| AvalohAlyn a întrebat:

Mai este cineva care crede in Dumnezeu mult dar nu merge la biserica? Dumnezeu este oriunde, pretutindeni nu numai in biserica.

Răspuns Câştigător
| DeeaDizz a răspuns:

Eu. Cred in Dumnezeu adica intr-o energie ce are grija de noi toti, nu neaparat in cel expus de Biblie, insa pentru mine Biserica este doar o afacere murdara...

| Ana34 a răspuns (pentru DeeaDizz):

Bravo ai dreptate

12 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Si eu! Nu merg la Biserica decat de Craciun si Paste...dar pana la urma, asa cum ai spus si tu, "Dumnezeu este pretutindeni"

| SabinaQueen a răspuns:

Si eu cred in Dumnezeu si nu prea ma duc la biserica

| JamilaGizeh a răspuns:

Eu! Biserica mi se pare o mare manipulare in masa si spalare pe creier!

| milan9 a răspuns (pentru JamilaGizeh):

La ce manipulare te referi? Daca ai merge macar o data la biserica ai vedea ca nu este vorba de nici o manipulare. Manipulata esti tu acum daca te feresti de biserica fara sa ai nici un motiv concret. sad

| DirviziuQ a răspuns (pentru milan9):

Si eu cred ca este o mare manipulare/ DE CE?
1. Biserica cere bani, chiar daca nu cere direct. Altfel de ce spre exemplu o lumanare costa 6 lei cand pretul real e 1 leu? Si de ce exista acea "cutie de donatii"? Iar daca e vorba ca cei credinciosi dau bani bisericii, aceasta nu ar trebui sa ii accepte. Stii ca se spune ca "banul, este ochiul dracului"? Atunci ce cauta aia in biserica? Spunte-mi tu cand a dat biserica bani vreodata pentru un spital, o scoala, un copil, un batran?
2. Nu imi spune ca banii sunt folositi pentru a-i ajuta pe cei nevoiasi ca nu este absolut deloc asa. Eu niciodata nu am auzit sau vazut pe cineva de la biserica sa ajute bolnavii si batranii cum tot pretind ei, insa i-am vazut bine merci in limuzine. Toate astea cu ajutoarele sunt pur si simplu minciuni. Nu dau niciun ban pentru nevoiasi. Nici macar in liceu bisericii nu au investit, imediat se darama peretii. De ce? Pentru ca pur si simplu toata asta este o mare afacere pentru preoti.
3. De ce ne pretinde biserica sa facem lucruri bune (nu ca asta ar fi ceva rau, sa nu se intelegea gresit, o sa vezi la ce ma refer) cand preotii nu fac asta? Multi nici macar postul nu il tin, iar parintii mei au cunoscut ei insisi un caz in care in postul Pastelui preotul si preoteasa se indopau foarte bine cu porc.
4. De ce mereu in istorie biserica ii condamna pe cei inteligenti la moarte? Nu ca sa nu ii poata "trezi" la realitate pe oameni, astfel ei nemaiputand sa ii controleze? Cum iti explici ca, chiar si in prezent biserica are foarte multe terenuri (mai ales in sate), nu plateste impozite si se mai si revolta daca le zici de asta? Pe langa asta majoritatea baga spaima in oameni pentru a-i putea influenta cum doresc ei. Eu chiar nu cred ca daca te duci la un sarlatan sa-i spui ce pacate ai, Dumnezeu te si iarta. Asta inseamna ca pot face oricate crime vreau ca dupa merg si ma spovedesc si gata, au trecut toate. Eu cred ca mai bine te rogi tu personal la Dumnezeu si iti ceri scuze, decat sa mergi la un hot.
In plus, am mai primit un gust amar chiar anul acesta de Paste. Am mers la Inviere si pe langa preturile enorme la lumanari si pasca, in mijlocul slujbei preotul a inceput sa comenteze de ce pleaca lumea, intrucat pasca nu e sfintita, desi la inceput a zis altceva. In loc sa le fie totusi mila de batranii care au mers acolo si stau in picioare si sa ii lase acasa, nu, cum sa faca asta. Normal ca m-am enervat cand am vazut cum isi bate joc de noi si am plecat.
Si de ce mereu cand merg la biserica trebuie sa ma aplec nu in fata icoanelor, ci in fata preotului si sa merg sa-i pup hainele? Cel putin la ortodocsi, mi se face pur si simplu mila de sarmanii batrani care stau in genunchi toata slujba si isi rup genunchii acolo, in loc daca tot iau bani sa amenajeze banci si masute pentru a sta credinciosii, mai bine isi iau ei haine si masini si nu stiu ce ditamai case.
Nu ma intelege gresit, eu cred in Dumnezeu si ma rog la El, dar in acelasi timp cred ca Biserica din ziua de azi e cea mai mare sarlatanie din lume. Din pacate biserica nu mai este ce a fost pe vremuri, cand preotii erau dascali si invatau copii, le dadeau sfaturi bune si ajutau oamenii, acum daca mergi la ei iti da "pedeapsa" in loc sa te ajute, pur si simplu cei de azi isi bat joc de ce a fost candva Biserica, bazandu-se pe credinta si in acelasi timp naivitatea oamenilor. Si crede-ma, cu timpul nimeni nu va mai fi pacalit de aceasta sarlatanie, asa ca cei de la biserica ori isi vor schimba atitudinea si vor deveni din nou demni de respect, ori vor disparea.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Cand un snapan de popa iti spune ca daca vii la biserica si faci una alta, si mai te si costa ceva ceea ce zice el ca trebuie sa faci, iar in schimb vei primi ceva inexistent, ai si tu dreptate, nu e manipulare, e prosteala pe fata...

| milan9 a răspuns (pentru DirviziuQ):

Cateva observatii:
- Lumanarile se vand cu 50 de bani si nicidecum cu 600 (poate tu tii neaparat sa-ti iei vreo lumanare de 2 kile... happy )
- Daca "credinciosi dau bani bisericii", "aceasta nu ar trebui sa ii accepte"?
Merg saptamanal la biserica dar niciodata nimeni nu a cerut vreun banut de la mine... Oare nu e suficient pentru mine crezi?
- Spune-mi tu cand a dat biserica bani vreodata pentru un spital, o scoala, un copil, un batran?
Fiecare persoana, preot sau mirean, isi desfasoara activitatile caritabile in mod preponderent in mod discret si nu in vazul cartierului. De ezemplu despre mine, poti spune exact ce acte de caritate am facut sau n-am facut? Nu. Si atunci nu e necinstit sa ne exprimam la intamplare? thinking

Referitor la actele de caritate organizata, potrivit unui raport facut public, numai in 2012 activitatea social-filantropică a Patriarhiei Române s-a desfăşurat prin intermediul a 679 de instituţii sociale, dintre care:
154 cantine sociale şi brutării cu 16.139 beneficiari,
44 instituţii medicale şi farmacii cu 16.735 beneficiari,
61 centre de zi cu copii cu 2.715 beneficiari,
34 centre educaţionale cu 1.199 beneficiari,
22 centre de zi pentru vârstnici cu 1.089 beneficiari,
34 centre rezidenţiale pentru vârstnici cu 786 beneficiari,
20 centre comunitare cu 1.989 beneficiari,
37 centre de tip familial cu 528 beneficiari,
34 grădiniţe sociale şi tip afterschool cu 965 beneficiari,
14 locuinţe protejate cu 126 beneficiari, 105 centre de informare, consiliere şi resurse cu 35.563 beneficiari,
4 instituţii de învăţământ pentru adulţi cu 580 beneficiari,
18 centre de urgenţă (pentru persoane fără adăpost, victime ale violenţei domestice şi ale traficului de persoane) cu 910 beneficiari, 12 campusuri de tabără cu 3.489 beneficiari şi alte 86 instituţii sociale cu 6.743 beneficiari.

- exista una sau doua limuzine in tara asta dar in acelasi timp 30000 de preoti si calugari. Crezi ca se plimba toti cu limuzina aia? Nu prea cred. GENERALIZAREA unor astfel de acuze este insa o metastaza care se transmite rapid de la presa la cititor, nu-i asa? sad

Răspuns utilizator avertizat
| hypothesis a răspuns (pentru milan9):

Sa stii ca in unele cazuri se poate vorbi si despre manipulare.
De cele mai multe ori se intampla cand mai marii anumitor biserici isi pierd credinta si folosesc totul pentru a-i tine pe oameni aproape si a-i folosi in scopuri proprii.
Sunt cazuri si cazuri.

| milan9 a răspuns (pentru scato):

De ce folosesti termenul "biserica" daca te referi la vinovatia unui membru, la libertatea unui cetatean pacatos care nu-si face datoria. Biserica cu invatatura ei este fara greseala. Tu daca iti declari apartenenta la Biserica si gresesti, nu greseste "Biserica"... sad

| SuNaM a răspuns (pentru milan9):

Imi plac raspunsurile tale si te admir pentru felul in care aperi credinta adevarata in fata celor ce s-au ratacit.Suneti la facultate sau seminar?