| EmaS a întrebat:

Intrebare pentru crestinii ortodocsi: Unde vor merge sufletele copiilor avortati, caci ei nu au botezul?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Din fericire, Dumnezeu are ultimul cuvânt.
Iar El se uită la inima şi la faptele omului. Se uită dacă omul trăieşte după Scriptură, nu după legi impuse de oameni!

55 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru cocoana Esperança, de ce Miţo iubitoare de aproapele mi-ai dat ignore? Doar din curiozitate, daca TPU ne datea si pistoale il foloseai asa precum functia ignore.winking

| victoreanu a răspuns:

De unde au venit.

| DeliaDaniela a răspuns:

Va avea d-zeu grija si de ei. Cu siguranta nu vor merge nici in iad, nici in rai, cum considera unii. happy

| mona a răspuns:

Sunt suflete nevinovate, banuiesc ca vor merge intr-un loc frumos

| RAY a răspuns:

Nu doar ei si voi pocaiti care sunteti mai crestini ca multi asa zis crestini unde va trimite religia ortodocsa?
isus sa botezat la 30 de ani

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Asta vom vedea, inca nu a inviat nimeni consemnat de istorie

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Din fericire, Dumnezeu are ultimul cuvânt.
Iar El se uită la inima şi la faptele omului. Se uită dacă omul trăieşte după Scriptură, nu după legi impuse de oameni!

| milan9 a răspuns:

Scriptura nu ne confirmă nimic în această privinţă, dar ştim faptul că Dumnezeu nu-i abandonează niciodată pe cei nevinovaţi...

| alexshobyx a răspuns (pentru milan9):

Ce face? Atunci cum ramane cu copii africani care mor de foame in timp ce eu iti scriu acest comentariu? Tot dzo ii protejeaza si pe ei?

| zurick a răspuns:

Dumnezeu va avea grija de ei.

| Alphawolf a răspuns:

Dar de unde stii ca au suflete?

| Hombre a răspuns (pentru Alphawolf):

Ema stie, e consilier principal la imparatia lui God.

| Alphawolf a răspuns (pentru Hombre):

Ema stie pentru ca realitatea ei asta ii spune. Si e logic(!) NU poate sa gandi independent de realitatea ei.

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Tu nu ai suflet?

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Eu cred Cuvantul lui Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Nu, nu cred ca am asa ceva. Insa, presupunand ca oamenii au suflet, ce te face sa crezi ca acel "ceva"(fatul) de doua trei luni din burta mamei are suflet? Poate ca nu are. Tinand cont ca nu este nascut, poate ca sufletul mamei il sustine si pe al fatului.

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Minunea vietii si frumusetea ei complexa trebuie accentuata ori de cate ori este posibil.Este important sa stim lucrurile de baza in dezvoltarea fatului in primul trimestru. Iata cele mai esentiale evenimente:
Ziua1:Apare fecundarea ovulului.
Ziua6: Embrionul se fixeaza in uter.
Ziua18: Poate fi detectat ritmul cardiac.
Ziua21: Multe organe incep sa se distinga.
Ziua31:Se dezvolta anatomia(brate, picioare, etc)
Ziua38:Fiecare grupa de muschi este prezenta/
Ziua40: Poate fi detectata activitatea creierului.
Saptamana6 : Pot fi facute:EKG si EEG; degetele de la mana si de la picioare sunt formate.
Saptamana 8:Fiecare organ este prezent, bebelusul inoata in lichid amniotic.
Saptamana 12:Bebelusul are cicluri/treaz adormit,digera hrana, inghite, excreta, respira lichid amniotic, are corzi vocale si plange.Este un sufletel viu! Are dreptul la viata!

| sitărescu a răspuns (pentru EmaS):

"Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu"

Dacă ție ți se pare că acest verset e o Lege omenească, atunci nu prea mai pot zice ceva.

Un copil nenăscut nu prea are șansa de a trăi după Scriptură...

| EmaS explică (pentru sitărescu):

Deci care este parerea ta, unde va merge?

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Daca zici tu, asa o fi.

| sitărescu a răspuns (pentru EmaS):

Nu e destul de clar citatul?

Care e alternativa la Împărăția Cerurilor?

Dacă știi alt citat în legătură cu subiectul poți să-mi recomanzi abrevierile ca să le citesc.

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Fetusii avortati ajung ciopartiti si aruncati la gunoi, nu are rost sa ne mintim, scurta lor existenta se incheie odata cu avortul. Eu cred ca ar trebui sa te gandesti mai putin la locul in care o sa ajunga sufletele lor si mai bine te gandesti la toate lucrurile de care s-ar fi putut bucura in aceasta viata, cum ar fi dragostea unei mame. Din pacate, multi sunteti prea visatori.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru Hombre):

Hombre nu stie!

| Hombre a răspuns (pentru Alphawolf):

Corect, s-a demonstrat ca fatul traieste starile sentimentale ale mamei.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Cred ca stii raspunsul si probabil de aia catolicii si refuza botezul.
La noi se zice ca Dumnezeu il zamisleste cu sufletul atunci cand se naste, exact cum l-a facut pe adam dupa ce i-a facut trupul, apoi i-a dat sufletul si astfel la sfarsit.

| charleslouboutin a răspuns:

In pamant, ca toate celelalte.

| ManStrong a răspuns:

Nu stiu de ce ortodocsii fac atita caz de copii mortiinca de mici.Fie ca sint avortati su sau mor inainte de a ajunge la maturitate.Ap Pavel explica clar; daca unul din parinti este credincios copii vor fi finti(adicavor ocupa loc alaturi de perintele credincios)
Botezul nu l duce nici in rai si nici in iad, acestea nici nu exista deocamdata, desi notiunea e foarte deformata.
Ca sa fiu pe inteles; Daca unul din parinti va fi mintuit vor fi mintuiti si copii morti inainte de maturitate.

| angus35 a răspuns:

Fiecare copil avortat merge in Imparatia lui Dumnezeu.Botezul nu este o conditie pentru mantuire.

| sitărescu a răspuns:

E evident că nu poate merge decât într-un singur loc dacă, dogmele oficiale ale ortodocșilor interzic această practică.
Cred că știi unde mergeau copii sacrificați de iudei în numele lui Moloch.

| EmaS explică (pentru sitărescu):

Si cu ce sunt ei de vina? Si mamele lor unde vor merge, chiar daca sunt bune ortodoxe sau de alte confesiune? in Romania unde credinta ortodoxa este majoritara, in ultimii 50 de ani s-au avortat 30 de milioane de copii.

| sitărescu a răspuns (pentru EmaS):

"Si cu ce sunt ei de vina?"

Cu nimic, dar nici nu au făcut nimic pentru împărăție și nici nu s-au botezat, să fie născuți din nou în Duh.

Depinde de ce viață au dus mamele lor după și câte avorturi au făcut, e imposibil de judecat în limite pur omenești.

Are Dumnezeu judecățile Sale.

Cert e că pruncii nenăscuți cer sângele părinților la judecată, indiferent de confesiunea creștină a părinților.

Altfel ar avorta toți și s-ar termina repede cu omenirea.

Da cam câte avorturi au fost în Germania, într-un an?

Din ce știu, țările protestante ne-au dat exemplu negativ pentru măsura de interzicere a avorturilor.

| MMihai a răspuns (pentru EmaS):

Ai putea să te întrebi și unde merg sufletele celor „fără suflet"!

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Ema, stai linistita, nu te mai framanta atat, ca nu stie nimeni nimic...

| Liviu4you a răspuns:

Nu sunt copii, sunt fetusi. Know the difference!

| morningstar a răspuns (pentru Liviu4you):

:O Copiii aceia sau,, fetusi,, cum ii numesti tu au deja suflete. La cateva saptamani inima lor bate deja. Ce le-ar mai lipsi ca sa ii numesti tu,, copii,,?

| Liviu4you a răspuns (pentru morningstar):

Ar mai lipsi procesele cognitive si abilitatea de a respira si de a se hrani fara ajutorul placentei.

| morningstar a răspuns (pentru Liviu4you):

Asta nu ii desfiinteaza calitatea de fiinta vie! Ca respira prin intermediul mamei sau fara ajutorul placentei, inima lui bate, deci el se hraneste si respira oricum. In momentul in care un om nu se poate hrani decat cu ajutorul aparatelor, o sa ii desfiintezi calitatea de om? Acel om nu mai are suflet doar pentru ca este afectat fizic? Daca independenta fata de alta persoana iti demonstreaza tie ca cineva este om si ca are un suflet viu si ca gandeste, etc, atunci e cam tragic pentru persoanele handicapate.

| Liviu4you a răspuns (pentru morningstar):

Hai sa-ti dau alt exemplu ca vad ca nu m-ai inteles: daca o persoana este in moarte cerebrala, inseamna ca este vie? Cam asa este si cu fetusii, doar ca urmarile sunt opuse.

| morningstar a răspuns (pentru Liviu4you):

Te-am inteles, doar ca nu sunt de-acord cu tine, tocmai de aceea imi si permit sa te contrazic. O persoana aflata in moarte cerebrala este declarata moarta? Nu. Poti sa o ingropi? Nu. Ea se afla intr-o stare care poate evolua spre deces sau in sens invers, spre revenire. Doar ca sensul pentru un copil nenascut normal si sanatos este unul singur, acela de a se naste. Orice intrerupere de sarcina nu poate avea ca si scuza faptul ca,, oricum nu se stia daca se va naste vreodata sau daca va muri,, asa cum se afirma uneori in cazul unui pacient aflat in moarte cerebrala. Un copil nenascut si viu simte multe lucruri. Simte cand mama este agitata, cand ea este cea care vorbeste, ii recunoaste vocea inca inainte de a se naste, cand ii este foame, etc. A nu recunoaste statutul lor de fiinta vie care este oficial pentru unii doar in momentul nasterii este ca si cum i-am privi ca pe niste legume despre care nu recunoastem ca au vitamine decat in momentul consumarii lor.
Daca cineva vrea sa sustina ca un fetus nu este o fiinta vie, va gasi 1000 de pretexte. Dar numarul lor nu va denota si validitatea tezelor.

| Liviu4you a răspuns (pentru morningstar):

Sa te corectez putin, daca imi permiti: o persoana in moarte cerebrala nu isi poate reveni; ceea ce spui tu despre fetusi ca simt multi stimuli: depinde de stadiul in care se afla sarcina. Metafora copii-vitamine e slaba.

E clar ca avem pareri diferite si aceasta discutie nu merge in nici un sens. Tot ce am vrut sa spun pe parcursul acestor argumente este ca sunt de acord cu avortul si il consider foarte util (desigur, pentru cei care inca nu au auzit de contraceptie). Din ce in ce mai multi adolescenti intretin relatii sexuale, iar multi dintre ei se aleg cu un copil. Desigur, este vina lor si ar trebui sa suporte consecintele dar dupa parerea mea, pedeapsa este prea severa; isi distrug viitorul. Da, exista si o alternativa: adoptia, dar este o cruzime fata de copilul respectiv deoarece viitorul lui este incert: poate ajunge intr-o familie buna, sau poate ramane in orfelinat pana la 18 ani iar apoi va trebui sa se descurce singur si in plus va trai fara sa fi cunoscut iubirea parintilor.

Ar mai fi un aspect al acestui argument, si anume existenta fiintei divine care dupa parerea mea nu exista, sau cel putin exista dar nici o religie de pe Pamant nu este corecta. Dezvoltand aceasta idee ajungem la existenta/nonexistenta sufletului care iarasi este o problema delicata s.a.

Mi-a facut placere sa discut cu tine. O seara placuta!

| morningstar a răspuns (pentru Liviu4you):

Sunt cazuri in care persoane aflate in moarte cerebrala si-au revenit! Afirm asta pentru ca am un prieten in situatia asta si astazi traieste si nu are nici cea mai mica problema de sanatate. Nu poti spune ca nu sunt sanse, oricat de mici ar fi ele. Cat despre metafora, nici nu am vrut sa iti scriu o metafora nemaipomenita, altfel ti-as fi scris o poezie.
Parerea mea este ca avortul este un pacat inaintea lui Dumnezeu. Nu stiu ce crezi tu despre El si nu asta este subiectul, dar gandeste-te doar ca intr-o zi vei incerca sa aduci toate motivele astea in fata lui Dumnezeu si nu am sa fiu mirata cand o sa iti raspunda ca este un pacat ca omul sa se creada mai intelept decat Dumnezeu si in momentul in care El i-a dat un copil, acesta sa il omoare. Nu te amenint si nici nu vreau sa imi raspunzi provocarii mele. Da-ti tie un raspuns sincer. Vreau doar sa te fac constient de gravitatea acestui pacat. Personal am sa lupt cat voi trai contra avortului. Nu suntem obligati sa facem cate 10 copii, sunt metode si metode care te ajuta sa nu ajungi la o sarcina nedorita.
Si mie mi-a facut placere sa purtam o discutie. Iti doresc sa reusesti sa stai de vorba cu tine cu adevarat si sa vezi ca in adancul fiintei tale exista Dumnezeu, exista vesnicie, exista suflete care nu mor. O seara placuta si tie!

| Nimixpecial a răspuns:

De ce faci diferente? Au fost n cazuri in care ateii si-au dovedit superioritatea in cunostinte religioase fata de, culmea, crestini.

| acidickiddo a răspuns:

Dupa parerea mea, sufletele copiilor avortati merg in Rai, acum Dumnezeu face judecata.Dar asa cred eu.Pentru ca, pana la urma, copilasii astia nu au nicio vina daca mamele lor au ales aceasta cale.Ele vor fi pedepsite si trimise unde le este locul, nu bietii de ei, care nu au facut niciun rau.

| PrINcEss_Y a răspuns:

Eu cred ca se vor intoarce inapoi la Domnul dar parintii lui vor fi considerati pacatosi?!?!

| tikaTaka a răspuns:

Sunt sigur ca merg in rai si are grija Iisus de ei.

| miniminimouse a răspuns:

Ei merg intr-un colt al iadului unde nu li se face nimic

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru miniminimouse):

"Ei merg intr-un colt al iadului unde nu li se face nimic."

Cred că tu ai dat cel mai bun răspuns! Din păcate funda se dă pe considerente de gaşcă.

| EmaS explică (pentru Cocîrlăndosu):

Am premiat raspunsul pe care l-am considerat cel mai bun. Dumnezeu nu calca dreptatea. Caci judecatile Sale sunt absolut drepte si sunt aplicate fara deosebire de persoana.Ei insisi nu poarta nici o vina pentru soarta lor. Cand au fost adusi copiii mici la Domnul Isus, El scoate in evidenta cu aceasta ocaziein chip deosebit pe copii ca fiind mostenitori ai Imparatiei cerurilor.

| Esperança a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Există colţ al iadului în care să nu ţi se facă nimic? Ar fi o veste de ultima oră! Cei care au tradus Scriptura, au omis un lucru atât de important...

P.S Ema, m-am descurcat până la urmă cu videoclipul happy Mulţumesc pentru ajutor. Te pup!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru Esperança):

Pe mine mă pupi? Sau pe EmaS?

| EmaS explică (pentru Esperança):

Cu mult drag, si eu te pup!

| EmaS explică (pentru Cocîrlăndosu):

Sigur ca pe mine!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Da' eu ce am? Nu-s simpatic?

| morningstar a răspuns (pentru miniminimouse):

laughing) Imaginatie bogata!

| Esperança a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Pe Ema, dragă, nu vezi că ei m-am adresat?