| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Intrebare pentru religiosi. Vi se pare normal ca sunt atatea religii pe pamant?
Daca ar fi fost o singura religie pentru taota omenirea at poate as fi crezut in iisus si alte bazaconii, dar dupa cum vedeti chinezii au o religie, arabii alta religie, catolicii, crestinii, etc. din asta denunta ca fiiecare popor si-a facut religia lui dupa ureche sau inspiratia care a avut-o.

Răspuns Câştigător
| AragorN88 a răspuns:

Bun, exista, care din ei? De unde stii ca este dumnezeul tau? Oare cati dumnezei pretind ca au creat totul? Sa credem in toti? Cum ne dam seama care este cel "adevarat"?

Inainte oamenii nu intelegeau de ce soarele apare pe cer dimineata si dispare noaptea, nu intelegeau de ce fulgera in timpul unei furtuni. Ca sa dea sens acestor lucruri au zis ca sunt zei, le-au dat nume si se rugau la ei in speranta ca nu se vor mania pe ei. Cu cat a trecut timpul cu atat am reusit sa dam o explicatie lucrurilor din jurul nostru. Si astfel unii zei au disparut, acum a mai ramas decat zeul "cum s-a creat lumea". Poate o sa descoperim in viitor cum s-a intamplat asta, si atunci poate o sa se creeze zeul "care exista in inima mea, ca il simt eu".

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religii sunt multe, credinta care duce la mantuire este una singura.In Domnul Isus Hristos. Martin Luther dupa ce a studiat Biblia si a ajuns profeson la cea mai inalta Universitate de teologie din acele timpuri,a ajuns la concluzia ca mantuirea nu vine printr-o religie, ci printr-o relatie personala cu mantuitorul.Ea trebuie sa se bazeze pe dragoste, nu pe frica.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune:

Eu zic sa stam strimb si sa judecam drept.Prin popor umbla vorba "cite bordeie atitea obiceie" La fel si in lume vis a vis de credinta
. Constiinta este judecatorul cel drept pe care l-a pus Dumnezeu inlauntrul nostru.
Constiinta nu poate fi reflexia materiei in veacul veacului. Ea este glasul lui Dumnezeu in om si ea pururea il mustra, cand greseste : " Omule, de ce ai facut asta?"
Patru legi sunt dupa care Dumnezeu va judeca tot pamantul. Nu una, ci patru. Si nimeni nu poate scapa de urgia si dreptatea lui Dumnezeu, fie chinez, fie brahman, fie budist, fie crestin, fie mahomedan, fie evreu, fie ateu, pentru ca Dumnezeu este drept, cum zice Apostolul : Dumnezeu este drept si tot omul mincinos.
. Citind cu luare aminte Dumnezeiestile Scripturi gasim :
Legea cea dintai este legea firii sau legea constiintei. Prin aceasta lege a mustrat Dumnezeu pe Cain, cand a omorat pe fratele sau Abel. Ca auzi ce spune Scriptura : " Atat era mustrat de constiinta ca a cazut in deznadejde si a strigat asa : Mai mare este greseala mea, decat a mi se ierta mie ".
Orice om de pe pamant, cand face rau, este mustrat de constiinta sa, care ii spune : " De ce ai facut rau?" Aceasta este legea cea dintai data de Dumnezeu omului, numita si legea constiintei sau legea firii.
A cazut in deznadejde, ca a ucis pe fratele sau Abel, pastorul; ca Dumnezeu i-a primit aceluia jertfa si el l-a zavistuit si, iesind la camp, l-a omorat.
Legea constiintei ii spunea : " Ce-ai facut? Ai omorat pe fratele tau!"
Orice om de pe pamant, cand face rau, este mustrat de constiinta sa, care ii spune : " De ce ai facut rau?" Aceasta este legea cea dintai data de Dumnezeu omului, numita si legea constiintei sau legea firii.
A doua lege care sta in fata noastra vesnic, cum arata Sfantul Grigorie de Nissa si care, ca o trambita din inaltul cerului rasuna pururea si ne arata pe Dumnezeu, este legea zidirii.
Cine a facut cerul, pamantul si toate cate sunt? Luna, ierburile, florile, pestii, marile, raurile, pietrele, copacii, muntii, toate vietuitoarele de pe uscat, din apa si din aer. Cine le-a facut, fratilor? Cine a facut ceasul u niversului care merge cu atat precizie si uimire, incat nimeni nu-l poate imita? Nimeni altul decat Bunul Dumnezeu! Centrul de indrumare al acestei lumi este Ziditorul ei, Dumnezeu, Care a pus randuiala in toate.

Aceasta lege a zidirilor este ceea ce spune proorocul David : Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mainilor Lui o vesteste taria. Cum? Prin asezarea lor sferica si prin imensa lor departare; prin spatiul interstelar, care are miliarde de ani calatoria luminii, prin miscarea astrilor ceresti, a sistemului solar si a planetelor cu atat masura si precizie, incat uimeste mintea celor mai mari astronomi din lume.

Ce-a zis Isac Newton, marele fizician englez, care treizeci de ani a fost ateu si la urma cand a descoperit " Legea atractiei universale " si a vazut ca fiecare planeta o atrage pe cea mai mica si nu o lasa sa se departeze, nici sa se sfarame sau sa mearga in neregula in lumea astrelor ceresti. A pus aparatele pe masa si a zis :

Mare esti, Doamne, si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale!

Ce a spus A Einstein "stiinta fara religie este oarba"

A treia lege este Legea scrisa, data de Dumnezeu lui Moise pe Muntele Sinai, adica cele zece porunci si tot Vechiul Testament, dupa care va fi judecat poporul ales, adica evreii.

A patra si ultima lege este Legea Darului, Legea Desavarsirii, Legea dragostei lui Iisus Hristos, adica Sfanta Evanghelie. Dupa aceasta lege dumnezeiasca vor fi judecati toti crestinii, botezati in numele Preasfintei Treimi.
Cea dintai a fost legea firii, care ramane generala pentru toate popoarele pana la sfarsitul lumii. Cea de-a doua, legea zidirilor, este la fel cu cea dintai. Dupa cea dintai si a doua lege se vor judeca toate popoarele lumii, afara de crestini si de evrei. Dupa Legea scrisa, adica dupa Vechiul Testament se vor judeca evreii. Iar dupa Legea Darului si dupa Evanghelie vom fi judecati noi crestinii, fiindca legea noastra este mai desavarsita decat toate celelalte legi. Iar daca o calcam, mai mare pacat avem si mai mare munca vom avea decat ei, care n-au cunoscut Evanghelia.

Asadar, ne-a pus Dumnezeu asemenea avocat. Sa nu ne inselam, fratilor, si sa zicem ca Dumnezeu nu stie ce face fiecare. Nici nu vei putea sa spui ca nu ai pacat, pentru ca n-ai stiut, ca ai fost chinez sau turc sau ateu.

Pagan daca ai fost, dar constiinta ai avut si dupa acea lege te va judeca. Zidirea ai vazut-o. Nu ti-ai pus niciodata intrebarea cine a facut cerul, soarele, pamantul si toate, ca dupa aceea sa te gandesti si sa te temi de Dumnezeu, care a facut toate?

| AragorN88 a răspuns (pentru Urzi23):

Unde scrie ca dupa prima si a doua "lege" vor fi judecate popoarele lumii? Prima oara cand aud de asta.

Nu zice Isus ca "Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."
Accetuand faptul ca trebuie sa avem credinta ca El a murit pentru pacatele noastre. Eu nu am vazut sa scrie ca sunt mai multe "planuri de salvare". Nu este asta planul de salvarea pentru toata lumea?

| Urzi23 a răspuns (pentru AragorN88):

Si primitivii care traiesc prin jungla amazonului au ei legea firii sau ii judeca Dumnezeu dupa a patra si ultima lege Legea Darului, Legea Desavarsirii, Legea dragostei lui Iisus Hristos, adica Sfanta Evanghelie. Dupa aceasta lege dumnezeiasca vor fi judecati toti crestinii, botezati in numele Preasfintei Treimi.
Deci dupa tine amaritii aceia dusi sunt pe copca si o taie prin iad, eu nu cred,

| AragorN88 a răspuns (pentru Urzi23):

Eu iti spun ce scrie in Biblie, stii tu, cartea aia care e cuvantul lui Dumnezeu?
Legile alea nu prea le-am vazut in biblie, de unde le-ai extras? Sunt curios?
Mai scrie in biblie ca : Dacă va adăuga cineva la ele, Dumnezeu ii va adăuga urgiile scrise in cartea aceasta. Apocalipsa 22:18
Deci din nou, unde in biblie scrie despre legile acelea.

| Urzi23 a răspuns (pentru AragorN88):

Eu zic sa le citesti mai bine.Sa nu zici ca Dumnezeu umple iadul cu musulmani si cu budisti si toate cele ca ajungi de toata jena. Dumnezeiasca Scriptura este ca o fintina nu te arunci in ea ca te ineci,nici sa scoti apa cu caldarea si sa o ridici deasupra capului sa bei din caldare ca o versi, ci sa o iei binisor cu cana si sa o apreciezi pe indelete.Eu nu ma rezum numai la Biblie eu mai cites si alte carti ale Ortodoxiei sa ma luminez la minte.Asa sa faci si tu de legea firii stiam de mic de la bunica, au vazut si Sf Apostoli in special Sf Ap Pavel zis si Apostolul neamurilor,

| AragorN88 a răspuns (pentru Urzi23):

"Sa nu zici ca Dumnezeu umple iadul cu musulmani si cu budisti si toate cele ca ajungi de toata jena"
Din Biblie asta reiese, alea alte carti de care zici sunt cele despre care se vorbeste in versetul pus de mine.
Ce este mai important? Ce scrie in Biblie sau ce spune o carte scrisa de un preot sau ce o fi el?
Eu cred ca pentru tine Biblia nu are sens si de aceea recurgi la alte carti ca s-o mai indulcesti putin, dar care nu au nicio baza.

| Urzi23 a răspuns (pentru AragorN88):

Biblia fara Sfinta traditie nu se poate. Daca te duci la Sf Liturghie Ortodoxa sa ciulesti urechiusele si sa vezi ce se citeste mai pe la inceput din Evanghelie sau din Apostol.Eu zic ca din Apostol deoarece Apostolii au luat batuta la greu ducind cuvintul Mintuitorului la lume, deci cuvintul a ajuns intii la oameni mai apoi cartea.Biblia fara Biserica si traditie este ca Sf Liturghie fara credinciosi =nu se poate tine. Exista si exceptii prin Muntele Athos nu stiu cum se numea Parintele care tinea Sf Liturghie in Biserica singur dar pe post de credinciosi avea,,,,,,? Biblia poate sa o citeasca tot omul dar fara Biserica si comuniune nu prea merge. Incearca sa citesti Sf Liturghie Ortodoxa si sa ii vezi semnificatia, tu vei sari cu gura mare ca nu se pomeneste de Sf Liturghie prin Biblie, ideea este ca aici este marea frumusete a Sf Liturghii Ortodoxe.

| AragorN88 a răspuns (pentru Urzi23):

Eu am fost pocait, acum e prima oara cand aflu despre aceste 4 legi, mi se par interesante, dar dupa cum am zis, nu se afla in Biblie.
Sunt sigur ca si Ema e de acord cu mine laughing, si e grav daca ajunge Ema sa fie de acord cu mine.

| Urzi23 a răspuns (pentru AragorN88):

Foarete rau ca ai spus "eu am fost pocait" De regula trebuie sa crezi in ceva si nu este bine sa basculezi la alte minuni Noi Ortodocsii avem scrierile Sf Parinti ale Sf Ioan Gura de Aur etc,Multi dintre cei dragi noua au patimit pentru credinta lor ex Sf Maxim Martusisitorul a tras de la Sf Biserica pe vremea lui =mina dreapta taiata si limba smulsa,dar este cinstit de toata Biserica.
Noi nu punem de capatii scrierile Sf dar nici acestea nu sunt pe de laturi cu Biblia, eu nu sunt capabila sa inteleg de unul singur Biblia si mai dau o cautare la ce au spus Sfintii nostri Parinti. Incearca sa citesti cu lauare aminte Patericul Egiptean si te vei minuna, este acea credinta de pe vremuri.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ Rapunzell @

http://www.scribd.com/doc/214546/Budismul
Budismul a fost întemeiat în sec. V î.Hr. de către un înţelept numit Buddha şi s-a răspândit în toată Asia între sec. II şi XII. Această religie a fost influenţată de religiile ţărilor care au adopat-o.
http://foculsacru.ro/....../index.php
http://ro.wikipedia.org/wiki/Budism
http://ro.wikipedia.org/wiki/Islam

http://www.bahai.org.ro/
Credinţa Bahá’í ne învaţă că Fondatorii Religiilor mondiale ale lumii, inclusiv Krişna, Buddha, Zoroastru, Avram, Moise, Isus Cristos şi Mahomed sunt Învăţători Divini trimişi de un singur Dumnezeu care educă umanitatea prin învăţături şi legi potrivite pentru stadiul ei de dezvoltare. Religia Bahá’í mai recunoaşte doi alţi Învăţători pentru această eră: Báb şi Bahá’u’lláh. Bahá’íi cred că revelaţia religioasă va continua în viitor pentru a furniza îndrumarea unei "civilizaţii în continuu progres".
http://www.bahai.org.ro/lectii_pentru_copii.php
http://www.bahai.org.ro/cercuri_de_studiu.php
http://www.bahai.org.ro/faq.php
http://dli.ro/credinta-baha-i.html
http://www.bogdanrosca.ro/? p=639
http://ro.altermedia.info/......_3653.html
ăsta care a scris asta este un prost!
http://www.tv-net.ro/......C3%AD+1423

Să asculți tot tutorialul.

Tu personal, ai văzut vreun drac adevărat, nu Drac, pictat în icoane.

| Rapunzell a răspuns:

La inceput era o singura credinta. Dar omul, cum este el mandru, nemaiconvenindu-i sa respecte Legea lui Dumnezeu, si-a creat el alte zeitati. Pana sa vina Hristos pe pamant era, pe de o parte, Legea Veche a evreilor si, pe de alta parte erau paganii cu zeii lor. Hristos a lasat in urma sa ortodoxia care a dainuit frumusel cativa ani dupa care au aparut tot felul de nebuni care n-au mai vrut sa urmeze invatatura lui Hristos, interpretand cu am vrut ei Sfanta Scriptura. Astfel au luat nastere sectele: martorii lui iehova, protestantii, baptistii, toti avand la baza crestinismul. Au mai fost si alti nebuni carora li s-au arata dracii "vestindu-le" tampenii si astfel au aparut mahomedanii, budistii etc. Ce nu vor nebunii sa priceapa este ca primordiala a fost credinta in Dumnezeu. De acolo au plecat toate.

| AragorN88 a răspuns (pentru Rapunzell):

Cred ca esti constient ca sunt religii mai vechi decat crestinismul si budismul e una din ele.
Poate ca exista atatea religii dintr-o singura carte ( Biblia ) pentru ca este foarte interpretabila.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru Antipaticu):

Da, asta vreau sa zic! Oamenii care au modificat Legea primordiana a lui Dumnezeu, au fost nebuni happy Dumnezeu i-a spus lui Moise ce sa ne invete si pana la Hristos, acea lege trebuia respectata. Dupa Hristos, Ortodoxia a ramas credinta cea adevarata. Credintele derivate din Ortodoxie (catolicismul si celelalte nebunii) sunt gresite.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru Antipaticu):

1. Probabil egiptenii aveau religia cea dreapta, nu? Ei si altii ca ei, inchinatori la idoli si la zei. Daca Dumnezeu a creat lumea, prima credinta a fost in El! Corect, nu? Tot ce a aparut dupa si s-a abatut de la Dumnezeu, a fost si este nebunie!
2. se leaga de 1.
3. se leaga de 1. Prima credinta a fost in Dumnezeu, restul erau nebuni ce se inchinau dracilor (luna, soare, stele, zeitati)
4. Catolicismul este gresit din multe puncte de vedere pe care nu am timp sa le detaliez aici dar sunt prezentate foarte clar in "Convertirea mea la ortodoxie", carte minunata scrisa de un fost calugar franciscan. Nu neg ca au existat si exista inca si interese politice. Si daca as avea ocazia, i-as spune asa Papei.
5. = 4.
6. Budismul e dracie totala
7. Informeaza-te mai bine referitor la sacrificii: cum, ce fel si de ce
8. Doar bunatatea nu va deschide portile Raiului. Hristos a fost clar: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Restul sunt bazaconii.

| stefan110310 a răspuns (pentru Antipaticu):

Nup. gresesti. toate religiile au fost inventate de oameni nebuni. sau mai degraba de oameni meschini, perversi( la caracter) si care se folosesc de o iprocrizie crunta

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru stefan110310):

Uite unu care gandeste cum trebuie.

| Bogdanux a răspuns:

Haha, ce haios e sa vezi cum crestinii spun ca religia lor e cea adevarata. Daca v-ati fi nascut in Egipt sau Bangladesh, numai Dumnezeu si Iisus ati visa.

| mgtow a răspuns:

Asa ti se pare tie ca au multe religii dar e doar un Dumnezeu pentru toata planeta, buda, allah, si cum i se mai zice e pentru ca sunt limbi diferite. Doar nu vrei ca toti sa spuna Dumnezeu.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru mgtow):

Nu e adevarat sunt religii care nu-l accepta pe iisus, si in schimb il accepta pe moise ca salvatorul lor si multe altele. Sa nu crezi ca chinezi au aceeasi religie ca noi si se roaga la iisus!

| AragorN88 a răspuns (pentru mgtow):

Daca era un singur dumnezeu cu siguranta avea acelasi idei despre cum sa ajungi in rai spre exemplu. La islamici se spune ca primesti ca rasplata 72 de virgine, la crestini se spune ca nu va mai exista durere si ca vor trai cu Dumnezeu, la budisti se spune ca te vei reincarna dupa ce vei muri.
Nu au prea multe in comun daca ma intrebi pe mine.

| mihaibrasov a răspuns:

Religiile difera, dar substanta lor, invatatura lor esentiala e tot acolo. Aceleasi norme si legi morale sunt emise de orice religie, atat ca numele zeilor difera, iar istoria creatiei difera (de la mit la mit). In cele din urma, tot aia e. Atat egiptenii, cat si crestinii, aztecii, mayasii au o Treime...

| elenyss a răspuns:

De-ar exista si scoala pentru toata lumea...

| elenyss a răspuns:

Baaaai fratilor! Eu am o mare problema, voi chiar toti (cu 2 exceptii de aici) sunteti analfabeti?!

| rain a răspuns:

In primul rand, am ras cu lacrimi la raspunsul lui Tristan. Intr-adevar, universul si prostia au un lucru in comun - sunt amandoua infinite. laughing

Acum, despre dumnezeu, sau cum doresti tu sa-i spui. A fost creeat din necesitate. Nu, batranul cu barba alba din ceruri care vede cand esti bun(a) sau rau / rea, nu exista. happy

Oamenii inteligenti recurg la stiinta, prostii la religie. Asa e de cand lumea.

| JeSuisElle a răspuns (pentru rain):

Dumnezeu exista. Cum iti explici crearea lumii?

| JeSuisElle a răspuns (pentru AragorN88):

Dumnezeu este unic in toate religile. In primul rand s`au facut umeroase cercetari ce au dus la asta + ca s`au facut atatea manuscrise din timpul lui Iisus. happy

| stefan110310 a răspuns (pentru rain):

Eu nu mai pot de ras cand aud chestii de genu: a patit unu nu stiu ce belea, dar daca te duci la un popa iti zice ca a avut pacate. Iar daca ii zici ca saracu om a facut numai bine iti ori ca "a avut de purtat crucea unuia din neam" sau "asta-i voia lu dumnezeu". sincer, asa m-as putea gandi si ca e tot voia lu dumnezeu cand trece unu cu masina si rade o mamica si 2 copii de pe fata Pamantului sau aia din Africa de traiesc 2 zile. si asta-i tot voia lu dumnezeu

| stefan110310 a răspuns (pentru JeSuisElle):

Pai simplu. ori citesti teoria evolutionismului sau darwinista ori n-o explici. ce, fenomenele din triunghiul bermudelor le poti explica? si totusi alea se vad. Dumnezeu nu prea

| AragorN88 a răspuns (pentru JeSuisElle):

Bun, exista, care din ei? De unde stii ca este dumnezeul tau? Oare cati dumnezei pretind ca au creat totul? Sa credem in toti? Cum ne dam seama care este cel "adevarat"?

Inainte oamenii nu intelegeau de ce soarele apare pe cer dimineata si dispare noaptea, nu intelegeau de ce fulgera in timpul unei furtuni. Ca sa dea sens acestor lucruri au zis ca sunt zei, le-au dat nume si se rugau la ei in speranta ca nu se vor mania pe ei. Cu cat a trecut timpul cu atat am reusit sa dam o explicatie lucrurilor din jurul nostru. Si astfel unii zei au disparut, acum a mai ramas decat zeul "cum s-a creat lumea". Poate o sa descoperim in viitor cum s-a intamplat asta, si atunci poate o sa se creeze zeul "care exista in inima mea, ca il simt eu".

| JeSuisElle a răspuns:

Iisus se scrie cu I nu cu i xD daca tot atat iti pasa de religie. big grin

| Cosminovici18 a răspuns (pentru JeSuisElle):

Ai dreptate...asa se scrie corect Iisus Hristos...

| JeSuisElle a răspuns:

Da daca tot atat de doare de religie nu fa crize de ''pitiponcism'' si intreaba`l pe profesorul tau de religie. :p Sau mai bine stai si mananca acolo piscoturi xp

| stefan110310 a răspuns:

Daca n-ar fi fost era mai bine. e utila doar pentru a face "preafericitii" poponari bani. adica prostii dau bani la biserica si aia papa pe moca. tot asalaughing)

| stefan110310 a răspuns:

Mie nu mi se pare normal ca exista cel 1 unalaughing. e doar business. acelasi lucru ca si cum te-as intreba de ce sunt atatea spalatorii de masini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catolicii au aproape religie cu noi nu mai spune prostii, numai ca ei il slavesc pe Iisus.Si crestinii sunt toti, ortodocsi+catolici.Restu sunt diferiti intr-adevar.