| kira30 a întrebat:

Intrebarea e jos.Cititi articolul inainte.

Ateiştii se grăbesc să arate faptul că de-a lungul istoriei un mare număr de oameni au fost omorâţi în numele religiei; dar ei uită să menţioneze zecile de milioane de oameni ce au fost ucişi de conducătorii care se auto-slăveau şi care erau conduşi în acţiunile lor de ura împotriva lui Dumnezeu şi a religiei. În numele ateismului, au fost omorâţi cel puţin 100 de milioane de oameni, dintre care 65 de milioane au fost omorâţi în timpul regimului comunist-ateist din China, iar 20 de milioane de către regimul leninisto-stalinist ateist din fosta Uniunea Sovietică.
Mustăţile lui Stalin şi răspunsul cinic al unui mare ateist
Un mare ateist al lumii, Richard Dawkins, a dat un interviu în care era rugat să se explice cum vede el legătura dintre zecile de milioane de morţi din timpul domniei lui Stalin şi credinţa sa ateistă. Răspunsul lui Dawkins a fost următorul: nu există legătură între ateismul lui Stalin şi crimele sale! "Stalin avea şi mustăţi…n-am putea folosi aceeaşi logică pentru a spune că Stalin şi-a omorât oamenii întrucât avea mustăţi?"…iată răspunsul "savant" al lui Dawkins!
Această replică are în ea un grad atât de mare de prostie, încât nici nu ar trebui să fie băgată prea mult în seamă. Totuşi, pentru a fi corect, voi răspunde pas cu pas acestei remarci "inteligente".
A fost filozofia ateismului, promovată cu atâta ardoare de către liderii comunişti ai lumii, responsabilă pentru crimele în masă înfăptuite de lideri ca Stalin, Mao sau Pol Pot? Să ne uităm la câteva fapte ce ne vor ilumina, pe care militanţii ateişti ar prefera să nu le cunoască.
Religia, opiumul poporului…pentru aceasta preoţii trebuiau exterminaţi cu orice preţ!
1) Liderii comunişti au fost motivaţi de o puternică dorinţă în a-şi impune ideologia lor asupra întregii lumi. În cadrul ideologiei lor se afla şi "eradicarea religiei", definită de către ateistul Karl Marx ca fiind "opiumul poporului". Conform lui Marx, religia a făcut ca masele să poată fi controlate de către cei bogaţi şi puternici, şi că singura cale de a elibera poporul din această apatie este aceea a eradicării concepţiei lui Dumnezeu şi a religiei. Lenin a îmbrăţişat această ideologie, ca şi Stalin, de altfel.
Introducerea ateismului a fost considerată a fi o cerinţă critică pentru succesul comunismului, şi trebuia să fie implementat cu orice costuri. Indiferent ca acest lucru presupunea arestarea, torturarea şi omorârea preoţilor sau călugărilor sau arderea din temelii a bisericilor şi mănăstirilor. Să dăm doar în exemplu: în URSS, în intervalul 1937-1938 au fost omorâţi numai puţin de 100.000 de preoţi de către forţele de securitate ruseşti, conduse de ateistul Stalin!
Marxism-leninismul a fost avocatul constant al suprimării şi dispariţiei credinţelor religioase, ca urmare a caracterului lor "neştiinţific şi superstiţios". În anii 1920 şi 1930, în fost URSS, existau organizaţii ca "Liga Militanţilor Ateişti" ce erau foarte activi în propaganda anti-religioasă.
Ateiştii n-aveau nicio frică de pedeapsa divină…aşa că puteau ucide fără nicio remuşcare
2) Adepţii extremişti ai lui Karl Marx n-au fost în nici într-un fel stânjeniţi, în setea lor de sânge, de frica pedepsei unui Creator, ca urmare a acţiunilor lor criminale. Astfel, ateismul a fost extrem de eficient, întrucât acest "factor limitator" (frica de pedeapsă divină) a fost eliminat. Din moment de scopul scuză mijloacele, aşa cum ne-a învăţat Machiavelli, comuniştii ateişti puteau face orice era necesar pentru a aduce "paradisul" clasei muncitoare. Întrucât opoziţia se dovedea a fi, în unele cazuri, puternică şi rezistentă, erau necesare măsuri drastice. Aceasta înseamnă că un mare număr de oameni erau ucişi, pentru că refuzau să-şi abandoneze credinţele lor religioase, iar alţii erau trimişi în lagărele de deportare.
Ateiştii zei
3) Liderii comunişti şi ateişti, au devenit, în proprii lor ochi, ca "zei" supremi, atotcunoscători, omniescenţi şi puternici. Să ne amintim doar de "Tătucul" Stalin, adevăratul "tată spiritual" al oamenilor muncii. Aceşti lideri aveau un control total asupra vieţilor oamenilor şi asupra celor care trăiau sau mureau. Fiind "zei", ei îşi impuneau ideile lor malefice asupra maselor, cu brutalitate şi fără milă.
Oamenii nu erau ucişi pentru că nu purtau mustaţă ca Stalin, ci pentru că credeau în Dumnezeu
4) Oameni ca Stalin erau interesaţi în propagarea unei ideologii, nu a unei ţinute. Nimeni nu a fost persecutat în Uniunea Sovietică pentru că n-ar fi avut o mustaţă ca Stalin, n-ar fi purtat o uniformă ca a sa, sau că nu i-ar fi plăcut aceeaşi mâncare sau muzică. În schimb, mulţi oameni din timpul lui Stalin au fost persecutaţi şi ucişi pentru că ar fi practicat o religie.
E adevărat că după cel de-al doilea război mondial, Stalin a avut o atitudine mai îngăduitoare faţă de Biserica Ortodoxă Rusă, dar asta nu pentru că ar fi devenit între timp teist, ci pentru motive strict politice. Kremlinul vedea atunci în Biserică un instrument de mobilizare a naţionalismului rus în întreaga Uniune Sovietică, pentru a contracara naţionalismul non-rus şi anti-sovietic. Această mişcare a lui Stalin, de îndulcire a poziţiei sale faţă de Biserică, nu au şters din memorie crimele înfăptuite pentru răspândirea ideologiei ateisto-comuniste.
Şi ateiştilor din ziua de azi le-ar place ca religia să dispară de pe Pământ…
Din păcate, chiar şi în ziua de astăzi, ateismul este în continuare condus de reminescenţele vechilor regimuri comunisto-ateiste. Ca şi predecesorii lor, ateiştii de astăzi nu ezită să recunoască că le-ar place să dispară religia şi venerarea lui Dumnezeu, indiferent de mijloace. Mai mult decât atât, ei sprijină avorturile, eutanasierea, imoralitatea sexuală şi alte lucruri pe care orice religie le-ar condamna. Rezultatul acestei ideologii, pe termen lung, ar duce la un om ce ar acţiona cu sânge rece, lipsit de afectivitate.
Dacă Dumnezeu nu există, totul este permis
Ateismul vede în om, şi nu în Dumnezeu, ca fiind creatorul tuturor valorilor. Folosind ultimele descoperiri din ştiinţă şi tehnologie, omul ateist caută să-L înlocuiască pe Dumnezeu şi să creeze o utopie seculară pe Pământ. Şi desigur, dacă unii oameni – ca de exemplu, creştini ortodoxii, evreii, musulmanii, handicapaţii etc – ar trebui eliminaţi pentru îndeplinirea acestei utopii, tiranii ateişti şi susţinătorii lor sunt dispuşi să plătească acest preţ. Astfel, ei confirmă dictonul marelui Dostoievski: "Dacă Dumnezeu nu există, totul este permis".
Oricare ar fi fost motivele lor, ateiştii dictatori ca Stalin sau Lenin au ucis în numele ateismului, în doar câteva decenii, mult mai mulţi oameni decât au făcut-o toate religiile lumii în cele câteva milenii de existenţă. E timpul să abandonăm minciuna conform căreia credinţele religioase reprezintă cea mai mare sursă de conflict şi violenţă umană. Ateismul, şi nu religia, este forţa reală din spatele crimelor omenirii.

Si totusi negati ca aceste crime au fost infaptuite in numele ateismului....De ce?

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Auzi? Ai citit scrierile considerate de catre Biserica apocrife? Ma rog, doar o mica parte a Cartii lui Enoh. Atat in Biblie cat si in Cartea lui Enoh (considerata APOCRIFA) vedem de ce Dumnezeu a hgotarat pedeaspa cu potopul.
In zilele stravechi, existau urasii. Acestia, au inceput sa inmulteasca faradelegile pe zi ce trecea, iar pacatele strigatoare la cer erau din ce in ce mai numeroase. NUMAI UN SINGUR OM era placut in fata Domnului Dumnezeu:Noe. Bineinteles, vazand Cel PreaInalt ca fiecare gand al omului era indreptat numai spre rau, DUmnezeu a hotarat ca trebuie sa fie nimic PACATUL.

Ce s-ar fi intamplat daca Dumnezeu nu ar fi trimis Potopul? Pai daca DUmnezeu nu ar fi trimis Potopul, atunci pamantul era stricaciune( nu ca n-ar fi si-n ziulele noastre...) si nu se mai putea naste ''Femeia care trebuia sa zdrobeasca capul sarpelui''- aceasta fiind Fecioara maria. Fecioara Maria, inca de la intemeierea lumii, a provenit DIntr-un NEAM CURAT, cu SMERENIE si placut inaintea Domnului Dumnezeu. De nu s-ar fi nascut Dansa, nici acum nu L-am fi avut pe Mantuitorul nostru Iisus Hristos.

52 răspunsuri:
| andreiush25 a răspuns:

Iar tu ma? Ai si tu o problema.
Tu dormi noaptea? Sau te zbati in pat ca exista atei?

| BlackSulphur a răspuns:

Nu am stat sa citesc totul, in amanunt, dar am observat ca vorbesti despre Stalin foarte mult. Iti spun un mic secret: Stalin se pregatea sa devina preot ortodox. Naspa ca a murit inainte!

| M25M a răspuns:

Am mai explicat de cateva ori acesta problema pe TPU, deja m-am plictisit...
Da, ma, am omorat cu sutele de milioane, care e problema?
Am avut de la cine invata.

| M25M a răspuns:

A si am uitat, tot noi suntem vinovati de cele doua razboaie mondiale, de ciuma din evul mediu si de armele care omoara oameni in fiecare zi...

| traiescdeciexist a răspuns:

laughing lol
Dragule, chiar propriul tau Dumnezeu a omorat mai multi oameni decat au facut acesti oameni. Ex: Potopul.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor Ce imi place cand vad un crestin obsedat de atei love struck, mai ales cand incepeti sa jigniti si injurati, ma simt atat de bine cand va compar cu niste unii oameni josnici, da' josnici josnici love struck, ma simt tot mai curata love struck
Am citit doar prima parte, ca tu aberezi non stop, sau dai copy-paste, sau jignesti si apoi pui o "intrebare" in care si iti scuze, bla bla bla.
Nu cred ca un ateu neaga crimele ateilor, dar e o maaaaaaare diferenta intre a ucide pentru un prieten imaginar, si a ucide pentru putere, si apoi, anti-teistii tot atei sunt numiti.

| kira30 explică (pentru BlackSulphur):

Nimic mai gresit! Deși mama sa a vrut ca el să devină preot (chiar și după ce devenise conducătorul Uniunii Sovietice), Stalin a intrat la seminar nu datorită vreunei vocații religioase, ci datorită faptului că era una dintre puținele opțiuni educaționale disponibile, atâta vreme cât guvernul țarist nu dorea să permită existența unei universități în Georgia.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu pui intrebari prea lungi! Cu care nu poti sa imi captezi atentia! Ateii care spun asta au dreptate..Religia a avut un rol important in uciderea atator oameni! Nu conteaza ce a facut cel de langa tine..cum zici tu acei regi care se auto-slaveau! Asa omor si eu 10 oameni si dupa zic ca sunt un sfant ca Binladen a omorat mult mai multi. Pai este normal?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Iar copy-paste. laughing

| kira30 explică (pentru anonim_4396):

Cel mai logic raspuns pe langa al lui Exilon. Exista si oameni culti.Voi suntei dovada.

| kira30 explică (pentru Mădă0611):

Cgiar si-asa tot articolul este adevarat ce scrie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru kira30):

Cult nu pot sa ma numesc..Cam in proportie de 75% in raspunsuri imi folosesc doar logica! Multumesc oricum ma simt mandru sa aud asta de la niste utilizatori pe care ii respect! Atat atei cat si credinciosi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Copy paste sau nu toti avem niste informatii care provin din anumite surse. Te asigur ca tot ce scrie acolo a fost selectat de catre utilizator! Putem etala informatiile in orice fel..chiar sa le si reproducem exact cum sunt prezentate in sursa respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pentru mizeria preotiei ortodoxe nu ar fi fost o noutate te asigur!

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Iar emoticoane?
Apropo, in ultima vreme au inceput sa ma irite.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' pui sursa, sau ghilimele. Daca tot pune tot articolul, de ce nu pune link-ul si intrebarea? (intrebare retorica)
Vrea sa atace ateii si nu stie cum, asta mi se pare amuzant.

| Mădă0611 a răspuns (pentru timoteidoi):

Si eu ce tocmai am zis? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Pun mereu emoticoane, uneori anume ca sa-i irite pe unii, asa nu ma mai streseaza cu notificari smug smug smug

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi se pare amuzanta poza din profilul tau de la avatar laughing
Inorogi, culoarea roz... cam puierile, nu crezi? thinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Fara "i"

"Exilon a răspuns (pentru Mădă0611):
Mi se pare amuzanta poza din profilul tau" - profilul tau (!)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ghilimelele ca sa fiu sincer reprezentau o optiune destul de buna. happy

| Hombre a răspuns:

D'aia, pentru ca nu e tocmai asa cum vrea probaganda religioasa, problema e mult mai larga si profunda. Ca sa intelegi esenta trebuie sa ai cunostinte despre comunism, ciuma rosie care a reintors o parte a lumii in evul mediu intunecat. Comunismul, organizatie politica antagonista cu toate formele de organizare, partide politice de alta orientare, religie, masonerie, sindicate libere, organizatii non-guvernamentale etc.
Comunismul nu a avut ca obiect principal ateismul, nu era mentionat nici macar in constitutiile tarilor in care s-a instaurat ci doar in materialul de probaganda, insa a lovit si in biserica dar mai putin decat in celelate organizatii pe care practic le-a desfiintat iar biserica a ramas, dar la cheremul comunistilor. Materialul pe care la-i publicat se vede de pe Luna ca e impotriva ateilor, facandui cei mai mari criminali din toate timpurile dar, exista un dar si e acela ca, comunist =ateu nu exista, pentru ca cel care se inscria in partidul comunist nu semna adeziunea de ateu si de credincios doctrinei partidului. Că propaganda comunista era si impotriva religiei, da, dar era deopotriva impotriva tuturor convingerilor, altele decat cele ale ideologiei comuniste, pentru ca iata ce spune si extrasul din materialul tau;
"Introducerea ateismului a fost considerată a fi o cerinţă critică pentru succesul comunismului, şi trebuia să fie implementat cu orice costuri."
Deci pentru "succesul comunismului" caci acesta era ţelul si nu ateismul. Ateismul si l-a substituit ca pe una din multe alte parghii pentru obtinerea puterii totale.
Si atunci, comunisti erau atei?
Comunisti au trimis la moarte incusiv atei adevarati si pe toti cei care dintr-un motiv s-au altul nu le imbratisa doctrina. Un ateu adevarat este acela care nu crede in existenta unei divinitati si imbratiseaza realitatea obiectiva, iar pentru asta nu foloseste forta si armele impotriva nimanui.
Acum poate intelegi raspunsul lui Richard Dawkins;
nu există legătură între ateismul lui Stalin şi crimele sale! "Stalin avea şi mustăţi…n-am putea folosi aceeaşi logică pentru a spune că Stalin şi-a omorât oamenii întrucât avea mustăţi?"…