| TiggerO a întrebat:

Ma cheama Gabriel. Ce stiti despre arhangelul Gabriel? Dati-mi si niste linkuri.

9 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Să nu-mi spui că voi sărbătoriţi şi îngerii şi arhanghelii asta chiar ar fi prea de tot...
In Biblie este trecut ca inger nu ca arhanghel.
Apocalipsa 19:8...Şi, după ce le-am auzit şi le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului care mi le arăta, ca să mă închin lui.
9 Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, prorocii, şi cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu."

| Filip23 a răspuns:

La multi ani. Ce inseamna/semnifica numele? Stiu ca numele ebraice vechi aveau o semnificatie.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut Gabriel. Biblia vorbeşte despre îngerul Gabriel în câteva rânduri.
Semnificaţia numelui său este "unul viguros a lui Dumnezeu"
El a fost folosit de Dumnezeu pentru ai transmite anumite informaţii profetului Daniel;
i-a anunţat lui Zaharia că i se va naşte un fiu, Ioan (Botezătorul);
a anunţat-o pe Maria că a fost aleasă pentru a-l aduce pe lume pe Mesia, adică pe Isus Cristos.
Şi încă un lucru: Biblia nu-l numeşte pe Gabriel, Arhanghel; de altfel Biblia acordă acest titlu în exclusivitate doar lui Mihael. Cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te cheama, du-te.este arhanghel, si slujitor al Domnului.probabil un impreuna lucrator cu tine, daca esti crestin dreptcredincios.

| Ben00 a răspuns:

As vrea sa stiu mai multe. Doar ma gandesc ca un inger vede mai multe generatii de oameni, cu problemele lor.

| AnnaMaria27 a răspuns:

La Multi Ani, Găbița!
Si poftim si cateva date!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhanghelul_Mihail

http://www.crestinortodox.ro/......72892.html

Sper sa iti fie de folos! :D
Bye-bye!

| phantomitza a răspuns:

Citeste Acatistul lui, si afli foarte multe despre lucrarea lui si despre el.

| comandamente a răspuns:

Doar noi fi si tu neam cu el!