| Lizzu a întrebat:

Ma intereseaza si parerile credinciosilor si ale ateilor in legatura cu intrebarea mea.

-- Daca ceva superior omenirii (o fiinta, o energie suprema) ar exista, nu credeti ca ar fi totul mai simplu daca noi am stii cu siguranta ca exista deoarece acel ceva ni s-ar arata in viata cotidiana, daca ni s-ar arata zi de zi si am fi familiarizati cu el?
De ce ceva care se presupune ca EXISTA cu adevarat, se ascunde? Pentru ce sa se ascunda de om?

Chiar nu stiu si nu-mi e clar atat mister.

47 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Eu niciodata nu am inteles de ce umanitatea isi aroga suprematia in intreg Universul.
Rationamentul tau pleaca de la premisa ca omul este apogeul, apogeul creatiei sau al evolutiei, din acest motiv este si eronat.
Cu toate ca afirmi ca acea entitate este superioara omenirii, inconstientul isi face simtita prezenta, si nu te lasa sa o percepi asa cum ai spus ca este.
Si te intreb: De ce s-ar ascunde? De ce daca aceva nu interactioneaza cu noi, trebuie automat sa se ascunda de noi.
Nici tu nu interactionezi cu furnicile, decat intamplator, dar nu stai la filosofat cu niciuna. De ce? Pentru ca te ascunzi de ele, sau pentru ca nu sunt suficient de importante.
De ce daca exista o asemenea entitate ar trebui sa fie interesata de noi? Deismul afirma clar: Dumnezeu nu se implica.
El nu intervine, nu modifica legile realitatii in beneficiul nimanui.

| Lizzu explică (pentru Inferno):

Asta e problema...
Daca tot a creat tot ce a creat, atunci de ce nu interactioneaza cu creatiile intr-un mod care sa le determine sa fie constiente ca el e creatorul.

Pai eu nu am creat furnicile.....cred ca daca le-as fi creat, m-ar fi interesat.
Parintii creeaza un copil. Astfel ca toata viata lor si a lui sunt interesati de el si de bunastarea lui.

| Inferno a răspuns (pentru Lizzu):

Dumnezeu, presupunand ca ar exista, nu ar trebui sa creeze omul pentru ca acesta sa existe. El poate crea doar un set de axiome (Din motive pe care nu le inteleg)lasandu-le sa interactioneze aleatoriu intre ele. Asa ca omul poate sa fie doar un produs al axiomelor divine, o creatie indirecta a divinitatii.
Daca Dumnezeu exista sa nu-ti inchipui ca a creat fiecare particula de praf in parte.

| Lizzu explică (pentru Inferno):

Creatie indirecta si produs? Aha...interesant. Nu m-am gandit vreodata la asta happy gandesti profund.

Asa e, poate nu a facut fiecare particula de praf ci totul s-a ramificat si s-a ramificat de la un produs de inceput care a determinat aparitia celor din urma. Cauza si efect.

| Inferno a răspuns:

Eronat.
Ca sa nu ma corecteze analfabetii.

NOname
| NOname a răspuns:

Iar părerea agnosticilor? sad

Ni se arată.
Unora.
Prin autosugestie şi imaginaţie.
Sau bolnavilor psihic.

| Lizzu explică (pentru NOname):

Parerea tuturor...
Nu stiam ca pe aici mai sunt agnostici.
Oricum nu vreau sa ne incadram in categorii separate.

Deci daca eu, la noapte, ma intind in pat si imi las imaginatia si autosugestia sa ma conduca, in final voi avea placerea de a vedea o fiinta de lumina?

Da, in legatura cu bolnavii psihic. Sa zicem ca ar fi adevarat ceea ce li se arata unora dintre ei in legatura cu dzeu etc.
Atunci de ce li s-ar arata numai acestei categorii de indivizi?

De ce nu vad si eu sau orice apropiat de-al meu sau orice om lucid in lumea asta, o creatura sau fiinta?

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Răspunsul meu era la modul glumeţ, Liz. : )

| RAY a răspuns:

- Daca ceva superior omenirii (o fiinta, o energie suprema) ar exista, nu credeti ca ar fi totul mai simplu daca noi am stii cu siguranta ca exista deoarece acel ceva ni s-ar arata in viata cotidiana, daca ni s-ar arata zi de zi si am fi familiarizati cu el?

liza de ce doar lucrurile reale se arata si basmele inventate de om nu?
de ce se arata unele si altele nu?
un lucru real se arata pentru oricine indiferent de cea ce crede acea persoana

De ce ceva care se presupune ca EXISTA cu adevarat, se ascunde?

pentru ca acel ceva e doar o presupunere umana care nu are o singura dovada reala ca exista,nu exista nici macar o singura dovada ca exista dumnezeu deci de ce sa crezi in el?
majoritatea cred din propiu interes si atat de aia nu-i pasa nimanui de dovezi ca ar deveni ateii

Pentru ce sa se ascunda de om?

omul a personificat zeii,basme prin natura lui,dumnezeu este personificare umana,diavolu este personificare umana,toate basmele sunt personificari umane,pshiologic omul a inventat si inventeaza povesti pentru a putea exprima natura lui umana cea pozitiva si cea negativa, sunt multe motive pentru care oamenii cred in dumnezeu viata de apoi, rasplata divina, ajutor divin, protectie divina etc

| Lizzu explică (pentru RAY):

O parere la obiect.
Mersi.

happy

| Mădă0611 a răspuns:

"fara credinta nimic nu sunt", zise cineva ca zise zeul evreilor, si asa si e, e nimic, nu exista, de aceea nu se arata, dar daca cineva crede, pentru acel cineva exista, nu i se arata decat daca e bolnav psihic, dar il ajuta sufleteste, de fapt omul isi foloseste autosugestia, care inseamna credinta.
Daca exista o fiinta, o cam doare in cinşpe de noi, energia/natura/forta naturii/mama natura exista si se arata, dar e pentru noi cum sunt corcodusele, prea multe, deci naspa, neinteresante, fara valoare...

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Aha.

Totusi ciudat ca cineva care a creat tot ce exista, chiar daca le-a creat in roi, se arata neinteresat de ele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Natura nu e neinteresata de noi, ne ajuta cum stie mai bine (avem nevoie de ceva? ne da. nu mai avem nevoie de ceva? taie acel ceva), deci se implica.

| M25M a răspuns:

Daca exista un creator sau mai multi asta nu inseamna ca este un imperativ sa se arate sau sa ni se arate. Nu este de asemenea un imperativ ca acesta/acestia sa fi creat taramuri unde sa ne rasplateasca sau sa ne pedepseasca. Este posibil ca o entitate sa fi creat totul insa sa lase legile fizice/naturale sa-si urmeze cursul. Bine aici ma gandesc si eu :Care e rostul? Pentru ce? Intrebarile nu se raporteaza neaparat la oameni.

Un amic(putin off-topic, insa se pliaza), discutand pe tema aceasta, mi-a zis ca lui Dumnezeu (in sensul de creator, nu cel biblic) i se arata pretutindeni pentru ca el considera ca Dumnezeu inseamna electricitate "care o gasesti pretutindeni".

| Lizzu explică (pentru M25M):

Frumos raspuns.
Hmm...dar daca e posibil ca o entitate sa creeze totul atunci crea si legile fizice.

Adica e ca si cum ar fi creat o macheta ca teatrul de papusi si a lasat acea macheta cu free will (vointa libera).

Cateodata asa am impresia in viata de zi cu zi.

| Maxim96 a răspuns:

Oare nu s-a aratat noua Cuvantul intrupat? Si drept spun ca va veni a doua oara cu marire si slava multa!
Oare nu a proslavit El pe Tatal pe pamant si Tatal l-a proslavit pe El cu slava pe care o avea in cer pana la intemeierea lumii.
Nu inteleg de ce lumea e asa intunecata la minte si nu vrea sa cunoasca adevarul, caci Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul curat. Oare nu simtiti pe Dumnezeu ca ucreaza in lume?

| Lizzu explică (pentru Maxim96):

NU, nu ni s-a aratat NOUA.
Care noua?

Se presupune ca li s-a aratat acum mii de ani unor oameni straini pe care nu-i cunoastem. Si acum trebuie sa alegem daca sa-i credem sau nu.
Mi s-a aratat mie si tie si altora contemporani? -- Nu.

"Oare nu s-a aratat noua Cuvantul intrupat? Si drept spun ca va veni a doua oara cu marire si slava multa!
Oare nu a proslavit El pe Tatal pe pamant si Tatal l-a proslavit pe El cu slava pe care o avea in cer pana la intemeierea lumii."
--- Aceste pasaje din raspunsul tau sunt doar citite in alta parte, tu le stii doar din auzite, nu le-ai experimentat pe propria piele.
La asta ma refer.

Daca maine un prieten sau o ruda ti-ar spune ca a vazut pe iisus sau dzeu cum sta in fata sa si i se adreseaza, ce-ai crede?

L-ai crede?

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Da,El s-a aratat acum 2000 de ani, dar a fagaduit ca va ramane cu noi pana la sfarsitul veacului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista, de ce doar O fiinta sau O energie si cum ai ajuns la concluzia ca este vorba doar de O singura "chestie" nu de mai multe?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Da, stiu ca se vorbeste despre o anume "trinitate" ..sau poate ca sunt mai multe.

Dar primul lucru care mi-a venit in minte a fost acesta numit dumnezeu pentru ca este pe buzele tuturor si este mai des amintit.

Tot ce e posibil sa fie "n" energii si fiinte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece El nu face parte din lumea materiala. Dumnezeu prin aceasta lume ne da posibilitatea de a alege ca daca s-ar arata toti ne-am inchina lui si care ar mai fi rostul.
La viata vesnica au dreptul doar oamenii care nu pun bunurile lumii materiale mai presus de cele spirituale si cei care au credinta si respecta cuvantul Sau!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Interesant raspuns ...numai ca din pacate nu stim.
De ce am fi fost pusi in situatia de a alege si de ce exista discriminarea asta cu viata vesnica?

Toti suntem creatiile sale dar, din perspectiva religioasa, DOAR unii au dreptul la viata vesnica.
Ma intreb cine stie adevarul pana la urma...cei care cred sau cei care nu.

Lucrurile materiale ar trebui puse mai prejos de cele spirituale si dezvoltarea spirituala a constiintei de catre toti oamenii.
Dar traim intr-o lume fizica si materiala.
Cred ca e cea mai trista lume din toate.

Mersi pentru raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Pai aceasta posibilitate de alege ii face pe foarte multi oameni sa il respinga pe Dumnezeu. Ei singuri nu vor acea viata vesnica. Deja ateii s-au obisnuit cu ideea la viata limitata, adica mori si te mananca vierimii si aia e.Ei exact asta vor primii. Daca ei ar vrea sa fie cu Dumnezeu fiecare poate avea acea viata vesnica.
Da, suntem creatia lui dar daca ajungem sa il respingem pe Dumnezeu si sa alegem viata materiala El ne respecta alegerea.
Apropo din punct de vedere al credintei vad ca esti undeva la mijloc, pe marginea unei prapastiei..Ai grija sa nu te dezechilibrezi si sa cazi.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

happy
Da,exact ce ai scris acum am citit eu undeva.
Ca dupa aceasta viata,vom experimenta exact ceea ce am crezut in timpul vietii ca vom trai dupa ce totul se termina.
Daca credem in iad vom experimenta iadul asa cum il imaginam dar nu vom simti durere ci vom fi ca spectatori.
Si nimic nu va fi vesnic. Adica nu ramanem in iad o vesnicie si nici in alta parte...

Acum parerile sunt impartite.

Da,sunt la mijloc undeva, incerc sa mai caut motivatii, raspunsuri si sa gasesc ceva, nu stiu ce, orice.
As vrea sa cred in ceva si pe undeva mai cred, dar au aparut mii de intrebari si rationamente care vor sa iasa la suprafata.

Eu una cred in ceva dincolo, nu cred ca atunci cand murim fizic murim si spiritual.Cred in suflet si contiinta, nu cred ca suntem o bucata de carne ambulanta.
Dar ce este mai departe, pun sub semnul intrebarii.

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns:

1. Exista, mama noastra (a tuturor);

2.Dar ni se arata zi de zi, nu ai cum sa te nasti in acest mediu si sa nu observi;

3.Nu se ascunde; e aerul pe care-l respire zi de zi, pomii pe care ii privesti zi de zi, iarba pe care se joaca copiilasii si catelusii nostri (la modul general vorbind), este ploaia insasi, oceanele si marile, ecest creator suprem se afla-n tot si toate totodata.In mine, in tine, intr-o simpla pasare, intr-un stejar...pana si intr-o furnicuta (oricat de neinsemnata ar parea aceasta fiinta mica totusi nu este cu nimic mai prejos de ceea ce am enumerat mai sus).D-zeu (nu cel biblic) este pretutindeni.Iar noi, oamenii, nu sintem centrul universului ci poate doar centrul propriului nostru univers.El/Ea se afla si intr-un zambet innocent dar si intr-o lacrima curata, si intr-un tigru dar si intr-o simpla furnicuta, si intr-un pom dar si in oceane (originea vietii pamantesti).
El/Ea este pretutindeni, este Natura! Este viata mea, respiratia mea cat si a celorlalte fiinte de pe aceasta planeta, de la cel mai mic la cel mai mare, de la cel mai puternic la cel mai slab.
Asta este credinta mea.

| NOname a răspuns (pentru contαbαndonαt):

ßaghєяa: "...Asta este credinta mea."

Ironic.

"Pentru necredinciosi o intrebare!

Cum caracterizati un credincios? Ce parere aveti despre el?

Raspunderti sincer, va rog!"

ßaghєяa: "Nu-i cunosc pe toti dar un singur lucru pot spune la sigur despre ei si anume: n-ai cum sa crezi in prieteni (ex. D-zeu) si dusmani (ex. Satana) imag. si totodata sa fii perfect sanatos la cap. Damn! nici macar pers. rationale nu pot fii perfect sanatoase daramite cele irationale.Eu asa vad situatia, asa am vazut-o si asa am s-o vad pentru ca asta-i adev.Pentru mine nu conteaza ca e unul expert in astronomie, fizica, matematica, chimie etc., daca crede in cai verzi zburatori clar are probleme grave cu judecata si deci `inteligent` ar fi ultimul adj. pe care l-as putea atribui unei asemea pers.Nu ca as avea ceva impotriva lor caci nu sint antireligiosi dar asa nu inseamna ca trebuie sa am si o parere buna in ceea ce-i priveste."

http://www.tpu.ro/......er-va-rog/

Te autoacuzi şi doar dai dovada de ipocrizie?

Nu văd de ce ţi-a displăcut răspunsul meu.
În acel "un anumit tip de credinţă" era inclusă şi a ta.

| Lizzu explică (pentru contαbαndonαt):

Dragut, dar eu nu inteleg cum unele persoane sustin ca acest dzeu este in tot si toate. Cum adica? Mot-a-mot? In tot si toate.

E pana la urma un mister, o energie sau o persoana?
E pana la urma fizic sau spiritual?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Draga eu ma refer strict la cei ce cred intr-un D-zeu biblic, adica la teisti si deisti dar panteismul nu-l include la credinte "oarbe" caci Natura chiar exista, este pretutindeni.Credinta mea, ca sa intelegi mai bine, este iubirea mea fata de aceasta.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

Http://i.imgur.com/0LuUb0M.jpg
Poate asta iti va rasp. mai bine la intrebare.

| NOname a răspuns (pentru contαbαndonαt):

"...eu ma refer strict la cei ce cred intr-un D-zeu biblic..."
Te referi prost, căci întrebarea se referea la toţi credincioşii, nu doar la creştini.

Bun, răspunsul meu,

"Depinde de credincios.
Fiecare, pe lângă un anumit tip de credinţă, are şi calităţile lui individuale. În ele e baza.",

cu ce era greşit?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Stiu ce spui, nu vreau sa dau dovada de minte incuiata in ceea ce ma priveste gen ` "credinta mea" (in ghilimele) este singura si unica, cea adev., iar restul sint gresite"...nu-s eu genul asta dar chiar nu pot avea o parere pozitiva despre cei orbiti de religie.Ateismul nu-I o religie, agnosticismul iar nu-i o religie, panteismul nici atat, nici nihilismul si lista poate continua tot asa...Cu astea nu am absolut nimic spre ex., deci nu cred c-am dat dovada de ipocriziethinking Caci nu resping toate "credintele" (din nou, in ghilimele) ci doar pe cea biblica.

| Lizzu explică (pentru contαbαndonαt):

Da happy
Frumos. Stiam citatul.
Suna bine.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Aa, scuze.Pai nu ca era gresit dar am presupun ca era pe langa problema discutata + ca, cel putin eu, n-am intalnit pana acum credinciosi care la un moment dat ori altul sa nu-s arate fata orbita de religie si deci sa nu incerce sa-ti bage si tie pe gat credinta sa ori sa te persecute pe baza faptului ca nu impartiti aceeasi credinta/obiceiuri.De asta, nu de alta.

| NOname a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Nu mi-ai răspuns la întrebare: cu ce era greşit răspunsul meu?
Se vorbea de credinţe, nu de religia creştină sau oricare alta. Şi chiar dacă s-ar fi vorbit strict de creştinism, de ce ar fi greşit să judec omul după calităţile lui individuale, nu după preferinţele lui religioase?
Fii corectă!

| NOname a răspuns (pentru contαbαndonαt):

"...am presupun ca era pe langa problema discutata..."

http://i.imgur.com/riBDcN1.jpg

| Quasimodo a răspuns:

Foarte pertinenta intrebarea. Si eu ma gandesc de mult la acest lucru: Ce motive ar avea Divinitatea sa se ascunda de noi? E un mister...
Ma intreb insa, nu cumva noi suntem cei care ne ascundem? Nu cumva acele forte superioare noua sunt de fapt vizibile, dar noi suntem orbi, sau poate ne este indusa starea de orbire, fiind tinuti in intuneric?

| Lizzu explică (pentru Quasimodo):

Da, o teorie interesanta.
Posibil si asta.
Dar ce vina am avea? daca asta vedem noi ca si realitate.