| YesViRginia a întrebat:

M-am intors din strainatate si vreau putin ajutorul vostru.Eu nu cred in fantome sau spirite.In strainatate aveam coleg de camera.Mi-a fost foarte bine.Am ajuns acasa si in prima zi s-a ars becu de la sufrageria in care dorm.L-am schimbat. Apoi intr-o seara ma barbieream si clanta de la usa a fost brutal fortata de 3 ori.Am deschis repede usa sa vad cine apasa si nu era nimeni.Am spus ca nu are ce sa fie dar totul s-a schimbat cand astazi de dimineata m-am trezit la ora 6 si m-am mutat in alt pat, ca am doua in camera si am auzit un sunet pe care il auzeam numai cand eram copil.Ca un fel de tic tic tic, ca un ticait.E un sunet unic si nu vine niciodata din vecini sau altele.Ce Dumnezeu? Cea mai ciudata treaba a fost cu usa la baie.Este prima si cea mai vizibila forma paranormala pe care am experimentat-o vreodata.Ce Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Stiam eu ca trebuie sa fi avut de-a face cu asemenea lucruri; pentru ca altfel nu se explica manifestarile supranaturale.

Da-mi voie sa iti spun cateva lucruri.
Dumnezeu nu intervine in viata omului decat daca I Se cere ajutorul. Trebuie avut in vedere ca "orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, coborandu-se de la Tatal luminilor". (Iacov.1:17) Aici se include absolut orice (viata, intretinerea ei -cu tot ce cuprinde aceasta).
Vrajmasul "intervine" in viata omului cu forta. Daca Dumnezeu nu ne-ar ocroti neincetat, pamantul ar fi fost pustiu de multa vreme...
Noi de drept apartinem lui Dumnezeu de doua ori: pentru ca El ne-a creat, si pentru ca El ne-a rascumparat. Crucea de la Golgota spune clar cat de mult suntem pretiosi in ochii cerului. Daca Dumnezeu nu ne raspunde imediat la cererile noastre, asta nu inseamna ca trebuie sa ne smulgem din mana Lui si sa cautam 'ajutor' la vrajmasul Lui si al nostru. Aceasta este cu adevarat nebunie. Noi avem nevoie de Dumnezeu. Am fost creati nu doar pentru viata aceasta, ci pentru vesnicie.
Te sfatuiesc atat pentru binele tau vremelnic cat si cel vesnic, sa te smulgi din cursa celui rau. Fii constient ca Satana nu-ti va oferi vreodata binele, acela care gaseste placere in orice rau. El cauta sa atraga prin aparente binevoitoare si binefacatoare oamenii in nenorocire. Nu te lasa amagit de indemnurile lui. Nu te juca nici cu gandul ca te poti smulge oricand din mana lui; vei vedea ca singur niciodata nu vei reusi sa faci aceasta. Cere ajutorul lui Dumnezeu si El va interveni. Indeparteaza din casa ta orice lucru, orice practica si orice obicei care l-ar aduce pe vrajmas in locuinta ta. Trateaza lucrurile cu toata seriozitatea, deoarece vrajmasul cere lui Dumnezeu stapanirea asupra ta, din pricina ca ii ingadui. Si cand omul ingaduie ca cel rau sa vina in viata sa, atunci Dumnezeu nu mai poate face nimic; deoarece este alegerea omului. Tu ai mers prea departe; intoarce-te din drum de urgenta, si cere lui Dumnezeu cu rugaciuni staruitoare salvarea ta.
sa stii ca vrajmasul este un bun cunoscator al omului. El stie ca suntem sensibili la emotii si sentimente. El stie ca ne face placere si suntem atrasi de lucruri inalte. In felul acesta a amagit-o pe Eva, dupa cum este scris: "Femeia a vazut ca pomul era bun de mancat si placut de privit si ca pomul era de dorit ca sa deschida cuiva mintea." (Geneza.3:6) Ai vazut cum spune: "era de dorit ca sa deschida. mintea". Tot astfel ii atrage zi astazi pe urmasii ei. Atractiile lui sunt foarte puternice, dar noi nu trebuie sa ne luam dupa atractii, nici dupa sentimente sau emotii, nici dupa parerile noastre, ci numai dupa Cuvantul lui Dumnezeu. Numai in felul acesta -ascultatnd cu strictete de Dumnezeu- vom putea fi feriti de a cadea in capcanele arhivrajmasului.
Inca odata fac apel ca sa-mi asculti sfatul si sa cauti pe Dumnezeu ca El sa te ocroteasca de cel rau. Numai in felul acesta El poate sa trimita ingerii Sai ca sa te ocroteasca. Si va face aceasta daca vei alege lucrul acesta. Alegerea este in mana ta. Grabeste-te.

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Poate ca sunt anumite lucruri care au legatura cu demonii.Ar trebui sa cauti sa vezi ce ar putea fi. Demonii pot face asta.

| Narcis2007 a răspuns:

Probabil ai fost influentat de coleg

| anonimg a răspuns:

Daca ai avut de-a face -chiar si intr-o masura cat de mica- cu spiritismul, atunci nu este de mirare ca ai avut parte de asemenea experiente.
Nu este tarziu ca sa iti formezi obiceiul sa iti pleci genunchiul inaintea lui Dumnezeu, si chiar si in gand sa Ii ceri ajutorul in cuvintele tale -in fiecare seara si in fiecare dimineata.
Nimeni sa nu creadac ca avantandu-se de buna voie pe terenul vrajmasului va scapa cu usurinta de el. Dar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta. (Marcu.9:23), (Marcu.10:27), etc.
Fa-ti obiceiul ca sa citesti Biblia. De la inceput. Chiar daca vei intalni pasaje greoaie, continua mai departe; vei vedea ca ea se explica singura. Cuvantul lui Dumnezeu -Biblia- este arma cu care S-a luptat si Domnul Isus cand a fost asaltat de vrajmas.(vezi Matei, capitolul 4.)

| YesViRginia explică (pentru anonimg):

Asta pentru ca am realizat ca Dumnezeu nu intervine de loc in viata aceasta.Asa ca in urma cu 2 luni am avut o discutie cu diavolul.Un soi de rugaciune. De atunci am tot felul de viziuni, mi-se arata tot felul de lucruri, pare bizar dar parca mi-se arata viitorul

| anonimg a răspuns (pentru YesViRginia):

Stiam eu ca trebuie sa fi avut de-a face cu asemenea lucruri; pentru ca altfel nu se explica manifestarile supranaturale.

Da-mi voie sa iti spun cateva lucruri.
Dumnezeu nu intervine in viata omului decat daca I Se cere ajutorul. Trebuie avut in vedere ca "orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, coborandu-se de la Tatal luminilor". (Iacov.1:17) Aici se include absolut orice (viata, intretinerea ei -cu tot ce cuprinde aceasta).
Vrajmasul "intervine" in viata omului cu forta. Daca Dumnezeu nu ne-ar ocroti neincetat, pamantul ar fi fost pustiu de multa vreme...
Noi de drept apartinem lui Dumnezeu de doua ori: pentru ca El ne-a creat, si pentru ca El ne-a rascumparat. Crucea de la Golgota spune clar cat de mult suntem pretiosi in ochii cerului. Daca Dumnezeu nu ne raspunde imediat la cererile noastre, asta nu inseamna ca trebuie sa ne smulgem din mana Lui si sa cautam 'ajutor' la vrajmasul Lui si al nostru. Aceasta este cu adevarat nebunie. Noi avem nevoie de Dumnezeu. Am fost creati nu doar pentru viata aceasta, ci pentru vesnicie.
Te sfatuiesc atat pentru binele tau vremelnic cat si cel vesnic, sa te smulgi din cursa celui rau. Fii constient ca Satana nu-ti va oferi vreodata binele, acela care gaseste placere in orice rau. El cauta sa atraga prin aparente binevoitoare si binefacatoare oamenii in nenorocire. Nu te lasa amagit de indemnurile lui. Nu te juca nici cu gandul ca te poti smulge oricand din mana lui; vei vedea ca singur niciodata nu vei reusi sa faci aceasta. Cere ajutorul lui Dumnezeu si El va interveni. Indeparteaza din casa ta orice lucru, orice practica si orice obicei care l-ar aduce pe vrajmas in locuinta ta. Trateaza lucrurile cu toata seriozitatea, deoarece vrajmasul cere lui Dumnezeu stapanirea asupra ta, din pricina ca ii ingadui. Si cand omul ingaduie ca cel rau sa vina in viata sa, atunci Dumnezeu nu mai poate face nimic; deoarece este alegerea omului. Tu ai mers prea departe; intoarce-te din drum de urgenta, si cere lui Dumnezeu cu rugaciuni staruitoare salvarea ta.
sa stii ca vrajmasul este un bun cunoscator al omului. El stie ca suntem sensibili la emotii si sentimente. El stie ca ne face placere si suntem atrasi de lucruri inalte. In felul acesta a amagit-o pe Eva, dupa cum este scris: "Femeia a vazut ca pomul era bun de mancat si placut de privit si ca pomul era de dorit ca sa deschida cuiva mintea." (Geneza.3:6) Ai vazut cum spune: "era de dorit ca sa deschida. mintea". Tot astfel ii atrage zi astazi pe urmasii ei. Atractiile lui sunt foarte puternice, dar noi nu trebuie sa ne luam dupa atractii, nici dupa sentimente sau emotii, nici dupa parerile noastre, ci numai dupa Cuvantul lui Dumnezeu. Numai in felul acesta -ascultatnd cu strictete de Dumnezeu- vom putea fi feriti de a cadea in capcanele arhivrajmasului.
Inca odata fac apel ca sa-mi asculti sfatul si sa cauti pe Dumnezeu ca El sa te ocroteasca de cel rau. Numai in felul acesta El poate sa trimita ingerii Sai ca sa te ocroteasca. Si va face aceasta daca vei alege lucrul acesta. Alegerea este in mana ta. Grabeste-te.

| Mădă0611 a răspuns:

Clanta ai vazut-o sau ai auzit-o?

| Vektor a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce fel de clanta era? laughing)

| Holiday a răspuns:

Ca sa gasim o explicatie pentru clanta trebuie s-o vedem, sa cercetam ce ar fi putut sa se intample de a facut zgomotele alea. Probabil s-a facut curent cumva, probabil inchiderea usii nu este ferma, dar ne dam doar cu parerea.Despre bec...nici n-are rost sa vorbim. Iar ticaiala poate avea cauze multiple...nu ai cumva un ceas pe acolo?! happy

| oprescudorin11 a răspuns:

Trebuie consultata o echipa de paranormali. Au scule, aparate, tot ce trebuie.
Mai intai, fa zilnic o plimbare singur sau insotit intr-un parc linistit, pentru a te curata de schimbarile de teritoriu.(ambient).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt o persoana foarte m sceptica! nu din pdv al religiei, ci sunt ca o piatra peste care curge o cascada si nu se misca de acolo. pana recent nu am inghitit religia si nici acum nu cred in ingeri sau demoni, nu...
odata m-am dus la baie la 3, am trecut prin sufragerie care intotdeauna mi-a dat o oarecare anxietate, ba chiar am ales sa dorm intr-un dormitor mai mic din cauza acelui sentiment si am auzit o fetita cantand*plange* nu era un radio sau ceva pentru ca totul era deconectat, se oprea si iar incepea de parca ar fi studiat.
am crezut ca e sora mea si m-a enervat pentru ca de obicei e ciudata dar am ramas tampit cand am vazut ca dormea...si inca il auzeam si apoi am fugit la parintii mei pentru ca am stiut ca e familia mea nenorocita care canta chestia asta. dormeau si ei si am inghetat si apoi mi-am dat seama ca e din sufragerie, m-am pus in pat m-am ascuns sub paturi si am tremurat toata noaptea
si in afara de bunicii mei nu stiu cine a mai locuit aici, poate a murit un copil de care nu stiu, familia mea are u arbore foarte nedemn)), stiu ca un baiat a omorat-o pe prietena lui si a ingropat-o in padurea care e langa noi. deci nu prea am un istoric al acestei case contruite recent.
dar cred ca fantomele au o explicatie stiintifica un fel de energie, nu stiu, stiinta mai are atatea de descoperit dar nu crezi in fantome pana nu ti se intampla!
si stiu ca nu sunt nebun... poate chiar exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le doare undeva pe fantome daca crezi sau nu in ele.

| gingergirl1 a răspuns:

Eu una cred a toate aceste lucruri au fost in mintea ta, mai putin faza cu usa, care cel putin mie mi se pare ciudata, eu cred ca as fi murit pe loc de frica laughing
Dar de ce zic ca toate aceste lucruri provin din imaginatia ta? Pentru ca asa era si eu! Cand era mai mica ma (foarte ) pasionau chestiile aste laughing Si MEREU mi se intamplau lucruri ciudate straight face Si dupa parerea mea erau foarte vizible si iti pot da exemplewinking Eram la tara si venisem de afara si ma asezasem pe scari (e vila cu cu etaj si are scara) si ma rog, stateam pe.scara si dintr-o data se auzise ceva din pod, podul era intre deschis si nu era nimeni acoloo..pentru ca era lumina stinsa si se auzea cum ca cineva ar fi impins niste cutii,pentru ca,practic in pod erau niste cutii dar cine pisicii mei sa le fi impins?laughing)))
Sau! Tot asa eram la tara, eram in casa doar cu bunicii mei, eu ma dusesem la baie iar bunicii erau afara, pe o banca. Asa si la baie e un gemulet, era deschis si ma jur ca se auzeau niste voci chiar din dreptul acelui geam si nu avea cine sa fie! Plus bunicii mei era in partea opusa de geamul acela +nici nu am inteles de "vorbeau" acele voci!
Mai am 2 exemple cred si iti dau concluzia laughing)))
Acum cativa ani buni, eu cu prietena mea cea mai buna si ne jucam un joc, tot ceva legat de "fantome" si inainte, la tara era o casa nelocuita acolo, in sensul ca era noufacuta dar nu era vanduta si nu stiu cum venise faza ca facusem o poza la casa aia si MA JUR PE CE VREI TU ca intr-un geam se vedeau 2 ochi rosii,atunci chiat m-am speriat
Nu cred ca are legatura dar,matusa mea era bolnava de schizofrenie,daca stii ce boala e aia(in fine acum totul e ok,se trateaza si pare ca nu a avut in viata ei nimiclaughing Da inainte imi era frica sa stau si langa ea,imi era foarte teama de ea,era nebuna rau,statea in camera ei si urla,se certa singura laughing Intr-o zi,trageam si eu cu urechea,era singura in camera si tot asa,ce certa acolo in camera ei si dintr-o data s-a auzit o voce groasa de barbat, deci in momentul ala am incremenit si m-am dus repede afara sa vad, unchimiu si verisorii mei era afara! Practic era singura in camera, sti?
In fine, toate aceste "fenomene" ni se intampla doar daca ne gandim la elewinking
De cand nu m-au mai interesat nu mi s.a mai intamplat nimic laughing Cand mi se face frica spun psalmul 23 si gata, stiu ca Dumnezeu e cu mine in acel moment si dispare toata frica happy
Deci, pur si simplu incearca sa nu te mai gandesti.
ScUze daca te-am plictisit dar am vrut sa evidentiez faptul ca daca te gandesti mereu la "paranormal", il chemi, intr-un fel tongue

| jamal000 a răspuns:

Fara indoiala nu exista fantome, exista entitati spirituale care isi fac simtita prezenta, de regula persoane dragi trecute in nefiinta si isi fac simtita prezenta intr-un fel sau altul. Dar nu trebuie sa te sperie asta.

| Darkness13 a răspuns:

1.Inlocuieste becul
2.Chiama pe cineva sa se uite la clanta, poti ramane blocat in baie!
Mi se mai intampla si mie lucruri de genul asta: sa aud cum cineva pune presiune pe o clanta, zgomote ciudate din bucatarie, ca si cum s-ar sparge ceva, dar cand ma uit nu e nimic si multe altele...e putin enervant :I.De obicei se intampla cand toata lumea doarme sau cand sunt singura, insa am trei remedii care functioneaza mereu:
I.Prefate ca nu s-a intamplat nimic (asta fac in rarele momente cand se intampla ceva si mai este cineva cu mine)
II.NOAPTEA: bagate sub plapuma si tremura ca un pinguin
III.Injura (stiu ca suna prostesc, dar citeste mai departe)
*eu cand aud ceva ciudat si sunt singura*:Futu-ti mortii ma-ti de fantoma idioata! Iar vrei sa ma sperii!? Ei bine, nu-ti merge! Ai auzit? Nu-ti merge cu mine!
Trebuie sa retii ca acest pas trebiue facut atunci cand esti complet singur, altfel o sa fie ceva de genul asta:
*eu dupa ce am terminat discutia cu spiritul nelinistit*
Mama:Scompo, vorbesti cu fantome?
Eu:...
Mama:Scumpule, suna psihiatrul, fi-ta e nebuna!
3. Uita-te prin casa poate e un ceas pe-acolo. Daca nu e, poate ti se pare, ca atunci cand asculti muzica la casti si ti se pare ca toata lumea te striga...

| BogdanMike a răspuns:

Apeleaza la un preot sa sfinteasca loculhappy.

| Daria_Maria_1995 a răspuns:

Nu cred in fantome!
Poate acel sunet a fost in mintea ta!