| Dorugar a întrebat:

Mai puteti fi crestini cu mintea si cu sufletul acum cand stiti ca Christos este slavit la Vatican, adica in inima bisericii crestine, cu numele de Lucifer?
https://www.youtube.com/results?search_query=vatican+wor ship+lucifer

Cum va simti acum cand stiti ca Christos este Lucifer?
Va simti bine pentru ca Diavol vrea sa te simti bine, sau va cuprins frica de Dumnezeu pentru ca v-ati abatut de la Calea Sa?

13 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Isus spune : vor fi multi mincinosi cu dovezi credibile ba chiar vor face si minuni ca sa credeti in ei, dar va spun adevarul : cel care va ramane statornic in credinta acela va fi mantuit!
Tu habar nu ai de credinta altfel nu postai asa ceva... dar iti spun eu ca sa stii : credinta inseamna sa crezi fara sa vezi, fara minuni si dovezi, ele au fost facute o data NU se vor mai face si a2-a oara! happy

| Holiday a răspuns (pentru lpavel):

Ai pus punctul pe "I", credinta intr-adevar inseamna sa crezi orice tampenie, indiferent cat de stupida e, sau cate dovezi si demonstratii sunt care o demoleaza. Bine, acelasi lucru e valabil si pentru spiridusul lui dorugar...nici ala "original", de fapt furat si el de la altii, nu e mai breaz.

| lpavel a răspuns (pentru Holiday):

Ai dreptate ateule, nu te contrazic ca nu are rost... happy

| Dorugar explică (pentru lpavel):

NU e vorba sa ne convingém unul pe altul, ci e vorba despre a constientiza o realitate evidenta, care prin natura ei este INCONTESTABILA!

| Dorugar explică (pentru Holiday):

Nu stiu de care spiridus vorbesti, eu ma bazez exclusiv pe informatii preluate de la altii mai competenti ca mine, si nu am afirmat niciodata ca sunt original.
In ziua de azi nu mai poti fi original nici cand bei un pahar cu apa, dar traim in era informatiei, asa ca trebuie sa fim bine informati si sa NU credem toate prostiile debitate de niste sarlatani primitivi care se numesc religii, asta desi ele NU sunt adevarate religii ci doar adevarate excrocherii.
O religie trebuie sa fie exact asa cum ii spune numele religo-relegare, adica sa faca o relegare permanenta cu Creatorul, ceea ce nu face nicio religie de pe planeta asta!

| Dorugar explică (pentru lpavel):

Pai probabil ca rabinul Isus cel de religie mozaica, cand spunea asta se referea la crestinii carora nu i s-a adresat niciodata, dar care au furat scriptura religiei lui Moise si Isus, si o interprteaza in mod mincinos, si nu asa cum a inspirat-o Dumnezeu rabinilor.
2 Asa cel care va ramane statornic in credinta ca Diavolul este Dumnezeu va fi mantuit prin moarte si isi va trai viata vesnica in Imparatia Sefului Iadului, fierband intr-un cazan cu smoala.
3 Credinta in minciuni, adica sa crezi fara sa stii, este o forma a inconstientei, astazi Stiinta s-a dezvoltat atat de mult incat niciun om nu o poate cuprinde toata, asa ca trebuie sa credem, dar sa credem doar lucruri adevarate care sunt clar dovedite si explicate de stiinte, si nu toate minciunile plasate in ceruri, loc imaginar si cuib al minciunii, in care nimic nu se poate controla!

| Holiday a răspuns (pentru Dorugar):

Mai bine ai avea sange in instalatie si nu ai edita intrebarea. Dupa ce vii si sustii despre crestini ca sunt idioti pentru ca povestea evreiasca spune ca nu stiu ce, adica argumentezi prostia lor prin ce scrie in alta poveste tampita, acum vii si imi povestesti de alt spiridus numit de tine "creatorul".
Dupa ce ii dai cu "era informatiei", vii si ne trantesti "creatorul"....despre ce dracu vorbim? 1?

| Dorugar explică (pentru Holiday):

Vorbim pe doua paliere, una pentru cei care NU STIU ci doar CRED, iar pentru cei care STIU si nu cred vorbesc altfel, asta inseamna elasticitate in a te adapta nivelului colocutorului, pentru ca nu-i asa, nu are sens sa explici teorii stiintifice in vocabular elevat unei babe proaste si analfabete care nu stie nimic dar crede tot

| AlexeHellsing a răspuns:

Hristos e slăvit în Biserică înainte de Biserica Catolică. Biserica Catolică a schimbat Dogme de la Sinoadele Ecumenice și a dat reforme nu atât de... ok, dar nu poartă numele lui Lucifer. Pentru cunoștința ta, Vaticanul nu e inima Bisericii Creștine. Biserica Ortodoxă nu e condusă din Vatican, ci de pe tot teritoriul său ( Sfântul Sinod). Și, nu trebuie să crezi tot ce apare pe YouTube.

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

Fals! Prima biserica de religie crestina a fost in imperiul Roman mai exact la Roma, astazi Vatican, iar bazilica Sf Petru din Vatican este facuta direct pe mormantul acestuia. Iar aceasta biserica se´-a numit si se mai numeste si azi ROMANO-catolica iar din aceasta biserica care este baza /inima tuturor bisericilor, inclusiv ortodoxa, protestante sau neoprotestante care s-au desprins din aceasta Biserica a Romei
2 Referitor la You Tube aici nu e vorba de crezut, ci de vazut, si luat aminte, pentru ca ceea ce vedem acolo este filmat pe viu la Vatican. Asa ca tu ne ceri sa nu credem realitatea, dar sa credem minciunile interesate pe care ni le spune popa sau tu!
In plus de asta tot ce se numeste astazi crestinism are la baza Biblia religiei romano-catolice, biblie scrisa in limba imperiului roman si apoi tradusa de acei lucratori ai diavolului care au vrut sa faramiteze crestinismul facand biserici de alt rit, sau diferite secte si denominatiuni.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Dorugar):

Prima Biserică Oficială apare la Constantinopol. Prima Biserică, să-i spunem neoficială, dar totuși prima a fost în Ierusalim.

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

Cum sa fie in Ierusalim daca Isus nu a fost crestin?
A cui o fi fost acea biserica ca a lui Isus nu putea fi.

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

Intrebarea NU se referea la locul unde a fost prima biserica.
Ci se refera la faptul daca mai puteti fi crestini cu mintea si sufletul cand stiti ca Christosul este slavit in inima religiei crestine, adica la Vatican cu numele de Lucifer!
Faptul ca Bizantul a cazut su ca catedrala Hagia Sofia a devenit o moschee a religiei islamice este o dovada ca lui Dumnezeu nu i-a placut ritul de est si nici ortodoxia, asa ca a lasat-o pe mana musulmanilor!