| Drinceanu a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine va-rog,daca puteti sa imi spuneti din biblia(penticostala)a noului testament isus lui cine s-a revelat personal,si sa imi spuneti capitolu si versetul si unde sa caut ex:iona,mica, naum?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Am stat cateva minute bune sa inteleg ce vrei sa afli. Am inteles tot in afara de ce era mai important, si anume: "Isus lui cine s-a revelat personal". Trebuie sa fii explicit chiar daca te grabesti. Daca as fi inteles ce vrei sa aflii, ti-as fi dat raspunsul in seara aceasta; dar n-am priceput. (Oricum, Iona, Mica si Naum se afla in vechiul testament).
Ma gandesc ca poate vrei sa stii unde in vechiul testament se vorbeste despre Domnul Isus. Daca da, atunci aici gasesti:
1. "O stea rasare din Iacov, un toiag de carmuire se ridica din Israel." (Numeri.24:17)
2. Isaia; tot capitolul 53: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/isaia/53/
3. "Domnul Dumnezeul tau iti va ridica din mijlocul tau, dintre fratii tai, un proroc ca mine: sa ascultati de el!" (Deuteronom.18:15) Vezi si: "Acest Moise a zis fiilor lui Israel: "Domnul Dumnezeul vostru va va ridica dintre fratii vostri un Proroc ca mine: de El sa ascultati."" (Fapte.7:37)
4. "Stralucirea Lui este ca lumina soarelui, din mana Lui pornesc raze, si acolo este ascunsa taria Lui." (Habacuc.3:4)

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus s-a revelat personal lui Saul din Tars. Fapte9:3-8

| xr0sioRx a răspuns:

Nu se scrie Iisus?