| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

M-am jucat recent Metro Exodus și la final am terminat jocul cu finalul nașpa. Cică ar fi și un final bun, iar ca să ajungi la el pe parcursul jocului trebuie sa ai o atitudine pozitiva și sa împuști doar când este cazul. Acum eu nu am făcut toate astea și fără sa îmi dau seama am omorât mai mulți oameni pentru a avea muniție... Dar acest joc m-a pus pe gânduri, adică acțiunile mele în joc au influențat finalul, iar pentru ca nu am avut o "atitudine pozitiva" am ajuns sa vad finalul rău, în care artyom moare. Oare asa sa fie și în viata reala? Acțiunile noaste pe parcursul vieții ne vor ajuta sa avem un final bun sau rău? Practic dacă ajungem sa fim niște persoane bune vom ajunge in rai sau invers? Lafel cum în joc nu credeam ca sunt posibile 2 finaluri, asa și în viata reala, fără sa credem în viata de apoi ajungem sa facem lucruri rele, iar la final sa vedem finalul rău? Sau poate m-am jucat prea mult acest joc și încep sa delirez rolling on the floor

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, rai, iad, purgatoriu, reincarnare, reinviere in trup pe Pamant, nimic dupa moarte -- nimeni nu are de unde sti ce urmeaza.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Artyom moare? :O Nuuuuuu...

Viata este liniara, te nasti intr-un punct si mori in altul. Este atat de liniara incat de la inceputul existentei in sine a orice si pana la final, este un singur drum, o singura cale. Nu se cunoaste o alternativa, nu se cunoaste un alt drum, nu exista un alt drum. Exista doar ceea ce faci tu acum.
Asa ca indiferent ce faci, rezultatul o sa fie unul singur. Evident ca nu la fel, daca de exemplu ai da foc acum la niste oameni sau daca le-ai da cate 10000 EUR la fiecare. Insa tu o sa faci un singur lucru, un singur drum, pentru ca nu exista si nu va exista niciodata o sansa sa alegi alta cale. Asa ca tu te poti considera deja ajuns la acel punct final, in care viata s-a terminat (sau incepe alta). Acel moment este legat de momentul de acum.

De aceea trebuie sa traim in prezent si sa ne bucuram de ceea ce avem si ce facem happy

| Algo098 a răspuns:

Iadul, Raiul si viata infinita sunt fantezii din povesti absurde si mincinoase si nu au nici o legatura cu realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident. Faci rău, găseşti rău. Tot ce dai în schimb se întoarce înapoi.
Întreabă-i pe cei care au comis fraude de care nu a aflat încă nimeni şi alte chestii mai grave, dacă pot dormi liniştiţi noaptea sau în ce stare e conştiinţa lor.
Răul făcut se întoarce la tine în momentul în care nu te aştepţi. La fel şi binele.