| dragos38 a întrebat:

Legat de aparitia vietii,o sonda spatiala numita rosette a ajuns pe suprafata unei comete aflata la un milion si ceva de km distanta fata de pamant., prea multe omenirea nu stie cum a aparut viata pe planeta asta insa conform unei teorii se zice ca cometele ar fi purtatoare de aminoacizii care inseamna viata, a.d.n. in fine, si se pare ca un robotel(cat o masina de spalat) lansat din naveta a ajuns cu bine pe suprafata cometei in noembrie 2014 de atunci acest robotel foreaza pe suprafata cometei in cautarea aminoacizilor purtatori de viata, daca vor fi gasiti atunci teoria conform careia viata a aparut datorita aminoacizilor ajunsi din spatiu*(de pe comete)se va confirma in mod oficial.Atunci cum ramane cu cartiile religioase care spun ca viata a fost creata de un zeu biblic, cum vor reactiona sectele, marii prelatii, sau ce va spune papa de la roma de acesta descoperire, in caz ca se va gasi ceva bine inteles pe acea comeata
Ore B.O.R-ul va fi de acord ca aceasta teorie sa fie introdusa in manualele scolare? hm

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Multa suparare si cu robotei astia, dragule crestinismul nu numai ca sustine viata extraterestra dar chiar o si confirma cu tarie totusi exista o problema care a fost cam descoperita de foarte putina vreme si pe care o tot ignoram, pamantul si chiar tot sistemul solar se gaseste in carantina cosmica. Am cam postat la vremea respectiva descoperirile facute de NASA dar multi au facut urechea toaca pentru ca altfel ar fi trebuit sa devina crestini cu acte in regula.

| dragos38 explică (pentru danut):

De cand sustine crestinismul existenta vietii extraterestre? si, o si confirma? o fi intrat in contact cu vreun ''Alien'' de ce nu se prezinta alienul asta in fata tv laughing))

| danut a răspuns (pentru dragos38):

Biblia sustine acest lucru, nu crestinismul, acesta este convins de acest lucru. P.S. Biblia e plina de extraterestri. Ce si unde apar nu este treaba mea dar sigur ai vazut destui dintre ei si probabil au motivele lor sa nu-ti spuna tie ca sunt "alieni".

| dragos38 explică (pentru danut):

Da,si tu ei fii unul dintre ei, asa-i?

| danut a răspuns (pentru dragos38):

Nu dragule, eu is de pe terra (cred). laughing

| Holiday a răspuns:

Chiar crezi ca exista vreo dovada care ar putea sa-i convinga pe unii de stupiditatea povestii lor?
Sunt cel putin doua categorii de "credinciosi" care nu vor renunta prea usor. Unii sunt aia care stiu ca ei imprastie niste povesti si singurul scop e sa obtina diverse avantaje din asta si o sa faca asta cat vor gasi fraieri, si altii care au o labilitate psihica care ii face sa viseze cai verzi pe pereti si nu-s capabili sa deosebeasca albul de negru nici daca e in fata lor.

Dar macar, incet, incet vor ramane doar astia.

| sublime89 a răspuns:

Universul e practic plin de elementele care compun formele de viata. Cu sau fara comete, acele elemente ar fi fost probabil prezente pe Terra acum aproximativ 4 miliarde de ani, cand se pare ca s-au format primele mircroorganisme primitive. Cu cat cauti mai departe in trecut, cu atat organismele sunt mai simple si mai putine, deci e clar ca la un moment dat s-a facut tranzitia dinspre chimic inspre biologic. Acest proces e posibil sa fi durat milioane de ani, pana s-a intamplat ca o anumita proto-celula sa fie mai buna la autoreplicare decat altele, iar urmasii acelui organism au continuat sa se inmulteasca, si de acolo a inceput evolutia si diversificarea vietii. Asta s-a intamplat intr-un mediu cu apa lichida, probabil chiar pe fundul oceanului. Asta explica si proportia mare de apa pe care o contin toate organismele. Si omul e 70% apa. S-ar putea ca primele forme de viata sa fi fost asemanatoare bacteriilor extremofile de azi, deci foarte rezistente, mai ales temperaturilor inalte din preajma cosurilor vulcanice de pe fundul marilor. Pe vremea aceea, Pamantul nu ar fi putut gazdui viata cu care suntem noi obisnuiti. Era o planeta mult prea ostila pentru orice organisme in afara de extremofile. Iar acele prime bacterii nu s-au fosilizat, sau chiar daca au facut-o, acele roci nu mai exista, pentru ca au fost reciclate in interiorul Pamantului. Deci nu le putem gasi urmele. Abia bacteriile ulterioare, mai evoluate si mai complexe, s-au fosilizat. Mai tarziu, conditiile s-au mai schimbat, iar viata s-a adaptat si s-a diversificat, colonizand zone tot mai extinse, pana a ajuns sa traiasca si pe uscat.

Religia nu face altceva decat sa profite de unele lacune din intelegerea noastra in privinta modului exact in care au aparut primele organisme. Ea tot timpul asa a functionat. A cautat sa vada ce nu ne putem inca explica, si l-a introdus pe d-zeu acolo, in acel spatiu gol. Insa metoda asta nu e tocmai una reusita, si a dat rateuri de multe ori in trecut, asa cum va continua s-o faca si in viitor. Doua exemple ar fi ideea ca am fi centrul universului, la care crestinii au renuntat atat de greu si de tarziu, si ideea ca oamenii ar fi fost creati direct de catre d-zeu. Acum daca vad ca evolutia omului nu mai poate fi negata, si-au indreptat atentia spre vremuri mult mai indepartate, adica aparitia vietii, si incearca sa-si introduca zeul acolo unde stiinta inca nu a ajuns. Ce mai conteaza ca initial crestinii au respins categoric evolutionismul? Acum ar fi ok din punctul lor de vedere ca evolutionismul sa fie corect, dar sa-i gaseasca totusi si lui d-zeu un loc in toata povestea asta. E o incercare disparata de a mai salva ce se poate din religia lor pe cale de disparitie.

| dragos38 explică (pentru sublime89):

In conceptia evolutionista se spune ca in urma cu cateva miliarde de ani,intr-un punct de pe pamant,niste substante anorganice(lipsite de viata)au decis sa se uneasca din proprie initiativa formand prima celula vie se spune ca aceasta teorie poarta denumirea de biogeneza/dar ei se intreaba cum au ajuns substantele pe pamant,probabil din cer, cu ajutorul meteoritilor/cometelor, cu ajutorul pulberii cosmice,sub actiunea luminii, in fine, acum oamenii de stiinta aduna probe de pe suprafata cometelor sa vada din ce este compusa si daca se descopera elemente care au dus la aparitia vietii atunci teoria lor devine foarte credibila pentru ca au dovada,mai exista o ipoteza a lui Dawkins in care spune ca la inceput pamantul a avut o atmosfera compusa din bioxid de carbon,metan, amoniac si apa, datorita energiei solare si probabil datorita descarcarilor electrice si eruptilor vulcanice acesti compusi simpli s-au descompus, pentru ca apoi sa se recombine, formand aminoacizi.Un alt om de stiinta afirma ''nu dispunem de nici un model de laborator care sa ne permita sa simulam evolutia mecanismului genetic.Deci universul este plin de elemente care a dus la aparitia vietii, dar aceste elemente trebuiesc stranse sa vada lumea de unde
provin ele, de pe meteoriti, comete, e.t.c.

| sublime89 a răspuns (pentru dragos38):

A fost o crestere treptata a complexitatii moleculelor organice, pe care inca nu o intelegem foarte bine pentru ca nu stim exact care au fost conditiile in care s-a format prima molecula capabila de autoreplicare. Si nu stim nici cat timp a durat intregul proces. De aceea e greu de reprodus in laborator, dar s-au facut progrese semnificative in ultimii ani, si in urmatoarele decenii s-ar putea sa reusim sa cream viata. Granita dintre viu si non-viu nu e chiar atat de clara precum tind oamenii sa creada. E un clip interesant pe aceasta tema, daca vrei sa vezi: https://www.youtube.com/watch?v=CFotU7kaKUA

| dragos38 explică (pentru sublime89):

Da,nu am avut rabdare sa urmaresc tot clipul dar mi s-a parut interesant, omenirea mai are multe de cercetat si de descoperit, ma rog oamenii de stiinta, sunt doar la inceput, se gandea cineva acum 2000 de ani ca omul va fi capabil sa zboare printre stele, daca s-ar trezi acum o persoana care a trait acum 2000 de ani si ar vedea cum zboara un avion cu reactie, sau un elicopter, sa nu mai zic o nava spatiala, o sa zica ca sunt lucrurile necuratului.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ok. Dar de ce nu pui problema si invers; puneti problema numai in avantajul vostru, deoarece va simtiti fara aparare. Daca robotelu' nu va gasi nimic altceva in afara de praf, cum vor reactiona evolutionistii? Pun pariu, gasiti voi o explicatie stiintifica si o rezolvati si pe asta.

| dragos38 explică (pentru BogdantheDreamer):

happystai un pic asa, ca nu-i asa, cum adica pun problema numai in avantajul nostru,care nostru? aceasta emisiune a fost la national geografic cheanel, si erau prezenti toata floarea cea vestita a intregii prese, sau cum sa-i zic(crezi ca toti aia de acolo erau sau credeau in evolutie sunt sigur ca erau si persoane care cred in creatie) daca crezi ca sunt ateu,m,nu,,nu sunt dar nici un prea mare religios, eu cred totusi in evolutie mai mult decat in povestile din biblie,legendele olimpului, legendele nordului, legendele amerindienilor, sunt frumoase dar sunt legende, citeste si tu istoria ilustrata a lumii sa vezi cum a evoluat fiintele astea humanoide, un schelet uman descoperit in chiad de acum 7 milioane de ani, trecerea de la mersul patruped la cel biped,aceasta evolutie se petrece si acum si nu doar la vietati ci si cu planeta si ea pe parcursul istoriei sale a suferit numeroase transformari,si chiar si acum in zilele noastre se afla intr-o continua transformare dar asta va dura mii'milioane/miliarde de ani dupa care va disparea pardon se va transforma intr-o supa happy nu cum i-si imagineaza unii ''doamne,doamne da din deget si s-a facut lumina''chiar si omul a progresat a reusit sa iasa din pestera s-a mutat la casa, si iata ca acum de la casa s-a mutat intr-o nava spatiala si se plimba printre ''stele'' chiar si comportamentul nostru ma face sa cred ca suntem rezultatul evolutiei pentru ca noi nu suntem perfect civilizati ci semi-civilizati,daca ai urmarit niste maimute sa vezi cum isi dau cu parul in cap :laughing) sau arunca cu diverse
obiecte, sa vezi alte animale cum fura sau cum fenteaza. mint aceste lucrusi sunt specifice si omului, si noi mintim, furam, devenim agresivi, e.t.c.
''Si daca robotelul nu va gasi nimic altceva in afara de praf'' nu-i bai, are timp robotelul sa tot caute, stii cum zice biblia ''cauta si vei gasi'' sau cum zice oamenii de stiinta ''cerceteaza si vei descoperi''

| dragos38 explică (pentru BogdantheDreamer):

Explicatiile stintifice a scos omenirea din intunericul religios.

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu poti sa pui problema in sens invers pentru ca nu e tot aia.
Daca, cauti o minge intr-o casa si o gasesti sub pat inseamna ca mingea exista.
Daca, cauti o minge intr-o casa si nu o gasesti sub pat, NU inseamna ca mingea nu exista. Poate se afla in casa dar nu e sub pat, e sub dulap.

Intelegi?

Daca ai bagat pana in carul cu fan si ai gasit acul inseamna ca exista un ac acolo.

Daca ai bagat mana in carul cu fan si nu ai gasit nimic, nu inseamna absolut nimic, acul poate sa existe sau nu, insa tu nu ai cautat in tot carul ci doar ai bagat mana intr-un loc oarecare.

Asa e si aici.

Daca robotelul gaseste ceva inseamna multe, daca nu gaseste nu inseamna mai nimic, ca e doar o cometa din n comete cate sunt.

.

| HowdidIgethere a răspuns:

1. a gasit ceva robotelul?
2. pe cometa de unde au ajuns aminoacizii? (in caz ca)

| dragos38 explică (pentru HowdidIgethere):

Robotelul a aterizat cu bine pe aceasta cometa in noembrie 2014 si spuneau ei ca speranta de viata a robotelului pe nucleul cometei este limitata( 4-6 luni) din multe cauze pe suprafata cometelor exista eruptii vulcanice, e.t.c. nu sunt chiar asa de primitoare. Oricum cei implicati in aceasta misiune au spus ca, chiar daca robotelul i-si va inceia misiunea(probabil si-a incheiat-o deja)nava spatiala rosetta va continua sa insoteasca cometa pana in decembrie 2015. Oamenii de stiinta spun ca cometele sunt vinovatii pentru formarea sistemului solar in urma cu 4 sau 5 miliarde de ani si ar putea detine si elemente care au dus la aparitia vietii pe pamant adica (aminoacizi)

| dragos38 explică (pentru HowdidIgethere):

Robotelul acela a fost trimis sa cerceteze 'analizeze gazul, praful si gheata care se gaseste pe comete si presupun ei ca ar putea sa existe si molecule complexe care au dus la aparitia vietii, durata de viata a robotelului este scurta din cauza vulcanilor care ar putea erupe, si a soarelui pentru ca cometa se indreapta spre soare pana atunci insa el are timp sa adune informatii si sa le trimita spre pamant. probabil a si facut-o, dar nu stim noi, peste un an sau doi vom afla si noi ce s-a descoperit pe suprafata acelei comete de pe national geografic sau digi world sau la stiri, cine stie.

| muffinXXL a răspuns:

O sa se resemneze ca Dumnezeu i-a creat si pe ăștia, ca e pentru binele universal, bla, bla. Nu cred ca o sa se întâmple ceva de genul dispariția religiilor si atacuri in plina strada cu biblii in flacari.

| dragos38 explică (pentru muffinXXL):

Nu vai, nici nu m-am gandit la asa ceva, ar fi o prostie sa se intample chesti din astea, dar cu siguranta va aparea o conntradictie se va consolida chiar in mintea copilului. cand il va intreba pe tacs-o tati, la biserica ne spune ca d-zeu a creat viata si omul, iar la scoala acum invatam ca viata a aparut datorita cometelor, hm, eu spun ca daca tacs-o nu este vreun bisericos i va spune ca, cartiile au dreptate insa daca este vreun indoctrinat i va baga prostii in cap copilului.