| Increatul a întrebat:

Intrebarile urmatoare is adresate oamenilor, sa vad daca cineva reuseste sa-mi contrazica macar o afirmatie din urmatoarele.
Toate afirmatiile is despre cum a dezumanizat "Religia,, si "Societatea,, omul:

1.Nu exista:"Crestin,,,"Hindus,,,"Catolic,,, "Ateu,, "Ortodox,, etc
Toate acestea sunt niste prejudecatii, mai presus de aceste prejudecatii exista om-fiinta umana, nici un concept s-au idee nu poate definii fiinta umana omul.
De ce nu tineti cont de aceste lucruri? Majoritatea oamenilor ii eticheteaza pe ceilalti si uita de faptul ca si "Credinciosul,, si "Necredinciosul,, mai presus de "Credinta,, lui este fiinta umana
De ce loviti unul in altul? De ce nu puteti renunta la aceste prejudecatii? De ce aveti nevoie de aceste prejudecatii?

2.De ce va preocupa asa mult viata oamenilor.O sa dau doua exemple doar, sa vedeti ce va invata "Religia,,
-El este homosexual, travestit etc. Şi ştiu asta din surse demne de încredere.
Dar de ce te-ar preocupa asta? Homosexual sau heterosexual asta este treaba lui. Este viaţa lui. Cine eşti tu? De ce te-ar deranja asta? De ce ar trebui să te preocupe? Nu poţi lăsa oamenii cu viaţa lor? De ce nu lasi omul sa fie fericit si il marginalizezi?
-De ce te preocupa "Credinta,, unui om. Fiecare isi alege calea care vrea sa o urmeze, ii dreptul lui.Cu ce te deranjeaza ca nu "Crede,, s-au "Crede,,? Lasa-ti oamenii sa-si traiasca viata si acceptatii indiferent de credinta. Până când cineva nu interferează cu libertatea altcuiva, nu ar trebui să se interfereze cu libertatea lui.

3.Invidia si Competitia.
Comparația n-are sens. Dar toți copiii sunt împinși în competiție și astfel, e firesc să te compari cu alții, iar invidia să apară, dacă cineva reușește și tu nu, dacă cineva obține un lucru pe care tu nu poți să-l obții. Așadar, ai fost învățat de mic să te vezi inferior cuiva, sau superior altcuiva, astfel încât, acum îi judeci în permanență pe oameni ca inferiori sau superiori, ca buni sau răi, ca cinstiți sau necinstiți, în raport cu tine. Nu judeca! Lupți în permanență pentru a-i lua locul celui care este deasupra ta și, în același timp, îl împingi în jos pe cel de sub tine, pentru că încearcă să-ți ia locul.E un cerc inchis, din care foarte putini reusesc sa iasa.Fiecare trage de picioarele celuilalt, și toți sunt în pericol de a fi răniți.Fiecare om are individualitatea lui proprie și nu poate fi comparat cu altul.Cineva este frumos, cineva are un par frumos, cineva este fotbalist, cineva aviator, cineva pictor, cineva artist.Trebuie sa lasati in spate aceasta "Societate,,."Societatea,, "Religia,, toate va schinjuiesc si va dezumanizeaza. De ce aveti nevoie de competitie? Credeti ca asta va face fericiti? Pentru ce trebuie sa va raniti intre voi pentru a va atinge scopul? Ce veti pierde daca renunanti la acestea? De ce credeti ca altii sunt superiori si altii inferiori.De ce nu va puteti, accepta pe voi insiva si sa intelegeti ca nu exista nici o competite intre oameni? Și ce veți pierde aruncând invidia, gelozia, competitivitatea și comparația? Veti pierde doar lanturile in care sunteti tinuti.Nu sunteti constineti ca in felul acesta va autodistrugeti, incet dar sigur?

4.Educatia
Educatia pe care o primim nu este decat o suma de prejudecati, de teorii, idei abstracte, de doctrine ce spune biserica, ce spun profesorii.Copiii cresc si ajung astfel creștini, catolici, ortodoxi căci asa au fost condiționați.
Ce este adevarul? Mintea incepe sa-ti furnizeze cuvinte, ea cunoaște dinainte răspunsurile. Toate aceste răspunsuri sunt false, împrumutate, dar pe unii ii fac fericiti.
Dupa ce alergați? Aveți ochii închiși din cauza prejudecăților.Va place aceasta educatie? Voua vi se pare buna la ceva, aceasta educatie falsa?

5. Iubirea.
Iubirea care cere o justificare este falsa. Sa-i ceri copilului sa te iubeasca pentru ca esti tatal lui este gresit, caci ii impune acestuia o motivatie.O mama care ii spune copilului ei: "Iubeste-ma pentru ca sunnt mama ta", nu il invata pe acesta sa iubeasca. Ea ar trebui sa-i spuna cu totul altceva: "Iubirea priveste viata ta, viitorul tau, fericirea de care te vei bucura.Parintii au fost dezumanizati si ei, si au imprumutat aceasta educatie falsa.Un parinte trebuie sa inteleaga ca nu eeste "Stapanul Prorpiului Copil,,.Un copil nu este un obiect, nu este o masina care o vinzi si iti iei alta.Fiecare parinte,trebuie sa accepte si sa inteleaga,copilul isi alege drumul singur si calea care vrea sa o urmeze si sa o accepte indiferent daca ii place s-au nu. Exista parintii,care nu accepta ca fata lor sa fie cu un baiat ca este negru, s-au pentru ca nu este "Credincios,,.Isi distruge propriul copil si nu ii da dreptul sa fie fericit.O sa auziti intotdeauna o justificare ieftina:nu ii bun pentru tine, ii negru, nu crede in "Dumnezeu,,, nu are un statut social inalt, a facut 8 clase,nu are parintii,ii golan,nu are banii, noi suntem bogatii, el ii un "boschetar,, Daca copilul ii fericit, de ce il distrugi? De ce nu il lasi sa-si urmeze calea singur? De ce ii distrugi viata, educandu-l intr-un mod gresit? De ce trebuie sa-l indrumutati sa va urmeze calea voastra?

6."Moralitatea,, si "Caracterul,, fals cultivat si imprumutat.
"Moralitatea,, trebuie sa fie diferita ce au fost invatati oamenii despre "Moralitate,, ii total gresit. Moralitate care se naste din proprie simţire a vieţii de către cineva, din propria sensibilitate, din proprile experienţe, nu o moralitate învăţată de la alţii, împrumutată. Aceste atitudini moralizatoare au creat ipocrizie in lume.Omul a devenit nevrotic fiindcă era constant în conflict: el vroia să facă un lucru şi făcea întotdeauna altceva, fiindcă altceva îi era impus. El a fost învăţat să facă ceva împotriva lui însuşi, a fost impus un fals caracter.Asta nu ii "Moralitatea,, ta, nici "Caracterul,, tau.Esti modelat de acesti oamenii dupa bunul lor plac, pana si "moralitatea,, voastra, ii tot aia care vroiau ei sa o aveti.Crede-ti ca moralitatea se invata din cartii? O moralitate invatata de la altii,o puteti numii moralitate?

Nu poti trai fara nicio ideologie? E nevoie de o ideologie? De ce atata nevoie de o ideologie? De ce atatea prejudecatii?"Dumnezeu,, daca exista, asta credeti ca vroia sa faceti asta, sa va distrugeti intre voi? Pentru ce atata competite?

Respect "Credinta,, unui om, nu o sa-l atac niciodata pe "Dumnezeul,, lui, nu o sa vorbesc ce parere am eu despre Dumnezeu, insa nu o sa respect niciodata:"Religia,,, "Bisericile,,"Statele,,, "Sistemele,, pentru ca toate acestea dezumanizeaza omul si il distrug.Cine imi poate contrazice macar o afirmatie din cele facute. Daca lumea ar realiza ca aceste lucruri ii distrug si ar renunta la prejudecatii, idei abstracte, conceptii, ideologii ar fi o lume mai buna.Omul a devenit un "animal,, conditionat social.

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Respect pe fiecare in primul rand pentru ca este om indiferent de culoare, religie, sex. Daca postez pe acest site este un semn ca ii iubesc si imi pasa de fiecare om, de la cel mai simplu pana la cei mai importanti utilizatori.

| Increatul explică (pentru EmaS):

Bun raspuns tu poate ii respectii, da ''Religia,, si ''Biserica,, niciodata nu a respectat omul, au incercat sa-l distruga.Respect credinta ta in ''Dumnezeu,, si nu o sa vorbesc despre ''Dumnezeu,,, evit discutiile ce tin de demonstrarea existentei lu Dumnezeu, le tin pentru mine.El ii homosexual aruncatii cu pietre in el spanzurati-l pe nenorocit.Au torturat si chinuit oamenii de la inceputul istoriei lor si pana in ziua de azi.Nu ar trebui sa fi nici tu de acord sa-ti asocieze ''Dumnezeul,, cu acesti impostori,macelarii de oamenii si suflete.Ei judeca pe altii, ei ii distrug pe altii, ei ii fura pe altii, s-au ascuns in spatele acestui paravan numit ''Religie,, si au facut milioane de victime si crime justificand ca ii in numele Religiei si a lui ''Dumnezeu,,.Isi bate joc si de ''Dumnezeu,, isi urmaresc de o viata intreaga prorpirul lor inters adica ''Banul,, si ''Controlul,,''Dumnezeul tau,, nu are nevoie de intermediari.De cand au inceput sa va ierte ''Pacatale,, aceste personaje.De unde si-au dobandit aceasta calitate? Un preot nu te poate ierta de nimic, iti zic sigur.Merge-ti va pune-ti in genunchi in fata lor.Nu asa il iubiti pe ''Dumnezeu,, asa va umiliti in fata acestor oamenii care nu au nici o calitate, care mai nou au si puterea de a ''ierta,, si ''pacate,,.Ei va invata despre minciuna aia de ''Pacat,, stramosec.Ca un nous nascut este gata ''pacatos,, de la nastere te fac pacatos, asa iubesc ei ''oamenii,,. Cand muriti mai le dati si dreptul de smecher, ca sa fiti inmormantati, nu te lasa nici sa mori impace.Cine nu are banii isi tine ''mortul,, s-au il ingroapa in spate in gradina.Nu au nici o putere, nu au nici un har.Singurul har care il au, ii ca au reusit pana in anul 2012 sa va tina sub control si sa va minta.

| EmaS a răspuns:

Religia te face mai uman, mai sensibil la nevoile celor din jur, mai bun. Nu vad de ce crezi tu ca iti pierzi integritatea, din contra.

| Arthur a răspuns:

Te contrazici singur când spui : " Respect ''Credinta,, unui om, nu o sa-l atac niciodata pe ''Dumnezeul,, lui, nu o sa vorbesc ce parere am eu despre Dumnezeu, insa nu o sa respect niciodata:''Religia,,, ''Bisericile,... "
Vezi vreo urmă de logică în ceea ce spui?

| Increatul explică (pentru Arthur):

Nu ma contrazic chiar deloc, data viitoare incearca sa gandesti putin mai mult de atat.Sa-ti explic urma de logica, pe care tu nu o vezi.
Respect ''Credinta,, unui om in ''Dumnezeul,, lui si nu o sa-mi exprim parerea mea personala despre ''Dumnezeu,, cu toate ca o pot face chiar foarte bine.Fiecare crede in ce vrea el, ii propria lui alegere.
Ai inteles bine, nu pot respecta ''Biserica,, si Religia pentru ca dezumanizeaza omul, este doar o forma de control si manipulare al oamenilor.Respect ''Credinta,, omului in ''Dumnezeu,, pentru ca respect omul si nu am nici un obiectiv sa ii atac ''Dumnezeul,,.''Religia,, si ''Biserica,, nu merita respectul meu si a venit timpul sa prezentam adevarata fata, sa se demaste falsitate si ipocrizia lor.''Preotii si ''Biserica,, nu au nici o treaba cu ''Dumnezeu,, tau,,.''Religia,, la fel.Sa-ti dau un exemplu tot din religie care poate te face sa intelegi ceva.
Cand misionarii ''Crestini,, au venit pentru prima data in Africa, s-au
aflat intr-o mare dificultate. Biblia trebuia tradusa, iar in Biblie
''Dumnezeu,, e descris intotdeauna ca fiind alb, iar ''Diavolul,, ca fiind
negru. Asa ca a aparut o problema - cum sa le spui negrilor ca
''Diavolul,, e negru si ''Dumnezeu,, e alb? Ei il puteau concepe pe ''Dumnezeu,,
ca fiind negru si pe Diavol ca fiind alb. Si era firesc, ei il
descrisesera intotdeauna pe ''Dumnezeul,, lor ca fiind negru; Diavolul
lor fusese intotdeauna alb. S-ar putea sa nu stii ce au trebuit sa
faca misionarii crestini. In traducerile africane ale Bibliei,
Dumnezeu e zugravit ca fiind negru, iar diavolul, alb altfel n-ar
fi existat comunicare, n-ar fi fost posibila nici o confluenta.
Despre ce vorbim omule.""Dumnezeu,, ii cameleon isi schimba culorilre? Ti-am dat un simplu exemplu.Nu o sa-mi exprim parerea ce inseamna pentru mine ''Dumnezeu,,.Is un om fara nici un sistem credinta.Nu ma identific cu nici o ''Religie,, unde supunerea este cerinta de baza.Cred 100% in mine si doar atat.Mi-am ales calea respect-o, eu iti respect calea ta aleasa ca om.Nu pot respecta ''Biserica,, si ''Religia,, Data viitoare lasa logica pentru altii, ca nu ii pentru toata lumea nici logica asta.

| Arthur a răspuns (pentru Increatul):

Domnule, nu trebuia să răspunzi gen iliescu. Te-am întrebat cam ce metodă extraordinară ai pentru a respecta pe cineva fără ai respecta concepţiile de viaţă? Pe urmă mai ai o grămadă de chestii inteligente legate de : "
''Moralitatea,, trebuie sa fie diferita ce au fost invatati oamenii despre ''Moralitate,, ii total gresit. Moralitate care se naste din proprie simţire a vieţii de către cineva, din propria sensibilitate, din proprile experienţe, nu o moralitate învăţată de la alţii, împrumutată. " Şi cine te opreşte?
Moralitatea înseamnă să faci ceea ce este corect, indiferent de ce ţi se spune.
Apoi : " Educatia pe care o primim nu este decat o suma de prejudecati, de teorii, idei abstracte, de doctrine ce spune biserica, ce spun profesorii.Copiii cresc si ajung astfel creștini, catolici, ortodoxi căci asa au fost condiționați. "
Frate, tu ai fost la şcoală? Ai învăţat cumva : matematică, geometrie, istorie, geografie, biologie, etc? Toate astea sunt prejudecăţi iar profesorii sunt toţi preoţi?

| shadovv a răspuns:

1. Prejudecati? Sunt prejudecati daca le faci tu prejudecati, eu le numesc caracteristici. Daca un grup de oameni poarta chiloti pe cap nu pot sa fac o prejudecata de genul "aia cu chiloti pe cap"? Umanitatea e umanitate, dar un om e diferit de alt om, iar diferentele ne fac puternici.

2. Pai si atunci tu ce treaba ai cu ceea ce cred eu?

Daca trebuie sa lasam oamenii in placerea lor, sa spunem ca mi e imi place sa rasucesc gatul la copii. Asta e placerea mea. De ce as fi marginalizat? De ce mi sar interfera din exterior in libertatea mea?

3. Eu nu compar oameni ci valorile numerice.

Nu exista competitie, ci exista raportare. In societate omul se raporteaza la alti oameni, in religie omul se raporteaza la absolut, la perfectiune.

4. Adica tu crezi ca eu inghit tot ce se spune? Interesant ca tu raportezi prejudecatile din invatamant doar la religie. Tot ce ne invata scoala sunt presupuneri, de la biologie la geografie.

5. "Ce se poate asemana cu dragostea? Nimic. Ea este radacina, izvorul si mama bunatatilor, virtutea care nu aduce suferinta, virtute plina de placere si care provoaca multa bucurie celor care o practica cu sinceritate."
- Sf. Ioan gura de Aur

6. Deci tu spui ca morala e subiectiva. Pai atunci etica e doar o iluzie umana, un standard stupid.
Daca eu spun ca e bine sa omor pe altii. Cu ce argument vi tu?

Nu poti traii fara ideologie? Pai nu poti gandii fara sistem si cum orice sistem e bazat pe presupuneri...

Imi este putin greu sa raspund pentru ca tu aproape pui egal intre religie si societate. Da, societatea este o procarie standardizata plina de oameni inculti. Religia e ceva personal. E raportare la pefectiune. E transcendenta. E depasirea conditiei umane.

| Inferno a răspuns:

3. Spiritul competitiv este principala cauza a evolutiei, daca nu ar fi existat probabil ca in prezent nici tu nu ai fi existat.

| Increatul explică (pentru Inferno):

Da is de acord cu tine partial, nu in totalitate.Stiu teoriile evolutiei:creationista, catastrofala, Lamarckismul, Darwin, teoria sintetica a evolutiei care ia in calcul mai multi factorii.Am citit toate teoriile acestea.Nu trebuie sa fii intr-o competitie cu altii, trebuie sa fii in competite cu tine, tie sa-ti dovesti ca poti mai mult.Trebuie sa inveti si sa crezi in tine, sa-ti dovedesti ca poti sa-ti atingi potentialul adevarat si sa te autodepasesti.Nu trebuie sa ai nici un meci cu nimeni, numa cu tine insuti.Competitia impotriva lu altii nu iti aduce decat invidie si gelozie. Poti sa ii depasesti pe ceilaltii fara sa nu fii in nici o competite cu ei, poti sa ii depasesti fiind in ccompetitie numa cu tine insuti.

NOname
| NOname a răspuns:

"Cine imi poate contrazice macar o afirmatie din cele facute."

Foarte bune afirmațiile... tale. Ce spuneai de preluarea ideilor din alte părți?...

Sursele pe care ai uitat să le precizezi (doar o parte):

http://www.damaideparte.ro/......nare/5196/

http://frumoasaverde.blogspot.ro/2012/07/osho-despre-invidie-video.html

http://trezirea-constiintei.blogspot.ro/......-osho.html

Înțeleg că încerci să faci ceva bun, iar ideile în general sunt unele care îndeamnă la toleranță și umantarism și îmi sunt pe plac, însă parcă metodele pe care le alegi ca să promovezi aceste idei nu sunt dintre cele mai bune.

Ceea ce faci și ceea ce încerci să promovezi se contrazice destul de puternic.
Dar apreciez intențiile și răbdarea.

| doctorandus a răspuns:

Societatea ne modeleaza si nu am putea deveni fiinte omenesti in afara societatii. Problema cu afirmatiile tale este ca nu prezinta o alternativa (iesirea din societate si intrarea intr-un ashram nu e o alternativa).

| Increatul explică (pentru doctorandus):

Iesirea dintr-o societate si intrarea intr-un ashram nu este o alternativa.Cine vorbeste despre intrarea intr-un ashram.Nu sunt de acord cu intrarea Intr-un ashram si stiu ca nu ii o varianta.Nu indemn pe nimeni la o iesire dintr-o societatea.Singurul lucru la care ii indemn ii renuntarea la:prejudecatii, ideologii, idei abstracte, conceptii etc.Da societatea te modeleaza dupa bunul ei plac in modul dorit de ei, adica control total.Totul in lume este artificial si creat de oamenii cu un anume scop de a fi tinut sub control total. Vrei sa vorbim despre:
Cum se creeaza o criza financiara si ca nu exista asa ceva,este creata cu buna-stiinta, pentru anumite beneficii? Vrei sa vorbim ce inseamna razboaiele?
Vrei sa vorbim despre ce inseamna mass-media si care ii scopul ei? Vrei sa vorbim despre Vatican? Vrei sa vorbim de guverne cum is controlate? Vrei sa vorbim despre anumite virusuri create de oamenii in laboratoare si care au fost prezentate, ca fiind venite pe baza naturala? Vrei sa vorbim despre unele vaccinuri, care ii scopul lor? Vrei sa vorbim despre scopul corporatiilor? Toata lumea zice ca in societatea actuala este democratie, ai dreptul la libera expimare, ai dreptul la alegerea proprie, astea toate is prostii.Omul nu are nici un drept.Si poti sa-ti dovedesc fiecare cuvant spus.Nu indemn pe nimeni in iesirea din societate, indemn oamenii la deschiderea ochiilor si sa vada cum stau lucrurile cu adevarat.Numai ''asimilati,, o educatie gresita care va distruge.Nu trebuie sa existe in dictionarul tau cuvantul sacrificiu si datorie.,, Omul nu trebuie sa permita nimănui să îi exploateze viaţa cum că:„Du-te şi mori pentru că ţara ta este în război". Angajamentul tau ii fata de viata, nu ai nici un alt angajament.In 3000 de anii oamenii au luptat in peste 5000 de razboaie.Da cam halucinant.Nu trebuie sa fii o victimă pe nici un altar, cel al statului sau al religiei, al preotului sau al politicianului.''Prosti mor pentru ideile celor desteptii,,.

| doctorandus a răspuns (pentru Increatul):

Daca n-ai nicio idee abstracta te numesti retardat sever, asta e solutia dumitale? Restul e o teorie paranoida a conspiratiei.

| RAY a răspuns:

Eu doar imi exprim parerea, n-am nimic contra cuiva nu ma intereseaza religia, credinta cuiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai complicat lucrurile pana intratat incat divinul e langa tine si tu ai plecatsa-l cauti la marginile pamantului si negasindu-l ai plecat in in univers. drum bun.sa te intorci.noi vom fi aci.Intr-o forma oarecare.

| Increatul explică (pentru anonim_4396):

Cu ce am complicat lucrurile? Ai scris 5 randuri stupide, nimic concret.Simti nevoia sa incepi o conversatie si daca nu ai nimic concret de zis?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles ce vrei sa zici si iti dau dreptate. Nu te-ai contrazis pe nicaieri, asa cum zice Arthur, ci doar zici ca divinitatea (Dumnezeu in terminologia noastra) ar putea exista dar nu este conforma cu nici una din religii. Mai dureaza pana oamenii vor putea intelege exact ce vrei tu sa spui aici pentru ca sunt limitati de educatia primita. Oamenii nu sunt rai, doar ca nu sunt invatati sa gandeasca (sa vada) in afara cutitutei lor. Cred, cel mai sincer, ca vor reusi intr-o buna zi, dar mai dureaza.

| Ad1tza a răspuns:

''Credinta trebuie respectata'' religiile deriva din credinta in Dumnezeu chiar daca n-are logica. Nu neaparat trebuie sa ai o religie ca sa crezi in dumnezeu.Religiile, bisericile n-au nici un sens cu biblia insusi. Dumnezeu spune ''doar crede'''deci nu trebuie sa faci parte din nici o religie.Biserica la fel se nuemste casa Domnului. Orice casa este casa Domnului unde se intalnesc mai multi oameni si se roaga deci biserica in sine n-are nici o valoare profunda sau ceva de genu. Bisericile au modelat biblia prin religii asa cum le-a convenit lor.Adica daca esti Ortodox trebuie sa te spovedesti, sa ti icoane in casa, sa pupi moaste(toate in schimbul banilor). Deci religiile au fost facute pentru profitu banilor si bisericile la fel.happy Competitia intre religii exista pentru a atrage mai multi oameni asupra unei religii (mai multi oameni, mai multi bani, mai multe creiere controlate) Biserica si religiile n-au nici o treaba cu Biblia asta ii clar sper ca ti-am raspuns cum ai fi vrut tu la intrebari, poate nu le-am inteles cum ai fi vrut tu... Pacewinking

| Mișika a răspuns:

Ai spus multe lucruri adevarate, dar sincer, acum iti spun un lucru din propria perspectiva, tu personal poate nu ai nimic cu homosexualii, cand ii privesti din exterior, dar ce parere ai avea, cand din dormitorul fiului tau, in loc sa iasa Marilyn Monroe, iese Elvis Presley?, sau oricare alt barbos, care nu iti asigura nici o descendenta genetica, stiind ca unicul tau fiu (sa presupunem), nu isi/iti v-a transmite genele mai departe, iar la batranete nu vei tine in genunchi nici un nepot, te v-a bucura?, poate nu ai nimic impotriva negrilor, dar gandeste-te ca dimineata din dormitorul fiicei tale iese Snoop Dogg, nepotul tau va semana mai putin de 10% cu tine cu fica ta sau cu oricare alt membru a-l familiei tale, sincer, iti va fi greu sa iesi cu el de mana la plimbare...mai gandeste-te cel putin, asa ma gandesc eu, si sper sa nu te superi, doar mi-am promovat parerea, si sper ca nu te-am jignit.

| aby1234 a răspuns:

Aveti grija ce vorbiti si ce faceti in viata noastra lipsita de sens, noi in suntem doar niste fiinte trecatoare pe acest pamant degeaba va necajiti cu homoxesuali si alte chestii. Daca dumnezeu a creat Barbatul si femeia de ce omul se intoarce mereu impotriva cuvantului lui dumnezeui fiind influentat de diavolii el isi pierde credinta si ingerul lui protector nu mai poate sal apare doar atuncea cand isi da sufletul sil apara de diavoli care vor sal ia, si-l trece prin cele 25 vame ale cerului pana la dumnezeu si acolo va fi judecat dupa canoane.Cum crezi ca 1 om necredincios si mereu a fost impotriva cuvantullui lui Dumnezeu sa ajunga in rai? Inainte sa mai deschideti subiecte de genu asta intrebati ce va urma dupa inainte sa judecati divinitatea si ceea ce este mai presus de noi. Albert Enstein a spus :''Daca omul crede in dumnezeu nu are nimic de pierdut '' Scurt : credeti ca el este scaparea noastra si mai este 1 paragraf in biblie ca la judecata finala vom fi judecata in functie de ce am lasat pe acest pamant. Si mai spune de al doilea pamant unde vor trai doar oameni placuti lui dumnezeu. Credeti in Dumnezeu mantuitorul nostru el este alinarea si fericirea omului!

| Increatul explică:

Care norme morale? Alea care ti-au fost impuse si le-ai imprumutat? Folosesti cuvinte cam mari.Ce inseamna moralitatea pentru tine? Ce inseamna principii? Cine esti tu sa spui ca nu merita sa incurajam vietuirea unora? Crezi ca moralitatea se invata din cartii si de la un preot? Raspunde-mi sa stiu despre ce vorbim. Vorbesti despre moralitate si tu instigi sa nu incurajam vietuirea? Numai incerca sa gandesti asa mult si sa folosesti cuvinte, care nu le intelegi sensul.