| EmaS a întrebat:

Iubeste Dumnezeu pe toti oamenii sau numai pe crestini?

60 răspunsuri:
| EmaS explică:

Asa este, aici este intelepciunea de la Dumnezeu.Un caracter frumos se vede din cuvintele, faptele si atitudinea fiecaruia.

| EmaS explică:

Este un argument solid ca noi suntem creati din tarana.Si ne luam vitaminele si mineralele tot din legumele si fructele care se cultiva tot in pamant.

| Hombre a răspuns:

"Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit"
In conditiile acestea Dumnezeul vostru e partinitor.

| Polaris a răspuns:

Numa' Dumnezeu știe.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Pe toti oamenii, el nu e partinitor, vrea ca toti oamenii sa-l cunoasca. 2Petru3:9.

| CoquineNoire a răspuns:

Nu-ti mai pune atatea intrebari, dzeu iti interzice sa gusti din "pomul cunoasterii". vrei sa te dea afara din rai?

| EmaS explică (pentru CoquineNoire):

Nu ma da, pentru ca ma iubeste.Si pe tine la fel de mult!

| CoquineNoire a răspuns (pentru EmaS):

Esti deja data afara din rai...nu-l slujesti cum trebuie pe dzeu.
stii de ce? pentru ca internetul este taramul cunoasterii.
tu acum trebuia sa fii la biserica. ai pupat toate icoanele si ai facut 100 de matanii?

| EmaS explică (pentru CoquineNoire):

Dar eu vestesc dragostea lui Dumnezeu, deci fac voia Lui.Sa stii ca mersul la biserica nu te face crestin.Este bine sa folosim internetul ca sa vestim Cuvantul lui Dumnezeu intr-un mod placut si armonios.Este important sa frecventezi biserica dar noi trebuie sa fim implinitori ai Cuvantului Sau, nu numai ascultatori.De exemplu eu acum trec printr-o perioada cand trebuie sa slujesc in alt fel. Ceea ce invat nu are nici o putere daca nu pun in practica de fiecare zi.

| CoquineNoire a răspuns (pentru EmaS):

Ee, ce sa zici si dumneata ca sa te scoti laughing
internetul e de vina, nu-ti mai arde de pupat icoane si rugaciuni...stai toata ziua pe siteul asta slujindu-l de satana, care te ademeneste in acest taram de care ai devenit dependenta!
internetul este un viciu, iar viciile sunt pacate.
mai am o intrebare, (nu-mi da ignore, te rog)...la care sunt curioasa sa vad ce-mi raspunzi: daca satana ii pedepseste pe cei rai luandu-i in iad, asta nu-l face baiat bun?

| EmaS explică (pentru CoquineNoire):

Nu internetul este de vina.Aici imi petrec momentele mele de destindere.In ultimul timp am pe ambii parinti bolnavi si trebuie sa accept rolul pe care mi l-a dat Dumnezeu pentru vremea aceasta.De aceea am spus ca trebuie sa punem in practica ceea ce invatam la biserica.Acestea sunt teste ale credintei. Diavolul este rau pentru ca el a pierdut raiul si doreste sa amageasca cat mai multi oameni ca sa piarda raiul.Este rau.

| Hombre a răspuns (pentru CoquineNoire):

Buena señorita, de donde cramida? Vieja Ema s-a sclerozat de tot cica imprastie dragostea lui Dumnezeu intr-un mod placut si armonios, iata o postare a ei;
"Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit"- poftim armonie, adica, de buna voie si nesilit de mimeni, mor dupa libertati d'astea. Daca mai aprofundam realitatea putin si facem o retrospectiva a evenimentelor pe linie de credinta din ultimul timp, avem niste evenimente foarte interesante, dezaxatul din Norvegia care a trimis la God 92 de copii si zmucitul din focsani care la mesterit pe preot direct in biserica. Si acestia tot la fel a declarat in final ca a indeplinit voia Domnului. Acum sunt forte circumspect, cum aud pe cineva care a iesit la imprastiat vorbele lui God deja imi imaginez sub hainele lui pistoale, dinamita si mitraliera, apoi o sterg iute cat mai departe sa nu-i vina ideia sa ma scape de cele rele pamantesti.

| CoquineNoire a răspuns (pentru Hombre):

Muchacho, de la prea multa credinta innebunesti, avem aici dovada, si nu numai...nu vreau sa fiu rea, dar asta e adevarul; multi asa zisi credinciosi sunt ipocriti.
eu nu inteleg cum ai putea sa crezi in ceva, sa slujesti pe cineva care iti interzice sa gusti din cunoastere...de la pagina aia din biblie ar fi trebuit sa inchida cartea.
biblia ne ia de prosti, la fel si dzeu, daca ar exista...si satana a vazut asta, avea personalitate, macar.
el are mai multa logica decat dzeu.
inca ceva, ema, incestul de ce nu e trecut ca pacat? asta nu inseamna ca dzeu e pervers? laughing

| EmaS explică (pentru CoquineNoire):

Nebunul spune in inima lui:,, Nu este Dumnezeu,,.Nu o sa ma inchizi tu pe mine niciodata, dar sincer, mi se face lehamite.O discutie trebuie sa fie civilizata fara jigniri si agresiuni verbale.Mai ales cand interactionez cu domnisoare care ar trebui sa fie altfel!

| EmaS explică (pentru Hombre):

Se pare ca tu nu poti sa porti discutii civilizate bazate pe bun simt fara sa aduci injurii celor care nu au aceleasi convingeri cu ale tale.Fiecare cu educatia lui.

| CoquineNoire a răspuns:

Ema, sa nu-mi dai ignore, ca nu te-am inchis inca, mai am o intrebare!

| EmaS explică (pentru CoquineNoire):

De ce sa iti dau ignore? Nu am decat doua persoane rauvoitoare la ignore.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Ne uraste pe toti!
Slayer - God hates us all - Disciple
http://www.youtube.com/watch?v=tS0mQ25ezq4

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Da pe toti la fel, pentru ca noi suntem creatia lui si ne iubeste pe toti la fel, caci in ochii lui suntem la fel

| RAY a răspuns:

Daca ne trimite in iad imi imaginez ma refer la noi ateii

| Narfundo a răspuns:

Da emas, e o vorba despre o iubire pana la urma. Fiecare in sinea lui mai are cate un vis erotic din cand in cand Domnul isi face aparitia si in vietile noastre

| EmaS explică (pentru Narfundo):

Se putea sa nu gandesti tu mai departe?!
Intr-adevar, exista mai multe feluri de dragoste.De Dumnezeu,de parinti,de copii,sot-sotie.Dar eu vorbesc despre dragostea lui Dumnezeu care este sfanta, curata.

| DyNo a răspuns:

Numai comentez. Apropo, EmaS cand imi vei citi mesajul cu privire la greselile din Biblie?

| EmaS explică (pentru DyNo):

In primul rand vezi ca a fost intuneric si a facut lumina.
,, Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor.
Ps 33.6; Isa 40.13-14;
3 Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!" Şi a fost lumină.,,

Eva a fost facuta din coasta lui Adam dar nu este obligatoriu ca sa aiba aceeasi grupa de sange.

Tu ai auzit de Turnul Babel?

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

Daca zici tu... ma rog, si de celelalte? Ce pare ai? Teoria creationista, cea din Biblie a fost facuta de omul antic in speranta deslusiri misterului: ''Cum a aparut viata pe Terra?'' Doar ca teoria este nebazata si gresita si pe deasupra irationala. Noi am invatat-o de mici, daca imi spunea mie aceasta teoria la varsta asta ii ziceam sa se duca in... si sa nu-si mai bata joc de mine.

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

Si inca ceva... daca este intuneric, nu insemna ca era doar noapte? De unde sa fie zii?

| EmaS explică (pentru DyNo):

Am cercetat toate teoriile si cerede-ma ca teoria creatiei mi se pare cea mai plauzibila. De fapt, toate incercarile de a crea viata din neviata, incepand cu Pasteur, au esuat. Microbiologul Michael Denton, desi el insusi ateu, adauga:,, Complexitatea chiar si a celei mai simple celule cunoscute este atat de mare incat este imposibil sa accepti ca ea ar fi putut fi ansamblata brusc printr-un eveniment ciudat si extrem de improbabil.O asemenea aparitie nu s-ar distinstinge prin nimic de un miracol,,.

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

E clar ca nu intelegi sau nu vrei sa intelegi? Ma rog este problema ta in ce crezi. Tu ai parerea ta eu o am pe a mea.

| DyNo a răspuns:

Nu am citit-o pe toata, doar anumite parti in care am vazut greseli.
PS: Daca nu stii despre ce este vorba, taci, ca nu era vorba daca eu am citit sau nu Biblia.

| DyNo a răspuns:

Normal, omul este facut din 75% apa si Terra tot din 75% apa este facuta, daca nu ma insel.

| DyNo a răspuns:

Nu am de ce sa o citesc pe toata...

| EmaS explică (pentru DyNo):

Ba,da ca sa purtam discutii.

| DyNo a răspuns:

PS: Nici macar nu stii la ce greseli ma refer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ma lasati-ma cu ma iubeste sau nu ma iubeste.Asa cum a zis AmidaTong el nu-si iubeste nici fiul, dar mai pe noiwinking

| 1Mihai1 a răspuns:

Pe toţi!

| i86e2 a răspuns:

Îl doare-n dos de toată lumea, mai ales că nu există. happy

| KinoAndreea a răspuns (pentru i86e2):

Nu ai de unde sa stii...Crede-ma nu ai!

| i86e2 a răspuns:

Mhm, ai perfectă dreptate, deștept mai ești. Ptiu, să nu te deochi. happy

| Făgăraş a răspuns:

Dumnezeu iubesti pe toti oamenii, nu odar pe crestini, deoarece daca i-ar iubi numai pe crestini ar fi nedrept, ceea ce la Dumnezeu e cu neputinta!

| CristinaElena96 a răspuns:

Da,cu siguranta ca pe toti.Suntem oameni indiferent de culoarea pielii, religie sau de sex.Bineinteles ca cei care incearca sa-l caute au un bonus.Totusi as avea o intrebare sa va adreseze, daca nu va deranjati, pretinde-ti ca aveti o credinta neumritoare, atunci de ce ar fi aparut dubii?

| Serenade a răspuns:

Daca vorbesti de Dumnezeu iudeo-crestin nu. Ala nu isi iubeste nici fiul, dar ce sa ma spunem de noi...

| EmaS explică (pentru Serenade):

De unde ai tras aceasta concluzie?

| Serenade a răspuns (pentru EmaS):

Pai din moment ce l-a trimis la moarte. Desi nu stiu cum e de fapt, Dumnezeu s-a trimis pe el l-a moarte...
Sacrificiu nu era necesar, putea sa ma ierte daca dorea, nu era nevoie sa recurga la crime odioase avand in vedere ca este atotputernic.

| Serenade a răspuns:

Dar de ce trebuie ca cineva sa plateasca? Nu ne poate ierta neconditionat dupa cum ne cere el sa ne iertam aproapele?

| ddanaraluca a răspuns:

Dumnezeu iubeste pe toti oamenii in mod egal, fara diferenta.
Iti poti da seama de lucrul acesta prin faptul ca Hristos a murit pentru toti oamenii, nu doar pentru unii.

| Adda66 a răspuns:

Iubeste pe toata lumea. Noi suntem copii lui.

| Undal a răspuns:

Iubeste toti Oamenii, indiferent de rasa, religie si culoare, indiferent ce fac si cum traiesc.

| Marius7121 a răspuns:

Ii iubeste numai pe crestinii ortodoxi, pe cei baptisti, penticostali ii arunca acolo unde le e locul, adica la cosul de gunoi.

| EmaS explică (pentru Marius7121):

Cine esti tu sa judeci pe altii? Poate ca ei sunt cu mult mai buni decat tine si tu vei fi aruncata in iad!

| EmaS explică (pentru Marius7121):

Daca nu ai dragoste, esti a arama sunatoare si un chimval zanganitor.
Ai grija ca este scris cine uraste pe fratele sau este un ucigasi si soarta ta este iadul.

| Marius7121 a răspuns (pentru EmaS):

Vad ca esti o femeie de 25-30 de ani, daca la varsta asta mai crezi in Diavol, Necuratu si alte prostii........eu numai am nimic de spus.

| Marius7121 a răspuns:

Convingerile pocaitilor sunt nefondate, isi traiesc viata dupa cum scrie intr-o carte, sunt limitati din punct de vedere psihic, numai spun ca multi sunt dizgratiosi si fizic(cunosc persoane) Dumnezeu ar scoate dusmania, rautatea, bolile de pe pamant dar cand va vede pe voi pocaitii si musulmanii cum va traiti viata spune in gandul Lui: Pentru niste oameni fara scopuri marete vor suferi toti oamenii.El iubeste numai crestinii ortodoxi dar persoane ca voi ne infunda pe noi spre pierzanie, Nu mi-o lua in nume de rau.

| EmaS explică (pentru Marius7121):

Vorbesti in necunostinta de cauza! Pocaitii sunt oameni care traiesc strict dupa Cuvantul lui Dumnezeu!

| EmaS explică (pentru Marius7121):

Deci sa inteleg ca tu ca o buna crestina ortodoxa nu crezi ce scrie Biblia? Halal crestina!laughing

| Marius7121 a răspuns (pentru EmaS):

Pocaitii care i-am intalnit eu sunt niste persoane foarte arogante, erau foarte rele si de aceea mi-am format eu parerea asta despre pocaiti, vreau sa-mi cer iertate tie, pentru ca eu cred ca tu esti altfel, si eu il iubesc pe Dumnezeu la fel cum il iubesti si tu dar comportamentul lor m-a facut sa am aceasta parere despre voi, poate nu toti sunteti la fel, repet, nu-mi cer iertare pocaitilor dar imi cer iertare tie. P.S. nu ma cheama Andreea, sunt baiat 20 de ani, mi-am pus acest nume dupa fosta mea prietena.