| Catalingrad2001 a întrebat:

Locuiesc in casa bunicilor mei, impreuna cu varul meu de 25 de ani, eu avand 16 ani. Situatia financiara a parintilor mei este una foarte buna si am putea sa ne mutam, doar ca doresc sa fiu alaturi de bunica mea. Ma simt foarte prost, deoarece, traiesc in casa cu varul meu, care este satanist, face ritualuri satanice, traieste pentru satana, il adora, il iubeste, il venereaza cu sufletul. Cred ca este nebun. Imi este destul de greu sa traiesc cu un satanist in casa, dar sunt nevoit pentru bunica mea. Datorita unor documentare si-a schimbat religia.
Ce ar trebui sa fac? Ce ar trebui sa fac pentru a-l convinge sa mearga pe calea binelui? Este foarte important pentru mine, sper sa ma luati in serios.

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca nu poti sa-i invingi alatura-te lor.

| danay72 a răspuns:

Poti să ii explicit cat de periculos este faptul de a intra in legatura directa cu demonii.Dar decizia ii apartine lui, nu il poti obliga.

| AvalohAlyn a răspuns:

Vorbeste cu un preot sa se roage pentru luminarea lui si pentru alegerea caii celei drepte.Si fa-l sa inteleaga ca e mult mai bine daca crezi in Dumnezeu si Il adori pe El decat pe Satana care oricum ii vrea raul varului tau chiar daca i se roaga lui..Satana e rautatea intruchipata si nu doreste binele nimanui.El practic este dominat de rau si batjocorit totodata de rau fiindca nu castiga nimic daca il venereaza pe Satan. Explica-i beneficiile credintei in Dumnezeu si mai ales roaga preotii sau calugarii sa se roage pentru luminarea mintii lui.

| sublime89 a răspuns:

E la fel de nebun ca si cei care-l venereaza pe d-zeu. Atat crestinii, cat si satanistii, au nevoie sa se trezeasca la realitate urgent. Singurul motiv pentru care crestinii nu sunt considerati la fel de nebuni ca si satanistii, se datoreaza doar faptului ca ei sunt majoritari. Acum cateva secole, era normal sa crezi in vrajitoare. De ce? Pentru ca toata lumea credea in ele. Nu erau considerati deloc nebuni cei care credeau in asa ceva. Acum insa, intr-o lume in care majoritatea oamenilor nu mai cred in vrajitoare, o asemenea credinta e considerata o dovada de nebunie sau prostie extrema. E la fel si cu personajul asta pe care il numim d-zeu. Doar pentru ca majoritatea crede in el, asta e considerat ceva normal. Peste mai mult timp insa, cand oamenii isi vor da seama ce basme sunt religiile, oricine va mai crede cu adevarat in povesti cu d-zeu, va fi considerat nebun.

| KamaSutra a răspuns:

Satana nu exista, cheama un preot sa binecuvanteze casa

| Mayar a răspuns:

Mergi la biserica, te rogi, vorbesti cu preotul/profesorul de religie - sunt multe solutii, dar incepe de unde ti-am spus.
Noi nu suntem preoti, multi sunt atei sau mai rau, deci evident - mergi la biserica si vorbesti cu preotul, dau daca inca mai esti la scoala, vorbesti cu proful de religie.

| Alcyon a răspuns:

Tot ce poti sa faci e sa stai de vorba cu el. Probabil ca varul tau are unele probleme ce ar fi de competenta unui psiholog. Cum mai indoiesc ca ar accepta sa mearga la un cabinet, i-ai putea oferi sprijin. Nu te sfatuiesc sa incerci sa-i schimbi opiniile, fiindca e posibil sa devina agresiv. Tu doar asculta-l fara sa te apuci sa-i tii prelegeri.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Satana nu exista asa ca lasa-l sa adore cai verzi pe pereti.

| Dorugar a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui sa constientizezi ca si tu esti tot satanista ca si el, doar ca tu te inchini lui Lucifer care este Satana, pe cand varul tau se inchina Satanei care este Lucifer.
Asa ca nici tu nu esti mai breaza ca el, desi poate te crezi.
Uite dovada ca la Vatican de Pasti se sarbatoreste invierea lui Lucifer, in timp ce tu crezi ca a inviat Christos!
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Catalingrad2001 explică (pentru Dorugar):

Draga eu stiu pe ce lume traiesc. O lume condusa de satanisti si illuminati. Nu am nevoie sa primesc lectii din parta ta. Te-as baga in buzunar. Este un raspuns ridicol. Eu ma inchin la Iisus Hristos, nu la Lucifer. Chiar daca stiu ca exista multe influente mass-media, industria muzicala, banii etc. care te indruma sa mergi spre calea Satanei. Nu o fac, sunt puternic. raspunsul tau este nefolositor.