| anonim_4396 a întrebat:

Ky, am 15 ani si eu vad viata foarte diferit de altii, eu sunt complet ateist si sunt inca si mizantrop, sunt foarte tacut cu familia, tatal meu e preot si citeodata e cam dur cu mine, cum credeti? ar trebui sai spun ce cred eu despre viata si cine sunt eu?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă îl ştii mai fanatic (prea spălat pe creier, prea îndoctrinat, prea fixat pe ideile religioase/iraţionale, prea intolerant, prea credul şi superstiţios...), lasă-l în ale lui! Oricum nu o să vrea nici să audă, iar să te înţeleagă şi să-ţi respecte dreptul la opinie îi va fi chiar imposibil. Nu va risca să-i zgudui lumea de basme din capul lui şi rişti să fii şi "exorcizat" şi dus cu forţa pe la tot felul mănăstiri, biserici, babe, la pupat de icoane, cruci, moaşte...

Cât eşti minor şi nu ai o uşiţă de scăpare, FrankAxtell, nu te pune cu un fanatic religios care trăieşte sub acelaşi acoperiş cu tine şi are nişte drepturi asupra ta (poate să te şi viseze urât şi să te sugrume în somn, convins fiind că eşti un demon, pentru că aşa "i-a spus Dumnezeu"; ştii că sunt unii care aud voci sau şi le imaginează; ei, cu fanaticii e şi mai complicat - aud voci şi le şi ascultă, oricât de absurde ar fi poruncile, chipurile, divine).

Aşteaptă să faci majoratul şi să fii cât de cât pe picioarele tale.
Să fii tranşant de sincer (în ceea ce priveşte viziunea ta proprie asupra lumii) cu un fanatic, de care pe moment eşti dependent din multe puncte de vedere, nu te ajută la nimic.

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cateodata este mai bine sa spunem o mica minciuna decat un adevar dureros.

| danay72 a răspuns:

Da e importanta o comunicare sincera dar plina de respect. Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile despre cum sa discuti cu parinti.

| milan9 a răspuns:

Nu este bine sa traiesti ascunzandu-ti fata de propria familie gandurile si convingerile. E tot un fel de tradare a increderii in familie.
Nu ai nimic de pierdut. Iti dovedesti ca esti in curs de maturizare.

Nu poti trai trai 3-4 ani cu asteptarea de a-i spune un lucru simplu. Iti vei pierde increderea in tine insuti. Ce o sa se intample. Iti garantez ca o sa se poarte mai frumos, mai grijuliu cu tine. happy

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Da milane, sa-i spuna, sa aiba timp sa-l spele pe creier cat e mic...Lasa ca are timp sa-i spuna cand va fi mai mare si nu ii mai poate freca mintile cu prostiile religioase.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

"Nu este bine sa traiesti ascunzandu-ti fata de propria familie gandurile si convingerile."
Tot asta ai mai spune daca familia ta ar fi alcatuita dintr-un tata betiv si criminal si o mama psihopata, asa cum exista sute de cazuri in Romania de parinti psihopati.
Oricine poate face un copil, sociopatul de ieri poate deveni tatal de astazi.

"Nu ai nimic de pierdut."
Vata e nimic? Daca tatal ti-ar sectiona captul longitudinal cu toporul ar fi nimic (caz real).
Daca mama ti-ar baga mainile in soba ar fi nimic? (caz real)
Daca ai sfarsi transat si aruncat in rau ar fi nimic? (caz real)

Sa-ti pierzi demnitatea e nimic? Onoarea, stima de sine. Sa fii biciuit in fiecare seara (caz real) e nimic?

"Daca ai imbratisat un punuct de vedere trebuie sa ai si curajul de a-l sustine, altfel, nu crezi in el..."
Nici tu nu ai avea curajul sa-ti sutii punctul de vedere in fata unui ticalos, a unui criminal periculos si psihopat care sta cu pumnalul in dreptul pieptului. Asta inseamna ca nu crezi in acest punct de vedere?

Daca eu ti-as fi tata, ipotetic vorbind, ai incalca toate aceste lucruri, aceste principii (transparenta, sinceritate, etc). E un semn ca nu ai analizat suficient de profund problema.

| milan9 a răspuns:

Nu conteaza ca va incerca sa discute cu tine subiectul. Vei vedea ca te va trata cu mai multa seriozitate, va respecta mai mult punctul tau de vedere stiind ca tu poti fi si critic.
(Nu e bine sa fii ateu, dar trebuie totusi sa fii sincer...)

| milan9 a răspuns:

Daca ai imbratisat un punuct de vedere trebuie sa ai si curajul de a-l sustine, altfel, nu crezi in el, sau, ti-e teama ca adevarul va iesi la lumina.
Oricum, e mai bine sa iubesti adevarul decat punctul de vedere subiectiv, care ne inseala adeseori...

| sublime89 a răspuns:

Mai poti astepta putin, pana vei mai creste si vei acumula mai multa experienta cu treburile astea.

| Liviu a răspuns:

Mda,nu poti stii ce ii poate pielea, mai bine stai cuminte, mai bine tine-ti pliscu.Cine stie ce vise are, cine stie ce ii lucreaza subconstientu

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Tu ești Cioran în adolescență. Citește-l. Dacă îl poți înțelege, și mai bine, ți-ai făcut un prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un sfat, nu ii zi, crede-ma din propria experienta iti zic ca n-ai vrea sa afle.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare dragut sa avem un ateism sincer si umil, cred ca nu inspira siguranta sa fii confuz si insistent indiferent de religie. tata imi spune in gluma in fiecare zi sa nu mai visez...
ah ce prostie later edit
fa ce simti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puiule? stiu un preot care are doi baieti si ar fi vrut ca ei sa fie preoti, dar lor nu prea le placea scoala, au incercat, dar nu a mers.asa ca, nici atei nu puteau fi fiindca nu stiau ce inseamna ateu.ce sa zic nici tu nu stii chiar bine ce o fi.problema e ca acei copii acuma muncesc la; ferma de animale,la camp, la coasa, si la orice ii pune popa, fara sa comenteze fiindca le-a spus taicasu; dragii mei in cartea cartilor este scris; cine nu a muncit, nici sa nu manance in ziua respectiva.

| BlackSulphur a răspuns:

Cred ca daca ii spui ca esti "ateist" o sa faca un mic infarct din cauza rasului.

| Ben00 a răspuns:

Eu cred ca nu iti poate dori binele nimeni mai mult decat parintii.

De asta cred ca nu trebuie sa ai resentimente sau sa ii vorbesti de rau. Viata este lunga, o sa ai timp sa iti asezi caruta pe drumul tau. Acum este bine sa le fii supus, macar ca semn de pretuire pentru faptul ca te sustin financiar.

| DeusCorrupti a răspuns:

De ce trebuie sa stie el? Ce treaba are el cu credinta ta?

| Correct a răspuns:

Nu-i spune.
App te obliga cumva sa te duci la teologie, fiindca asta ar fi cam grav?

| Fefelici a răspuns:

Eu zic sa nu ii spui nimic si sa te mai gandesti daca este bine pe ce drum mergi... Ai grija sa nu faci un pas gresit pe care sa-l regreti toata viata!