| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru religiosi in special.

Voi spuneti ca suntem lasati de dzeu pe planeta asta, ca un test pentru a vedea care "merita" sa mearga in rai si care in iad. Bine pana aici. Dar ma intreb de ce unii au viata buna si altii viata de rahat? Unde e egalitatea aici? Ce vreau sa zic : unu sarac, daca mai are si familie, pai sa vada pe strada unu cu bani ii da in cap se duce la magazin si cumpara mancare si o duce fuga fuguta la familia lui. Unu bogat (vorba taranului) se sterge la fund cu bacnote de 100$. Pai ala in viata lui nu o sa dea o palma cuiva (doar din prostie sau alte chestii) pentru ca nu e "constrans" dar saracul doar pentru ca vrea sa supravietuiasca ("ca dzeu i-a dat viata aia") face fapte rele si ajunge in iad. Unde e dreptatea in chestiile astea?

Cred ca de aceea s-a inventat zicala " drumul spre iad e pavat cu bune intentii".

ps. pe deo parte e bine de voi religiosii ca nu se poate dovedii 100% ca dzeu exista, ca atunci cu siguranta ar fi mult mai multa ura pentru "el". pentru simplu fapt "de ce unii trebuie sa o duca bine si altii de rahat".

30 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

De fapt, un religios poate sa dovedeasca cumva(de obicei in cel mai tampit mod) ca zeul sau exista pornind de la absolut orice...problema-i ca n-are logica decat pentru alti religiosi.

| NGheorghe a răspuns (pentru Wehrmacht):

Instinctele folosesc la ceva sau si alea sunt lipsite de logica?

| Wehrmacht a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu sunt lipsite de logica.E logic sa se spere ca exista un zeu care sa-l ajute daca i s-a spus asta, indiferent daca crede sau nu in el.
Sa zicem ca x persoana nu aude niciodata nici macar de cuvantul "religie".O sa ajunga el la mila lui Dumnezeu? Nu.Totusi,este om. Poate ca o sa creada in propriile putere in continuare sau o sa inventeze el o religie.Si nu poti spune ca daca face asta el, fara sa stie, ajunge tot la zeul crestin, deoarece o sa aiba alte caractereistici in functie de problema sa.

| NGheorghe a răspuns (pentru Wehrmacht):

Oooo! ce raspuns lung mi-ai dat. Ia-o mai usurel.

Daca zici ca instinctele nu sunt lipsite de logica atunci spune-mi cate instincte cunosti?

| Wehrmacht a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu schimba subiectul.Instinctul despre care este vorba aici este cel de supravietuire. Spune...o sa se duca acea persoana la Dumnezeu fara sa stie ce este aia o religie? O sa conincida dumnezeul pe care si-l creaza cu dumnezeul crestin daca alege sa faca asta?

| NGheorghe a răspuns (pentru Wehrmacht):

Se vede de la o posta ca pe tine te deranjeaza cuvantul "D-zeu" asa ca pentru inceput vorbim despre "legile naturii" adica despre niste legi instinctuale. Instinctele sunt innascute si le cunoaste oricine chiar dac nu a auzit de biblie. Tu cunosti unul: instinctul de supravietuire. Mai cunosti si altele cumva? Sau doar lălăiesti si tu pe aici?

| Wehrmacht a răspuns (pentru NGheorghe):

Asta-i ultima data cand incerc sa mai duc o conversatie cu un om religios laughing deci sunteti imposibili ma.

| NGheorghe a răspuns (pentru Wehrmacht):

... si faci foarte bine. Oricum trebuie sa subliniem ca tu esti capabil sa creezi si sa elimini zei si religii si sa incepi "conversatii despre zei creati"(Se pare ca tu le spui "conversatii " la niste "absurditati"! ), dar esti incapabil sa creezi sau sa elimini niste instincte.(cel putin, pana acum nu ai fost capabil nici macar sa le clasifici) Nici nu are importanta ca vin de la "mama natura" sau de la D-zeu, important este ca nimeni niciodata nu le va putea modifica sau recrea in laborator.
Până o sa iti dai seama despre ce se discuta eu iti urez: "pauza placuta!"

| mgtow a răspuns:

Pentru ca nu stiu sa atraga succesul vietii si fiind pesimisti de aia o duc rau aia saraci.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Nu cred. daca nu ti se ofera nici o sansa nu au cum sa ajungi "sus". trebuie sa ai putin noroc, gen sa castigi la loto sau sa deschizi o mica afacare care in timp se face mare. nu ai cum sa "atragi" succesul, trebuie putin noroc

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin ganduri pozitive viata e mai buna putini oameni stiu asta.

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Soferul are un pic de dreptate aici. Faptul ca o duc rau unii oameni, e din vina lor sau poate fi vina altora. De ex tu poti fi sarac din cauza ca parintii tai sunt saraci si nu au facut nimic ca sa nu mai fie, dar daca nici tu nu faci nimic din momentul in care nu mai depinzi de ei, e vina ta. Dar nu cred ca cei care fura, fac asta pentru ca altfel ar murii. Intodeauna poti gasi o alta cale de a rezolva problema asta. Ei fura pentru-ca asta e o alternativa usoara, ei aleg sa faca asta in loc sa gaseasca altceva mai bun.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Zi asta unuia bolnav de cancer sa vezi ce te scuipa laughing

| costis a răspuns:

Pentru a accede intr-o lume spirituala, nu cred ca trebuie sa plece toti de la averea lui Tantareanu. Ci sa aiba un anumit comportament in anumite imprejurari ale vietii.
In ce priveste oamenii carora viata le devine insuportabila datorita lipsurilor, ma tem ca asta depinde in mare masura de goana dupa material a celor din varful piramidei, dar si a faptului ca organizarea sociala ajunge pe mana unor arendasi, a unor Dinu Paturica pentru care omul nu inseamna nimic.

| OOOLEOOO a răspuns:

Se spune ca traiesti viata care se alineaza cu personalitatea ta.
Se spune ca prezentul pe care il traiesti este rezultatul actiuniilor tale din trecut.

Diferenta dintre sarac si bogat incepe in la nivel mental.
In timp ce saracul se va plange de saracia lui, omul prosper va cauta solutii pentru realizarea propriilor obiective.

Prin lacomia si egoismul sau omul bogat poate fi mai spiritual decat cel sarac.

| sabin89 a răspuns:

Ăia săraci se duc în sânul lui Avram, ce știi tu!

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu vrea sa ne incerce.Suferim pentru ca suntem urmasii lui Adam si am mostenit pacatul. Iacov1:13,Romani5:12

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Pai atunci botezul de ce mai e? nu ineaca popa copii cica sa ierte pacatul stramosesc? eu parca asa stiam.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

In Biblie nu scrie acest lucru.E pur si simpl o traditie prin care mai fac niste bani.Isus s-a botezat la 30 de ani, nu cand era un nou nascut. Apoi, pacatul adamic se refera la faptul ca si noi ne imbolnavim, imbatranim si murim ca si Adam.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la botez, nu e doar o "traditie", cum spun iehovistii, ci este procewdura pe care o aveau crestinii inca din primul secol.
Mântuitorul Hristos a primit ca PRUNC "botezul Legii iudaice" – CIRCUMCIZIA. Până la Învierea Mântuitorului, acesta a fost singurul "botez", calea de intrare în LEGĂMÂNTUL pe care evreii îl aveau cu Dumnezeu.
Acel "botez" nu încălca drepturile copilului pentru că Legământul sacru al evreilor era privit ca DAR, ca legământ al promisiunilor şi profeţiilor divine. Era o dovadă a devotamentului față de legea Lui Dumnezeu…
"Botezul" făcut de Sf. Ioan Botezătorul a fost doar un FAPT IZOLAT, nicidecum procedura obişnuită a evreilor.

Tot la fel Scriptura prezintă cazuri de botez atât ale celor mici (când se prezintă botezul unor "case" întregi) cât şi al celor maturi (doar pentru că aceştia erau deja maturi şi nu puteau rămâne nebotezaţi).

Hristos a primit la vârsta prunciei botezul evreiesc (circumcizia). Botezul lui Ioan nu a fost decat un accident in istoria poporului evreu, un fapt unic, care chema libertatea umană spre regretarea păcatelor. A fost doar un gest simbolic spre pocăință, spre regretarea păcatelor.

| Alcyon a răspuns:

O sa-ti spun o chestie: uneori aparentele sunt inselatoare. Adica, unii au impresia ca daca esti bogat si ai nspe case, esti cel mai fericit om de pe planeta, si ca ala sarac e vai de capul lui. Total gresit. Fericirea nu tine nici de cate case ai, nici de bani, nici de nimic din toate astea. Poti sa stai intr-o coliba si sa te simti mai implinit, asa, cu viata ta "de rahat" cum ar spune unii, decat nu stiu ce mare actor de la Hollywood care cade in depresie si se sinucide. In afara de asta, bogatii sa stii ca nu-s scutiti de a "pica in pacat". Tentatia pentru ei e chiar mai mare, fiindca de ce ai, de-aia vrei mai mult. Un amarat e nevoit sa se multumeasca cu ce are; ala bogat insa, are planuri mari, aproape imposibil de realizat. Asta-i varianta, din perspectiva crestina. Un budist, iti va vorbi despre legea karmei.

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Aici ai si tu dreptate. cred ca te refereai la Robin ala.

| NGheorghe a răspuns:

"suntem lasati de D-zeu pe planeta asta, ca un test pentru a vedea care "merita" sa mearga in rai si care in iad."... FALS. Noi(oamenii) suntem aici ca sa fim stapanii aceastei planete. (... peste tot pamantul, si peste animalele din apa, de pe pamant si peste alea ce zboara). (Geneza 1:28)
"Dar ma intreb de ce unii au viata buna si altii viata de rahat?"... Pentru ca se incalca aceasta "regula" din Geneza 1:28, adica si mai clar: oamenilor nu le place sa fie stapani peste pamant si animale ci lor le place sa fie stapani peste semenii lor si sa abuzeze de ei. II foarte simplu de a abuza de tine pentru ca tie ti se baga in cap minciuni si tu le crezi:
-cum ca "bogatii sunt cuminti" de aceea "nu o sa dea o palma" nimanui. Hahaha.
-alta minciuna: cum ca mancarea se gaseste doar in magazin! Hahaha... tot ce mananci poate creste gratuit folosind energie solara. Si asa a fost de mii de ani, interesant ca nu ai observat, ca la ora de istorie oricum nu ai fost. Cu o gradina si cateva animale "un taran" se hraneste mai bine ca prim-ministru, unul mananca gratis si natural si celalalt mananca unde apuca (restaurante cu bucatari si vesela dezinfectate cu chimicale supertoxice) si ce apuca (cateodata legume si animale superinjectate si supernutrite si crescute intr-o saptamana sau doua si la lumina becului). Tu daca vrei sa platesti pe ceva ce oricum creste gratis atunci nu ai decat! tot ce ar trebui sa faci este sa pui itr-o zi 3 seminte in pamant iar daca asta ti se pare obositor atunci treci si munceste la lopata cu lunile.(Daca toti ar arunca lopetile atunci sa vezi cum bogatii ar face prăpăd!)

"de ce unii trebuie sa o duca bine si altii de rahat"? Chiar ti-am aratat cat de usor esti tu de prostit deoarece planeta asta nu este a nimanui (inca! happy Si daca va fi atunci sa fi sigur ca nu o va cumpara o particica si de la tine! ca sigur tu ai vinde-o! ) aici tot ceea ce este necesar vietii este gratuit: apa este gratis si raurile curg gratis, aerul este gratis si se reanprospateaza gratis. Mecanismele care stau in spatele acestor gratuitati sunt enorm de complexe: gravitatia are (si) legi necunoscute de fizica moderna, fotosinteza are (si) legi necunoscute de chimia moderna. Fizicieni si chimistii desi habarnau ei continua sa vorbeasca cu aproximatie naiva deoarece tie, un cumparator, iti place sa te intrebi de orice, dar ei inca habarnau esentialul poate il vor descoperii in viitor sau ba. Dar cu religia este diferit deoarece lucrurile s-au intamplat in trecut si nu mai pot fi retraite iar daca te preocupi atunci SIGUR nu vei rezolva nimic, de exemplu "Adam si Eva care au vorbit cu Serpii" este o fabula (ca doar in fabule animalele vorbesc) dar pentru tine este o problema cu care "religiosii falsi" iti storc creierii pana ajungi sa platesti tot ce este gratis, iar maine platesti chiar la un pret triplu? bucuros fiind ca iti iei calculator la reducere(care nici nu-i bun de mancat si nici nu rezolva probleme - eventual iti prezinta altle noi).

"pe de o parte e bine de voi religiosii ca nu se poate dovedii 100% ca D-zeu exista" Adevarul este ca nu se se poate dovedii deloc deoarece viata este posibila DOAR intr-un macro-sistem ce se autoantretine si se mentine in anumiti parametrii foarte exacti, iar pe de alta parte toate fiintele vii sunt dotate si ele cu capacitati de autointretinere si autodezvoltare.
Biblia nu este scrisa ca tu si altii sa va apucati sa dovediti ca acest macrosistem si aceste capacitati pot aparea din senin sau ba... ci acolo in biblie este scrisa o regula a ceea ce se numeste "a fi civilizat": omul aici este stapan doar peste pamant, plante si animale si atat. Multi vor sa fie stapan peste altii doar asa din lipsa de ocupatie sau capricii, unii reusesc cu ajutorul minciunilor (fie ele religioase sau stiintifice), altii in schimb, nu sunt crezuti, dar continua sa inventeze minciuni, si intr-un tarziu toti superiorii-mincinosi isi dau seama ca au avut de pierdut enorm mai mult in comparatie cu castigul... dar nu spun la nimeni si minciunile dainuie si impreuna cu elel si razboaiele + saracia.

| sabin89 a răspuns (pentru NGheorghe):

Am impresia ca din toata Biblia tu accepti numai Geneza; si din Geneza numai cap. 1; si din cap.1 numai vs 28. Pentru ca ti-ai facut o intreaga filosofie bazata pe vs. asta. Daca inteleg gresit, te rog sa-mi spui.

| NGheorghe a răspuns (pentru sabin89):

Ai doar impresii. Eu de fapt "accept" mult mai multe. Treaba cu Geneza biblica este destul de dificila pentru un necititor de limba evreiasca deoarece contine DOUA mituri ale genezei complet diferite, si de varste diferite. A doua impresie pe care o ai este aceea ca mi-am facut o "filosofie"!?! comportamentele instinctuale, pe de o parte, nu se numesc filosofii ci apartin de anatomie(mai precis de psihosomatica); iar pe de alta parte sunt mult mai diversificate decat te asteptai. Cunoasterea acestor comportamente innascute si regulile dupa care functioneaza iti da acces la un mod de comunicare cunoscut in intreaga lume vie(umana, animalica domestica si animalica salbatica)
Iata una dintre reguli:
https://www.youtube.com/watch?v=labicVS6ufQ#t=238
(The rules in the animal word: the pack lider must be fair, otherwise them can't fallow him, them can't trust him, them can't respect him or them can't be loyal to him, because is not fair.
Adica animalele salbatice nu sunt salbatice. Ele, din instinct, cand realizeaza o incorectitudine fac pipi pe semenii lor cei incorecti. Oamenii sunt mult mai prosti si mai pasivi la acest capitol, sau dincontra: isi pupa in fund sefii.
Tu cata vreme nu cunosti aceste reguli vei accepta sa traiesti ca si un animal. Animalele se supun intotdeauna unui lider (sef ) pe cand oamenii nu au avut niciodata nevoie de conducatori deoarece principala caracteristica a oamenilor este ingineria ( actul creatiei).

| petriinna a răspuns:

Nu-i chiar asa... daca exista Dumnezeu atunci el nu e absurd si o sa judece in functie de circumstante.e normal...

| anonim_4396 explică (pentru petriinna):

Pai cum vine asta? daca ii da in cap si omoara pe cineva, va fi iertat doar pentru ca vrea sa faca bine? nu merge asta.

| petriinna a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vrei sa intelegi pentru ca tu nu cauti un raspuns la intrebarea ta ci doar iti imparti ideea. pacatele chiar daca sunt aceleasi ele pot fi judecate altfel in functie de circumstante cum ti-am mai spus. De exemplu tu daca ai fost crescut intr-o famile de credinciosi si ai priceput si judecat faptul ca nu e bine sa faci un lucru insa l-ai facut, atunci pacatul tau va fi judecat altfel comparativ cu aceluia care a facut acelasi pacat ca al tau insa nu a fost educat si nu i s-au explicat anumite valori morale nepricepand ca nu e bine sa faca acel lucru.

| alinutza0408 a răspuns:

Nu trebuie sa fii bogat material, ci spiritual, cel ce duce o viata in saracie insa e multumit cu ceea ce are acela e un om implinit.Majoritatea celor bogati nu pot dormi noaptea de griji, scenarii, etc.Cred ca avantajul e de partea celui multumit si bogat sufleteste.Cred ca asta urmareste Dumnezeu de la oameni