| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru ateii.De ce ateii (majoritatea)se considera toleranti(nu dau o ceapa degerata pe ce au facut catolicii prin evul mediu deci daca vreti sa imi tineti ceva discurs pe tema asta,drum bun si maracini pe drum)nu pot sa isi tina parerea pentru ei,si cauta sa isi faca tot mai multi,,adepti,, batandusi joc si tratand in sictir pe oricine e de alta parere? Normal ca se mai scapa si cate un credincios sa injure,da daca va mananca-n... sa il deranjati cu postari instigatoare la violenta si in bataie de joc,sare si dansu si, sa speram ca va mai scapa si una.Pana la urma,daca exista un grup de religiosi si un alt grup de ateii,de ce grupul de ateii,nu neaparat incepe scandalul,insa atata,se baga ei acolo unde nu le fierbe oala? Daca eu nu sunt de acord cu freza vecinului,inseamna ca trebuie neaparat sa si-o taie? Cel mai bun prieten al meu e turc,e foarte religios, dar nu e crestin.Nu cred ca religia trebuie sa stea in calea prieteniilor.Acum dragi ateii,are cineva dintre voi un prieten(nu de pe facebook sau TPU sau alte si alte siteuri de socializare) si nu neaparat cel mai bun prieten, care sa fie religios?

Răspuns Câştigător
| veryhonest a răspuns:

Eu sunt atee si, in general, ma doare in c*r de religie si de conversatiile bazate pe subiectu asta. Imi dau cu parerea doar cand sunt intrebata.

Da, am un prieten care este religios si cu care ma inteleg foarte bine. Orientarea religioasa nu are nicio relevanta (cel putin, nu ar trebui) intr-o relatie interpersonala.

39 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi tu religia afecteaza intreaga societate, ateismul nu.

Stii ultimul scandal cu pictura aia cu Sf Gheorghe... in care religia a fost o mare institutie care a cenzurat a taiat si a spanzurat asa cum a vrut influentand o intreaga societate?
Uite de aia ateii au mereu un cuvand de spus pentru ca religia afecteaza in mod direct pe toata lumea.

| Alcyon a răspuns (pentru suntserios):

Ateismul nu, fiindca ateii sunt in minoritate. Dar s-a vazut pe vremea comunismului ca lucrurile pot sa stea si altfel.

| suntserios a răspuns (pentru Alcyon):

Comunismul e alta mancare de peste

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si cruciadele la fel big grin

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e cu cruciadele?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Un pretext des folosit de voi

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu despre care "voi" voerbesti eu nu ma incadrez in niciuna din categorii. Eu accept religia crestina si existenta unui Dumnezeu ca o entitate spirituala disponibila oricui. Nu agreez deloc insa biserica ca si insitutie, preotii si regulile stupide.

Tie ti se par normale cruciadele sau inchizitia? Nicio alta cauza nu a generat atatea crime de a lungul istoriei

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

Religia (adica BOR-ul) nu are nicio implicare in stergerea picturii. Vezi ca tocmai am postat o intrebare cu acest subiect.

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

"Vezi tu religia afecteaza intreaga societate, ateismul nu."

Ai vrut sa spui ca religia crestina afecteaza societatea in bine, asa-i?
Care sunt beneficiile ateismului, poti sa-mi spui?

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

"Nicio alta cauza nu a generat atatea crime de a lungul istoriei"

Prietene, citesc mesajele tale si ma crucesc! De unde le scoti? Cum adica inchizitia si cruciadele au generat cele mai mari crime din istorie?!

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Nooo BOR nu a dat ordin imediat sa se stearga pictura
nooo BOR ul nu a educat oamenii ca se ca.ce pe ei la cea mai mica nemultumire
nooo BOR nu face legea... ei sunt curati ca lacrima

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

Pai, nu!

Daca nu a fost BOR implicata in chestia asta, de ce sa spui ca fost? Ce alegem adevarul sau minciuna?

Tie ti-ar place sa fii acuzat de ceva ce nu ai facut?

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Beneficiile ateismului sunt mintea clara si logica bunului simt.

Sa fim seriosi... eu imi argumentez ceea ce am afirmat dar nu ma voi implica intro discutie detaliata. Chiar am lucruri mai imporatante de facut decat sa ma contrazic cu habotnici spalati pe creieri. Am afirmat si ma sus, cred in existenta unui Dumnezeu la nivel spiritual, dar biserica, regulile religiilor si preotii sunt niste nulitati.

Ia sa o luam cu inceputul.

1. BOR este sustinuta din taxele si impozitele platite de noi... ateismul nu.
2. Religia primeste mai multe fonduri si bani de la stat decat sanatatea si educatia (afecteaza societatea), Ateismul nu mananca bani de la stat, de fapt nu mananca bani deloc.
3. Religia ingusteaza minti... cum spananc sa stai ore intregi la coada sa pupi moaste, asta e o lipsa crancena de respect fata de propriu corp de care aprent ar trebui sa ai grija.
4. Religia impune niste idei de a dreptul infricosatoare ...vezi exemplele cu cartile de religie. Nicio idee ateista nu sugereaza copiilor ca vor fi loviti de masina sau le vor muri parintii daca sunt neascultatori
5. Ia ghici cine erau singurii care aveau acces la educatie in trecut? Exact popii. Sunt sigur ca daca nu se intampla treaba asta omenirea era mult mai avansata in acest punct al existentei.
6. Mai e cazul sa zic de preorii care violeaza copii momindu i cu vrajeli religioase?
7 Chiar nu cred ca mai e cazul sa aduc aminte de islamism si de atacurile teroriste.

Legat de "Nicio alta cauza nu a generat atatea crime de a lungul istoriei"

vrei sa iti citez niste statistici?

Pai in timpul cruciadelor au murit peste 20 mil de oameni si e o cifra aproximativa pentru ca nu exista statistici clare.

In numele islamului au murit multe peste 200 milioane.

In ritualuri de sacrificiu uman pentru zei au murit alte milioane de oameni.

Mai e nevoie sa iti descriu torturile barbare la care au fost supusi oamenii in timpul Inchizitiei? Crezi ca a mai exista vreo alta cauza in care sa fie torturati atat de multi aomeni? Intr un singur an au fost ucisi peste 3 mil de oameni in acest "razboi"

Ai auzit de Masacrul hindusilor? in care era propusa uciderea a minim 100 000 oameni pe an. Ai auzit de Timur care a omorat 100.000 hindusi in doar o zi?

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Eram ironic...

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

OMG! Esti fabulos cu argumentele astea negative! Astept sa-mi enumeri si niste lucruri bune.

Ma jignesti spunandu-mi ca sunt spalat pe creier. Nu-i frumos. De respect ai auzit?

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Daca religia ar fi facut mai multe lucruri bune decat rele s ar fi evidentia pozitiv... dar realitatea e alta.

Si eu nu te am jignit, aparent te ai introdus singur in categoria pe care am amintito... Oricum nu mai continui discutie. Mi a sustinut afirmatiile cu argumente, nu mai am nimic de adaugat

| sublime89 a răspuns:

Mai treci pe la scoala si invata in primul rand sa scrii. Dupa ce treci de etapa asta, informeaza-te despre lumea in care traiesti, iar apoi poti sa vii sa pui intrebari pe TPU si sa te astepti de la raspunsuri pe masura.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Poate ca nu vreau.Ma obligi? Cand ramaneti fara idei va luati(nicin u imi pasa cum am scris)de gramatica mea?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu vrei sa inveti, atunci abtine-te de la a da lectii ateilor sau altora. Si nu e vorba ca n-am avea idei sa raspundem "maretelor" tale intrebari, dar vazand cum te exprimi, si cum nu stii nici sa scrii, ma tem ca orice efort al vreunui ateu de a-ti da explicatii si de a incerca sa te convinga ca te inseli, ar fi zadarnic, pentru ca n-ai fi capabil sa intelegi. Daca totusi insisti, iti voi spune ca da, am avut si mai am prieteni religiosi. Chiar nu e mare lucru. Esti multumit acum?

| Alcyon a răspuns:

Ateii sunt toleranti, dar numai cu anumite categorii: homosexuali, lesbiene, bisexuali etc.

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Nu am nimic impotriva cu gayi si lesbienele, sau cu transexualii si bisexualii, atata timp cat nu se foth in public(asta ar fi deranjant si daca ar fi heterosexuali). Care e treaba mea? Sa faca ce le place, sa creada ce vor, sa fie fericiti.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu am nimic impotriva cu gayi si lesbienele, sau cu transexualii si bisexualii, atata timp cat nu se foth in public."

Vezi, ti-ai raspuns singur, n-am avea nici noi nimic cu credinciosii daca nu si-ar falfai credintele drept adevaruri peste tot, daca nu ar veni prin scoli sa isi imprastie povestile printre copii, care nu sunt doar ai lor, daca nu ar suge de la bugetul de stat inclusiv din banii nostri, daca nu ne-am trezi cu ei pe la usa neinvitati, daca, daca....Cu alte cuvinte, vorba ta, daca nu v-ati trage-o in public.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Nu am nimic impotriva cu gayi si lesbienele, sau cu transexualii si bisexualii, atata timp cat nu se foth in public(asta ar fi deranjant si daca ar fi heterosexuali). Care e treaba mea? Sa faca ce le place, sa creada ce vor, sa fie fericiti." ma mir, unde sa sa criu. presupunand ca esti religios, ma mir ca nu esti un homofob idiot ca multi religiosi. alt exemplu care da dovada de inteligenta. si eu ca ateu numai pot de ce fac altii in dormitor, mai mult imi e scarba de toate cuplurile din ziua de azi care fac spalaturi bucale pe unde apuca si se uita intentionat sa vada daca sunt priviti, in 21 de ani nu am vazut 2 gay sau lesbice sa se sarute. cum am zis mai sus, atei oameni, religiosi animale ( nu toti asta e clar, mai sunt si unii de treaba dar foarte putini )

| Inferno a răspuns (pentru Alcyon):

A fi tolerant cu intoleranta e sinonim cu a fi intolerant.

Asa ca ateii nu pot sa fie toleranti, si simultan sa fie tolerant si cu alte grupari religioase intolerante, pentru ca ar insemna ca nu sunt toleranti deloc.

Din cate vad tu ridici urmatoare problem: "De ce ateii e cu homosexualii da nu e cu crestinii?"

Pai raspunde-mi:
Cum poti sa fii tolerant cu homosexualitate si simultan cu ideea crestina ca homosexualitatea e un lucru rau?

Deci nu e ca ateii sunt toleranti numai cu homosexualii si cu crestinii ca sunt ei partinitori si ii favorizeaza pe homosexuali. Pur si simplu e imposibil sa fii tolerant cu ambele categorii de indivizi.

Ca o concluzie finala, problema pe care incerci sa o ridici e inexistenta. Daca erai fata desteapta te opreai la "Ateii sunt toleranti..." si nu mai scriai
"...dar numai cu anumite categorii", pentru ca e logic ca nu poti fi tolerant cu toate categoriile, din simplul motiv ca exista categorii ce au idei intolerante (crestinismul), iar toleranta fata de aceste idei ar fi sinonimul intolerantei.

| Jardelin a răspuns (pentru Alcyon):

"Ateii sunt toleranti, dar numai cu anumite categorii: homosexuali, lesbiene, bisexuali etc."

Asa e. Singurele categorii unde ateii ii depasesc in toleranta pe crestini sunt cele enumarate de tine. Am vazut un studiu pe aceasta tema.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Pai,daca nu avem dreptul sa ne expunem credintele, inseamna ca nici voi nu aveti dreptul sa predati evolutionismul in scoala, ci sa il pastrati pentru voi, nu?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pai,daca nu avem dreptul sa ne expunem credintele, inseamna ca nici voi nu aveti dreptul sa predati evolutionismul in scoala, ci sa il pastrati pentru voi, nu?"

Tot asa cum daca doi plus doi nu fac trei nici cinci plus cinci nu face zece.

Tu fie ai impresia ca evolutionismul este o forma de credinta, cand in realitate e stiinta, fie esti pur si simplu ilogic si dupa mintea ta "Daca pietrele sunt gri, elefantul face mere."

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...inseamna ca nici voi nu aveti dreptul sa predati evolutionismul in scoala..."

Evolutionismul e un fapt dovedit stiintific, pe cand "adevarurile" voastre n-au nici o baza stiintifica, sunt doar povesti pe care unii le cred fara sa aiba nevoie de argumente logice, atat.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Adica suntem obligati practic, sa credem ce credeti si voi? Nu va e de ajuns ca religia e optionala? Lasatine sa credem ce vor iar voi credeti ce vreti, insa nu ne bagati pe gat teoriile noastre, daca vedeti ca nu le acceptam.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Pur si simplu nu vreau sa cred si sa constat ca fiind adevarata varianta voastra.Sunt obligat? Nu va ajunge ca religia e materie optionala, acum nu va convine nici ca o practica unii oameni, vreti sa le schimbati parerea fara un motiv logic! Pur si simplu nu aveti nimic de castigat, vreti doar sa va dati destepti, si toata lumea sa ia de a buna tot ce ziceti voi.Sunteti inganfati, reci si aveti aere de superioritate, desi indrasniti si chiar va valiti considerandu-va toleranti.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"varianta VOASTRA.", "Nu VA ajunge ca", " nu VA convine", "VRETI sa le schimbati", "nu AVETI nimic de",

Iar te certi cu Duhul Sfant?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Cand ramaneti fara sarcasm, va luati de gramatica, sunteti jalnici big grin

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie gramatica mi-a parut ok. Problema era ca folosesti pluralul inutil (Asta accentuam in raspunsul meu) ceea ce tradeaza un inceput de paranoia.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Multumesc de sfat big grin

| Dorugar a răspuns:

Pai tocmai din cauza ca religia NU s-a schimbat din evul mediu pina astazi, deci este la fel de murdara ca si atunci, doar ca astazi nu mai are putere politica asa cuma avut in evul mediu, asa ca daca nu s-a schimbat a ramas tot o organizatie mafiota care s-a impus prin crime, si a ramas tot asa de fascista cum a fost intotdeauna. Iar noi o combatem pentru ca fiind bazata pe crime si cu o doctrina fascista, ea nu este interzisa asa cum sunt interzise partidele fasciste, si asta este o mare nedreptate. Pentru ca Nu poti fi tolent cu fascismul mai ales atunci cand e bazat pe crima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt ateu si am avut iubita religioasa pentru 3 ani. ne-am despartit pentru ca a trebuit sa schimbe orasul pentru o facultate mai buna nu ca ne-am certat sau mai stiu eu. deci se poate o relatie de prietenie sau orice intre atei sau religios dar de fel e vina voastra ca nu merge. daca nu pomeniti la fiecare 5 cuvinte pe dumnezeu sau nu incercati sa bagati "invataturile" voastre tampite pe gatul altuia, cu siguranta ar fi fost mai mult atei si religiosi prieteni.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Eu sunt religios si am prieteni atei, chiar si de alte credinte.
Doar ca fiecare dintre noi isi pastreaza credinta pentru el.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Respect

| Clujean25 a răspuns:

Ateii(sau cel puțin ateii raționali, nu cei care sunt atei doar pentru că așa e la modă) nu au absolut nicio problemă cu oamenii religioși atât timp cât credința lor nu le influențează viața. Dar în momentul în care statul finanțează cultele religioase din banii pe care toți îi plătim sub forma taxelor și a impozitelor, în loc să fie investiți în educație sau sănătate de exemplu, e deranjant pentru orice om rațional. Și chiar și atunci nu cred că are cineva o problemă cu oamenii religioși sau spirituali, ci mai degrabă cu apărătorii vehemenți ai bisericii, chiar dacă aceasta din urmă face o groază de afaceri dar nu plătește nici un leu statului sub formă de taxe și impozite.
Sincer am auzit mult mai mulți oameni așa zis religioși amenințând atei decât invers...
Pace!