| Coconutz a întrebat:

Intrebare pentru atei. Exista bine si rau? Daca da, atunci ce il defineste ca fiind "bine" sau "rau"? Cum ne dam seama?
Si nu sunt crestin. De fapt, eu nu cred in bine si nici rau.
Pentru ca nu exista. Fiecare are propiul set de legi morale pe care lea dezvoltat dealungul copilariei. In parerea mea in copilarie deosebesti tu bine de rau. Sau ma rog, creezi bariera dintre aceste 2 concepte.

12 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Binele şi răul sunt două concepţii relative. O moralitate corectă nu există, e subiectivă.

| monstrulet a răspuns:

Fiecare avem propria perceptie asupra a ce e bine si ce e rau. Experienta de viata le defineste.
Cred ca te-ar interesa asta: http://marianhanganu.blogspot.com/......re-la.html

| shadovv a răspuns:

Fara Dumnezeu (sau un factor extern mai presus de realitatea noastra) nu poti avea un sistem moral. De fapt nu poti avea nimic.

| ZvT a răspuns:

Fiecare judecă după cum a fost dresat. Pe mine nu m-a dresat nimeni, am crescut mai independent. Sunt de părere că în diferite circumstanţe urice rău poate fi considerat un bine.
Logic să ucizi este un lucru rău, dar dacă victima este un terorist sau criminal atunci eu îl percep ca pe un lucru bun.

| muffy1 a răspuns:

Binenteles ca nu exista, dar nu pentru ca fiecare are moralitatea sa, ci pentru ca nu suntem singuri.
binele si raul, ca idee, ca un lucru religios sau ca o definitie, se aplica de fapt individului, unde conceptul de bine si rau capata o falsa substanta sentimentelor creeate atunci cand un lucru "bun" sau "rau" se petrece
dar nu sunt doar eu pe planeta, nu esti doar tu, exista societatea, si fata de acum cateva sute de ani, unde societatea insemna un sat, un oras, hai poate o regiune, acum societatea inseamna planeta, omenirea in intregime, binele si raul nu exista la acest nivel.
exista doar actiuni favorabile societatii sau nefavorabile, da, eu pot crede ca e oribil, obscen de rau de s-ar face un test clinic pentru un medicament pentru boala x, si in el sa moara 10 mii de copii, dar poate ca rezultatul va inseamna ca toate bolile vor fi eradicate in cativa ani, tocmai datorita acelui test clinic, si sute de milioane vor avea o viata.
sentimentele personale nu au ce cauta cand e vorba de omenire, fiecare in parte e la fel de important, si putem doar privi in termeni de favorabil sau nu.
ca sa dau un exemplu, poate eu, sau tu, avem o slujba la o uzina, uu bine platiti, avem cu ce trai, avem grija de familie, ce lucur bun ca avem de munca. dar uzina aceea polueaza incredibil si ea si toate celelalte fabrici sunt inchise in o zi. putem spune ca vai ce rau, sunt somer, sarac, plin de greutati, da, dar lucrul ala pe care il consideram eu bun ca serviciu, de ramanea deschis, in zeci de ani ar fi cauzat apa potabila de pe planeta sa dispara. da, ar fi un lucru greu pentru toati oamenii din fabricile alea de pe planeta, dar lucrul favorabil societatii umane ramane inchiderea tuturor uzinelor care ar polua, si sentimentele mele personale ca lucram in fabrica si n-am acum serviciu nu primeaza in fata supravietuirii speciei.
acum, daca vrei sa inclocuiesti favorabil pentru omenire cu bine, si nefavorabil cu rau, da, bun, dar atunci aceste cuvinte nu ar mai avea nici un sens religios, personal, sentimental.

| muffy1 a răspuns:

Puteam sa fac o gluma la faptul ca esti un "grammar nazi", dar ma abtin stiind ca esti bolnav.
ce ai se cheama sindrom de personalitate obsesiv-complusiva
nu trebuie sa fie confundat cu sindromul obsesiv compulsiv, care se manifesta prin nevoia de a inchide o usa de 4 ori sau a aprinde si stinge lumina de 3 ori de fiecar edata cand intrii in o camera.
ce ai tu se manifesta prin ideea unui standard foarte strict a cum ar trebui facute anumite actiuni, putand ajunge chiar la violenta cand standardul nu e atins
la baza afectiunii de care suferi sta frica irationala ca oamenii sau societatea sunt lenesi, dezorganizati, nepregatiti, ca totul se agraveaza si lumea ca sa o zic direct se duce dracului. internetul e un mediu extrem de propice pentru ati putea manifesta obsesia, acest lucru se observa din raspunsurile tale.
nu fac misto de tine, si nici nu e un raspuns insultator, ce ai e o boala psihica adevarata, si acest sindrom de personalitate obsesiv compulsiva chiar daca nu se trateaza complet, poate fi tinut in frau cu ajutor medical, eu iti recomand sedinte cu un psiholog, dar sincer, chiar nu imi pasa de in o buna zi pentru ca cineva a facut o greseala de scris pentru ca s-a grabit sau nu era atent o sa il iei la bataie si restul o sa iti rupa capul in momentul acela

| muffy1 a răspuns:

O da nu te supara acum, eu am vrut sa te ajut, nu am scris raspunsul in o maniera insultatoare ca sa reactionezi asa, nici macar nu trebuie sa ma crezi, nu ma cunosti, poate mint. dar ai internet, cauta singur ce am spus eu si vei vedea ca este corect, esti un asa zis "nazist al gramaticii" si vei vedea ca afectiunea de care suferi se numeste sindrom de personalitate obsesiv compulsiva.
acum, ma faci anaflabet, mm, recunosc ca scriu foarte repede la tastatura si acest lucru ma face sa apas spatiu unde nu trebuie sau sa inversez litere in un cuvant, da, nu verific mesajul dupa ce il scriu, dar e departe de a fi analfabet asta. problema la tine e ca din raspunsuri se vede ca nu stii absolut deloc ce inseamna gramatica, nu ai nici o tangenta cu valoarea criticii pe care incerci sa o faci, si plus de asta, probabil cel mai important element, insinuezi ca tu, absolut niciodata nu ai gresit o litera in un cuvant sau ai apasat tasta space prea repede. poate esti perfect, nu stiu, dar de ai fi perfect ai realiza ca astea nu sunt greseli gramaticale.
nu sunt nici eu analfabet, si nici tu nu esti perfect, dar imi pare rau ca ai reactionat ca un meltean incult la raspunsul meu, nu incercasem sa te insult cum o faci tu, ci sa te ajut, toti oamenii urasc "grammar nazis" pentru ca atunci cand nu au argumente se leaga de scrisul interlocutorului ca un copil de 5 ani si nu au pic de maturitatea sau integritate.
daca nu esti in stare sa recunosti un sfat bine, dar data viitoare cand mai incerci sa im iarati cat de mult am gresit ca am inversat doua litere in un cuvant, o sa imi demonstrezi doar ca esti un prost care nu este capabil sa vina cu nici un contraargument si incepe sa arunce cu fecale in lume pentru ca e frustrat.

| muffy1 a răspuns:

Hmmm...cati ani ai? din raspunsuri pari sa fii foarte tanar, nu am intalnit pe nimeni care sa termine o facultate si sa se lege de chestii din astea, varsta te invata ce conteaza cu adevarat, si tu pari inca sa ai conceptii de clasa generala sau abia de inceput de liceu.

| muffy1 a răspuns:

Eu tot nu inteleg de ce continui sa insulti... absolut nimic din raspunurile mele nu a fost adresat ca o jignire la adresa ta, cu toate astea spui ca mananc **** si ca am 14 ani, serios, civilizat nu esti in stare sa vorbesti? daca nu, am incheiat orice discutie, cu tarani melteni nu vorbesc din initiativa, dar daca esti in stare sa vorbesti normal si sa raspunzi clar la o intrebare iti sugerez sa o faci, inca nu te iau drept imbecil, dar din purtarea ta nu prea vad ca ai fi in stare sa fii altceva.

| muffy1 a răspuns:

Mda, imi pare rau ca mi-am pierdut timpul cu un prost ca tine care abia e la liceu si crede ca de are nota 10 la romana poate sa dea lectii altora. fa ce vrei, din partea mea continua sa aduci in o discutie ca singur argument greselile gramaticale, ca se vede ca doar de atat esti in stare, bolnav psihic ramai in continuare si ti-am explicat de ce, ce pot sa zic, multa sanatate in viitor, cand vei termina liceul si vei vedea ce inseamna viata vei avea nevoie de ea.

| Gorath a răspuns:

Bine e când am ţigări, rău când n-am.Simplu...

| drhotzu a răspuns:

Bine si rau?
pai notiunea asta tine de fiecare om in parte: spre exemplu in timpul holocaustului in timp ce hitler a dat startul "solutiei finale" erau foarte multi care spunea ca este bine ceea ce fac.
la fel credeau si cruciatii in momentul in care faceau ravagii in "tara sfanta" cand furau tot si violau toate femeile. dar de asemenea bine este pentru mine spre exemplu sa ajut pe cineva necunoscut.
asa ca la fel cum frumusetea este in ochii privitorului, la fel este si cu binele si raul. si pluc ca daca cineva face ceva care tie iti convine sau iti place atunci face bine, daca face ceva ce nu iti place atunci este rau.