| cipri1999 a întrebat:

M-am uitat astazi pe facebook la o pagina numita "Dumnezeu" care a fost creata de un ateu si desigur ca e multa batjocura pe seama lui Dumnezeu..sunt poze de genul "Opreste foametea dar te priveste cand te masturbezi" sau "Cand un credincios greseste primeste a 2-a sansa, cand un ateu greseste e pedepsit doar pentru ca e ateu"...voi ateilor nu stiu de ce dar preferati totul pe tava, credeti ca doar daca va rugati pentru un telefon si nu-l primiti inseamna ca Dumnezeu e rau? intr-adevar religia ortodoxa din ziua de astazi nici mie nu-mi place dar mai exista si religii care nu-ti fura bani si tot felul...dar intelegeti si voi ca acum nu totul e roz si daca Dumnezeu nu-ti raspunde la o rugagiune serioasa chiar pe moment o sa-ti faca acest favor poate mai incolo, sper sa ma intelegeti si vreau si parerea voastra despre situatia asta a ateilor si crestinilor big grin

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Si ce e gresit in acele imagini? Mai sunt pagini de genul, e una care imita atat de bine ortodocsii de pe la noi, ca mi-a luat ceva timp sa ma prind ca adminii sunt trolli, asta e un adevar, oamenii despre care vorbesc acele pagini sunt niste clovni ipocriti.

| Trolli a răspuns (pentru Mădă0611):

Cine, eu? A, scuze. Am citit "trolli" tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Hai să lăsăm ipocrizia, tâmpenia şi prostia la o parte. Acei oameni devin din ce în ce mai penibili.Nu mi se par nici prea inteligenţi. Adică, frate fiecare crede în ce vrea. Cu ce te deranjează pe tine în ce cred eu?
Eşti ateu? Păstreză aceasta pentru tine nu fă tu propagandă să vadă lumea cât de 'boss' eşti tu. Sunt curios ce anume vor ei să demonstreze prin acele imagini. Chiar nu-mi dau seama. Poate ştii tu să-mi răspunzi.
Ce iritanţi devin acei atei care cred că ştiu adevărul absolut şi se apucă să facă ei propagandă în loc să-şi vadă de propria viaţă. PENIBIL.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu despre ce pagini vorbesti, exista si pagini penibile facute de "atei", dar astia sunt genul de "ateu" pe care daca il sperii bine, pupa toate oasele pe care i le dai, sunt doar mucosi crestini care nu au primit ultimul tip de telefon de la dumnezeu, paginile pe care mai arunc eu un ochi, 2, 3, au postari de bun simt, mai de bun simt decat cele crestinesti in care se ataca stiinta, care inseamna cunoastere, de orice fel, necredinciosii, dar culmea, folosind un pc, si multe alte lucruri care n-ar fi existat daca oamenii ar fi fost prea fricosi sa se indoiasca de ce scrie in biblie, sa nu mai spun de postarile "da share daca il iubesti pe Iisus, daca nu ignora imaginea", iar prin biblie scrie ca cine se rusineaza cu el, o sa se rusineze si el de acea persoana in ziua judecatii, apoi despre "cu ce te deranjează pe tine în ce cred eu?", ia da o fuguta prin zona si intreaba cine ce religie are, daca are, si cine ce crede despre cei care nu impartasesc aceeasi credinta, poti citi si biblia, si nu veni cu "a, pai aia e in vt, nu se pune", ca se foarte pune, din moment ce oamenii gandesc asa, doar ca satanistii astia au inventat legi care apara drepturile omului, adica viata. Extrem de penibil.
Daca sunt greseli, corectez cand observ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Vorbeam de pagina Dumnezeu de care a zis cipri1999. M-am uitat pe ea şi ghici ce? Nimic interesant, inteligent şi de bun simţ pe pagina aia. Doar smardoi pe care nu-i bagă nimeni în seamnă şi simt ei nevoia să facă acest lucru.
Şi adminii de pe paginile creştine care atacă ştiinţa, cum zici tu sunt tot nişte rateuri ale evoluţiei speciei umane.Se diferă doar prin faptul că atacă tabere diferite.
Cunosc doar oameni care au un pic de cultură şi respect faţă de ceilalţi. Cunosc atât atei de treabă care nu se bagă în treaba altuia, cât şi creştini care sunt de acord cu credinţele celuilalt.
'doar ca satanistii astia au inventat legi care apara drepturile omului, adica viata.'
N-am înţeles ce anume vrei să spui aici. Dacă ai putea să-mi explici, te rog...

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cum biblia e sursa de inspiratie cand vine vorba de pedepsit necredinciosii, multi au omorat si ar omori si acum daca nu ar fi legi care apara viata, ca oricat de iubitori s-ar tine oamenii, fara acele legi, create de oameni, cele 10 porunci ar fi incalcate la tot pasul, sau e cum ziceam la alta intrebare, porunca "sa nu ucizi" se refera doar la aproapele cuiva, adica cel de aceeasi credinta, ca totusi, evreii le-au scris si tot ei sunt de parere ca: "Numai evreii sunt oameni, ne-evreii nu sunt oameni, ci animale"
"Ne-evreii au fost creati pentru a le servi evreilor drept sclavi"
"Ne-evreii trebuie nimiciti mai cu sarg decat porcii bolnavi"
"Orice evreu poate sa distruga un ne-evreu prin minciuni si sperjururi."
Acum, na, e importanta si inteligenta fiecaruia in intelegerea imaginilor postate de acele pagini "ateiste".

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/......6346_n.jpg

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/......8038_n.jpg

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/......6088_n.jpg

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/......0020_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/......5815_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/......2795_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/......9857_n.jpg

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/......6854_n.jpg

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/......7196_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/......4402_n.jpg

Eu nu vad nimic penibil aici, iar daca fiecare trebuie sa isi vada de religia lui, hmmm, pe mine ma trezesc clopotele de la biserica, daca sunt in apropierea lor ma surzesc, daca as avea copii, la scoala ar fi fie indoctrinati, fie izolati/respinsi de cei indoctrinati, daca vreau sa candidez la presedintie, nu m-ar vota lumea ca e prea indoctrinata ca sa creada ca un ateu poate face bine, mai bine decat un crestin care se crede superior.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

A 3-a imagine e asta http://i.imgur.com/wR1uS07.jpg e link-ul lung si poate nu poti sa-l copiezi intreg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Http://www.bisericasatanista.org L-ai citit vreodată? Cum ţşi s-a părut?
Văd că urăşti foarte mult creştinii şi religia lor.Nu ştiu ce te-a făcut să simţi asta.Eu chiar dacă nu cred în vreun zeu, îmi place învăţătura creştină şi pildele din aceasta. Am învăţat foarte multe din ea.
:)) Se spune că trebuie să te scoli mai devreme pentru a face mai multe lucruri. Deci îţi fac bine clopotele :)) Amuzantă afirmaţia asta. Nu ştiu dacă ai spus-o în spirit de glumă dar...
Nu, greşit copii tăi au dreptul la alegere. Ei doar ascultă şi ei decid dacă vor să fie creştini, atei, budişti etc.
'daca vreau sa candidez la presedintie, nu m-ar vota lumea ca e prea indoctrinata ca sa creada ca un ateu poate face bine'
Nu prea cred asta. Ştiu că încă mai există mentalitatea aia de comunist dar nu cred că nu te-ar vota dacă ai lupta pentru ţară cot la cot cu ei.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cu ce te deranjează pe tine în ce cred eu?" - Nu deranjeaza pe nimeni ce crezi tu, dar pot deranja efectele produse de ceea ce crezi tu. Tu ai impresia ca credinta ti-e intima de aia nu poti intelege, dar te inseli, ea ti-a fost indusa. Tu ai fost influentat, iar la randul tau vei influenta. Daca faci parte dintr-o religie crezi ce ti-au indicat altii.

"Ce iritanţi devin acei atei care cred că ştiu adevărul absolut şi se apucă să facă ei propagandă în loc să-şi vadă de propria viaţă." - Confunzi situatia, ateii nu fac propaganda, nici nu stiu adevarul "absolut". Ateii nu au valori comune, si nici nu cred in ceva absolut.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa le iau pe rand:
- Parca am citit o data un articol de acolo, dar mi s-a parul opusul crestinismului, iar asta nu vorbeste deloc bine despre satanism, nu ca satan e rau sau bun, ci ca e luata o poveste si toate elementele ei sunt inversate.
- Nu ii urasc, le urasc gandirea, ca m-am saturat de ea, nu merita o lume buna, si totusi, au parte de asa ceva, atat cat se poate, pe suferintele altora, se mai si victimizeaza cand ei reprezinta majoritatea, scrie in biblie ca o sa fie persecutati, deci maine-poimaine daca nu saluti un crestin ca nu il cunosti, il persecuti, moarte tie!
- Un copil nu poate alege chiar daca are dreptul la alegere; in scoli se studiaza ortodoxismul, si si daca as reusi sa-l fac sa inteleaga ca e doar un basm, religiile din prezent au rezistat atat pentru ca ofera oamenilor ce au nevoie, ideea de siguranta e una dintre nevoi, n-as vrea sa risc sa ma trezesc acasa cu un mort viu, sau sa imi planga toata ziua ca il resping sau bat copiii, daca si cei mai mari fac asa, de la cei mici ce sa astepti? Sau sa planga noaptea ca i-a spus popa povesti cu draci, cum ne spuneau noua, cica una a mers la biserica si a auzit de dracu, a zis "eh, nu exista", si cand a mers acasa, o astepta pe scaun, sau ca in casa unuia statea dracu pe tavan, intr-un colt, cand eram mica imi era frica sa ma uit in colturi daca nu era lumina puternica.
- E un nene pe la tv, al carui nume nu l-am retinut, care milita pentru drepturile homosexualilor, oprirea finantarii cultelor de catre stat si studiul religiilor in scoli, nu al ortodoxismului, sau interzicerea ei (religiei) de tot, hop, peste noapte a devenit gay, satanist, si daca intrebi poporul, vreo 90% o sa iti spuna asta, am si vazut o parte dintr-o emisiune in care Vadim Tudor vorbea la telefon cu el, l-a facut in toate felurile, sa nu uitam ca neortodox inseamna neroman. N-ai cum sa nu fii impotriva ignorantilor si ipocritilor astora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Deci spui tu că influenţa ar fi un efect...nu? Şi alte efecte care ar mai fi?
Practic, vorbind am văzut destui de mulţi atei care îi înjurau, huleau, batjocoreau şi tot felul de chestii de genul, pe mulţi dintre creştini.
Nici n-au cum să ştie adevărul absolut.Ei doar cred asta.

Hai să te întreb şi pe tine ceva: dacă nu crezi în zei te numeşti ateu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Îi vezi dintr-o cu totul o altă perspectivă pe creştini decât îi văd eu. E normal. Sunt atâte exemple creştine negative pentru societate încât n-ai ce să crezi altceva.
Astea sunt doar gândirea celor bătrâni care au o mentalitate învechită. Dacă vei analiza mai atent societatea situaţia e cu totul alta.
Sunt foarte mulţi copii care nu cred în Dumnezeu şi nu sunt priviţi aşa cum ai zis tu iar religia nu mai este obligatorie la liceu.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ce inseamna religie(de la "valori" in societate si pana la mentalitate majoritatii) este efectul credintei(religioase).
"Practic, vorbind am văzut destui de mulţi atei care îi înjurau, huleau, batjocoreau şi tot felul de chestii de genul, pe mulţi dintre creştini." - Poate ca erau si "motivati" intr-o anumita masura. E enervant sa vorbesti cu peretii, sa tolerezi minciuna si absurditatile si sa ti se impuna lucruri.

"Nici n-au cum să ştie adevărul absolut.Ei doar cred asta." - Aici e vorba de crestini. Ateii nu cred in adevar absolut.

"Hai să te întreb şi pe tine ceva: dacă nu crezi în zei te numeşti ateu?" - Da, asa cred.

31 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Frustrat, ai?

- http://youtu.be/6RT6rL2UroE
- http://youtu.be/iJqw-idOwUc
- http://youtu.be/SI-_FJuTPns
- http://youtu.be/ZEGQ42RFfhg
- http://youtu.be/zC0OP3E8aiU

Ia vezi, poate îi raportezi şi pe ei. :))

| Încrucişătorul a răspuns (pentru NOname):

Tu nu vezi ce amărât e cipri? El habar n-are de libertatea adevărată faţă de ce îi spune popa sau mă-sa.

| Trolli a răspuns:

Exact! M-ai prins...Recunosc, din aceasta cauza nu mai cred eu in Dumnezeu!
Sa explic: m-am rugat la el intr-o seara sa-mi dea un telefon Samsung Galaxy s4! Dar cand m-am trezit nu am gasit telefonul dorit sub perna! Ok, am inteles! Poate nu-l meritam. Dar i-am spus: "Doamne, daca nu-mi dai un Galaxy, macar repara-mi si mie ecranul telefonului (era zgariat, il scapasem pe gresie cu o zi in urma). Nici asta nu a facut! eiii....asta a pus capac....chiar asa? eu ma rog degeaba?!

Răspuns utilizator avertizat
| DracusorImpielitat a răspuns:

Faza e ca, ateii nu se roaga ca sa primeasca totul pe tava, deci te contrazici laughing.

| RAY a răspuns:

Romanii nu o sa fie crestini nici in 5 miliarde de acuma incolo noi asa suntem cumnea descris domnul din marea britanie asa ca termina cu crestinismul noi suntem gipsy land clar

| RAY a răspuns:

Sasi amintesc istoria daci femeile au facut sex cu romani adikastea tiau inselat barbati de aia reiesa ccultura noastra romaneasca, din acele femei dace si acei criminali romani

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Bascalia e la rang de cinste la noi, restul nu mai conteaza

| sublime89 a răspuns:

Si celor cu membre amputate cand o sa le raspunda la rugaciuni? "Mai incolo"?

| Alphawolf a răspuns:

Tu confunzi ateii cu religiosii. Ateii nu vor nimic pe tava, ei nu se roaga... nici pentru telefon nici pentru nimic altceva. Iar atei nu se amagesc cu un zeu care face favoruri, pentru ei Dumnezeu nu exista, deci "el" nu poate fi rau pentru ei.

Totul e ironie, atac la stupiditatile religioase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Si atunci ce cauti ma blegia la religie? fiindca esti liber sa o faci? ok.dar daca nu crezi in nimic nici nu te-a poftit nimeni nici sfatul nu ti l-a cerut, ai considerat de cuviinta ca cei de la religie sant prosti si hop si nea ion ca si el e om sa-si dea cu parerea? daca e ironie si stupiditate, doar nu vrei sa spui ca toata e stupida si tu esti mai prost ca ea ca iti pui mintea? si cei ca tine la fel?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma obosesc sa-ti explic, ca oricum nu ai intelege(e prea greu pentru tine).

| DarkAndDreary a răspuns:

Un crestin critica un ateu si nimanui nu-i pasa.
Un ateu critica un crestin si toata lumea isi pierde mintile.

| ISNYPER a răspuns:

Raporteaza pagina si pune-i si pe prieteni tai sa o raporteze eu am raportat despre pagina ai si nu deloc frumos ce scria.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ISNYPER):

Si crezi ca ateii raporteaza paginile crestinesti pline de ipocrizie? Ipocritilor! Internetul e unealta diavolului, mergeti in pesteri.

Răspuns utilizator avertizat
| digital7shady a răspuns (pentru ISNYPER):

Zuckerberg e programator de succes, un om INTELIGENT. Tu chiar crezi ca interzice asa ceva pe FB? Un IQ peste medie = ratiune = ateism = evolutie.