| ChangeName a întrebat:

M-i se intampla destul de des sa visez noaptea ca stau in pat si nu pot sa ma mic..ca si cum as fi paralizat, nu pot sa vorbesc...Nu pot sa fac nimic.
Si in timp ce eram pe un site satanist pe care eram din curiozitate am gasit un articol >- http://satanismul.blogspot.be/......amice.html
Este exact ceea ce m-i se intampla mie.
Chestia asta m-a speriat destul de tare.
Eu pana acum am fost ateu.Dar acum incep sa cred tot felul de chestii.
Dupa citirea acelui articol am fost si mai interesat sa aflu cat mai multe de pe acel site. Si am fost chiar foarte uimit sa aflu atatea lucruri care chiar au legatura cu viata reala.

Intrebare: Voua vi s-a intamplat asta sau alte lucruri intalnite pe acel site? Si ce parere aveti despre site?

9 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa apelezi la un medic nu la niste site=uri, ca nu ele iti vor rezolva problema de sanatate. Daca stai asa se va agrava.

| danay72 a răspuns:

Evita sa intri in legatura directa cu demonii, pentru ca poate fi periculos.

| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc -si insist in privinta aceasta- sa nu mai intrii niciodata pe astfel de site-uri. Cauta sa-L cunosti pe Dumnezeu, si nu pe vrajmasul Lui si al nostru. Tu crezi ca cel rau vrea binele vrunui om? Un pedofil da o bomboana sau o inghetata unui copil pentru ca sa-i faca bine? Cati oameni -si mai ales tineri- nu cad in capcanele arhivrajmasului! Acesta are atractii pentru toti oamenii. El cunoaste slabiciunile noastre si profita la maxim de ele. Dar noi cu buna stiinta facem tot ce facem.
Sa stie bine dar toti oamenii ca atunci cand acestia ajung pe un teren interzis, ei nu mai pot scapa oricum de cel rau. Cand omul se duce de buna voie pe terenul celui rau, acesta din urma cere dreptul ca omul acela sa fie proprietatea lui. Dumnezeu doreste sa ne ocroteasca, dar El nu mai poate face aceasta atunci cand omul alege cu buna stiinta "ocrotirea" vrajmasului. Astfel ingerii sfinti ne parasesc si simtim prezenta celor rai.
Totusi, situatia nu este fara scapare. Exista o singura solutie: sa cautam ajutor la Dumnezeu. Cum putem face aceasta? Sa cautam sa ne aprpiem de El. Sa renuntam la practicile care ne tineau apropae de vrajmas, si anume: sa nu mai intram pe site-uri cu caracter diabolic; sa renuntam la mai vorbi cu prietenii sau colegii despre lucrurile acestea. Si lucrul cel mai important este ca sa ne rugam staruitor la Dumnezeu. In cuvintele tale -in gand sau cu voce tare-, in camera ta, pe genunchi, adu inaintea Bunului nostru Tata ceresc tot ce ai pe suflet. Spune-I tot ce ai pe suflet. El este mai dornic sa decat esti tu ca sa ai o buna relatie cu El.
Iata o carte buna care te invata cum sa Il cunosti cu adevarat pe Dumnezeu: "Calea către Hristos" http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| Holiday a răspuns:

Daca doar visezi astea e la fel de grav ca atunci cand visezi de cateva ori ca ai cazut de pe bicicleta, de exemplu...adica e doar un vis, repetat probabil datorita faptului ca ai te tot gandesti "oace ce naiba o fi" si ai capatat un oarecare stres din cauza asta.

Daca esti, sa zicem, relativ treaz(a) cand ti se intampla asta, tot nu are legatura cu tampeniile supranaturale, paranormale, religioase, etc., dupa cum vezi mai jos:

Paralizia in timpul somnului inseamna de fapt sa te simti constient, dar sa nu te poti misca. Se intampla cand o persoana traverseaza doua stadii de trezire si somn, cand creierul se trezeste din starea de REM (rapid eye movement - miscare rapida a ochilor), dar corpul ramane in continuare nemiscat. In timpul acestor tranzitii, s-ar putea sa nu poti sa te misti sau sa vorbesti timp de cateva secunde sau minute, poti sa simti o senzatie de sufocare sau de presiune.

Paralizia in timpul somnului poate sa intervina ori atunci cand adormi, ori pe masura ce te trezesti din somn. Pe masura ce adormi, corpul ti se relaxeaza incet, devii tot mai putin constient, astfel incat nu observi schimbarea. Totusi, daca ramai constient sau devii constient in timp ce adormi, s-ar putea sa observi ca nu poti sa te misti sau sa vorbesti.

In timpul somnului, corpul alterneaza intre starea REM si starea numita "miscarea non-rapida a ochilor" (NREM-non-rapid eye movement). Un ciclu de REM si NREM dureaza circa 90 de minute. Mai intai are loc faza de "miscare non-rapida a ochilor" care reprezinta circa 75% din intreaga perioada de somn. Atunci, corpul se relaxeaza si se reincarca cu energie. La finalul acestei prime perioade, somnul trece in stadiul de "miscare rapida a ochiului". Ochii ti se misca rapid si poti sa visezi, dar restul corpului iti ramane foarte relaxat. Muschii sunt "dezactivati" in timpul acestui stadiu al somnului. Daca devii constient inainte ca acest ciclu sa se incheie, poti sa observi ca nu poti sa te misti sau sa vorbesti.

Patru din zece persoane pot avea aceasta dereglare a somnului care isi poate face aparitia inca din adoloescenta. Barbatii si femeile de toate varstele se pot confrunta cu ea; mai mult, este o dereglare ereditara. Alti factori pot fi legati de o lipsa a somnului, un program schimbator de somn, boli mentale cum ar fi dereglarea bipolara sau stresul, dormitul pe spate, alte dereglari de somn cum ar fi narcolepsia sau crampele musculare din timpul noptii, anumite medicamente, abuzul de substante.

| Alcyon a răspuns:

E vorba de paralizie in somn, si trebuie sa stii ca nu exista un tratament, ci doar modalitati de ameliorare ale acestei asa-zise boli. Poate avea legatura cu stresul (daca treci printr-o perioada mai dificila), noptile nedormite (un creier obosit iti joaca feste), anumite boli precum narcolepsia (desi banuiesc ca nu suferi de asa ceva). Eu cred ca tine si de autosugestie (adica poate fi si autoprovocata). Daca te tot gandesti la asta, experientele or sa devina din ce in ce mai frecvente. Am citit de o femeie care putea sa intre in aceasta stare ori de cate ori dorea (si chiar sa umble si sa citeasca). Asa ca cel mai bine e sa incerci sa ignori totul si sa nu-ti mai faci probleme. Nu mai citi aiureli de pe tot felul de site-uri.

| Delmoniko a răspuns:

Sleep paralysis. Google it!

| CarlSagan a răspuns:

Ba, desteptule, ce ai tu se numeste paralizie in somn, ba! Crezi toate tampeniile si te-ai dus si pe site-uri sataniste sa cauti rolling on the floor

| Sl1pKnoT a răspuns:

Ceea ce patesti tu nu are nici o legatura cu satanismul sau cu orice alte prostii inexistenta. Tu te trezesti din somn, speriat de un cosmar cel mai probabil. In momentul in care vrei sa te trezesti brusc nu poti sa faci nimic deoarece creierul tau inca nu a preluat toate functiile. Tu esti cat de cat constient dar nu poti sa te misti sau sa vorbesti. E simplu. Deci nu te mai gandi la satanism sau sa te spovedesti ca te incearca dumnezeu. Gandeste logic si viata ta o sa fie mai usoara.

| Sergiu72 a răspuns:

Aduna-te si traieste-ti viata sanatos! Daca simti ceva in neregula, vorbeste cu dirigita / profesorul / medicul de familie. Te va ajuta! Succes.