| PorumbRodica1965 a întrebat:

Isus i-a invatat pe discipolii sai o singura religie, religia adevarata. El a comparat aceasta forma cu o cale ce duce la viata vesnica. Despre aceasta cale, Isus a spus:. Putini sunt cei care o gasesc"(Matei7:14)Dumnezeu accepta numai inchinarea bazata pe Cuvantul sau, Biblia.Toti inchinatorii adevarati sunt uniti intr-o singura credinta ( citeste- Ioan4:23,24; 14:6; Efeseni 4:4, 5. Intrebarea: -Exista o singura religie adevarata, cum o poti recunoaste? Cum ii poti recunoaste pe crestinii adevarati? Ce a spus Isus despre crestinii falsi?

41 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Probabilitatea ca Dumnezeu sa existe este mica.
Probabilitatea ca Dumnezeu sa existe si sa fie una din divinitatile descrise de religiile prezente este foarte mica.

Probabilitatea ca Dumnezeu sa existe si sa fie exact divinitatea descrisa de crestinism este insignifiant de mica,atat de mica incat pot spune: "Nu se intampla."

Dar probabilitatea ca Dumnezeu sa existe,sa fie exact divinitatea descrisa de crestinism, dar mai mult,sa fie exact divinitatea descrisa de o secta,(sau ramura, cum vrei sa-i spui) a crestinismului, din sutele de secte care exista, este, cum sa-ti spun, este absurd de mica, este nula.
Este de 100.000 de ori mai mica decat probabilitatea de a castiga la Loto, si chair mai mica decat atat.
Nu trebuie sa faci calcule aici, doar logica de balta e suficienta.

Cand acea secta mai da dovada si de incultura si ignoranta, "calitati" pe care in mod clar o divinitate nu le poate avea, deja o dam cu semnul minus.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Inferno):

Tu ai probleme. Nu stii ce vrei. Vorbesti sa sune.

| Elvina a răspuns:

Isus se credea fiul zeului Eli, tradus ca Dumnezeu. Calugarul Atanasios a spus ca Isus ar fi fiul lui Dumnezeu, iar alta calugar, Ieronim a adus teoria consubstantialitatii, adica de Sfanta Treime. Nu e vorba de nicio religie dreapta si adevarata, religia a facut mai mult rau decat bine. Descoperirile stiintifice au revolutionat lumea, nu Dumnezeul invizibil.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Da,,foarte corect,, big grin, daca descoperirile stiintifice au revolutionat lumea atat de tare incat sa nu mai crezi in Dumnezeu de ce exista minuni, atentie, studiate de oameni de stiinta dar fara vreo explicatie din partea lor? Spre exemplu sfinti nu putrezesc. Cum au explicat asta savanti? Nu au facut-o deoarece nu au stiut.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Nu exista minuni, ci fapte pentru care nu avem deocamdata o explicatie stiintifica. Sfintii nu au putrezit pentru ca au avut anumite conditii de umiditate in sol. Ai uitat de cazul unui bartran gasit mumificat si oamenii ziceau ca e o minune? Se pare ca tu nu esti ala informat.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Ma bucur sa gasesc o persoan informata cat de cat, dar nu uita ca nu s-au gasit sfinti care sa fie musulmani, atei etc. Dece? O stai de la umiditatea din sol asa-i? big grin

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

E foarte simplu. Religia musulmana nu are sfinti, ei il au pe profetul Mahomed. Ateii nu au treaba cu religia, deci nu au cum sa fie canonizati. Si iaca de aia unii sunt sfinti, pentru ca religia i-a facut, adica preotii de la conducerea ei.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Nu,,fato,, de ce nu exista la alte secte daca vrei sau religi de orice fel cazuri de astea,, de la umiditatea din sol,,, de ce nu vezi pe la stirir sau orice alta sursa ca baptisti, iehovisti au gasit oameni de religia lor neputreziti.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Tu nu stii ca la stiri nu se da orice? Tot ce vezi a acolo e pe bani si pentru bani, nimic mai mult. Daca noi nu stim ca exista astfel de oameni, asta nu inseamna ca nu exista, poate informatiile nu au fost facute publice. Si apoi, doar la ortodocsi exista deshumarea dupa 7 ani, nu si la alte religii.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Fantastic si in cateva mi de ani nu au gasit macar din intamplare? happy Si stirile erau un exemplu.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Nu inteleg concret, la ce te referi?

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Adica in miile de ani ce au trecut si daca nu exista obiceiul deshumari dupa 7 ani ( ce crezi ca la ortodoxi ii de mult timp? nu prea dar tot s-au gasit), tot ar fi trebuit sa gaseasca din noroc+ ca moastele nu sunt simple orpuri mumificate din cauza umiditati din sol ci au si un miros placut de mir.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Mirosul de mir e dat de preoti, ei miruiesc oasele. CE ai zis mai sus tot nu am priceput, ai si tu grija la punctuatie, ca ma induci in eroare.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Deci,chiar daca alte religi nu au acest obicei ca la ortodoxi, in miile de ani ce au trecut, ar fi trebuit sa gaseasca oricum. Ortodoxi au gasit moaste si inainte de acest obicei al deshumari. Legat de mirosul de mir, am fost sigur ca vei afirma asta, totusi exista relatari in care se precizeaza clar ca au fost gasiti asa, acuma depinde de tine daca vei crede sau nu asta.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Nu stiu de alte religii si dehumari, mi-ar placea sa imi dai macar un exemplu. Se precizeaza, se zice, nu inseamna ca asa a si fost. Sfintii au existat poate cu sute de ani in urma, nu prea ai cum sa fii sigur de ceea ce au descoperit altii. Adevarul e usor de manipulat.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Asta nu-i un argument,nu crezi ca daca ar fi gasit altcineva,de alta religie moaste,ar fi dat vestea peste mari si tari? Dar nu le-au gasit pentru ca daca acea religie nu respecta legile date nu poate avea sfinti. Apropo legat de faza cu biblia,ai zis ca daca vreau sa ne intrecem in citate parca, crezi ca daca stii citate din biblie esti un om mai cult sau mai bun,poti sa o sti toata dar tot degeaba pentru ca in afara de sfinti parinti putini,foarte putini o interpreteaza cum trebuie,si dupa cum vezi deaici rezulta invalmaseala asta in care fiecare crede ca are dreptate.A da, ultimul sfant canonizat a trait in secolul trecut a fost parca e[iscopul Californiei, cred ca ceva de genul, umbla descult mereu si a facut si interpretarea bibliei + alte multe carti religioase si tine minte daca tot sti biblia :,, ce veti lega pe pamant va fi legat si in cer...,, si invers deci daca Dumnezeu a spus asta, asa este.Nu inseamna ca daca un sfant a spus ceva ce nu scrie mota-mo in biblie nu este si corect.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Daca gandesti putin iti dai seama ca nu am cum sa cred intr-o colectie de carti pline de contraziceri. Nu Dumnezeu a zis asta, pur si simplu asa a fost traducerea manipulata de un calugar, Ieronim parca ii zicea. Fiecare cu ale sale, numai bine. Nu are rost sa ne ciondanim la infinit ca oricum suntem firi opuse.

| PorumbRodica1965 explică (pentru justinko):

Haloo, voi purtati dialog aici, dar nu este,, bai", problema e ca nu va duceti catre adevar. Oasele au inlocuit adevarul, Nu inteleg de ce nu-i lasa pe cei morti sa se odihneasca, si ii scot afara, sa-i schimbe, cu ce le imbunatateste situatia? Sau plimba oasele sau pamantul tot aia e. Dumnezeu le-a poruncit oamenilor sa,, nu se inchine la idoli " dar oamenii iata ce fac. Unde este Dumnezeu? Nu vedeti cine are de tras foloase din aceste deshumari? Inca o amagire promovata de Satan cu succes. Cautati adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinii falsi neaga divinitatea lui Iisus.
Crestinii falsi nu cred in invierea lui Iisus.
Falsii crestini neaga ca Duhul Sfant este Dumnezeu.
Falsii crestini fac profetii care nu se adeveresc.
Etc.

| Delmoniko a răspuns:

Desi esti prost mai faci si gargara rolling on the floor

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Religia crestina ortodoxa este cea "dreapta" deoarece ea nu s-a schimbat niciodata inca de la inceputurile religie(pe vremuri nu existau mai multe religii ci doar una, cel putin asta m-i-a zis proful de religie ) P.S. Se scrie Iisus cu 2 de i.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Boss_Ionut_1999):

Asa ti-a spus proful de religie? La ce cursuri a invatat? Doar de bani sunt interesati, nu de adevar. Nu si-au consultat constiinta, nu stiu ca ceea ce fac ei este fals platit. Invata copii minciuni. Ce efect are invatatura lor in scolii?

| milan9 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Este logic ce spui tu aici. Intr-adevar, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu e singurul care imi spune asta happy majoritatea preotiilor profesorilor de religie si calugarilor o sa spuna aproximativ acelasi lucru tongue

| PorumbRodica1965 explică (pentru Boss_Ionut_1999):

Vezi, educatia si invatatura potrivita te ajuta sa dobandesti discernamant. Desigur anii copilariei sunt bine veniti pentru a dobandi cunostinte vaste in multe domenii, dar trebuie sa fim selectivi, sa stim caror lucruri sa le dam prioritate, celor adevarate, fictiunilor, gandirii lui Dumnezeu sau a oamenilor. Cine ne sfatuieste sanatos, Dumnezeu prin Cuvantul sau Biblia sau oamenii pacatosi imperfecti, cu gandire si alte capacitati limitate? Preoti de azi nu-l vor pe Dumnezeu, nici adevarul sau, vorbesc despre el dar il renega in lucrarile lor Nu lor le este astazi locul in besericile crestinatatii platiti. Clasa preoteasca reala apartine doar celor 144000 (Apocalipsa 14:1-4 ) care vor fi alaturi de Cristos in cer. Bine aceasta este o hrana tare nu pentru cei care nu cunosc Biblia.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Preotia crestina este una singura si ESTE A FIULUI LUI DUMNEZEU. Nu ai voie sa spui nimic impotriva "asezamintelor" divine. Daca te legi te poti lega de vinovatia libertatii oamenilor, dar nu de Preotia lasata de Fiul lui Dumnezeu Bisericii Sale.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Despre numarul simbolic de 144000, ti-am mai spus... ca şi în cazul altor simboluri din cartea Apocalipsei (care conţine aproape numai limbaj simbolic), şi numărul 144.000 are valoare simbolică, fiind un multiplu al numărului simbolic 12, referitor la cele 12 seminţii ale luiIsrael. Numărul celor "12.000 de pecetluiţi" din fiecare seminţie nu este un număr predestinat(!) de Dumnezeu ci un număr cu VALOARE SIMBOLICĂ.

Interpretarea "Turnului de Veghe" este profund greşită. Apocalipsa 7, 4 spune că cei 144.000 fac parte DOAR din "fiii lui Israel".

Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000! Dar iehoviştii îl iau în sens literal. Iată cum din nou, interpretarea lor duce la o contradicţie foarte mare.

"Din tribul lui Iuda 12.000 erau pecetluiţi, din tribul lui Ruben 12.000, din tribul lui Gad, 12.000, etc. Cum ar fi putut fi specificat mai clar statul Israel, altfel decât prin listarea celor douăsprezece seminţii care constituie naţiunea?

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Dar tu din care faci parte? De ce nu accepti realitatea? Si sa stii ca nu este corecta exprimarea nominativa,, iehovistii, ci Martorii lui Iehova poarta numele.Un mare privilegiu sa porti numele Suveranului universului. Dar tu al cui nume il porti? Prin ce dovedesti ca inchinarea pe care o sustii este adevarata, Inclusiv practicile, ritualurile ce le faceti? Apropo, spune ce semnificatie are la cununia religioasa, inconjuratul mesei? Si canta ca,, Isaia dantuieste "? Ce legatura are una cu alta? Cum poti tu sa spui ca interpretarea Turnului de veghe este,, profund gresita? Tu cate publicatii ai pus ca argument pentru publicul larg? Cate studii biblice se fac in biserica voastra pe luna? Cati oameni din tagma voastra renunta la un mod de viata gresit, in urma studierii aprofundata a Bibliei? Cati oameni maturi in gandire, isi fac botez intr-o luna in confesiunea ta? Cati stiti cine este,, sclavul fidel si prevazator?

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Tu vorbesti, vorbesti si nu ajungi nicaieri. Vorbesti aiurea,, preotia lasata bisericii sale " Ti se pare ca-s popii in zale lucii?

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

La toate capitolele Biserica da clasa gruparii tale. Pana si in orice librarie obisnuita, particulara, gasesti mii de carti si "studii biblice" ale Bisericii.
O alta problema a cultului tau: sa nu mai faca atat de mult caz de nume, pentru ca il poarta cu nevrednicie. Au parasit demult pe Dumnezeu proliferand teorii gresite si profetii false... sad

Biserica in schimb Il are drept cap chiar pe Fiul lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu hainele sunt relevante pentru ca tu, apartinatoare a unei secte din secolul XX sa identifici PREOTIA CRESTINA. sad
Criteriile sunt cele autentice, cele pe care o secta (oricare ar fi ea)
nici nu indrazneste sa le abordeze.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Auzit-ai tu de adevar? De ce nu poti aprecia adevarul? Si nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat? Iti mai pun o intrebare : cate din cele 10 porunci se practica in biserica ta? Dar din cele doua?

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Acelasi raspuns: "La toate capitolele Biserica da clasa gruparii tale."

In privinta cantarilor sau gesturilor din timpul rugaciunilor la cununie, trebuie poate sa-ti amintesc faptul ca acestea sunt pur simbolice.
Aveti veca impotriva simbolismului? Nu stiti oare ca in Vechiul Testament simbolismul se afla "la el acasa"? In Noul Testament a exterminat cumva simbolismul si nu stiu eu? thinking thinking (*cred ca sunteti de acord cu mine ca sectele aparute in secolele 19-20 nu se pun, nu?)

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Tie cand iti este foame daca iti pun pe masa un simbol al purcelului la tava? Te saturi? Savurezi cu placere? Da sigur, numai ca tu nu esti in clar cu notiunea de secta, de biserica de multe altele, de pilda nu stii ce inseamna o organizatie legal constituita, din toate punctele de vedere. Martorii lui Iehova sunt primii crestini pe pamant si innafara de ei nu mai sunt altii, Primul a fost Isus. apoi Abel, si toti de dupa el care au infaptuit vointa lui Iehova. Sper ca ultimul inclus sa fii tu. Caci ai zel, dar ar fi sanatos sa ai zel, potrivit cunostintei exacte.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In stari de amnezie happy, un pic de istorie nu strica. Nu nu ceea ce scrie mai jos o fi inceputul gruparii?

"Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să profeţească data sfârşitului lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii "profeţiei" legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul şi-ar fi instaurat un Regat în ceruri (de unde şi până unde această imaginaţie bogată!?!).

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918.

Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ!?! În acest sens, secta a strâns bani şi a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei(!) pe cei trei, dar în care, bineînţeles că s-a "instalat" el singur!

Presedintele Knorr a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Evident, el este cel care s-a stabilit în luxoasa vilă, etc, etc."

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Tu numai baliverne aduci. Ai spicuit si tu cate o prostie de la cineva slab pregatit, si continuii sa plagiezi fara sa stii pe ce lume traiesti. nici odata Martorii nu au anuntat o data a sfarsitului sistemului. Nici atat nu ati invatat, ca se va sfarsi un sistem si o lume instrainata de demnezeu, o lume a lui Satan.

| virutza a răspuns:

Religia Cresina Ortodoxa este cea adevarata

| Delmoniko a răspuns (pentru virutza):

O propozitie simpla pentru un om simplu si o minte ignoranta. Prin concluzia asta plina de fast si mandrie ai spus totul. Numai religia ta e cea adevarata, restul e prosti. Iar tocmai religia ta e adevarata pentru ca? Te-ai nascut in ea? Te-au botezat asa parintii si te-ai culcat pe-o ureche? In rest?

| PorumbRodica1965 explică (pentru virutza):

Dovedeste. Pe ce se bazeaza?

| virutza a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Stii,daca nu crede macar nu vorbi