| MrUniverse a întrebat:

Întrebare pentru credincioși:

Dacă dumnezeu există și noi suntem creația lui supremă, atunci de ce a mai făcut și celelalte stele și planete din Univers?
Uimiți-mă cu răspunsuri "inteligente".

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Pai scrie in Biblie in Facerea 1:16.
Faptul ca Dumnezeu considera ca Luna dar mai ales Soarele ar fi niste mari luminatori, ma face sa ma intreb ce parere are atotputernicul despre steaua Pollux, care este de 5 ori mai mare in diametru decat Soarele, nemaiaducand in discutie steaua VV Cephei care ii depaseste marimea de 2640 de ori si este aproximativ de 500 000 de ori mai luminoasa decat marele luminator dar se pare ca atotstiutorul nu prea stia de asta.
Apoi Soarele doar carmuia ziua asa cum Luna carmuia noaptea, lumina provenind de la Renel cel mai probabil.
Lumina a creeat-o in prima zi si soarele in a 4-a.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista doar Dumnezeul crestin, exista si altii dumnezei pe pamant: Allah, Buda...samd.
Crestini, care credem in Dumnezeu suntem doar 2 miliarde, restul de 5 miliarde de pe glob sunt alte religii si toti locuim pe pamant.
Posibil ca pe celelate constelatii ale universului, sa traiasca si alte fiinte extraterestre!

| starro a răspuns (pentru Violleta2022):

Clar exista. straight face

| danut a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga Gretta, Buda nu este Dumnezeu, a fost doar unul care a mancat carne de porc pana i-a plesni stomacul si a murit cu matele intinse pe jos. Un Dumnezeu nu este muritor. Singurul Dumnezeu este cel al crestinilor, restul sunt doar fabulati.

| Violleta2022 a răspuns (pentru danut):

Probabil ca tu traiesti cu capul in sac daca nu stii ca mai sunt si alte entitati religioase de talia lui Dumnezeu si unul din ei este Budda! da pentru asta trebuie sa citesti si sa ai mintea destupata ca sa intelegi ca, crestini nu sunt un sfert din populatia globului, altii s-au nascut cu alte religii si asa cum noi credem in Dumnezeu, ei cred in Allah, Budda si altii.
Fabulatiile tale cu "unicul Dumnezu" nu te face decat un habonic nu prea inteligent, dar nah, este decizia ta si te-as sfatuii sa o tii pentru tine.
Traiesc intr-o tara occidentala de foarte multi ani, unde religia crestina este 1/4 din totalul religiiilor de aici, muncesc alaturi de musulmani, budisti si alti bahai si chiar atei, dar legile sunt foarte clare si aspre aici, fiecare are dreptul sa creada in "dumnezeul" lor, neavand nici un drept sa incerci sa-ti indocrinezi colegii sau sa infirmi existenta unei alte puteri supranaturale, decat dumenzeul tau.

| danut a răspuns (pentru Violleta2022):

Crezi ca important este numarul celor care cred, important este in ce cred. Am interzis eu cumva ca cineva sa creada in alta fiinta decat Dumnezeu (cu D mare ca sa stim despre cine vorbim)? Daca Dumnezeu nu a facut asta cum as putea s o fac eu? Ai inteles gresit, totusi ceva nu ai inteles din toata discutia asta, TOTI CEILALTI dumnezei la care faci referire sunt doar niste PLASMUIRI, ale mintii umane fata de unicul Dumnezeu real si viu, Dumnezeul crestin. Mai exista pe planeta noastra si o alta putere supranaturala, Satana, sau Dracul care a inventat celelalte entitati de care vorbeai in afara de budisti, taoisti si alti care au ridicat muritori la rang de dumnezei.

| sublime89 a răspuns:

Dar crestinii abia acum au aflat (de la oamenii de stiinta) ca exista si alte planete. Pana atunci habar nu aveau ce e aia o planeta, sau ca Pamantul e una. Stelele le considerau niste mici gauri in cer prin care patrunde lumina, si bineinteles Pamantul era in centrul universului. Acum nu-i pune si tu in situatia asta nasoala de a explica de ce zeul lor a creat trilioane de alte lumi. Informatia e prea noua inca pentru neuronii lor. Le trebuie timp de adaptare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ca sa aiba omul ce cerceta sa-si satisfaca curiozitatea, sa aiba posibilitatea sa evolueze, sa se dezvolte si sa emigreze. In univers sunt multe de descoperit, abia am inceput sa muiem degetul. Iar crestinii isi pot manifesta aroganta ca tot universul este facut numai pentru basinile lor, ca nu mai exista altii ca ei. Ateii sunt fascinati de inteligenta lor de cate descopera in cosmos, ei stiu ca creierul lor este un produs al intamplarii dar au o incredere oarba in justa si dreapta judecata a lui. Cineva totusi vrea sa ne demonstreze ca in Univers lucrurile nu sunt deloc intamplatoare, dar lucrurile sunt ascunse ochiului si se dezvaluie cate putin. Lumea inca nu este pregatita pentru adevar - https://www.youtube.com/watch?v=f9wA9T2IVJU

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

In anii '70 am invatat la fizica despre atom ca e format din nucleu si electroni. Electronii se rotesc pe orbita, restul de 99, 999 % este gol. Evident ca viata materiala este energie, energia = informatie. Aparatura moderna azi dezvaluie ca electronii isi schimba traiectoria. Atentie, nu o schimba prin curbe, ei dispar de pe traiectorii si apar apoi pe altele. Intrebarea e - Unde dispar, cum apar inapoi, si ce fac intre timp? Mama lor de electroni... Daca tu vezi in Univers numai pietre si asteroizi e evident ca lumea inca nu e pregatita. Cineva ne ia cu usurelul sa nu avem socuri.

| CuriousStuff a răspuns:

Pentru ca e complet invers. Dumezeu e creatia noastra "suprema". Oamenii sunt de asa natura incat trebuie sa creada in ceva mai presus de ei. Nu starni certuri degeaba. Cei care cred, foarte bine ca cred, cei care nu cred, foarte bine ca nu cred.

| Iunix a răspuns (pentru CuriousStuff):

Poza de profil nu e degeaba, îți mulțumesc că exiști.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Iunix):

Multumesc pentru apreciere happy

| Dorotheea21 a răspuns:

Ca sa va puteti intreba voi daca exista viata extraterestra, altfel ramaneati neintrebati!
Vrei unul si mai inteligent?
Stelele din Biblie se cheama ''luminatori''!
La CE sunt buni niste ''luminatori''?!
Soarele la CE e bun?!
Dăăă! rolling on the floor

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu toate stelele sunt vizibile de pe Pamant.

| MrUniverse explică (pentru Dorotheea21):

Dragă, nu te supăra dar... EȘTI O CAUZĂ PIERDUTĂ! laughing)

| Dorotheea21 a răspuns (pentru MrUniverse):

Ca sa ma supar pe tine trebuie sa contezi.
Raspunsurile mele te-au facut sa crezi asta?
Pacat. big grin

| Dorotheea21 a răspuns:

Uhm,,, Sclavul meu ma informeaza sec: ''Nu toate stelele sunt vizibile de pe Pamant''.
STIU!
Dar la o astfel de ''intrebare'', sunt vizibile! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru indragostiti.El ii daruieste ei cerul cu stelele, ea il considera "Soarele meu". Daca nu ar fi fost aceasta creatie, nu am fi avut la ce ne raporta atunci cand spunem :"tu esti Universul meu!"

| Idris a răspuns:

Lasand la o parte faptul ca intrebarea nu ar avea cum sa fie adresata de o persoana cat de cat cerebrala, un simplu exemplu pentru tine este planeta Jupiter. Posibil ca fiecarea stea si planeta din Univers sa aiba un scop, cum are de altfel planeta Jupiter pentru Terra. Jupiter contribuie la existenta vietii pe pamant. Campul gravitational al planetei Jupiter este atat de puternic incat reuseste sa atraga comete si asteroizi ce ratacesc prin sistemul nostru solar. Pentru mai multe detalii despre Jupiter te poti documenta si singur. Asta este unul din semnele existentei unui Creator. Uite-te la intelepciunea din spatele lucrurilor. Atat.

| MrUniverse explică (pentru Idris):

Și de ce ar fi creat acest creator asteroizii?

| Idris a răspuns (pentru MrUniverse):

O alta intrebare la care ti-ai putea raspunde si singur daca ai vrea. Nu stii ca apa terestra provine de pe asteroizii cu care s-a lovit Terra in trecut? Toate acestea sunt semne. In Quran Surah Baqarah 2:164 Allah ne spune:,, In facerea cerurilor si a pamanturilor, in schimbarea noptii si zilei, in corabiile care plutesc pe mari cu ceea ce foloseste oamenilor, in apa pogorata de Allah din cer, cu care a inviat Pamantul dupa ce a fost mort si a raspandit pe el vietatile, in schimbare vanturilor si nourilor supusi dintre cer si pamant sunt cu adevarat semne pentru niste oameni care pricep.''

Ti se pare plauzibil ca toate cele din Univers sunt atat de bine ordonate de ele insele incat Jupiter atrage asteroizi evitand Terra si multe altele pe care tu le crezi ca ele, de unele singure s-au pus astfel la punct, insa excluzi ca un Creator sa fie cel care le-a creat si cel care le dirijeaza in prezent.

| cuntchaser a răspuns:

Biblia a fost scrisa, rescrisa, tradusa, rescrisa, scrisa, rescrisa, tradusa, tradusa, rescrisa si asa mai departe... Pana la urma, este doar un instrument creat de o mana de oameni "desptepti" pentru manipularea in masa bazata pe alte religii, cu scopul de a indoctrina lumea si de a imprima populatiei o gandire gresita asupra aparitiei vietii, dand informatii false si chiar extrem de haioase bazate pe niciun fel de dovezi. Nu inteleg de ce lumea se rezuma la o carte care atesta intr-un mod grosolan ca "Pamantul" este plat si masturbarea, care majoritatea animalelor o practica, este un pacat, ca de exemplu. Si sa ne gandim cate atrocitati au fost facute pe parcursul istoriei din cauza religie. Cati oameni au fost arsi pe rug si torturati doar pentru ca isi asumau dreptul de a crede ca Pamantul este o sfera. Cate femei au fost discriminate si torturate pentru ca au "preacurvit". Poate nu multi dintre voi au auzit de "evul mediu". Acum, din cauza religiilor, suntem pe cale de a porni, sau chiar am pornit Al Treilea Razboi Mondial, care, in mod sigur se va transforma intr-unul atomic, rezultand, intr-un final, disparitia rasei umane, sau chiar disparitia vietii de pe intreaga planeta, mai putin in mediul acvatic. Refuz sa-mi incui mintea si sa nu-mi asum libertatea de a ma exprima intr-un mod cat se poate de liber.

| Ganditorull1999psalmi a răspuns:

Dragul meu prieten, Dumnezeu a creat acestea pentru ca noi sa ne bucuram de ele si sa le stapanim, Dragul meu prieten, conceptia ta despre Dumnezeu este foarte denaturata, Domnul nostru Iisus Hristos a murit pe cruce acum 2000 de ani pentru mine si tine si prin moartea sa eu nu mai sunt raspunzator de pacatele mele pentru ca el a fost jertfa de ispasire pentru toate pacatele mele si ale tale, cand pacatuim trebuie sa suportam consecintele pacatului comis dar doar pe pamant, cei necredinciosi nu suporta consecintele pentru ca ei vor muri in iazul de foc, cei credinciosi nu ajung acolo, pentru ca ne iubeste, el ne cunostea mai dinainte de a ne naste, el stie totul despre tine, chiar si numarul firelor din cap, El stie cand te ridici si cand stai jos. El te priveste chiar in acest moment, Domnul ne-a lasat Biblia ca si carte de instructiuni, citeste noul testament si vei afla, daca nu doresti sa citesti Biblia, este alegerea ta, nu prin fapte esti mantuit si nu prin fapte ajungi in rai ci doar daca accepti pe Iisus ca mantuitor personal spunand urmatoarea rugaciune cu credinta '' Il accept pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si ca Domn al vietii mele si cred in inima mea ca El a platit pretul pentru toate pacatele mele trecute, prezente sau viitoare, si prin urmare imi predau viata Lui'' daca nu doresti sa citesti Biblia si sa vii la Dumnezeu, imi pare rau pentru tine, dar in clipa asta stii adevarul Bibliei si esti raspunzator inaintea lui Dumnezeu. De aceea te indemn citeste Noul testament. Iti voi da un link in care poti afla totul, daca vrei https://www.youtube.com/......tps?/watch

| ShadowSought a răspuns:

Uite un raspuns inteligent dar de cartier:

Pentru ca unu shmecher care e destul de puternic sa faca lumi si chestii, poate sa faca ce are chef fara sa explice asta unor maimute de pe Terra.

Dar cum sunt cam ateu... meh.

Pe scurt... De ce nu?

Ala care a facut motocicleta cu reactie Y2K stii ce a raspuns cand l-au intrebat "de ce?"?

BECAUSE WE CAN!