| anonim_4396 a întrebat:

La aceasta întrebare să răspunda doar cei cere răspund fumos. Am o prietena baptista pe care o iubesc mult si am fost la acea biserica mi-a placut mult si difera foarte mult de cea ortodoxa muzica era foarte frumoasa si atmosfera de acolo si oamenii erau bucurosi sa primeasca oameni noi. Darstiu oameni care nu sunt deloc de acord cu asta si spun ca nu e bine un ortodox sa mearga la ei. Oricum ea nu stiu daca ar vrea o relatie serioasa cu cineva de religia mea si vad ca este foarte serioasa.Voi ce zice-ti sa fac? Sa merg acolo findca ei sunt tot crestini sau nu? Daca a ajuns cineva cu cititul pana aici multumesc pentru rabdare si sa raspunda doar cei care raspund frumos si serios fara prostii. Altfel nu va obositi

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Draga Petru, ca fost baptist iti zic: mergi inainte! Mai mult, roaga mai ales daca vei avea surprize ca o ruda iti aduce preotul "sa discuti", sa il rogi pe preot sa tii spuna strict unde separa crestinii dupa confesiune citand Biblia (iti spun sigur, nu este).

Mai mult, sunt multe cazuri in care ai prieteni ce ii poti gasi pe acolo. Ei au un citat de genul: "Prieteniile rele strica obiceiurile bune", si de asta ei cam incearca cel putin sa nu o dea in bara cu bautura.

Singurul lucru care o sa iti para rau strict dpdv al diferentei baptisti/ortodocsi e ca nu se danseaza la nunta!

Daca treci peste asta, mergi inainte ca e mult mai bine sa fii protestant decat ortodox!
P.S. ortodox 15 ani, baptist 15, ateu de aproape 2 happy

| Moisie a răspuns (pentru KhludCiprian):

Pai daca tu esti ateu, de ce-l incurajezi sa si distruga viata si sa devina mort din p de v spiritual, adica un fel de zombi?
De ce nu-i zici sa devina ateu ca si tine?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Sunt lucruri mai importante decat ceea ce crede!

Si a iubi pe cineva sincer trebuie sa treci peste diferente.

A discuta ce religie e cea mai buna si ca trebuie sa fii mozaic sau musulman e irelevant! Mai ales daca eu cred ca nu exista Dumnezeu!

25 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In orice confesiune crestina s-ar afla omul, acesta trebuie sa urmeze cel mai mare principiu divin: dragostea de Dumnezeu mai presus de dragostea de oameni.
Deci, daca tu te duci la biserica pentru un om si nu pentru Dumnezeu, faci rau (sau mai bine zis, iti faci singur rau).
Ce poti face in mod concret, este sa pui o pauza acestei relatii si sa cauti sa-L cunosti pe Dumnezeul acelei fete; pentru ca nu te vei putea casatori cu ea daca nu te vei boteza in biserica aceea; sau in cel mai rau caz, ea sa fie exclusa din biserica(daca este botezata).
Ea stie ca face rau datorita faptului ca vorbeste cu un om care nu-L iubeste pe Dumnezeu -asa cum cere El.
Relatia cu fata aceasta -sau cu oricare alta- nu te va ajuta prea mult in viata. Ba inca vei trece prin multe suferinti si necazuri fara sprijinul lui Dumnezeu.
Deci, urmeaza pasii pe care Dumnezeu i-a lasat:
1. legamantul cu El, si
2. legamantul (de casatorie). Niciodata nu schimba ordinea, daca vrei sa fii fericit. E timpul ca sa te ingrijesti de sufletul tau, pentru ca pana la urma mantuirea este personala. Spune-i prietenei tale: "Vreau sa-L cunosc pe Dumnezeu cu adevarat. Vreau sa cunosc adevarul."
Sa stii dar, ca daca fata va cadea de la credinta, nu vei avea o familie fericita.

| milan9 a răspuns:

Nu calitatea muzicii este criteriul credintei adevarate, lasate de Dumnezeu, a acelei singure Biserici de care Fiul a legat mantuirea; Muzica frumoasa si persoane dispuse sa se poarte frumos doar pentru a atrage gasesti in orice cult...

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Asta inseamna ca Biserica Lui e formata din oameni de toate cultele, atata timp cat ei respecta Cuvantul Lui. Nu conteaza ce religie esti

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Credinta lasata de Dumnezeu este aceea MOZAICA si nicidecum cea crestina pentru simplul fapt ca crestinii nu il au c aDumnezeu pe Dumnezeu ci pe LUCIFER si iata cum la Vatican Lucifer, adica DRACU; este slavit ca Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

De ce este Lucifer Dracu?
Pentru ca asa scrie in Biblie fapta prin care a devenit Diavol:

Isaia 14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti sa zici ca crestinii respecta cuvantul Lui daca religia crestina cere credinciosilor ei sa INCALCE Legea lui Dumnezeu ca este VECHE, si sa urmeze o Lege noua a unor cioflingari?
Pai asta inseamna sa-i urmezi cuvantul?
Pai dupa mintea ta de credincios, care din cele 2 Legi care compun Biblia are Autoritate divina?
1 Legea lui Dumnezeu ...aia "veche"
Sau 2 - legea noua scrisa de niste oameni anonimi?
Hai da-ti examenul sa vedem cat te duce capul sa raspunzi, ca la primul raspuns ai buctat-o!

| milan9 a răspuns:

Cultul baptist a pierdut foarte multe elemente cu adevărat esenţiale, elemente pe care Biserica (unică) a Noului Testament le avea:
- unicitatea Bisericii (susţinută insistent de Hristos), transmiterea harului preoţiei (ierarhia preoţească confirmată de Hristos în Biserică), lucrările sacramentale ("sfintele taine"), Predania - ca al doilea izvor al Revelaţiei divine (de fapt chiar spaţiul în care a apărut biblia), legatura cu scrierile esenţiale în înţelegerea mesajului Scripturii, scrieri lăsate de episcopi primelor secole ale Bisericii, (fără acele lucrări de referinţă se vede la ce s-a ajuns astăzi: interpretarea "după ureche" a Scripturii de către 42000 de culte diferite), etc...

- Nimic esenţial nu s-a schimbat în Biserică de 2000 de ani. Obiceiurile care au comportat schimbări (texte de rugăciune, cantari, vestimentatie, arhitectura, simbolistica didactică) nu sunt tocmai elementele esenţiale ale Ortodoxiei, sunt sunt doar elemente "auxiliare", de nuanţă, ţin de un simbolism.

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

De ce nu zici adevarul?
Si anume in loc de Biserica Noului Testament ( ce e aia?) de ce nu spui biserica lui Lucifer?
Care este acea biserica?
Bineinteles ca biserica crestina!
Ia uite pe cine slaveste Biserica ta crestina:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| milan9 a răspuns:

Poate cei din cultul Baptist incearca sa te atraga falsitate afirmand ca ei nu ar fi o religie, dar adevărul este că sunt aproape 42000 de culte ce pretind fiecare în parte că oferă singura cale a mantuirii, ASTA IN TIMP CE Biserica lui Hristos este Una Singură (cu unicitate clar definită în Noul Testament).

- Oricât ar încerca unele culte să mintă, să spună că important este doar un comportament moral, ele însele stau închistate într-un set de reguli, într-un format ce defineşte o religie, un cult.

- Poate altcineva să garanteze mântuirea mai mult decât Întemeietorul Bisericii? Mai mult decât Cel ce S-a Întrupat în istorie o singură dată pentru a întemeia o singura Biserică? El a încredinţat harul Său unei credinte unice a promis UNICITATEA ei până la sfârşitul veacurilor...

| milan9 a răspuns:

Vezi modul in care se incearca manipularea ta de catre un neoprotestant? In viziunea lui tu esti un "om care nu-L iubeste pe Dumnezeu". Secta lui e buna iar unica Biserică lasată de Dumnezeu si ramasa neschimbata de 2000 de ani nu e buna... Asta e filosofia manipularii.

Tu esti in pericol sa-ti compromiti mantuirea iar un alt neoprotestant isi arata falsa ingrijorare ca tu ai putea sa o indepartezi pe ea de gruparea ei? Foarte bine, va avea astfel si ea ocazia sa intre si sa cunoasca Biserica Mantuitorului.
Dar vezi tu ca nu poti, pentru ca indoctrinarea la ei este totala, iar ta pentru ea nu are nici o şansa să apropie măcar de importanta pe care o are pentru ea gruparea ei.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Vad si modul in care se încearcă asta si de la un ortodox

| milan9 a răspuns:

Un ortodox care vrea doar sa iti vorbeasca despre necesitatea de a cunoaste ceea ce ai deja: o Biserica careia nu îi lipseşte nimic (după roade se judecă doar libertatea omului de a respecta şi nu Biserica în sine cu învăţăturile ei neschimbate).

Elemente cu adevărat esenţiale pe care este bine să le cunoşti în propria credinţă sunt de fapt elemente pe care Biserica Noului Testament ("unică") le avea si atunci in primul secol:
- unicitatea Bisericii (susţinută insistent de Hristos), transmiterea harului preoţiei (ierarhia preoţească confirmată de Hristos în Biserică), lucrările sacramentale ("sfintele taine"), Predania - ca al doilea izvor al Revelaţiei divine (de fapt chiar spaţiul în care a apărut biblia), legatura cu scrierile esenţiale în înţelegerea mesajului Scripturii, scrieri lăsate de episcopi primelor secole ale Bisericii, (fără acele lucrări de referinţă se vede la ce s-a ajuns astăzi: interpretarea "după ureche" a Scripturii de către 42000 de culte diferite), etc...

| milan9 a răspuns:

E un silogism fals cel prin care @Moses pune un semn al egalitatii intre metafora si realitate. E un silogism tendentios si brutal, o insulta adusa bunului simt!

"Luceafăr" NU inseamna "diavol"! "Luceafăr" inseamna "luminator". "LUCEAFARUL" ESTE O STEA.
Cauta un dictionar pentru a te convinge...

Ingerul care a căzut din cer fusese numit "Lucifer" tocmai pentru ca înainte de cădere avea la Dumnezeu o mare demnitate, o demnitatea pe care însă a pierdut-o, pierzând astfel si comparaţia cu acea stea numita "Luceafăr"... "

| Moisie a răspuns:

Foarte frumos este faptul ca o iubesti.
Faptul ca ea este baptista si tu ortodox nu trebuie sa va deranjeze pentru simplul fapt ca atat baptistii cat si ortodocsii il au ca Dumnezeu pe Lucifer, asta din cauza ca nu au o Biblie a lor inspirata de un Dumnezeu si au FURAT Biblia religiei mozaice crezand ca prin acest FURT il pot fura si pe Dumnezeul din cel al acestei religii, fapt care nu s-a intamplat!
Asa ca te poti duce la Casa lor de Adunare a Zeciuielii. pentru ca programul artistic la ei este mult mai frumos, alta diferenta nu este, pentru ca la sfarsit si tu si ea ca si crestini ce sunteti, veti ajunge in Imparatia Dumnezeului veacului acesta, acesta fiind Diavolul, si va veti bucura de viata vesnica in imparatia sa care se numeste IADUL!

| anonim_4396 explică (pentru Moisie):

Foarte frumos este faptul ca ai raspuns.
Dar faptul ca ai spus niste aberatii ma impiedica sa te bag in seama.

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate pentru tine "aberatiile " mele sunt luate din Biblie, si Biblia NU MINTE... sau?

| LegionarulRoman a răspuns:

Baptismul nu e o "biserica",atata timp cat timp nu fac din Singura si Adevarata Credinta: Ortodoxia,care nu e o religie, e Adevarul Revelat!

Normal ca difera muzica, pentru ca nu are nici o piosenie, nu reprezinta muzic a liturgica, ci de niste oameni care vor sa cante.

Muzica baptista:https://www.youtube.com/watch?v=D1TBSKX2WKQ

Muzica ortodoxa:https://www.youtube.com/watch?v=v2WkS-x-8gU

https://www.youtube.com/watch?v=ZEylj2-NHtQ

Asemenea relati trebuiesc taiate din fasa(conform Sfintilor Parinti) sau, daca ea trece la Ortodoxie si se boteaza ortodoxa. De ce? Am zis :pentru ca este o credinta eretica!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Catre KhludCiprian :

https://www.youtube.com/watch?v=s0FAmT02YfA

Citatul biblic pe care il "oferi" este partial si nu se refera deloc la aceasta discutie, ba mai mult, le da in cap sectelor.De ce? Pentru ca "rodul" lor principal a fost dezbinarea,urmand negarea,teologie filosofata,insa netraita etc.

Romano-Catolicii(caci catolici sunt doar ortodocsii,care insemna " biserica universala",preluat abuziv de papa) sunt la fel de eretici(nu-i de mirare ca din ei s-au desprins Luther,Calvin etc ).

Alta greseala: a spune pe nume ereziei nu e judecare,e un fapt real,ingaduit de Dumnezeul Treimic,care nu accepta trunchieri.A judeca inseamna al eticheta (adesea in necunostinta de cauza) si a striga : "Ba curvarule,ba betivule,ba fumatorule,ba prostule,ba avidule de bani etc ",aceastea fiind pacate personale. Erezia este unul din pacatele infricosatoare,iar cei cazuti trebuie sa revina(desigur,nefortati de nimeni la Ortodoxie).

Dar atunci ce o sa faca o babuta romano-catolica din Irlanda, fara televizor, fara nimic care crede sincer in Dumnezei? Asta nu sta in putinta noastra a sti. Doar Dumnezeu stie. Insa stiu un lucru: ca papa de la Roma, cardinalii, pastorii protestanti care fac prozelitism si in general conducatorii de varf vor primi ceea cea au propovaduit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa adopti orice fel de religie doresti, esti liber din punctul asta de vedere si personal cred ca orientarea religioasa nu ar trebui sa conteze acolo unde este vorba de iubire. Nu toate religiile slavesc dragostea? Daca prietena ta nu ar tine cont de religia ta eu te-as sfatui sa o urmezi, ori ea pe tine. Asa este frumos cand oamenii se iubesc. Restul nu mai conteaza. Religii poti avea cate vrei dar oameni deosebiti intalnesti rar. Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca dragostea voastra nu poate trece de prejudecati religioase pe care conducatorii cultelor nu le pot rezolva,daca lumea nu poate intalege ca sfantul Dumnezeu nu e ortodox, catolic, adventist penticostal, ori orice altceva, atunci va rupeti amandoi de orice cult si casatoriti-va si cununati-va intr-o credinta care va permite.asta inseamna sa lupti pentru ceia ce vrei si pentru dragostea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer nu am gasit in acea biserica sau in ce am auzit ca cred baptistii ceva sa nu fiu de acord asa ca nu inteleg de ce credeti ca acolo nu e tot Biserica

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta iti si ziceam: ortodocsii (sau catolicii) daca mergi la orice altceva, astia sunt eretici! Nici macar nu merg dupa ceea ce zice Isus: sa judece dupa roade. Felicitari tu stii sa o faci!

Ignora acesti ortodocsi inchisi la minte si mergi inainte in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tipa este ok, se merita orice efort ca sa fiti impreuna.
Restul sunt doar vorbe goale.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Poti fi ce religie vrei, dar sa te gandesti inainte. Religiile oarecum se dusmanesc intre ele, dar tu nu trebuie sa faci asa. Daca devii baptist sa nu ii crezi pe cei ortodocsi nebuni sau altceva. Toti suntem oameni, indiferent de religie.