ce nu stim, si gasim ca este sanatos. Apreciez gandirea ta. este adevarat Domnul isus asa a spus, ca sicksemnul de identificare al crestinilor adevarati trebuie sa fie,, iubirea ' (Ioan 13:34.35). Este apreciabila gandirea pozitiva, si dorinta de-a face ceea ce este bine fata de toti oamenii. Ca doar toti suntem creati de Dumnezeu, insa vezi tu, Satan se foloseste de oameni ca sa-i distruga, si ii ataca in forme subtile, sa nu-si dea seama de identitatea lui, dar in orce caz, scopul sau este, ca sa nu-i lase pe oameni sa mearga de partea lui Dumnezeu, le orbeste mintea cu tot felul 92Corinteni 4:4, 5) Am omis sa te intreb daca ai Biblia si daca o folosesti? Caci eu iti scriu versete biblice, dar nu stiu si daca poti sa citesti, sau daca esti interesat?

| Jardelin explică (pentru PorumbRodica1965):

Da colega, am vreo 4 Biblii in casa, inclusiv de Cornilescu dacă asta te linisteste. Si da, pot sa citesc, după cum ți-ai data seama.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Jardelin):

Da? Foarte bine. Poti sa citesti big grinaniel 2:44? Ce parere ai despre acest verset?

| Jardelin explică (pentru PorumbRodica1965):

Încetează!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ca un om. Daca tot zice biblia ca suntem facuti supa infatisarea lui.Imagineaza-ti o celula moarta din corpul tau care este eliminata prin piele de exemplu, plutind in aer si vazandu-te.

| DeusCorrupti a răspuns:

Infatisarea lui nu este fizica.