| Ionut_Paunescu_1989 a întrebat:

La ce se refera acest verset din Ioan 20:23. Celor ce le veţi ierta păcatele, vor fi iertate; şi celor ce le veţi ţine, vor fi ţinute.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În Biblie nu este menţionată nicio situaţie în care vreun apostol să fi ascultat o confesiune sau o spovedanie şi să fi acordat iertare sau absolvire de păcat. Totuşi, Biblia menţionează cerinţele necesare pentru a fi iertat de Dumnezeu. Sub îndrumarea spiritului sfânt, apostolii puteau să-şi dea seama dacă cineva satisfăcea aceste cerinţe şi, pe această bază, puteau să declare că Dumnezeu a iertat sau nu persoana respectivă. Vezi, de exemplu, Faptele 5:1–11, 1 Corinteni 5:1–5 şi 2 Corinteni 2:6–8.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Intrebarea era foarte simpla.
Ai evitat raspunsul.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca Fiul lui Dumnezeu a spus acele cuvinte in zadar. A crede iinsa altceva, a insulta pe Dumnezeu, devine insa un adevarat sport la iehovisti.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam da... Cind omul nu are raspuns o cam da pe dupa cires. Sub "indrumarea spiritului sfint" mai sint si astazi persoane (cei cu continuitate apostolica), capabili "sa declare" un om iertat sau nu de Dumnezeu. Numai ca lucrul acesta nu se recunoaste.

| AdiTorrent7 a răspuns:

La taina spovedaniei.

| TheMεchαnix a răspuns:

Chestii, socoteli. Labă!