| Mădă0611 a întrebat:

Ma gandeam la o chestie. Cica ateii vorbesc despre dumnezeu pentru ca de fapt il cauta, in "adancul sufletului" stiu ca exista, dar vor sa fuga de consecintele faptelor lor, si am observat ca oamenii se cearta pe religie exact cum se cearta pe politica, si in cazul asta stiu ca dumnezeu exista si bla bla? Chiar nu vedeti cat de penibila e explicatia voastra, sau stiti, dar credeti ca suntem atat de prosti incat sa va credem si sa incepem sa pupam moaste sau sa cotizam la nu stiu ce biserici pocaite?

39 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Asta e o iluzie inselatoare bazata pe asocierea cu propria persoana.
Daca tu ai o anumita personalitate, asta nu inseaman ca toti au acea personalitate insa se prefac ca nu o au.
Daca tu ai o credinta,asta nu inseaman ca toi o au, dar se prefac ca nu o au.
Daca tu esti viu si simti durerea, asta nu inseaman ca si manechinul din magazin, care seamana cu tine, simte si el durerea.

| OOOLEOOO a răspuns:

"A fost om, si a vrut sa zboare. Cum eu nu puteam sa zbor am incercat sa-l hotarasc ca absolut orce om nu o poate face.L-am convins ca in adancul sufletului sau vrea sa ramana cu picioarele pe pamant.A inceput sa creada ca intr-adevar se cam temea de intaltimi.
Castigasem! Ochii lui de atunci au ramas goi si sufletul rece, dar ce conteaza eu l-am castigat! Vesnic recunoscator mi-a ramas la fel ca alti, cica eu le-as fi deschis ochii. Omul e ca o floare slaba, ce se indoaie in orce parte ar bate vantul. Nimeni absolut nimeni nu trebuie sa afle ca se poate, omul nu trebuie sa-si ia zborul!"

Am cinat cu el si mi-a spus o taina : Diavolul are constum de sfant, si vrea sa-i imbrace pe toti in aceste zdrente.

| Mădă0611 explică (pentru OOOLEOOO):

Teoria conspiratiei. laughing Pe principiul asta acum eram prin pesteri, daca mai eram.

| CristiB93 a răspuns:

Pai ideea este ca doar tu stii daca intr-adevar il cauti pe Dumnezeu asa cum spun crestinii. Acum tu zici ca nu, dar asta poate e adevarat sau poate doar nu recunosti.
Doar tu stii asta. Apoi la biserica ortodoxa cotizeaza toata lumea.
Apropo la recesamant, tu te-ai declarat atee sau crestin ortodoxa?

| Mădă0611 explică (pentru CristiB93):

Si daca l-ai cauta, de ce ai cauta in directia opusa, cand exista enjpe indicatoare (crestini, ca fiind botezata crestina, daca ateismul ar fi un moft, crestinismul ramane)?
La mine n-a venit nimeni cu recesamantul.

| anonimg a răspuns:

Tu cauta-L pe Dumnezeu, si nu mai privi la oameni. Oamenii se cearta pe religie ca si pe politica, fara nici o diferenta.
Dumnezeu nu iti cere sa saruti moaste, si nici sa dai bani la bisericile pocaite. El iti cere sa il cauti din toata inima, cu sinceritate. Cand vei face lucrul acesta, atunci vei cunoaste adevarul.

| Doub a răspuns:

A fi crestin nu inseamna sa pupi moaste sau sa cotizezi undeva.

| Mădă0611 explică (pentru Doub):

...ci sa iti iubesti aproapele, in cazul asta, crestinismul nu exista, ca eu nu stiu o persoana care sa iubeasca pe toata lumea (daca judeci nu ai timp sa iubesti). Apropo, ateismul exista si in lipsa "ideii" big-bangului.

| Doub a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tu nu stii asta nu inseamna ca nu exista.

| MskDesign a răspuns:

Vezi tu...cei care face propaganda si propovaduiesc religiile sunt ca pisicile aruncate de pe world trade center, cad mereu in picioare! Religiile au fost un conccept de autoritate asupra populatiilor de rand si mari fabrici de bani.

| suffarstar a răspuns:

De obicei oamenii se cearta pentru satisfactia de a le demonstra celorlati cata dreptate au ei. Oamenii cearta pe orice.

| Mădă0611 explică (pentru suffarstar):

Totusi, ca sa ai dreptate, trebuie sa te documentezi cat de cat, iar pentru asta e nevoie de interes, de ce exista acel interes cand vorbim de religie si politica? Eu stiu raspunsul, tu-l stii?

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu prea inteleg la ce interes te referi. Faci aluzie la conspiratia (de fapt e destul de clar)cum ca Statul Roman sprijina Biserica? Oameni isi dau cu parerea, asta e reteta prostiei, nu te documentezi deloc, insa ai pareri despre orice.
https://www.youtube.com/watch?v=I0yh5uvYzHI

| Mădă0611 explică (pentru suffarstar):

"partidul liberal muncitoresc" devil
Pe oameni ii intereseaza siguranta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Oarecum vorbim de psihic, care se intentifica cu anumite concepte, ii da o "aura" de individualitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Intelegi acum de ce categoria ''Religie'' este asa superpopulata? -pe mine ma amuza de aia o si frecventez.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Daaa, stiu, cea mai misto categorie. laughing

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Mada :o. tot aici pe religie o arzi? laughing la fel de infocata laughing

| Mădă0611 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Caut dovezi pentru existenta lui Dumnezeu, am o mega neliniste sufleteasca... crying
E la moda agitatia cu poanta si iohanis si am observat ca e fix ca pe TPU la religie, asa ca uite intrebarea, ca tot isi dau unii cu parerea despre atei. Te-ai pocait?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu mai sunt ateu, cred in zeul berii, mi-am gasit chemarea.am sanse sa te recrutez in echipa mea?

| Mădă0611 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Ne, berea pute. devil
Domnul fie cu tine!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Mădă0611):

Avem si ciocolata! mhmm ce mai zici acum?

| Mădă0611 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Noup, berea pute si asa. laughing

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu l-am gasit pe gizaz:> http://www.youtube.com/watch?v=WLKk00OYKhU

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Huuuuo, blasTfemie!
Credeam ca e asta https://www.youtube.com/watch?v=81ibVbxkjnA

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

:X acum l-am redescoperit

| NGheorghe a răspuns:

Aici ai dreptate. Dar cand vorbesti de vointa palntelor ( "copacii care vor sa faca pui si puieti") sau de suferintele lor (ale plantelot), eu zic ca aberezi la maxim (desi ideile sunt originale).

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cele mai multe topicuri sunt deschise de atei. Voi nu aveti nimic de aratat, nimic interesant. Nu va mai zbateti in van, crestinismul nu a murit timp de 2000 de ani si nu o sa moara nici acum din cauza unor "genii" anonimi de pe net. Penibili in continuare.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Bine ca esti tu destept happy Si daca crestinismul nu a murit de cati ani spui, ateismul a existat inaintea crestinismului, astfel daca e sa vorbim de durata, ateismul castiga, daca e sa vorbim de pondere, intr-adevar, crestinismul/religia castiga, da. e vorba care se termina " da multi ".

| Mădă0611 explică (pentru BogdantheDreamer):

laughing si eu pentru ce ma zbat in topicul asta? "crestinismul nu a murit timp de 2000 de ani", daca tu crezi ca traiesti cu 2000 de ani in urma, bravo tie, suntem in 2014 si lumea s-a mai trezit, lucru cu care esti si tu de acord stand pe net, incalzindu-ti mancarea de post pe aragaz, mancand pateu de post [laughing], mergand la doctori cand ai vreo problema de sanatate, deci crezi ca traiesti nu stiu cand, dar stii ca traiesti in 2014, ai prins aluzia?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada dar eu nu tin post, nu ma rog, eu nu merg la Biserica, poate doar de Paste si uneori ma inchin pe langa o Biserica si spun "Doamne ajuta", eu sunt un pacatos fara limite.
Dar pentru mine este primordial sa accept existenta divinitati, mi se pare foarte firesc, adica nu stiu ce oameni "nebuni" ar putea nega existenta Lui si cu ce scop;

Foarte bine! Exista, accept asta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu si un bun crestin. Poate la batranete voi merge si eu la Biserica si ma voi cai pentru pacatele mele.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Tu crezi in zana maseluta? Eu de cate ori imi cade un dinte sper sa vina zana maseluta.Nu stiu ce nebun nu ar crede in zana maseluta si cu ce scop! Doar ea vine de fiecare data, ca si mos craciun, e adevarat sa stii.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ma bag in seama aiurea putin, ca i-ai raspuns lu` mada, insa sunt curios, de ce ai o asa mare nevoie de convingere a existentei divine? Iti este asa de frica de moarte incat ai nevoie sa crezi ca viata ta nu se va sfarsi dupa moartea corpului? Esti poate o fire justitiara si ai nevoie sa stii ca undeva cineva face dreptate la toti? Esti poate lipsit de prieteni de tovarasie si ai nevoie de cineva care e tot timpul cu tine? De unde nevoia asta asidua de Dumnezeu? Uite eu sunt un astfel de "nebun", n-am nevoie de el, ma descurc foarte bine si fara el si sunt multumit de mine, tu de ce ai nevoie de el? adica de "ideea de el", ca de el. e dupa cum vezi, discutabil.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Fiind un popor in care marea majoritatea a oamenilor sunt crestinii, cred ca peste 80%, inadaptatii si cei care se abat de la aceasta cale fireasca sunt atei, ciudatii, sectantii nu noi. De unde poate si nevoia aceasta a voastra de a fi in centrul atentiei sa spui "Eu sunt ateu"...capteaza cateva priviri. Atei erau si pe vremea lui Hristos. Aceasta nevoie de El o simte orice om cu "suflet". In orice civilizatie prezenta sau apusa, exista un zeu creator..ca numele difera asta este alta problema. Dar sa cred ca viata este atat de simpla? Ca ma nasc, muncesc, fac copii si mor...n-am sa cred. Este mai mult decat atat, doar ca nu toti care au ochi si vad. Eu nu te judec pe tine, pentru alegerea ta, ci iti doresc o viata lunga si buna in continuare.

| Mădă0611 explică (pentru BogdantheDreamer):

Si cam de ce as crede eu ca acea divinitate, creatorul lumii, e Yhwh?

| bleakk a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Ateismul s-a manifestat prin secolele 17-18, nicidecum inainte de crestinism.

| Mădă0611 explică (pentru bleakk):

laughing asta nu inseamna ca nu exista dintotdeauna. E ca si cum intr-o lume in care fiecare persoana sta doar cu ochii in telefon/tableta se trezeste cineva ca nu-i bine, si isi arunca telefonul/tableta, se mai trezesc cativa, apoi, peste cateva sute de ani vii si zici ca doar din anii x au inceput oamenii sa nu mai foloseasca sau sa nu mai stea toata ziua cu ochii bla bla bla.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Hai, hai, lasati ontologia si epistemologia existentialista a dihotomiilor cu tot cu terturi incluse deoparte si comportati-va crestineste, pentru Dumnezeu!
E mai bine sa daruiesti decat sa primesti, deci care sunteti prin camin si aveti doua felii de paine? Dau palinca la schimb.
Doamne Ajuta! Numa' bine, mersi.