| AndreiCosmin2 a întrebat:

Lumea se duce din ce in ce mai jos si observ asta.Nu numai Romania ci TOT globul.Toti oamenii fac fapte rele si acest lucru intra in viata copiilor inca de la o varsta frageda.Bineinteles ca ei invata acest lucru din ce vad, din ce in ce mai multi oamenii devin satanistii si daca nu devin ateii sau tot o secta precum Wicca.Personal,nu am nici o problema cu acei oamenii dar trebuie sa se intample ceva si prevad asta.Raul intra din ce in ce mai mult in viata oamenilor si dupa aceea devine dependenta din care nu se mai poate scapa.Credeti ca apocalipsa va veni?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

2 Timotei 3:1-5

1. Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele.
2. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie,
3. fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine,
4. vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu;
5. avand doar o forma de evlavie, dar tagaduindu-i puterea. Departeaza-te de oamenii acestia.

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In primul rand esti agramat, in al doilea rand lumea tot "cade in jos' de la inceputurile timpului, si primul om aparut a "constatat" acest lucru, lumea cade in jos.
Lumea nu cade in jos, de fapt ea nu se prea modifica. Decadenta morala este o aparenta.

| Mădă0611 a răspuns:

Rautatea a fost luata de religii. :))

Da, o sa vina apocalipsa crestina, asa cum o sa vina si apocalipsa vikinga --> http://stirileprotv.ro/......ck-ul.html

| AndreiCosmin2 explică (pentru Mădă0611):

Nu te saturi sa vorbi la misto si sa lasi cacturile astea pentru tine? era o intrebare pentru cei care cred in Apocalipsa

| SantaClausMX a răspuns (pentru Mădă0611):

Acum apocalipsa este in 2014?
Nu mai au subiect de a speria oamenii astia si inventeaza toate chestiile.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Nu e vorbit la misto, realitatea e realitate, amiguito. devil Si vikingii credeau laughing

| Lizzu a răspuns:

Andrei, intelege ca raul nu vine din cauza ca unii oameni aleg o credinta,altii alta.
Nu e vorba de asta. Nimeni nu te pedepseste pentru ce alegi si pentru felul in care alegi sa-ti traiesti viata.
Sa fim toleranti...

Asa cum tu esti credincios asa si altii aleg o alta cale care simt ei ca li potriveste mai bine. De acord?

--Raul planetei nu vine din cauza asta si din cauza ca oamenii duc lipsa de bunatate,de deschidere catre ceilalti,intelegere,compasiune etc. sunt mii de motive.
Cei care fac fapte rele pot fi si crestini ortodoxi,cred ca esti constient.

Raul exista in fiecare om indiferent de latura sa umana, profesionala sau indiferent de credinta lui.
La fel si binele exista in fiecare om. Nu toti ateii sunt rai, nu toti cei din alte credinte decat cea ortodoxa sunt rai.
Gandeste realist.

--Da, sfarsitul planetei va veni. E normal ca pentru orice lucru care are un inceput sa aiba si un sfarsit.
Dar nu o numesc apocalipsa si nu in sensul religios happy nu asa cum e descrisa in biblie.
Aia e de domeniul fantasticului, recunoaste si tu, ceea ce nu exista in realitate.

SPUNE-MI : iti imaginezi tu vreodata ca in realitatea noastra fizica asa cum o stii vei putea vedea cumva pe nori pe Iisus sau vei vedea in cer o fiinta numita diavol cu mii de capete? nici macar cosmarurile nu sunt asa cum e infatisata apocalipsa si cum se vrea ea de ADEVARATA...

| AndreiCosmin2 explică (pentru Lizzu):

Da,si crestinii ortodoxi fac pacate, dar nici chiar asa de mari ca cei care omoare, se sinugid, etc... este o diferenta dintre a fi foarte rau si rau cateodata ca este ceva omenesc.

| Lizzu a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Dar iti imaginezi scena inaftisata de biblie cu privire la apocalipsa? ti-o imaginezi real si crezi ca se va intampla asa ceva in realitate?

Stiu ca pare un film. Este un film. Fictiune.

| AndreiCosmin2 explică (pentru Lizzu):

Nu tot ce este din biblie este adevarat.Nu exista balaurii etc. Apocalipsa va fi diferita dar il va include pe satana! pe langa asta sunt unele lucruri reale din biblie(cam toate).

| ErrorFound a răspuns:

Daca raul este opusul credintei tale inseamna ca raul este mai bun decat bunatatea pura.

| HueyFreeman a răspuns:

Si acum o sa-mi zici ca era mult mai bine acum 500 de ani, asa-i?

| dragos38 a răspuns:

Nu va veni, nici o apocalipsa de fapt ne indreptam spre o noua era glaciara, pamantul acesta pe care stam este ca un organism viu, el se afla intr-o continua miscare si transformare.

| Valy93 a răspuns:

Apocalipsa este deja pe drum si in nici un caz nu va fi cu asteroizi sau altceva. Apocalipsa va avea campul de batalie Armageddon. Unde este acest Armageddon? In inimile oamenilor. Lumea va intalni apocalipsa in momentul in care toti se vor ura intre ei si vor ajunge pur si simplu sa se omoare intre ei ca niste caini salbatici. Deja in America un om este omorat odata la un minut. Apocalipsa cred totusi, ca a venit deja. Isi face doar datoria de a sfarsi omul. OMUL este apocalipsa!

| AndreiCosmin2 explică (pentru Valy93):

Da.e adevarat dar ma refeream si la acea apocalipsa biblica in care se zice va va veni satana si dupa cativa ani va veni Iisus sa alunge raul.Ce parere ai despre ea?

| AndreiCosmin2 explică (pentru Valy93):

Sau despre copii care vorbesc numai prostii si se joc jocuri violente care tin sa te anunt ca sunt satanice..totul din ziua de azi a deveit o inselatorie. nnici in biserica nu mai poti avea incredere sau preotii care din cate am vazut eu mai nou "ghicesc" viitorul si alte chestii..muzica la fel satanica.Din cate am vazut in America oamenii sunt obligati sa aiba 666 pe mana sau pe frunte sau in buletin si chestii de genu..si ei nu pot refuza.Lumea fura, minte si este nemiloasa.Pana si acei oamenii credinciosi au ajuns sa fie razvratiti in ziua de azi.sa numai vorbesc despre vrajitoare, chestiile porno si etc. care distrug viata omului.

| SantaClausMX a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Unde ai citit tu ca oamenii sunt obligati sa aiba 666 pe mana si pe frunte in America? Omule stai calm ca nu am juns chiar asa.Si jocurile ce au? Sunt doar pentru amuzament daca ma joc pe calculator nu inseamna ca sunt satanist sau ateu.

| Delmoniko a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Nu devine nimeni satanist, stai calm. Wicca este religia pamantului, cea la care se inchinau stramosii nostri. Niciun joc video nu este satanist decat in inchipuirea ta. Esti cumva adventist? Am impresia ca citesti numai prostii conspirationiste si de propaganda. Esti cel mai bun exemplu ca internetul si teveul strica copilul in ziua de astazi.