| anonim_4396 a întrebat:

Ma tot gandesc serios, dupa ce-am citit o carte care sublim afirma ca biserica si credinta nu poate exista fara Satan, insa Satan poate exista fara biserica si credinta. Voi ce parere aveti? Imi place sa dezvolt subiecte de astea cu oameni care au pareri, expuneti-o aici fie pro sau contra. Sunt crestin nepracticant, agnostic sau cum mai este numit satanist modern, desi mi se pare o numire prea exagerata.

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Lucrurile sunt simple. Satan nu poate exista prin sine insusi. Ar putea daca ar fi bun. Dar atunci nu ar mai fi Satan. Pentru ca el e rau, nu? Daca nu e rau, atunci vorbesti de cu totul altcineva, si ar fi bine sa ne spui despre cine.
Acum, nu exista in Universul asta raul absolut. Nu poti fi rau de dragul raului. Poti fi rau pentru ca cienva te-a enervat, si ti se pare drept sa ii raspunzi la fel, poti fi rau ca sa obtii ceva ce iti place (hotii), poti fi rau doar pentru placere, pentru a te satisface cumva. Dar dreptatea, dorinta de a avea ceva, placerea, nu sunt lucruri rele in ele insele. Mai mult, ca sa fii un hot "bun", adica sa reusesti sa furi bine, trebuie sa ai anumite calitati, trebuie sa fii rapid, destept, si sa stii sa te ascunzi bine. Dar astea, iarasi, nu sunt lucruri rele. Observam ca raul, ca sa fie rau, cit mai rau, sau rau la superlativ, are nevoie de ceva bun ca sa ajunga asa. De fapt, cu cit e mai rau, cu atit mai mult se imprumuta de la bine. De aceea Diavolul a ajuns diavol, pentru ca a avut la inceput intelepciune, frumusete, cum nimeni altul in afara de Dumnezeu nu a mai avut. Nu degeaba se zice ca Satan e un inger cazut. Si atunci, daca binele poti sa il faci si fara nici o urma de rautate, iar raul nu poti sa il faci decat daca ai ceva bun, atunci e clar cine poate exista de unul singur.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Parerile sunt impartite, unii zic ca de fapt Satan e Creatorul, si Dumnezeu e un monstru, satanismul fiind prima religie din lume.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e creatorul, de ce isi are originea in Dumnezeu, adica in ce e bun. Nu ai inteles ce am vrut sa zic? Si nu ar trebui sa fie invers, binele sa isi aiba originea in rau?

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Gandeste fix pe dos!

| danay72 a răspuns:

Religia adevărată este sub conducerea lui Dumnezeu. Dar conform Bibliei, toată lumea este sub conducerea lui Satan. 1Ioan5:19.Deci,ca sa fim sub conducerea divină trebuie sa fim în religia adevărată.

| RAY a răspuns:

Normal ca nu ar exista religia crestina fara un satanel rau,orice basm are personaje pozitive vs personaje negative, faza e ca satana asta nu e chiar un personaj asa rau, adica el pe cine a omorat? plus ca evrei il considera pe satana un slujitor care ispiteste lumea, dumnezeu nu poate avea rivali, asta e o prostie crestina

| Clorox a răspuns:

In opinia mea religia este ca viata reala, nu exista bine fara rau si lumina fara intuneric!
Eu sunt ateu, sau mai bine spus agnostic! Nu stiu in ce sa cred asa ca imi las constiinta sa creada in ce vrea, trebuie doar sa fii deschis la minte!

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Corect, ca si la ceilalti, iti multumesc si tie pentru raspuns.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Satana sau Satan a aparut din cauza unei erori de traducere.
Era doar o functie provizorie nicidecum un nume propriu, sau mai grav un Bau Bau care te pedepseste ca i-ai facut pe plac.

| fuzzer a răspuns:

Apreciez faptul ca esti o persoana care cauta sa se informeze! Insa, probabil trebuie verificata sursa informatiilor daca este sau nu de incredere.
Biblia afirmă că Satan este o fiinţă reală, care trăieşte în domeniul spiritual invizibil (Iov 1:6). Ea spune că Satan este crud şi nemilos şi ne vorbeşte despre faptele lui nelegiuite (Iov 1:13–19; 2:7, 8; 2 Timotei 2:26). Si mai mult de atat in 1Ioan 5:19 se spune ca intreaga lume zace in puterea celui rau, practic aceasta lume decazuta se afla in mare parte sub influenta lui Satan. E un oarecare adevar in ce spui tu, in sensul ca biserica privita in ansamblu a fost si este corupta de catre practicile ipocriziei, materialismului etc. ca argument, poti vedea opulenta religioasa, preoti in masini de sute de mii de euro, lucruri ce intra total in contradictie cu ochiul simplu descris de Isus in Matei 6:22, 23 si modestia pana la urma de care trebuie sa dea dovada un crestin, care nu doar se autointituleaza crestin ci isi dovedeste aceasta calitate prin fapte. Satan exista cat timp Dumnezeu ii permite sa existe iar promisiunea incurajatoare ce se gaseste in Biblie este faptul ca, la un moment dat Satan nu va mai fi si doar atunci omul se poate bucura de adevarata viata Revelatia(sau apocalipsa) 21:3, 4.
Iti voi lasa un link catre un articol interesant care da raspunsul la intrebarea Cine este Satan Diavolul?
https://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/g200702/exista-satan-cine-este-el/

Daca doresti sa discutam pe marginea acestui articol imi poti trimite un mesaj, lectura placuta!

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Multumesc pentru raspuns, ti-am lasat mesaj.

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Sursa pe care ai postat-o tu este o prostie, sincer. Daca JW vine de la Jew (evreu) atunci treaba este cat se poate de clara. Acel site il priveste pe Satan doar din perspectiva biblica si avand in vedere ca religia crestina este in sine un program plin de minciuni, automat ce zice biblia despre Satan cade, nu are veridicitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satan era considerat un Zeu în antichitate (numele Enki îți spune ceva?). Doar din cauza creștinismului "Satan" a căpătat o conotație negativă și malefică. Religia trebuia să inventeze ceva de care omul să se teamă, și l-a inventat pe "diavol" care domnește peste "iad" unde ard sufletele care au păcătuit. În religia creștină "Satan" care este considerat întruchiparea răului este adversarul lui "Dumnezeu" care este întruchiparea binelui și a iubirii. Asta îl face pe om automat să creadă că "Dumnezeu" e bun și că "Satan" e rău, dar ei nu se gândesc la faptul că "Dumnezeu" ucide în biblie vreo 5 milioane de oameni (exceptând potopul) iar Satan nu ucide pe nimeni în biblie. Chiar aș vrea să văd niște citate unde "Satana" omoară oameni în blible. Nu zic că nu există, doar că eu n-am văzut sau auzit de așa ceva.
Creștinismul a trebuit să le inducă în minte oamenilor să se ferească de Satan că el doar ispitește și că nu e nimic bun dar el dar să-și deschidă sufletele lui "Dumnezeu" ăla criminal care pedepsește omul la cel mai mic păcat al lui.
În antichitate, Satan/Enki era cel care i-a învățat pe oameni despre ocultism și magie, iar lucrul ăsta este condamnat în biblie: Exodul 22:18
18. Pe vrăjitoare* să n-o laşi să trăiască.
*Lev. 19:26, 31; Lev. 20:27; Deut. 18:10, 11; 1Sam. 28:3, 9
Vrăjitori erau cei care practicau magia (adică mai toată lumea înainte să fie inventat creștinismul) iar religia se opune clar împotriva acestor oameni pentru că ei reprezintă o amenințare la adresa dezvoltării creștinismului. Exact asta se întâmpla în Evul Mediu în timpul Inchiziției, mii și mii de preoții păgâni și vrăjitorii/vrăjitoarele au fost ucise de către liderii creștini ca să-și poată implementa religia în statele cucerite și să înceapă îndobitocirea populației, în caz contrar cine nu se convertea la creștinism era considerat eretic deci arestat și torturat până la moarte.
După toate astea, vrei să cred că Satan reprezintă exponentul negativității și al minciunii și că "Dumnezeu" creștin reprezintă exponentul pozitivității și al iubirii? Te rog să citești aceste articole care arată adevărata față a "Dumnezeului creștin" și al lui "Isus Hristos":
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......oinic.html
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......-toti.html

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact asta voiam si eu sa evidentiez prin intrebare, si in plus de astea nu exista nicio carte "sfanta" ca si Biblia Crestina in care sa se vorbeasca asa mult despre Satan, exista biblia satanista scris de La Vey, dar pana la urma este mana de om, deci nici pentru satanistii traditionali, adica cei practicanti nu are vreo relevanta, si desigur am sa citesc tot ce mi-a fost dat aici, mai astept raspunsuri, iti multumesc si tie pentru raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Satanismul lui LaVey laughing
Satanismul ăsta modern este o porcărie maximă.
Rahatul ăsta de satanism modern nu face decât să întoarcă creștinismul pe dos și biblia satanică a lui LaVey este dedicată în mod subliminal lui Yehova (Dumnezeul creștin). Ei nici măcar nu-l văd pe Satan ca pe ceva real, ci ca pe un arhetip și încearcă și ei de asemenea să sublinieze că Satan e negativ pentru că și ei îl surprind drept adversarul lui "Dumnezeu". Aveam de gând să citesc toată biblia lui LaVey dar m-am scârbit la ce prostii am citit acolo și m-am oprit.
Având în vedere că ei îl consideră pe Satan un arhetip, asta înseamnă că n-ai cum să-ți "vinzi" sufletul lui, ci lui Yehova.
Este creștinism întors pe dos, după cum am zis.
Religiile antice unde Satan în învăța pe oameni spiritualitate nu au absolut nicio legătură cu rahaturile astea care există acum pe internet (Satanism modern. tradițional, religii wicca etc.) și nici cu creștinismul.
Din cauza lui LaVey ideea de "Satanism" și de venerare a lui Satan (ceea ce din nou este o prostie, în antichitate oamenii nu-l venerau pe Satan, ci îl considerau un îndrumător în evoluția spirituală) este atât de rău văzută de toată lumea. Satanismul modern pur și simplu le-a confirmat oamenilor ce zice biblia creștină despre Satan. Aceeași minciună care vine din 2 părți.
Ca să-ți niște exemple, în al patrulea cod enohic (altă prostie, se numește "enochian", nu enohic) este tradus în biblia lui LaVey "Pentru că eu sunt Domnul, Dumnezeul tău, care este şi va fi veşnic!". Asta clar nu se referea la Satan. Denumirea de "Domnul" a fost inventată de creștini.
În al 5lea cod enohic: " Pentru că Domnul nostru şi Stăpânul
nostru este Cel unul al tuturor. "
Al 17lea cod: "Eşti a lui Dumnezeu, care este pedeapsă întru mânie.
Încinge-ţi coapsele tale şi înghite ca un rechin! "
"Dumnezeu care este pedeapsă întru mânie" este fix Dumnezeul creștinilor pentru că el pedepsește oamenii pentru cele mai mici păcate.
Mai era un citat în biblia lui LaVey care blestema un dragon. În antichitate, dragonul era unul din simbolurile lui Satan, deci îl blestema pe Satan în mod subliminal.
Ce mai vreau să zic este că "iadul", "raiul" și "pământul" sunt concepte spirituale, nu locuri unde ajung sufletele umane în funcție de ce au făcut într-o viață.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai la asta m-am referit si eu, La Vey sau LaVey n-are nicio relevanta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Am citit si eu mai de mult de pe acel site. Am vazut ca au foarte multe meditatii pentru "imputernicirea sufletului" si medote prin care oamenii isi pot indeplini dorintele. Sunt curios, ce vezi tu periculos si lipsit de logica acolo? Am intrat chiar si pe forumul lor si n-am vazut sa se planga nimeni ca acele tehnici le-ar face rau. Daca te referi la "spiritualitate" ca este lipsita de logica atunci da te inteleg pentru ca stiinta nu prea reuseste sa explice asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat