| MursoiMadalin a întrebat:

La ce varsta v-ati dat seama ca nu exista Dumnezeu' biblic si ce sentiment ati avut in acel moment?

Răspuns Câştigător
| TrentonChase a răspuns:

A fost ceva destul de brusc, cand mi-am dat seama de vrajeala cu raiul si iadul si pleacand de aici totul decurge intr-o singura directie...nu exista rai, iad > nu exista Judecata De Apoi > nu exista mantuire > venirea unui Mantuitor a fost nenecesara > Yeshua(Iisus) a foat doar un profet care nu a fost fiul lui Dumnezeu...deci la sfarsitul acestui lant am respins Crestinismul.

Iar apoi am citit Biblia si am constatat cu stupoare ca Dumnezeul biblic este cel mai mare, invidios, razbunator, neigaduitor criminal prezent in toata fictiunea, a ucis milioane de oameni pe care ar fi putut sa-i ajute din motive care mai de care mai prostesti.

Apoi mi-am dat seama de ce am crezut atata timp intr-un astfel de personaj...da, pentru ca am fost indoctrinat de bunicile mele care desi nu aveau nici 4 clase se considerau primele in rand pentru ca aveau frica de Dumenzeu

Gandirea rationala a ucis pentru mine un astfel de personaj definitiv!

"Dumnezeu este ramasita inteligentei copilariei noastre"

Cum m-am simtit dupa? Mai bine ca niciodata! happy LIBERTATE

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru TrentonChase):

Respect for you man big grin

32 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pe la 10 ani am devenit ateu, citind din biblie și am fost un ateu convins până pe la 34 de ani.

| DyNo a răspuns (pentru MMihai):

Adica acum numai esti ateu, sau esti alt tip de ateu?

| TrentonChase a răspuns (pentru MMihai):

Si acum?

| MMihai a răspuns (pentru DyNo):

După 1990 am renunțat la ateism!
Evident că nu sunt creștin, având ideile mele religioase personale!

| ramona30 a răspuns:

Mi-am dat seama in momentul in care am aflat ca nu exista Mos Craciun. Atunci m-am gandit si la isus si d-zeu care pareau in mintea mea, niste personaje asemanatoare cu mosul.
Mai tarziu m-am convins definitiv ca nu exista, culmea, citind biblia. Nu imi venea sa cred cat era de stupida si de puerila. Mai mult, e si foarte periculoasa. Contine multe indemnuri la crima, tortura si discriminare sexuala.

| ramona30 a răspuns:

Nu imi aduc aminte ce sentimente am avut. Cred ca nu au fost atat de profunde daca nu mi le-aduc aminte.
Puternice au fost sentimentele pe care le-am avut cand am citit biblia. Era extrem de dezgustata si in acelasi timp uluita de cati oameni la care creierul nu a depasit varsta de 10-11 ani si a ramas imatur si crede in inorogi.

| Inferno a răspuns:

Nu exista libertate in gandire, doar aparenta ei.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Stiu ca nu are legatura cu subiectul dar chiar am probleme pe tema asta. Eu nu cred in predestinare. Eu cred ca sunt liber dar nu stiu pe cale sa merg in argumentare. Pana mai acu credeam ca libertatea vine din incertitudinea cuantica dar mai de curand mi am dat seama ca incertitudinea cuantica doar adauga un factor de "randomness".

Nu stiu daca am inteles bine dar cumva tu spui ca nu suntem liberi? Si cand spui libertate in gandire te referi cumva la gandire fara prejudecati sau te referi la libertatea metafizica?

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Inca nu mi am dat seama ca Dumnezeu nu exista dar pot sa ti spun ce o sa fac: o sa devin nihilist si probabil o sa ma sinucid... inca nu m-am hotarat.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Libertatea este o notiune atat de vaga...

| Thunderstruck a răspuns:

Varsta nu conteaza, dar motivul da. Motivul e din cauza crestinilor de genul celor care au raspuns la intrebare.Eu nu pot sa cred cum o crestina aduce dovezi gen "sufletul, icoane facatoare de minuni, popa din care curge mir etc" si un alt crestin, iubitor (sincer sper sa fie troller), o aproba, aratandu-si dragostea fata de atei, urandu-ne ca satan sa ne scoata limba, inima...Si un alt crestin, cel de-al 3-lea il aproba pe ala cu scosu inimii.Am ramas socat, sper sa fie 3 trolleri la rand...Sunt convins ca si crestinii inteligenti si-au dat o palma peste fatalaughing.

| Prunela a răspuns:

Pe la vreo 11 ani. Nu am simtit nimic special..doar vagul sentiment ca am avut intodeauna dreptate

| RAY a răspuns:

Sincer din cate imi amintesc mereu am fost mai sceptic fata de dumnezeu

| SkateFunk a răspuns (pentru RAY):

Salut am vazut ca esti rank 1, cel din poza de profil esti tu?

| RAY a răspuns (pentru SkateFunk):

Da,nu contează ce rank am, cu toți suntem egali

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cred ca ar conta mai mult factorii care m-au determinat sa devin ateu iar acestia au fost infuentati de catre stiinta, carti filozofice, dispretul meu fata de mediocritatea crestinismului si a altor religii.Ca sa iti raspund oarecum la intrebare, la varsta de 9 ani am incetat sa mai sper in a crede asemenea blasfemii adresate intregii lumi.Mai tarziu, mi-am dat seama ca, la fel ca si divinitatile mitologice, se va sfarsi intr-un anumit timp si credinta in dumnezeu si alte zeitati. Oamenii intotdeauna vor creea religii in scopuri banesti, putere, faima si alte elemente bazate pe distragerea mintii lucide a omului in bazele teologice.Ce sentiment am avut? De ura.De ura fata de oamenii pe care ii credeam a fi prietenii mei acum fiind invizibili pentru mine.Nu sunt psihosocialist, dar nu cred prea curand ca voi intalni o persoana cu care sa pot purta o conversatie rationala si lipsita de nulitatile acestea bisericesti.

| DyNo a răspuns:

Cand mi-am dat seama ca Dumnezeul biblie ( zeii elohim tradusi prin "Dominus Dei" ), aveam vreo 11-12 ani. M-am simtit LIBER, in adevaratul sens al cuvantului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 10 ani, cand ma rugam seara de seara sa mi-o aduca pe tava pe o fata din clasa, ce-o placeam foarte mult dar imi era rusine sa-i spun. Nici in ziua de azi, dupa 10 ani, n-a dat un semn, nici el, nici ea.

Răspuns utilizator avertizat
| CryChristiAN a răspuns:

1.Daca nu exista Dumnezeu cine oare a creat sufletul?
2. Iulie 2012 seceta, iar oamenii de la tara s-au rugat la icoana Maicii Domnului si a aparut ploaie.
3.Cum explicati faptul ca trupul Sfantului Nectarie este izvorator de mir?
4. Sper ca stiti ca noi oameniii avem trup si suflet.De unde credeti ca apare sufletul? SI mai exact unde credeti ca se duce sufletul, caci el este nemuritorhappy. Astept raspunsuri o zi buna! A si am uitat sa va mai aduc 1 argument : cum credeti ca avea parintele Arsenie Boca puteri de clarviziune?big grin

| MMihai a răspuns (pentru CryChristiAN):

Iulie 2012 seceta, iar oamenii de la tara s-au rugat la icoana Maicii Domnului si a aparut ploaie.

Ești penibil, uneori mai și plouă!

Secetă a fost și în august și în septembrie.

Dacă nu s-ar fi irosit nici măcar un singur leu pe biserici, ci ar fi fost lacuri de acumularea și sisteme bune de irigații aproape că nu ar fi fost deranjantă seceta din 2012.

| rocco09 a răspuns:

Cred ce "ai crezut, sau ai presupus " se potrivea mai bine! A-ti da seama e altceva, nu poti sa-ti dai seama de ceva ce nu poti demonstra!

| unbaiatanonim a răspuns:

14 ani. Am fost ajutat de niste colegi atei, la inceput eram ca orice crestin indoctrinat, le spuneam sa se duca la biserica, etc etc. Mi-au spus sa ma uit la Discovery Science ca o sa aflu multe. M-am uitat ceva timp, si dupa fiecare zi credinta mea slabea. La un moment dat am ajuns ateu total happy. E destul de greu sa scapi de doctrina.

Răspuns utilizator avertizat
| TrentonChase a răspuns:

Si eu la fel tot la 15 ani!

| Dangel a răspuns:

Insfarsit cineva care stie ce spune.

| Electrik22 a răspuns:

Eu de abia la 21 de ani.

| Electrik22 a răspuns:

Ce sentiment? De teroare, confuzie, stari de irealitate. Eram super demoralizata. Acum m-am obisnuit, cat de cat!

| Electrik22 a răspuns:

Ma scuzati insa nu mi se pare credibil ca cineva sa devina ateu de la o varsta atat de frageda. Poate e un ateism inconstient, nu ai experienta vietii la varsta aceea ca sa-ti dai seama pe ce lume traiesti.

| rocco09 a răspuns (pentru Electrik22):

Se poate mai, iti dai seama la 13, 14, 15 ani sa stii tu ce exista si ce nu, cand nici nu ai vazut un atom la micriscop e realizare mare!