| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Intrebare pentru crestini: Sunte-ti de acord cu legalizarea marijuanei? Daca da, de ce? daca nu, de ce?

38 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Inainte de a pune intrebarea asta vrei sa ne spui varsta ta? P.S. Varsta majoratului in tarile in care "s-a legalizat" marijuana este de 21 de ani.
Eu sunt de acord cu legalizarea ei pentru persoane ce au depasit 75 de ani.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Uiti ca prin consumarea acestor substante putem intra in legatura cu Dumnezeu. Anumiti oameni consuma otrava secretata de glandele broastei Bufo Alvarius pentru a comunica cu Dumnezeu. Dupa asta se intind pe jos incep sa se tavaleasca asemeni epilepticilor, iar cand se trezesc spun ca au intrat in contact cu intreg Universul. AL grup izolat de penticostali danseaza cu serpi veninosi in mana, daca cineva e muscat si nu moare, "asa a fost voia Domnului", daca cineva moare, "Asa fost voia Domnului".
In India exsta temple inchinate sobolanilor.
Dar tu esti atat de ignorant incat il respingi pe Dumnezeu, respingand marijoana, care ne-a fost data de acesta pentru a o consuma, ea reprezinta un portal spre o lume transcendentala.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Astia nu aveau "treaba" cu Dumnezeu, tinta lor era dracu.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Cei despre care vorbesc nu credeau in "drac", in templele indiene ce venereaza sobolani singura credinta este cea in reincarnre,ei nu venereaza o fiinta anume,nici pe Dumnezeu, nici pe dracu ci isi venereaza chiar membrii familiei, care, dupa cum spun ei, s-au reincarnat in sobolani.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru danut):

Varsta mea n-are importanta!

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Nu am spus (sau m-am exprimat gresit), ei nu se inchina constient la fortele raului DAR cu voie sau fara voie tot acolo ajung. Oricum TOATE religile brahmane, hinduse, sunt de sorginte, adica au ca Mentor pe SATANA.

| danut a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Are, in mod absolut, are.

| OOOLEOOO a răspuns:

Fumez marijuana de 2 ani.
De aproximativ 4-5 ori pe saptamana.

Personal mi-a imbunatatit viata enorm, acuma sunt vegan, meditez in fiecare zi, fac sport, studiez dezvoltare personala, desenez mandale si cant la un instrument muzical sunt mult mai linistit decat am fost vreodata iar inteligenta emotionala se apropie de perfectiune.

"Nu poate exista libertate, atata timp cat natura este illegala"

Am testat pe mine insumi, toata vara nu am fumat nimic dupa aproximativ un an de consum...Nu-mi amintesc sa imi fie venit dorinta nebuna de a fuma, dar in schimb nu consideram o iesire in oras normala pana cand nu luam o bere, asa ca am renuntat la alcool :)

http://youtu.be/FzPI1ac4qto

| OOOLEOOO a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Alt documentar interesant.

http://youtu.be/ljQXREEfYvE

Apropo, da sunt perfect de acord cu legalizarea marijuanei.
Orcum ar fi prohibitia nu opreste planta, ci dimpotriva creste numarul de consumatori.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru OOOLEOOO):

Ma bucur ca esti de acord! Am vazut documentare asemanatoare si chiar merita vazute, ca sa le mai deschida ochii si celor care numesc canabis-ul/marijuana un "drog"winking

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu, e totusi un drog, nu e de-ajuns fumatul

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ok...zi-mi si mie unde ai citit tu ca marijuna e un drog?

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ca sa nu mai umplu iarasi randuri citeste raspunsul pe care i l-am dat si lui Andrei8803!winking

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Daca era bun Dumnezeu il mentiona in biblie sau era legal

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Bilie: Facerea( Geneza) capitolul 1:
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Sa dea pamantul din sine verdeata: iarba, cu samanta intr-insa, dupa felul si asemanarea ei, si pomi roditori, care sa dea rod cu samanta in sine, dupa fel, pe pamant!" Si a fost asa.

29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iata, va dau toata iarba ce face samanta de pe toata fata pamantului si tot pomul ce are rod cu samanta in el. Acestea vor fi hrana voastra.

31. Si a privit Dumnezeu toate cate a facut si iata erau bune foarte. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a sasea.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Imi pare rau am vrut sa scriu Biblia!(graba imi strica toata treaba).

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Bine dar unde era raiul inainte in irakul de azi, ori acolo nu se cultiva canabis, oamenii doar trebuiau sa manance nu sa se trateze, n-au fost creati bolnavi

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Imi pare rau... poti fi mai explicit pentru ca nu prea inteleg unde vrei sa ajungi!

| Jardelin a răspuns:

Da ateii de ce sa nu raspunda?

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Jardelin):

Vroiam sa stiu ce raspunde un crestin! N-am mentionat ca ateii sa nu raspunda! (fata zambareata)

| CannbalCorpse a răspuns:

Personal as vrea sa se legalizeze, dar ma gandesc la toti copiii de 12-13 ani, ar fi cam urat sa vezi niste tanci fumand pe strada sincer, eh e bine si nelegalizata. laughing

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru CannbalCorpse):

Ai dreptate.Mi s-ar parea corect de la 18 ani. Dar oricum ar fi, vezi si la televizor copii in clasa a 5-a cu tigara in gura si smbata prin cluburi. Depinde si de legi, ca de exemplu in Olanda nu o sa vezi copii cu marijuana in gura datorita pedepselor aspre.

| Ben00 a răspuns:

Nu, cu nici un drog. Omul trebuie sa isi gaseasca bucuria fara alcool si drog. Iar daca nu o face, trebuie sa traiasca cu bucurie mai putina.
Sunt de acord cu utilizarea drogului in cazul bolnavilor de cancer, si asta cred ca este legal si acum.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Ben00):

Sa-mi dai te rog site-ul unde scrie ca marijuana e un drog!

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

De fapt tu ai avea dreptate deoarece drog= medicament dar cred ca ai folosit cuvantul drog ca termen de "substanta semi otravitoare ce provoaca dependenta". Intr-adevar acele "droguri" de care tu vorbesti sunt medicamente legale ce au in alcatuire si alte substante care provoca intr-un viitor indepartat anumite efecte adverse, care determina consumatorul sa cumpere iarasi alte medicamente.Asta-i circuitul dupa care functioneaza industria farmaceutica.Dar Canabis-ul (marijuana) este intocmai ilegal deoarece nu are efecte adverse, vindeca nenumarate boli iar farmaciile nu au nevoie de un asemenea adversar care sa le strice afacerile.
Si sunt de acord cu tine in legatura ca alcoolul nu ar trebui consumat. Alcoolul poate fi benefic doar daca se consuma cu masura adica 0, 2- 0, 3 ml.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Scuze 0,2- 0,3 l! happy

| Ben00 a răspuns:

Oi fi eu de moda veche, dar sunt sigur ca oamenii (in general), si tinerii (in special), trebuie sa invete sa se dezvolte si sa se simta bine fara stimulente neuronale, fie alcool sau ierburi.
Toti consumatorii ajung la dezastru, la distrugerea propriei fiinte. Si sunt numai in beneficiul producatorilor si distribuitorilor.
Iar asta fiind un site cu utilizatori copii, cred ca ar fi normal sa iti faci reclama prin alte parti. Pana o sa iti sune politia la usa bineinteles.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Ben00):

Pe site-ul asta nu sunt numai copii doar daca nu cumva te simti. Site-ul asta din cate stiu e pentru intrebari si raspunsuri deci nu poti numi ceea ce am facut eu o "reclama"(contine semnul intrebarii si am cerut raspunsul unor crestini pentru ca nu l-am mai auzit niciodata si nu pentru ca as avea ceva cu ei). Nu am auzit persoana care sa se distruga din cauza acestei plante. Iar politia e binevenita la mine : Asta-i o tara libera si democratica, si stai calm ca nu o sa gaseasca nimic aici in afara de vorbe.

Nu poti spune " Si sunt numai in beneficiul producatorilor..." canabisul nu se produce, el creste, e o planta.
Si nu stiu de cand natura a devenit ilegala.
Daca tot crezi in Dumnezeu eu nu cred ca a facut canabis-ul pe pamant ca sa il interzica cineva.
Si explica-mi cum poate un om sa ajunga la dezastru si la distrugerea proprie fiinte, bucurandu-se de natura?

| Cyrano a răspuns:

Nu sunt de acord cu legalizarea unui rau! In mod sigur un asemenea lucru nu va aduce o stare mai buna poporului ci va mari numarul infractorilor si al delicventilor! Va umple puscariile!

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Cyrano):

Nici un om care s-a bucurat de aceasta planta nu a creat scandal.( te rog sa imi dai un exemplu). Cei mai multi infractori si cei mai mari scandalagii sunt consumatorii de alcool (lichid care dupa cum vezi e legal si umple puscariile). Oamenii se imbata si se bat, se injunghie, dar alcool-ul dupa cum vezi e ceva legal. Deci cine-i raul?

| Oleg20 a răspuns:

Nu.este marijuana chiar atât de periculoasă?
„Unii spun că marijuana îi ajută să uite de probleme şi că nu are efecte adverse", afirmă Ellen, care locuieşte în Irlanda. Ai auzit şi tu afirmaţii asemănătoare? Compară următoarele păreri cu dovezile.
Părere: Marijuana nu este dăunătoare.
Dovadă: Efectele de durată ale marijuanei, unele dintre ele fiind bine cunoscute, sunt: slăbirea capacităţii de memorare şi de învăţare, tulburări ale sistemului imunitar, precum şi apariţia unor disfuncţii sexuale atât la bărbaţi, cât şi la femei. Marijuana poate cauza crize de anxietate, psihoză şi paranoia. Copiii ale căror mame au consumat marijuana în timpul sarcinii vor avea, foarte probabil, tulburări de comportament şi probleme în ce priveşte concentrarea. În plus, vor întâmpina dificultăţi în luarea deciziilor.
Părere: Fumul de marijuana nu este la fel de dăunător ca fumul de tutun.
Dovadă: În comparaţie cu fumul de tutun, fumul de marijuana conţine de patru ori mai mult gudron, care se depune pe căile respiratorii. În plus, eliberează în sânge de cinci ori mai mult monoxid de carbon. Cinci ţigări cu marijuana conţin aceeaşi cantitate de substanţe cancerigene cât un pachet de ţigări cu tutun.
Părere: Marijuana nu creează dependenţă.
Dovadă: Tinerii cu tulburări mentale sau afective pot deveni uşor dependenţi de marijuana. Alţii ajung dependenţi după ce consumă marijuana timp îndelungat. În plus, studiile arată că, în cazul tinerilor care fumează marijuana, riscul de a deveni dependenţi şi de alte droguri, cum ar fi cocaina, este mult mai mare.
ce efect are tutunul asupra corpului tău
În multe ţări, în reclamele pentru ţigări sunt prezentaţi oameni sănătoşi. Având în minte acele imagini, observă efectul real pe care îl are fumatul asupra corpului tău.
Gură şi gât Poate cauza cancer
Inimă Îngustează arterele şi le face rigide, împiedică oxigenul să ajungă la inimă şi creşte riscul apariţiei bolilor de inimă de aproximativ 4 ori
Creier Creşte riscul unui atac vascular cerebral de aproximativ 4 ori
Piele Poate cauza îmbătrânirea prematură
Dinţi Îi îngălbeneşte
Stomac Cauzează cancer
Pancreas Cauzează cancer
Vezica urinară Cauzează cancer
Rinichi Cauzează cancer.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Oleg20):

Eu am fumat marijuana si iti zic din proprie experienta ca:
Mi-a crescut imunitatea
Mi-a crescut pofta de mancare
De cand am consumat nu m-am mai imbolnavit
M-am simtit bine si am ras de era sa crap in doua
Am dormit ca un bebelus
SI NU MI-A PROVOCAT DEPENDENTA.........am fumat si nu simt deloc nevoia sa o fac din nou.
Mi-am intrecut colegii la capacitatea de memorare luand in calcul faptul ca programul meu este foarte incarcat, incat dorm doar 4 ore pe zi si daca am noroc 5 ore.
Si in lumea asta nu exista nici un om care sa fi murit din cauza marijuanei.

| Oleg20 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Atunci dacă eşti aşa de sigur că nu e periculoasă, consum-o în continuare şi vei ajunge un "geniu" şi un maaare proprietar de pămînt - 2m cubi. rolling on the floor

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Oleg20):

Bravo n-ai mai avut alte metode de a-mi raspunde si ai apelat la sarcasm. Cand am citit raspunsul tau nu stiam daca sa imi mai bat capul sa-ti scriu sau nu.

Daca tot am facut un efort si ti-am raspuns, acum depune si tu un efort, argumenteaza-ti urmatorul raspuns si convinge-ma ca ai dreptate. Demonstreaza ca o sa devin un "geniu" cu 2 m cubi de pamant. Daca o sa ma lasi iarasi lat cu un raspuns sarcastic atunci lucrurile o sa se inteleaga de la sine. ( fata zambareata ).

| SarahAviva a răspuns:

Marijuana este ca un cadou minunat pe care trebuie sa-l platesti scump. Aceasta te tine in legatura cu Universul si Dumnezeu insa cu timpul iti macina organele, apoi dai ortul. Ea este deja legalizata, nu mai trebuie sa stii parerea noastra. Intr-un fel, marijuana este la fel de distrugatoare ca tigara, numai ca doboara omul mai repede.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru SarahAviva):

Cred ca ai gresit categoria! happy

| SarahAviva a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Daca m-ai putea corecta as fi fericita. happy

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru SarahAviva):

Inca nu a fost nimeni doborat de Canabis.