| KindaWeirdo a întrebat:

La ora de religie ne-o pus profa sa citim din Biblie despre patimile lui Iisus... in fine eu citeam din apocalipsa si la un moment dat scria asa " si erau patru ingeri in cele patru colturi ale lumii " si am intrebat-o pe profesoara de ce chiar Dumnezeu nu stia ca pamantu e sferic( ca sa nu zic rotund ) din moment ce el "l-a creat"... drept raspuns am primit un " ar trebui sa te mai documentezi ca sa intelegi! " vreo parere?

Răspuns Câştigător
| RockOrNothin a răspuns:

Biblia a fost scrisă de oameni și (probabil) de Sfinții Apostoli, care tot oameni erau, la doar câțiva zeci de ani (teoretic) de la moartea lui Iisus.
Și cum am citit și eu, toți credeau că Pământul este plat, până târziu, mi se pare că după 1500 s-a descoperit adevărata sa formă (dacă nu mă înșel, deși s-ar putea).
Așa că probabil așa s-a format această expresie... Adică probabil ei considerau încă (,) că Pământul este plat. Ceea ce însemna că ar fi avut patru colțuri.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Numarul 4 in Biblie are o semnificatie simbolica:universalitate sau simetrie reprezentata de forma unui patrat.Cartea Apocalipsa e o carte simbolica.

| mODIN a răspuns:

Matei 4:8
Luca 4:5
Si aici se sustine ca pamantul e plat.Deci aparent Dumnezeu nu e chiar atotstiutor!

| Mădă0611 a răspuns:

E posibil sa fie la propriu si a devenit expresie, asa cum e cu "Soarele rasare", care in biblie insemna ca Soarele se misca in jurul Pamantului, el rasare si apune, in prezent unii stiu ca nu e asta, dar expresia continua sa existe si sa fie folosita.

| Kalla a răspuns:

"in cele patru colturi ale lumii" nu inseamna chiar colturi.Biblia nu trebuie citita peste tot la propriu.Patru colturi ale lumii adica patru locuri importante in lumea astea.Sunt patru râuri foarte importante si sfinte pentru multe religii :Tigru, Eufrat, Ghihon, Frison.Despre ele scrie si in Biblie.Ma gandesc ca la asta s-a gandit Dumnezeu sau poate se vorbeste despre munti.

| KindaWeirdo explică (pentru Kalla):

"Dar nimeni in cer, nici pe pamant, nici sub pamant nu putea sa deschida cartea, nici sa se uite'n ea " " sub pamant? " straight face

| Kalla a răspuns (pentru KindaWeirdo):

Sub pamant adica in iad sau mortii/spiritele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si astia care fac publicitate nu stiu ca pamantul este rotund.
Nu toata lumea este asa de inteligenta.

http://www.marieclaire.ro/costume-de-baie-din-cele-patru-colturi-ale-lumii/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expresia "in colturile lumii" este des folosita de oameni si nu este gresita. Spre ex la TV sigur ai auzit spunandu-se "Va prezentam imagini ale anului nou din toate colturile lumii" ori "romanii din toate colturile lumii sarbatoresc Craciunul". Ai cumva impresia ca aceia care se exprima asa sunt prosti si nu stiu ca de fapt pamantul nu are colturi ci e rotund? Asa ca daca ai intalnit aceasta expresie in Biblie de ce trebuie sa spui ca cine a scris-o nu stia ce forma are pamantul?

| KindaWeirdo explică (pentru anonim_4396):

Nu am spus asta, am spus ca sunt confuza mai ales de cum reactioneaza profesoara de religie la intrebari de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindaWeirdo):

Probabil profesoara ta a reactionat putin refractar datorita faptului ca ar fi fost cazul sa realizezi singur/a ca acolo este vorba de o metafora. Si in general, Biblia contine multe expresii care nu trebuie luate ca atare ci trebuie interpretate din acest motiv nu toti oameni pot intelege ceea ce scrie in Biblie.

| KindaWeirdo explică (pentru anonim_4396):

Totusi, daca fiecare trebuie sa interpreteze ce citeste aia nu ar insemna ca fiecare ar intelege ce vrea?

| SteinZer0 a răspuns (pentru KindaWeirdo):

Unii inteleg ce vor, iar altii ce trebuie. Reactia profesoarei tale este cea generala atunci cand fie nu vrea, fie nu stie sa raspunda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindaWeirdo):

Cand nu intelegi ceva poti intreba dar intrebarea ta : "de ce chiar Dumnezeu nu stia ca pamantu e sferic( ca sa nu zic rotund ) din moment ce el "l-a creat"... " mi se pare chiar si mie una rautacioasa. Cred ca singur/a trebuia sa iti dai seama ca este o vorba doar de o metafora (oricine stie ca pamantul nu are colturi) Mai mult de cat atat, ce treaba are Dumnezeu cu expresia aceasta care ai gasit-o in Biblie? Biblia e scrisa de oameni nu de Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e chiar asa cum zici. Metafora? Unde tragi linia, ce este metafora si ce nu? Iar Biblia, presupunand ca e inspirata de "Dumnezeu", nu presupune a fi scrisa pentru omul modern. Si chiar daca Biblia a fost scrisa de om, presupunand ca ea a fost inspirata de creatorul existentei, ar trebui ca ea sa arate "boboc". Omul modern are idee de "metafora", si stie ca pamantul nu are colturi, dar hai sa nu rezumam totul la omul modern. Biblia este sau nu adevar absolut? Ceata din metafore, contraziceri si alte neclaritati, interpretarile in si dupa ureche, nu arata a adevar absolut. Adevarul "absolut" ar trebui sa aiba cu totul alta culoare, una foarte evidenta.

Cat priveste expresia "in colturile lumii" pe care ai scuzat-o cu niste exemple folosite de mass-media, tot la omul modern se aplica. Ea poate fi obisnuinta, ea se poate trage din valorile biblice, promovata de cei care au considerat-o adevar. Stiinta prezenta nu ar putea ajunge la "colturi ale lumii".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Tu te-ai bagat in seama dar te-ai indepartat de la subiect. Intrebarea la care eu am raspuns aici a fost pusa de omul modern care are cunostinta despre metafora. De ce biblia este o ceata de metafore, un amalgam de contraziceri si alte neclaritati, este categoric un alt subiect.

| KindaWeirdo explică (pentru anonim_4396):

Intrebarea mea a fost rautacioasa pentru ca nu e prima data. mai demult eram la lectia cu crearea pamantului si bineinteles profesoara ne-s spus ca suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Eu am intrebat-o de ce la biologie "uitam" de Dumnezeu si consideram ca ne tragem din maimute, iar la religie, brusc ne-a creat Dumnezeu. Si cred ca se enervase pe mine si mi-a zis ca fiecare crede ce vrea. era in mod clar depasita

| KindaWeirdo explică:

Eh, deci sa inteleg ca Biblia nu e pentru tot prostu'... straight face