| anonim_4396 a întrebat:

Just for fun (e prea plictisitoare aceasta categorie) :

Voi ca si crestini ce termen folositi : Homo Sapiens sau Hetero Sapiens?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Asa e, ateii apreciaza bunul simt si umanismul (ce are la origine cuvantul "homo"). Crestinii nu le apreciasa?

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Conform DEX-ului, termenul "homo" poate reprezenta "denumirea stiintifica a omului",sau poate fi un element de compunere savanta ce inseamna "asemanator".

Diferenta dintre cele doau este egala cu diferenta dintre verbul "a para" care inseaman :"A evita printr-o contralovitură o lovitură a adversarului la duel" si elementul de compunere savanta "para" utilizat in formarea anumitor cuvinte, cum ar fi "paranormal", ca tot discutam de asta cu cineva.
Adica nu exista nicio legatura, asta am vrut sa spun.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Pfff... nici tu n-ai inteles gluma.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost putin cam subtila pentru inteligenta mea.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Firar... doar acum mi-am amintit de "you must be fun at parties". Trebuia sa-ti fi lasat acea replica laughing.

| sublime89 a răspuns:

Ei folosesc termenii Homo Adamus, sau Homo Hristosus laughing

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Mai bine zis Hetero. Ai uitat ca majoritatea sunt homofobi?

Cica #nohomo.

| Alcyon a răspuns:

Daca e plictisitore categoria asta, de ce tot bantui pe-aici? happy

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Ca sa ai tu ce sa-ntrebi.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Băga-mi-aș lumânarea-n candelă,nu mai face glume din astea cu noi,creștinii, căci suntem cele mai puri creaturi, noi nu facem de-astea. Călugărașii noștri n-au nici o fustă, nici măcar din aia neagră, de măicuță.Cum ar putea face ei ceva greșit?

| fuzzer a răspuns:

Banuiesc ca stii ce inseamna ''Homo Sapiens'', sau doar o spui sa dai bine la camera.

Tind sa cred ca societatea ateista sufera de prea multa inteligenta justificata in replici englezesti si termeni pe care nici voi nu le intelegeti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noua, profu' de geogra ne zicea ca suntem homo, homo sapiens, dar nu stiu de ce. Oricum, irelevant.
Homo, din cate stiu eu inseamna si om si acelasi si cand zici homo sapiens te referi la om nu la acelasi deci homo.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vad ca nu te-ai prins de gluma.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda, sunt mai prost din fire, ce sa si fac?

| Ben00 a răspuns:

Homo. Este un termen mult prea pretuit de atei. Un fel de denumire protejata.

| anonim_4396 explică (pentru Ben00):

Homo vine din latinul homos care insemna om. Homo sapiens inseamna omul inteligent, iar hetero homo, inseamna omul hetero.

| anonim_4396 explică (pentru Ben00):

Dar macar te-ai prins de gluma? Daca da, tine-te bine.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ben00):

Asa e, ateii apreciaza bunul simt si umanismul (ce are la origine cuvantul "homo"). Crestinii nu le apreciasa?

| DeusCorrupti a răspuns: