| Inferno a întrebat:

Intrebarea se adreseaza celor care considera ipoteza unei divinitati creatoare drept alternativa valabila pentru teoria evolutiei:

Cauza gravitatiei nu este bine cunoscuta, Einstein a intuit insa ca ar fi vorba de curbura spati-timp.
Asta era principala varianta pana cand pastafarienii au venit si au gasit inca una: Cea in care gravitatia ar fi cauzata de Monstrul Zburator de Spaghete, care ne apasa cu tentaculele sale pe crestet. Am detaliat aici:

http://www.tpu.ro/......e-pare-ca/

Intrebare: Considerati aceasta alternativa valabila? De ce?

16 răspunsuri:
| Inferno explică:

Esti incapabil sa raspunzi stiu.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Asa intrebare asa raspuns, ce vrei? laughing
In orice caz, nu are rost sa te contrazici cu oamenii ce cred ca o divinitate creatoare este ALTERNATIVA teoriei evolutiei, pentru ca acei oameni sunt simpli si nu vad rostul cunoasterii anumitor detalii.

| Kaℓi a răspuns:

Eu nu cred in monstrul zburator de spaghete big grin

| ania a răspuns:

Teoria evoluției explică cum s-a diversificat viața pornind de la prima celulă replicabilă, nu cum a apărut aceasta. Teoria evoluției nu explcă originea vieții așa că nu e o alternativă la ipoteza unei divinități creatoare ci la credința că nu există o divinitate creatoare.Ideea unei divinități creatoare poate coexista cu teoria evoluției și din cîte am citit e în impas în lipsa ei, deoarece toate vârstele avansate pentru univers sunt de departe însuficiente pentru ca o primă celulă replicabilă atât de complexă să apară prin combinații aletoare care să n-aibă în spate o inteligență genială.

| RAY a răspuns:

Pai daca nu dovedeste zeul lor imaginar cum sa fie valabila?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite limbaj de copil care se presupune a avea cei sapte ani de acasa. laughing
Ioi, voi astia 'intelectalaii' daca nu e cineva de acord cu voi parca v-a dat cineva in cap. :o E ok, eu personal iti respect credinta ta, daca pot spune asa, aceea de a da credibilitate evolutiei. Bravo tie! Doresti si un premiu? Niste flori? Budy, lumea nu e creata sa-ti faca tie pe plac, wake up! Daca nu e cineva de acord cu tine incepi sa jignesti? laughing Ar trebui sa ne-nchinam toti in fata presupozitiilor tale? ..chiar e dezamagitor. Dar, la urma urmei cine-s eu sa-ti spun cum sa vorbesti? Scrie asa cum doresti, asa cum ai fost crescut.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Tu nu vezi ca esti incapabil sa raspunzi la intrebare din motivul pe care l-am enuntat mai sus si care a fost cenzurat de admini?
Pana la urma ce raspuns ai putea sa ai?
Un ''Da'' ne-ar arata doar delirul in care traiti. In timp ce un ''Nu'' ar evidentia subiectivismul si lipsa de logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai citeste puisor, mai citeste si vezi ca razboiul stelelor nu e o realitate ci fictiune si un bun film SF. Mai traieste de asemenea si urmeaza-ti setea de cunoastere, dar de cunoastere a adevarului logic si de necontestat. De abia atunci vei fi la inceput de drum si de fapt la o raspantie de drumuri, unde nici mintea nici ratiunea nu te vor ajuta sa stii pe unde sa apuci, atunci va fi doar adevarul.

| 6684464 a răspuns:

Stai, cauza gravitatiei INCA nu este bine cunoscuta?! Adica faptul ca centrul pamantului este foarte dens si din cauza asta produce gravitatie nu este demonstrata(prin anumite experimente)?!

| Inferno explică (pentru 6684464):

Se stie ca orice corp cu masa are gravitatie, dar nu se stie de ce.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Si de ce daca am o bucata de plumb pe masa, nu atrage o bucatica de foaie(pe orizontala) sau macar praful de langa?
Daca sunt aruncare(plumbul si bucatica de hartie) in paralel in spatiu, atunci se lipesc?

| Inferno explică (pentru 6684464):

In cazul ala forta gravitationala exista, dar efectele ei sunt neglijabile deoarece intensitatea fortei e mult prea mica pentru a invinge starea de inertie a corpurilor.

| DanielCibu a răspuns:

"Ma intereseaza ce gândeste Dumnezeu. Restul sunt detalii."-Albert Einstein