| Holiday a întrebat:

Luca 6:29

Dar Eu vă spun vouă care Mă ascultaţi: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, faceţi bine celor ce vă urăsc...

Luca 19:27

Cât despre vrăjmaşii mei, care n-au vrut să împărăţesc eu peste ei, aduceţi-i încoace şi tăiaţi-i înaintea mea."

In termeni medicali stim cum se cheama asta.
Are vreo denumire si in termeni religiosi?

Aaa, daca nu stiati cui ii sunt atribuie de Luca afirmatiile astea, e vorba de unul si acelasii personaj, adica Isus.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In primul verset este vorba despre o actiune LITERARA iar in al doilea este vorba despre o POVESTE.
Cat de jos poti sa ajungi cu asemenea stil de manipulare? Mai jos decat groapa unei latrine? Nu, acolo este nivelul tau maxim pe care ti l-ai stabilit si ajuns. Ai reusit sa-ti ridiculizezi personalitatea in dorinta ta de "emancipare". Numai un handicapat mintal ar reusi sa cada in capcana ta idioata. Iertare pentru vorbire dar ai reusit sa-ti faci ce n-au reusit dusmani tai.

| Holiday explică (pentru danut):

"In primul verset este vorba despre o actiune LITERARA iar in al doilea este vorba despre o POVESTE."

Toata aberatia din care sunt extrase textele alea e o poveste.
Iar atitudinea ta este exact una tipica pentru cei indobitociti de povestea respectiva. Nu e nimic nou, cand religiosul nu mai are argumente incepe sa faca spume la gura...
Auzi la el explicatie pentru porcariile cuprinse in carticica ta...
Trebuie sa ai, ori o mare lipsa de inteligenta, ori o mare dorinta de "viata vesnica" pentru a nu observa dereglarile psihice ale autorilor si/sau personajelor din poveste.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Trebuie sa ai, ori o mare lipsa de inteligenta"
Nu vorbi despre lucruri pe care nu le ai ca sa le intelegi.

| Holiday explică (pentru danut):

In sfarsit ai inteles, intr-adevar, n-am acea lipsa. Si tocmai asta ma face sa pot vorbi despre cei ca tine, incet, incet ai sa intelegi si asta.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Da, da, asa e, nu ai lipsa, e din plin si neteda ca gheata. laughing

| Doub a răspuns (pentru danut):

De ce incerci sa le explici ceva? Oricum nu vor intelege nimic.

| danut a răspuns (pentru Doub):

Trebuie, asta ne este menirea, trebuie incercat, poate mai exista o speranta si pentru ei.

| danay72 a răspuns:

Versetul 11 arata clar ca e o ilustrare.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Cât despre vrăjmaşii mei, care n-au vrut să împărăţesc eu peste ei, aduceţi-i încoace şi tăiaţi-i înaintea mea.

deci versetul asta e o metafora, le taie parul unghiile? ce nu va convine e naspa, cata ipocrizie crestina

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

E o ilustrare.Contextul arata clar.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Ipocrizia va defineste

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Ipocrizie de ce, pentru ca citesti doar un verset si il interpretezi, fara a citi cu cateva versete mai sus, unde spune ca e o ilustrare?

| Dorugar a răspuns:

Daca ai citi si ce spune Isus interpretat de Matei colegul lui Luca in Matei 5 39. si anume" Eu însa vă spun vouă: Nu va impotriviti celui RAU", ai intelege mai bine versetul postat de tine si anume ca "Cel Rau" este Diavolul si prin urmare Isus va cere sa nu va impotriviti Diavolului numit si Lucifer, sau Christos.
Asa ca in termeni religiosi crestini nu se poate vorbi de adevaruri ci doar despre minciuna si sarlatanie, pentru ca religia crestina nu a pogorat de la vreun Dumnezeu ci a fost infintata de o adunatura de sarlatani condusi de niste criminal1 ca falsul apostol Pavel sau ´Constantin cel Mare care s-a lasat slavit de Senatul Roman ca fiind Dumnezeul!

| Zamolxe777 a răspuns:

Prietene, religiosii cam au dreptate aici. Daca citesti toata povestea vei vedea ca Iisus le zice o pilda despre un tip care vrea nu stiu ce imparatie.Ori nu stii intreaga pilda ori ai facut-o intentionat presupunand ca nu se va uita nimeni in biblie...

| Madalina84 a răspuns:

De aia e bine sa fii ateu. Daca ar fi sa facem totul dupa religie si dupa Biblie ar fi o lume ucigasa. Religia se bazeaza pe "Crede si nu cerceta" asa ca nu, nu are vreo denumire in termeni religiosi happy